Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 01.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Домашни любимци
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Чинчиланови  
Автор фъp (щракаща)
Публикувано10.12.06 15:49



Здравейте! Вече повече от месец планирам да си взема чинчилка вкъщи. Изчетох доста неща (главно в Интернет), включително няколкото теми в този форум тук, но мненията са противоречиви и почвам вече да се колебая. Спират ме все още няколко неща - температурата, влажността на въздуха и шумоленето нощем. Прочетох, че не обичали да им е прекалено топло, до 20 градуса, вярно ли е това? В стаята, в която евентуално ще гледам животинката, често пускам парно, печка... зле ли ще й влияе това? И как да разбера дали влажността на въздуха в стаята е подходяща? Мога да я гледам единствено в стаята където спя, но хората, които гледат такова животинче, казват, че била доста шумна нощем. Знам, че е нощно животно, но пък чак толкова шумно ли е? Аз попринцип нямам здрав сън, лесно се будя, и въпреки че адски много искам да си гледам и обичам такава животинка, ако това означава да си изгубя съня бързо ще се откажа...
Иначе вече се свързах с човека, от когото евентуално ще я купувам, намерих си магазин, в който има всичко необходимо от рода на витаминки, смес за прашна баня и т.н. Проблем е все още и клетката - предлагат се или много скъпи или много малки. Знаете ли къде мога да намеря на добра цена клетка за чинчила с размери 50х70 см?
Въпросите ми са доста, но не искам да взимам вкъщи животно преди да съм се убедила, че ще мога да му осигуря уютен дом. (12 години съм гледала куче и няколко години папагалчета, но с гризачи до сега не съм си имала работа)
Предварително благодаря!



Тема Re: Чинчиланови [re: фъp]  
Автор Cтpaнeн (човек)
Публикувано11.12.06 00:15



Здрасти,
значи това пухкаво животинче наистина го водят за нощно. Нашето Чипи е на шест месеца и е у нас отскоро. Като се стъмни вече се оживява и почва да играе. Много е забавно. Даже се мъчи и да пее (издава едни звуци все едно да натиснеш тия гумените бебешки играчки ама с по басов звук). Е няма да те лъжа, но наистина през деня е много кротко а вечер е самата подвижност на целия свят. Иначе са много миловидни, кротки и изключително чисти ама даже много чисти животинки.
Като отидохме в зоомагазина да го купим не ми се стори че го гледат чак пък с по специална влажност а и у нас не поддържаме такава. То може би затова не прави толкова често пясъчни бани защото няма какво да обира от козинката си (а тя между другото е нещо неповторимо).
А клетката ни я дадоха заедно с него (е по-точно я купихме заедно с него).



Тема Re: Чинчиланови [re: фъp]  
Автор Davie (пристрастен)
Публикувано11.12.06 18:09



Чинчилата е наистина забавен домашен любимец и ще ти осигури много приятни емоции.
Това за непоносимостта към високи температури и влажност е вярно, но не е непостижимо. През лятото държахме клетката на нашето пухче в коридора, където е сенчесто и доста по-прохладно, отколкото в стаите. Понесе му. Сигурно северна стая също би свършила работа. Издържали на температури до 25 градуса. Над тази температура имало опасност да получат топлинен удар. Някъде имаше идея да му се правят бани със студен пясък, когато му е много горещо. В смисъл, оставяте пясъка в хладилника за известно време и после му го слагате в клетката да се търкаля в него и да се разхлади. Не съм пробвала, но звучи практично. Сега през зимата държим клетката в дневната - там при пуснато парно температурата е около 17-18 градуса, така че си му е добре.
За влажността май няма защо да се притесняваш - в България не е прекалено влажно. Не е добре да стои на течение.
Иначе чинчилата си е нощно животинче и вдига шум през нощта. Нашата клетка стои в дневната, защото зверчето търчи нагоре-надолу, гризе и трака по клетката. Ако спиш леко, може и да те събуди.
С клетката не е много лесен въпросът. Има хубави големи италиански (май) клетки, но са много скъпи - поне тези, които са ми показвали на мен в разни каталози в зоомагазините. Ние намерихме българска клетка на 3 нива. Основата е примерно 60х30 и е висока към 80 см. Намерихме я в един зоомагазин (в София в РУМ-а в Младост 2) и струваше само 39 лв. След 2 седмици видяхме същата клетка в същия магазин за 69 лв. Клетката е хубава и тези 3 тераски и стълбички дават възможност на чинчилата да се катери и да си подскача - има си поне някакво минимано разнообразие през деня, а вечер си го разхождаме вкъщи.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Чинчиланови [re: фъp]  
Автор Плъxи (великолепни)
Публикувано11.12.06 19:49



Здрасти!
Клетките за чинчили на пазара за животни в Подуене(София) са 30 лв (http://versicolor.net/forum/viewtopic.php?t=596&start=340).Купих си тази клетка, защото е подходяща и за плъхове

.Температурата и влажността на въздуха не са особен проблем при стайно отглеждане.Трябва да се внимава с течението - враг №1 за всеки гризач.За шумовете нощем нищо не мога да кажа.
Може да задаваш още въпроси - не се притеснявай.

който веднъж види с очите си красотата на природата, той не принадлежи вече на смъртта

Тема Re: Чинчиланови [re: Плъxи]  
Автор Davie (пристрастен)
Публикувано12.12.06 12:00



Точно такава клетка взехме на нашето чинчилче.
Мерси за инфото, че може да се намери на такава читава цена.



To hear, one must be silent.

Тема Re: Чинчиланови [re: Плъxи]  
Автор фъp (щракаща)
Публикувано12.12.06 14:17



Благодаря за мненията!
Клетките от по 30лв не са ли много малки (към 30х50)? Четох, че за чинчилата трябва да е най-малко 70см по дължина, а и да има етажчета да се катери.
А щом му идва енергията като се стъмни, цяла нощ ли е толкова активно, чак като стане светло ли утихва? Сериозно ме притеснява това, защото ако се окаже, че не можем да спим в една стая, няма къде да го преместя...



Тема Re: Чинчиланови [re: фъp]  
Автор фъp (щракаща)
Публикувано12.12.06 17:38



А, също все забравям да питам, има ли значение дали ще взема мъжка или женска чинчила? Май някъде в този форум прочетох, че мъжките били по-любопитни. Нещо по-специфично има ли в единия или другия пол? (Бременността за сега не ме притеснява, ако реша да взимам другарче на животинката, тогава ще му мисля

)



Тема Re: Чинчила [re: фъp]  
Автор Плъxи (великолепни)
Публикувано13.12.06 10:54



Винаги, когато имам избор, между женско и мъжко, избирам женското - по-изтънчени, живи, и ...умни животни


Сега се зачетох в книгата, която имам и там пише:
Микроклимат - в помещението, където се отглежда да има постоянна температура (+10 до + 25 градуса, оптимална 14-18 градуса) и относителна влажност (до 60%) и достатъчно количество кислород.
А за клетката - колкото по-голяма - толкова по-добре!

който веднъж види с очите си красотата на природата, той не принадлежи вече на смъртта

Тема Re: Чинчила [re: фъp]  
Автор Pepi.M (мама x3)
Публикувано13.12.06 12:53



Имаме си чинчилки вкъщи от по-малко от 3 седмици - мъжка и женска - на около 2- 3 месеца са изглежда (ако може да се определи по теглото им приблизително). Женската определено е по-интересна от мъжкия - по-любопитна, по-забавна, по-безстрашна, проявява предпочитания към храната и не само, знае какво иска с една дума

. Взели сме клетка от същите тези на 3 нива, но от това, което чета в нета, разбирам, че не им е достатъчна като площ, особено нашите като са двенки. Затова вечер задължително ги пускаме из стаята около час.
Задължително в клетката трябва да се постави къщичка - за предпочитане от чам, където да си спинкат, ние си направихме - много е уютничка и определено си я харесват!
За температурата - държим ги на 17-18 градуса, лятото ще мислим за климатик.
Това, което разбрах е, че здравословните проблеми се появавят в следствие на храненето... За съжаление, вече имаме проблеми, които не можем да определим от какво са. Ако някой има предвид ветеринар, който има опит с чинчили, моля пратете ми на лични координати. Ще пусна отделна тема за това.



Тема Re: Чинчила [re: Pepi.M]  
Автор фъp (щракаща)
Публикувано13.12.06 19:29



Влажността вкъщи в момента е към 80%

Какво да правя?
А къщичка за спане откъде мога да намеря или как да си направя? По зоомагазините продават ли специално такива къщички? И играчките за гризане? Откъде да намеря хубаво дръвче да си дъвче?
В събота ще ходя на животинския пазар за клетка и вече почвам да се стряскам... искам да се чувства добре чинчилчето, ама много изисквания има... Още не съм измислила какво да го правя лятото, последните години са страхотни жеги... сигурно ще се наложи да изкара лятото в коридора, знам ли....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.