Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:00 04.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Домашни любимци
*Кратък преглед

Тема Моята чинчила  
Автор niki-kiki (momi4ence)
Публикувано27.01.08 12:25



Здравейте,
Казвам се Николета и имам чинчила.
Взехме я през ноември.
Но чинчилата ми Чичи не може да свикне с семейството ми и с мен!
Другият проблем е че постоянно и пада козина.
Дори и купихме една кутия с пясък за чинчили и тя много обича да се къпе.
Прави го почти всеки ден.
Но тази пухкава козина и пада много.
Дори по опашката и е паднала козина!Много съм притеснена!!!
Разбирам с времето сигурно ще свикне,но козината не мога да разбера защо и пада!
Понякой път врачи като гарга-така казва майка ми защото Чичи е до нея вечер
за опашката се страхувам най-много защото от горе и е оголено.
А пък в един сайт пише,че майките им ги държали за опашките!
Когато без да искаме я пуснем в хола тя се крие зад дивана!
Моля Ви пишете!!!






Тема Re: Моята чинчиланови [re: niki-kiki]  
АвторЧинчo (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 22:00



Здравей Ники.

Ние имаме чинчила малко повече от година. И нашата малко трудно свикна с новия си дом. Първата вечер поставихме клетката и в една ниша като мислехме че там ще се чувства защитена. Тя обаче се уплаши от затвореното пространство и започна да грачи точно като гарга. Когато преместихме клетката и на високо тя се успокои.
И нашата чинчила първите дни се криеше под дивата когато я пускахме на разходка. После трудно я вадехме от там. Седмица, две по късно обаче започна да показва муцунка и да изучава стаята наоколо. Сега тича навсякъде. Качва се по дивана и фотьойлите. Ако седя неподвижно понякога се качва чак на главата ми. Все пак не е гальовна като котенце. Не обича човек да я държи в скута си и да я гали. Издържа десетина, петнайсет секунди и бяга.
Причините козинката и да пада могат да бъдат няколко. Първата е защитна реакция в стресова ситуация. В природата когато хишник се опита да хване чинчилка най-често остава с муцуна пълна с козина. Сега когато вие се опитате да я хванете / тя ви приема като заплаха / се задейства същия защитен механизъм и вие оставате с шепа пълна с козина. Когато протегна бавно ръка към нашата чинчила и тя ме остави да я хвана няма никакъв проблем. Ако поради някаква причина обаче се наложи да прекъсна разходката и, и не успея да я хвана бързо, а малко се погоним се случва точно това. Хващам я, но в ръцете ми остава доста козинка.
Втората причина да пада козинката може да е някакво заболяване. Една сутрин, само две седмици след като я купихме, откирхме че на муцунката на нашата чинчила има малко петънце без козина. Десетина дена по-късно такова петно се появи и на една от лапичките и. Заведохме я на ветеринар. Той ни изписа крем за мазане от който нямаше ефект. Сменихме крема с някакви капки и чинчилата ни бързо се оправи.
Може би най-добре е да се консултирате с ветеринар, ако козинката окапва на петна и до голо.
Третата причина за проблеми с козината може да е неправилно хранене. Ако в хратана липсват нужните витамини и минерали може козинката да загуби блясък и да започне да пада.
Кутийката с пясък за банята и не трябва да стои постоянно в клетката. Ако много често се търкаля в него това може да исуши кожата и, и кизината да започне да пада. На нашата чинчила постиламе един найлон в антрето и там слагаме кутията с пясък. Има половин час да се търкаля и тя го прави с удоволствие. След това събираме найлона. Една мокра палка и всичко е на ред.

Не бива да се плашиш. Не са чак толкова капризни животинки колкото пише из нета. Забавни са, и искат много малко грижи. Трябва само да се внимава с храната, да се пускат всяка вечер да се разхождат поне час, и лятото да не са на горещо.
Успех.



Тема Re: Моята чинчиланови [re: Чинчo]  
Автор niki-kiki (momi4ence)
Публикувано02.02.08 17:12



Много ти благодаря за полезната информация Чинчо :)!
Но сега имам много много по-голям проблем!Моят Чичи си счупи крака!
Майка ми без да иска го настъпа

!Веднага се свързахме с ветеринар.Отидохме в частна клиника ,,Провет,,.Всички бяха много мили там.
Аз съм от Пловдив така,че да не се объркаш с клиника в София.
Упоиха го и му направиха снимки.Беше счупено.Ще полудея не мога да го гледам с бинт-така превързан като пират!Все още не мога да го повярвам!!!!!
Моля Ви пишете!
Николета



Тема Re: Моята чинчиланови [re: niki-kiki]  
АвторЧинчo (Нерегистриран)
Публикувано03.02.08 18:32



Съжалявам за неприятния инцедент.
Надявам се чинчилката ти бързо да се оправи. Не съм чувал до сега за подобен проблем и не знам колко време ще и трябва, но съм сигурен че ще се оправи. Сега като е така ударена може би по-лесно ще приеме компанията ти. Все пак чинчилите в природата живеят на големи групи и за това не обичат самотата. Не са така контактни като морските свинчета например, но определено имат нужда от присъствие на друго живо същество до себе си.
Знам че за да зарастне по-бързо счупената ръка или крак на човек, той има нужда от калций. За това трябва да яде повече сиренце. Цинчилката не обича сирене, но и тя ще се нуждае от калций. По магазините за домашни любимци, и в големите супермаркети, от типа на Кауфланд например, продават специални минерални камъчета за гризачи и в частност за чинчили. Те се използват основно за да може животинчето да гризе и да си изтърква зъбките. Освен това обаче тези камъчета са обогатени с много витамини и минерали включително и калций. Не знам. Възможно е да сте купили на вашата чинчилка такова камъче, но ако не сте е хубаво да и купите. Такива камъчета има няколко разновидности. Нашата чинчилка определено най-харесва едни белички на фирма "Витакрафт".

Стискам палци чинчилката ти да се оправи. Сигурен съм че ще се оправи.
Успех.



Тема Re: Моята чинчиланови [re: niki-kiki]  
Автор niki-kiki (momi4ence)
Публикувано14.02.08 18:30



Благодяря,още веднъж!





Тема Re: Моята чинчиланови [re: niki-kiki]  
Автор niki-kiki (momi4ence)
Публикувано28.11.08 22:14



Е моят чичи порастна и сега може би ще му трсим женкса.В момента е около 1 година.Които иска да пише






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.