Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 19.04.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема партизанската до р. витнови  
Авторeмo (Нерегистриран)
Публикувано06.07.08 19:23



скоро бях в партизанската.стигнах дъното и видях творчеството на някой
гениален скулптор пещерняк.стигнах до прага за новите части и видях въженцето което е за улеснение да се изкачи този кален праг.в сайта за пещерите в българия където все още има мои снимки за партизанската гледам,
че е дадена като дължина на пещерата 711м.

.
не мога да ги видя тези 700м.,защото според мене от входа до прага за нови
части дължината е около 50-100м.къде са останалите 600м.?в нови части ли?
ако някой знае да казва и да станат ясни нещата.



Тема Re: партизанската до р. витнови [re: eмo]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано07.07.08 09:35



Объркваш някои понятия от картирането, Емо!


711 метра е сбора от общата дължина на галериите и по-точно вертикалната им проекция върху хоризонталния план, а не най-прекия път до дъното от най-близкия от четирите входа. Последното се нарича "дължина по главната ос" и е елемент от текстовото описание на дупката.
Хеликтитци я провериха през 2001г и картираха около 25м от новите части, които още не са включени в горната цифра.

(Почти) всичко за пещерите...

Тема Re: партизанската до р. витнови [re: Hinko]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано07.07.08 18:49



Според мен Емо коректно си пита. По картата на Черни връх от 75-та (зяпал съм и първата - мисля, че е на Бачков) общата дължина на галериите (проекцията им в/у хоризонтален план) пряко сили я събира 60 м, я не.
Та и на мен ми е интересно - тези 650 метра в продължението ли са? Сега се загледах, че Партизанската я пишат 711 м дължина. Това си е бая пещерище на дъното, а когато откриха новите части, не помня да е ставало приказка за безкрайни галерии, а по-скоро за някаква кална теснотия - отвес?
Поздрави и наздраве!





Тема Re: партизанската до р. витнови [re: Typиcтyнrep]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано07.07.08 19:56



Историята на дупката е следната:
Пещерата е известна отдавна. По време на съпротивата тя е служила за убежище на партизани от Червенобрежкия отряд. На 27/07/1972г от “Планинец” София проникват в нея и картират началните части (480м). През 1975г от “Лесковец” Червен бряг откриват нови части и една 100м пропаст, на чието дъно слиза Ив.Бачков. През лятото на същата година пещерата е изцяло проучена и картирана от “Черни връх” София - П.Йончев, П.Петров, В.Вълчев, Ф.Марков и Н.Чилев с дейното участие на Ив.Бачков.
През 1981г пропастта е екипирана за влизане по системата на единичното въже от Н.Гладнишки, Н.Генов и Тр.Даалиев.
Няколко години пещерняците Ж.Петров, К.Дикански, Виктор Стефанов от "Хеликтит" и "Витоша" работиха по намерено проължене и на 16/09/2001г увеличиха дължината с 24.5м (но не и денивелацията).
Входовете на пропастта се намират на 30м от нивото на р. Вит. Като от тази цифра извадим общата денивелация на пещерата (-106м) се получава, че дъното на пропастта се намира на 76м под нивото на реката. Тъй като тези 76 метра не са запълнени с вода, което е с противоречие с теорията за единно огледало на повърхностната и подземна хидрографска мрежа, формулирана от А. Грунд, следва да допуснем, че съществува водоупор (за такъв може да служи неокарстен титонски воровик), който не допуска преминаването на водите на р. Вит в пропастта.
За новите части: След спускането на камбаната (удобно да се екипира с таванни планки - има няколко спита, част от тях клеясали) се попада в голямата зала. В десният й край (когато си обърнат с лице към глинената скулптура) следва кален праг, на който доскоро бе оставено стационарно въже. След прага галерията се разклонява две, като и двете задънват след няколко метра. В лявото разклонение, малко преди да се стигне до края, пак отляво се разкрива тясна дупка надолу.
Когато си с лице към отвеса, на нивото на гърдите отдясно има забит спит, но вероятността да се открие е много малка. Всичко е ужасно затлачено с кал и трябва да се рови, за да се стигне до основна скала. Самият отвес е тесен и кален и се стига до положение, в което се заклинваш все повече в калта и разбираш, че не можеш лесно да се върнеш. Ръцете ти са приклещени, а самохватите не зацепват - предупреждение за "желаещите", че ги чакат само неприятности и почти никакъв шанс за продължение.
И нещо важно - дъното се запълва бързо с вода. При обилни дъждове и пълноводие камбаната завършва с езеро - залата под нея е залята. Нивото тук достига над седем метра от пода, като покрива и възходящия кален праг на новите части. Най-вероятно водата извира именно от гореописаната дупка в лявото разклонение на новите части. Тъй като се намира под нивото на р.Вит, която е наблизо, водата при пълноводие или валеж заема мястото си. Тя се оттича също толкова бързо, колкото се и пълни - не повече от 4 часа. Толкова беше разликата между две прониквания, в които едни от участниците стигнаха до езеро, а другите до сухо дъно. Данните са от 2000г.
Това, че на никой не му се разхожда по входните части между четирите входа е отделен въпрос, а точно там се набира голямата дължина. Надолу е само отвеси...



(Почти) всичко за пещерите - www.hinko.org

Тема Re: партизанската до р. витнови [re: Hinko]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано07.07.08 20:33



Благодаря много, Хинко за историята. Някои от нещата (как се екипира големия отвес или, че очакващия с кеф да запали цигара на дъното спускащ се рапелджия може да му убие настроението дълбок гьол на същото място) ги помня смътно и аз, а предполагам и задалия въпроса Емо - който, както разбрах от поста му, тия дни се бил пущал там. Моето мнение е, че Грундовата теория има главно музейна стойност - изключенията от правилото с времето стават толкова, че обезсмислят правилото :) Да оставим подземните загадъчности на Вита - те край нямат.
Интересното е, че гледайки картата на тази пропаст, зорлем събирам 60 м.

Входовете на Партизанската да кажеш, че са през 200 м и опасват края на целия Леденишки рът, в който е развит солиден пещерен лабиринт, разбирам, но тия дупчета са едно до друго из шубрака. Освен да не са нанесени всичките 480 м (какво ли остава за 711?). Или да е объркан мащаба?
Виж и ти картата на "Черни връх" и кажи виждаш ли 700 метра пещера?
Поздрави и наздраве!
Коце



Тема Re: партизанската до р. вит [re: Typиcтyнrep]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано07.07.08 22:11



Честно казано, и на мен ми се вижда множко метража, но на първата карта на "върлината" Тоно Ханджийски фигурира цифрата 480м. Предполагам, че от там Пумата, Геле, Шольо, Вальо Вълчев и Маркиза (особено той - лека му пръст) просто са добавили тяхния метраж. Така я води и Здравеца в Главната картотека. А че в горния лабиринт се събират поне 200м - то се вижда. Общо в сайта съм качил 6 (шест) карти на тая дупка, повечето различни...


Ако излезе "надписано" то ще е уникат - първите десятки на най-дългите и най-дълбоките дупки у нас (с малки изключения) нямат свястни карти, нито е фиксирана вярната им дължина - всичките са по-дълги от предположенията, ама няма кой да ги картира и коригира картите. Дори "Райчова дупка" няма тия +10м, с които е на първото място в класацията...

(Почти) всичко за пещерите - www.hinko.org

Тема Re: партизанската до р. витнови [re: Hinko]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано08.07.08 13:48



На тая Партизанска така и не съм ходил, ама взех че погледнах старата карта от "Ч. връх" - на нея не е написана дължина, посвивах и отварях наличните ми десет пръста и докарах сумарна дължина около 180 м (не дължина на хоризонтална проекция, а обща дължина на галериите на пещерата). Да не би обяснението да е простичко - някой прочел 180 като 480 и от там тръгнала работата?



Тема Re: партизанската до р. витнови [re: eмo]  
АвторShamil (Нерегистриран)
Публикувано08.07.08 16:33



Наистина в "новите части", пропастта не набира почти никаква дължина. Общо картирахме ок. 20 тина метра. Това са две разклонения, едноо от които завършва с переспективен вертикален тесняк (цепка). Отностно общата дължина и на мен ми се виждат тези 700 м множко. Да не забравяме, че преди отвеса има хоризонтални части - може там да ги набира основно.



Тема Re: партизанската до р. витнови [re: Shamil]  
Автор Hinko (Учащ...)
Публикувано11.07.08 09:59



След като поразпитах доста от влизалите (знаещи и можещи) в дупката, седнах да префасонирам картата векторно и си поиграх с измервания. Оказва се, че Емо е прав! Общана дължина на всички галерии е около 200-210м. А цифрата "480" е добавена от чужда ръка

и няма връзка със самата карта (липсва на някои по-стари копия). Така че смело можем да я броим за 211м + тези 23м на "Хеликтит"... Печатна грешка, бе, бате... А колко ли такива има още?!
Дори по най-новите "идеи" за измерване дължината на една дупка, влючващи и отвесите като дължини (нали човека е изминал този път, независимо от посоката на измерението - напред или надолу) - пак не се набират дори 500м...

(Почти) всичко за пещерите - www.hinko.org


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.