Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:17 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Домашни любимци
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как да се грижа за едно таралежче?нови  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано29.11.04 22:03



--- Естествено, че в природата ще му е най-добре, но се налага за няколко месеца да поема грижите му. Нямам представа какво трябва да направя! Бихте ли ме посъветвали нещо, за което ще съм ви много благодарен!!

Наско



Тема Re: Как да се грижа за едно таралежче?нови [re: Aтaнac_Ko]  
АвторRaksha (Нерегистриран)
Публикувано30.11.04 17:52



Не знам колко е голямо таралежчето ти, но повечето таралежчета не се приспособяват и по различни причини умират. Аз имах едно такова, което също умря. От зоопарка ми казаха, че и при тях много от таралежчетата умират. Ей така на пръв поглед и без причина. Гледаш го живичко, веселичко, храни се и на другия ден ... хоп ... . От там ми казаха и как да се грижа за него, а аз предпочетох да им го занеса понеже ще се справят по добре и ще могат да му окажат някаква помощ в случай на нужда, и тъкмо бях уговорила всичко и то умря. Дано твоето таралежче поне да е по-голямо, защото моето беше съвсем ситно. В книгите които имам не намерих много, но помня че ми бяха казали да му давам прясно мляко, малко разредено. Потърси телефоните на зоопарка и попитай там, защото аз за съжаление не ги пазя ко обаче таралежчето ти не е много малко по-добре го пусни на свобода.



Тема Много съм ти благодарен!нови [re: Raksha]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано30.11.04 21:05



--- Това за млякото много ми хареса. Имам възможност да му давам по малко. Моят Тарльо е големичък, според мен. И бодлите му са сериозни. Ще потърся малко инфо и се надявам да се справя.
--- Още веднъж ти благодаря за отзивчивостта!

До скоро, Наско



Тема Re: Много съм ти благодарен! [re: Aтaнac_Ko]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано01.12.04 14:06



Пусни твоя "Тарльо" на свобода!!!

Ако не си в затвора няма какво да те накара един месец да го мъчиш у вас!!!

Голям таралеж не се храни с мляко. Те си намират най-различни насекоми, ларви и др, които ти НЕ МОЖЕШ да му осигуриш !!!

Аман от такива "грижи" !!!!!!!!!!!!!






Тема Re: Много съм ти благодарен!нови [re: MAXlMUS]  
Автор zoomaniak (Стамен Стаменов)
Публикувано03.12.04 00:55



а де де
и къде ще гу пусне на свобода сега през зимата така и така ще умре на вънка
ако си беше в природата вече 1-2 месеца да е в зимен сън

не го съди момъка прекалено млад е неопитен


Аз казвам моля и може ли....

Тема и да почерпишнови [re: Aтaнac_Ko]  
Автор zoomaniak (Стамен Стаменов)
Публикувано03.12.04 01:00



моите поне знам от кво умряха
от паразити не можах бързо да се преборя с тях
но намерих лек и за това :)
в САЩ ги развъждат даже и като хамстери :)))

Таралежите - новите домашни любимци

Сега, когато започвам да пиша тази статия се замислям за някои неща около нас хората. Ние ли сме най-важните в природата. Аз казвам НЕ, ние сме взаимозаменяем вид, можем и да изчезнем, но пак ще еволюираме и ще се появим наново, на нова сцена. Видовете, които не могат да еволюират. Тях какво ще ги правим, питам АЗ. Отдавна хората познават таралежите, вече ги развъждат изкуствено, за да запознават непросветените си приятели, кое какво е, около това животно (таралежа). В разрез искам да кажа, че таралежите отдавна в Америка се отглеждат като домашни любимци. Продават ги по зоомагазинете и даже може да се види албиносна порода. В България какво става, поради факта, че няма ангажирани хора с тая дейност не се прави нищо. Сега може да ме наречете какъвто искате, но ето аз взех да се ангажирам с тая просветно-научна дейност. Отдавна се канех да притежавам таралежи, какво ли не бях чел за тях от сорта: "че са видоизменени катерици и прочие","че основната им храна са змиите", и точно тук е мястото да кажа, че това за змиите е основно вярване на обиконвения човек (българина). Към него искам да се обърна “Не вярвай на всичко, което чуваш или прочиташ мили и обикновени човеко”. Ще се опитам, а и ти самият се опитай да се научиш да мислш биологически правилно (логично). Ето как при мен започна всичко с тия бодливи, но приятелски обвързани животни:
Исках да отглеждам и да се опитам да развъдя тази животинки. Бях разпространил вестта около моите приятели, и те ми намериха два екземпляра от тези, които се наричат кучешки по-точно определения, за сега аз не мога да давам. Защото не съм специалист по определянето на видовете. Но ще намерим тая информация. Какво жилище приготвих аз преди да се здобия с животинките? Това е грешката която правите вие, преди да вземете животното не подготвяте жилището или не се информирате за биологията и биотопа му. Аз бях приготвил терариум с размери 100х50х50см с дъно от талаш и две големи кухи дървени образования за прикритие ако се плашеха. Сложил бях и сено за да имат възможност да си направят гнездо, за което бях убеден, че рано или късно правят. Знаех че пият вода и също така имах един стар порцеланов пепелник (тежък) за купичката им с вода. Да не могат да я преобърнат.
Най-накрая ми съобщиха, че вече мога да си взема таралежите. Бяха хванати в един двор, престояли бяха в един кашон близо два дни, като им било предложено ябълки, но още зелени за храна и те бяха само леко нахапани. А не оглезгани както трябва. Пренесох товара до нас и ги пуснах. Залепих се до терариума с интерес и започнах да виждам какво пропускат хората, които не знаят как се наблюдава. Таралежите започнаха да обикалят територията си заедно. Издаваха един интересен звук, който не мога да опиша когато единия се обърнеше към другия. Тогава си мислех, че могат да се бият но нищо подобно не стана. Не бяха свикнали просто един с друг. Изглежда в природата те са териториални животни и не водят моногамен живот. Но ето при мене се понасяха много добре. Скоро спряха да издават този звук. Живееха си много щастливо. На снимковия материал са виждат два от видовете на планетата: Африканския вид и Европейския вид. Те се развъждат успешно и в изкуствени условия. Но все още не и у нас.
Да започнем с храненето: какво според вас ядат таралежите - змии ли само и гризачи, и насекоми, и охлюви, и прочие организми съдържащи в себе си месо.Това се отнася за в природата. Да не забравяме и за вегетарианството им. Много обичат меките и месести круши или ябълки. Сините сливи. Черешите и прочие костилкови плодове.
Какво можем да им предложим на животните в изкуствените ни условия. Аз им давам по почти цяла ябълка от ония готините едри и сочни пълни с пектин и месести. Да не забравя и бананите - много ги обичат. Сини сливи. Гъби - обикновените печурките. Не на последно място слагам месото, в каква форма им го давам аз. Ами като взема да изрежа от свинските или телешките пържоли годното
месо - без тлъстини и сухожилия. Давал съм и телешки шол - при него няма да имате проблем с тлъстинеите или сухожилията, той е чисто месо. Месото трябва да е нарязано много на ситно, защото таралежите са големи лакомници, за месото и бързо свикват да ядат само месо и само глада ги кара да хапнат от предложената им ябълка. Те имат остри, малки зъбчета, не знам дали имат кътници. Не ги виждам да дъвкат към задната си страна, просто прехвърлят месото в устата си и го смилът с острите си зъбчета. Не трябва да е в много голямо количество защото после те не се чувстват добре - от преяждането. Стават бавни и ленниви. Лягат на коремчетата си и не стават докато поне малко не им се смеле храната. Докато при храненето с плодове това не съществува. Да не забравя ядат и от онези готините круши - меки и месести. Ранните и разбира се и зимните. Просто трябва да са меки плодовете. Те не обръщат внимание на твърдата храна. Предполагам, че е от невъзможността да се хранят с всички зъби. Докато се науча да внимавам с прехранването, тук ще кажа, че те спират да се хранят щом са сити вече, хранат им остава и те след 10-15м се връщат отново да си я доядат. Като са прехранени те се държат много по-различно, променят си начина на ходене и на живот - спят повече и се клатушкат като болни. Първият път като видях това си помислих, че ги губя. Но учудващо бързо се оправят.
Те са доста бързи животни, в терариума си съм засичал, че около 22,00ч вечер и около 7,00ч сутрин са най-активни и не спират да вървят. Запомнят бързо територията си и си правят собствени пътечки, по които усилено тренират спортно ходене. През останалото врме спят в гнездото си от сено и стърготини. Катерят се и са доста любопитни какво става около тях. Имат остро обоняние, слух.
Има вариант на отглеждането им в двора на къщата ви. Но трябва да го проверя и да ви го намеря по-скоро. Много внимавайте какви са екскрементите им. От месото са черни, от почти всички плодове, но май без бананите са зеленикави. Обичат да ровят и са много дружелюбни и галйовни. Но все пак се пазете от любопитните им зъбчета. При мене не се крият и ми дават да ги галя. Даже мисля че са мъжки и женски, по някаква случайност, защото единия непрекъснато по 1-2 пъти в седмицата покрива и се опитва да опложда другия и забелязвам видими различия в тялото им. Дано е така, дано са мъжки и женски. Ми това е за сега, без да сте сигурни в себе си или без да им предложите необходимото пространство не взимайте таралежи от гората. Няма смисъл.
След разните поправки, които направих в бързината искам да ви кажа, че имам информация относно таралежите. Много често пчеларите са ги засичали да събират лакомо умрелите пчели до кошерите. Това ми го каза пчелар. Интересно е.

Стамен Стаменов


Аз казвам моля и може ли....

Тема Re: Много съм ти благодарен!нови [re: zoomaniak]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано03.12.04 13:03



Oshte ne sa zapochnali golemite studove. Spored men sega se zapasjavat za hibernation (zimen syn).

100% e po-dobre da se riskuva v prirodata otkolkoto u tjah !!!!!!!

i njama nishto zoomaniashko v tova da gi syvetvash da si vzemat taralezhi ot gorata !!!!





Тема Re: Много съм ти благодарен!нови [re: MAXlMUS]  
Автор zoomaniak (Стамен Стаменов)
Публикувано03.12.04 15:27



приятелю термина биологичен часовник значи:
не таралежа да чака да паднат дебели бели преспи и да стане -5градуса а и слънце да грее той вече се е заровил в шумата или в лисичите дупки или язовските или на още много места и хърка като заклан

същото важи и за костенурките - сухоземните

въпроса е принципен не да се научат сега да скочат да ловят ежко бежковци а по един или друг начин когато попадне това животинче при тях да знаят как де се грижат за него - защото иначе просто те умират при тях - същият проблем е и при костенурките :(

на мен са ми донасяли таралежи щото знаят че се занимавам с животни но ги пусках в гората

а знай че по света се отглеждат от доста време въпрос на време е някой в българия да ги развъди на двора си примерно

въпрос на време е


Аз казвам моля и може ли....

Тема Re: Много съм ти благодарен!нови [re: zoomaniak]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано03.12.04 18:03



по света се отглеждат и маймунки, папагали, костенурки и... таралежи, НО НЕ ЛОВЕНИ ОТ ГОРАТА!!!

моят апел е в никаъв случай да не се вземат животни от природата; малко математика: ако хората спасят живота на 2 таралежа, които са закъснели със заспиването, то съм убеден, че десетки и стотици други ще умрат от опити за отглеждане;

онези таралежи СА РОДЕНИ В ПЛЕН!!! разликата е огромна!!!

нямам нищо против някой да направи ферма за таралежи; бих го приветствал; нека после като ги развъди и да продава за домашни любимци (все пак изпитвам съмнения доколко е разпространено това хоби... - бил съм 2 пъти в Щатите и не съм видял в нито един зоомагазин, а съм посетил 15-ина)

ако ги няма по зоомагазините или развъдници, етц, а хората виждат, че някой ги отглежда (независимо колко успешно) всички ще се юрнат да ги събират...

добър пример даде с костенурките - за тях има ферми за размножаване; в природата са защитени със закон!

и да, по-добре да ги нямат тези знания и когато намерят (как ги намират тия таралежи всичките в беда и не само тях - гущерчета, костенурки, свраки - всеки като намери някое животно и решава, че то УМИРА НЯКОЙ ДА СЕ ГРИЖИ ЗА НЕГО) животно да го занасят в най-близката гора; по-добре е да имат знания за естествената среда на тези животни отколкото за начини за отглеждане;

аз бих пожертвал тези 2 незаспали таралежа (не е сигурна съдбата им), за да спася другите 100....

лек уикенд



Тема Re: Много съм ти благодарен!нови [re: MAXlMUS]  
Автор zoomaniak (Стамен Стаменов)
Публикувано03.12.04 19:58



виж минал съм по тоя път и по тая енергия на защитник на природата но ако има 1000 защитници то има 10 000 хора които щом видят диво животно и иискат да го имат в двора си

така че прав си но не ще промениш стадото както и аз
но поне можеш да го ограмотиш


Аз казвам моля и може ли....


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.