Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 29.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Домашни любимци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Още за червенобузите костенурки...нови  
Автор мишoни (просто минавам)
Публикувано15.10.01 11:58



Имаме костенурка от описания вид (т.е. червенобуза). При нас е от две седмици. Купихме си и книжка как да я гледаме. Направихме всичко възможно да се чувства добре. Но... отказва вече втора седмица да се храни. Яде само водорасли и то по малко. Смених три вида сухи храни. Давах и сурово пилешко месо. Намерих даже живи червейчета. Но нищо не и хареса. Дори листа от глухарчета и брахме - пак нищо. Прегледах я за описаните в книжката болести - няма никави белези, не седи само на сушата, жизнена е, очите и не са възпалени... Изобщо не изглежда зле. Само не разбрах защо не яде.. Дайте съвет моля ви.... Искам костенурчето да е добре и да се чувства комфортно...

Да бъдеш щастлив е нищо, да се смяташ за щастлив - всичко

Редактирано от мишoни на 15.10.01 13:15.



Тема Re: Още за червенобузите костенурки...нови [re: мишoни]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано15.10.01 17:11



Най-вероятната причина, ако не се касае за болест е ,че просто и е студено или тъмно. Може в предишния си аквариум да е свикнала на по-топло. По принцип при смяна на местоживеене, се препоръчва няколко седмици да е по-топла водата. Аз моите като ги взех - повиших температурата от 24 на 28-29 градуса. И после я свалях по малко.
Колко е голяма / черупка в сантиметри/? Ако е бебе ще яде съвсем малко и най-вероятно, когато няма никой наоколо. В началото са много плашливи и отказват да ядат в компания... Аз моята е дебнех зад завесата...

Qui scribit, bis legit.


Тема Re: Още за червенобузите костенурки...нови [re: Mama Netty]  
Автор мишoни (просто минавам)
Публикувано16.10.01 08:56



Костенурчето е бебе... черупката му е към 5 см. Водата му е 26 градуса. Има добро осветление. Има и спокойствие, през деня в къщи няма хора. Поставена е точно до един слънчев прозорец... Изобщо не знам какво не и харесва...
А искам да е добре и малкият и се радва. Не я притеснява за сега, само я гледа.

Да бъдеш щастлив е нищо, да се смяташ за щастлив - всичко


Тема Re: Още за червенобузите костенурки...нови [re: мишoни]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано16.10.01 09:46



Не разбрах, ползваш ли лампа. би трябвало да имаш, защото е добре поне 1/4 -1/3 от времето да прекарва на сушата и да се грее.
Пробвай да увеличиш температурата на водата на 28-29 градуса. При мен това винаги има ефект върху храненето.
Огледай го отново, това животинче.... Опипай черупката за по-меки участъци, или петна. Виж главата за подутинки около челвените петна. Има ли мехурчета около носа или устата, като е под водата.
И накрая, за всеки случай - смени водата, и в новата - пусни малко парченце от калциево-витаминното блокче. Ако костенурчето е здраво. В 99% от случаите -ще си гризне от него. Много ги обичат, пък и за бебетата си е задължително да им даваш калций.
Между другото - как се казва новото ви приятелче? Кръстихте ли го вече?

Qui scribit, bis legit.


Тема Re: Още за червенобузите костенурки...нови [re: Mama Netty]  
Автор мишoни (просто минавам)
Публикувано16.10.01 10:00



Синът ми си кръсти костенурчето Снежанка. Това е любимата мъ приказка от бебе, а и има една леля в яслите с името Снежка (мисля че и тя е част от избора на името )
Освен слънцето, което грее целодневно имаме и лампа, която изключваме само вечер и то не винаги. Ако е по-студено я оставям включена.
Прегледах цялото животинче внимателно, като четох от книжката какво да търся, но не намерих никакви симптоми. Снищи докато спеше имаше едно мехурче до носа, но само едно. А през деня няма такива балончета.
От къде да намеря подобно калциево блокче? Колко трябва да са големи парченцата за да ги гризне нашата Снежанка?
Много съм ти благодарна за отзивчивостта.
Има едно странно нещо, тя почти не иска да излиза от водата и да се пече!!! Имаш ли идея защо се държи така?

Да бъдеш щастлив е нищо, да се смяташ за щастлив - всичко


Тема Инфо...нови [re: мишoни]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано16.10.01 17:46



За калциевото блокче - може да се намери в зоо-магазините. Трябва да съдържа освен Калции, под формата на някаква сол, но и витамини от В групата, които са жизнено важни.../ аз дори пусках таблетка наеробекс в аквариума, когато нямах под ръка блокче / Иначе костенурките страдали от доста сложни неврологични проблеми /отказах се да чета какви...беше много дълго/ Мисля, от автаминозата се получава пелагра, както при птиците, но и не само това. Блокчето във Варна струва 2-3 лева. Но не го пускай цялото във водата, защото ще се разтвори максимум за седмица и ще ти излиза много солено за купуваш блокчета толкова често.
Разчупи го предварително на малки /5мм. да речем/ парченца и ги пускай по един два пъти за една смяна на водата, така че костенурчето да ги забележи веднага, преди да са се разтворили. Така ще провериш реакцията му. Ако няма спициални блокчета за костенурки, можеш да ползваш тези, които са за рибки, но те съдържат и още някакви вещества /за борба с водораслите/ , дето не знам, дали са полезни за костенурките. Като се разтвори блокчето има много важната функция на буферна система, за да поддържа рН -то на водата, така че да не става кисела от ферментацията на храната и изпражненията. Киселата среда много бързо разяжда , омекотява черупката и се получават инфекции. Представи си само ако ноктите ти стрябваше да стоят 15 часа на ден във водата - нали и те са рогови като черупките...
Това ,че Снежанка не излиза да се пече определено не ми харесва. Нещо не е в ред. Провери дали островчето е добре закрепено и тя не се хлъзга по него, стига ли водата до ръба му.
Лампата трябва да е много близо до островчето - точно върху него на разстояние десетина сантиметра. Трябва като си сложиш ръката на островчето , да усетиш как се нагрява приятно и отн. силно, но без да пари на кожата. Добре е аквариума да е покрит, за да се нагрява не само водата , но и въздуха.
Колко често сменяш водата?

Qui scribit, bis legit.


Тема Re: Водата се сменя на 2-3 дена...нови [re: Mama Netty]  
Автор мишoни (просто минавам)
Публикувано16.10.01 17:55



лампата е на 15 см. от островчето. Има наклон по който да се качва костенурчето. Първите дни го правеше като си мислеше че няма никого. Но след това май съвсем престана да излиза цялата. Само главата си подава...
Аз тук питах за витамини за костенурки но ми казаха че нямали (а уж магазина е един от най-добре снабдените). Бях чела преди в една от темите, а мисля че и ти ми беше оставила едно подобно съобщение.
Май утре ще ходим на костенурков лекар. Имаш ли представа колко струва подобен преглед?

Да бъдеш щастлив е нищо, да се смяташ за щастлив - всичко


Тема Re: Водата се сменя на 2-3 дена...нови [re: мишoни]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано16.10.01 19:43



Не знам за този тип ветеринари... Но ще се радвам, ако подробно ми разкажаш, как е минал прегледа...Един ден може и на нас да ни се наложи...
За витамините - ако се тревожиш много -вече ти казах . счукай 1таблетка неоробекс или В-комплекс във водата. Те по пронцип са водно разтворими. Пък - как да даваш вит. Де- ще ти обясни сигурно ветеринарят...
А защо не смъкнеш лампата по-надолу /ако е възможно технически и виж ефекта...За друго не се сещам.

Qui scribit, bis legit.


Тема Re: Разминахме се без лекар...нови [re: Mama Netty]  
Автор мишoни (просто минавам)
Публикувано19.10.01 22:18



след много взиране разбрахме, че яде но тайно и по малко. Освен това е с претенции. Обожава полуживи мухи и малки водни охлювчета. Днес във водораслите които и взех иамше доста охлюви, но след 30 мин вече бяхме без нито един в аквариума. Но и вдигнах температурата на водата, както ме посъветва - и май това също се отрази. Сега проблема е от къде да и намирам мухи на тази капризна млада дама (ами ако е мъжка... хехе костенурчо снежанка) нали идва зима.

Да бъдеш щастлив е нищо, да се смяташ за щастлив - всичко


Тема Re: Разминахме се без лекар...нови [re: мишoни]  
Автор Mama Netty (блондинка)
Публикувано19.10.01 23:46



Радвам се, че нещата са се оправили за Снежко или Снежанка.
Тези тревоги с храната, са така досадни,а накрая разбираш, че напразно си се тревожил, защото прояждат почти всякакво месо като са гладни...

Qui scribit, bis legit.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.