Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Скандинавия,лято 2015-продължение  
Автор vladimir1974m2 (член)
Публикувано07.08.15 20:59



Малмьо.Пристигаме привечер.Времето е мрачно все още.Настаняват ни в хотел на края на града, не много далеч от едно езеро.Но дори и до него не можах да отида.Много духаше и си останах в хотела.Време е за сън.

ДЕН 12
Малмьо-Берлин
Днес ще разгледаме Малмьо-270 000 жители.Ще направим кратка автобусна обиколка.Спират ни пред усуканата кула за 15 минути, колкото да я видим от близо и за снимка.(Turning Torso) на испанския архитект Сантяго Калатрава, която е втората по височина жилищна сграда в Европа. Небостъргачът с височина 190 м се намира на брега на пролива Йоресунд.Усукана на 90 градуса кула.54 етажа, разделена на 9 групи по 6 етажа.Долните са офиси, а по нагоре са скъпи апартаменти.Оставят ни после на центъра пред общината.Имаме достатъчно време.Групата тръгва на обиколка, а аз влязох в един магазин за сувенири, за да си взема картички, докато не е заваляло, за да не бързам на връщане.Пред мен имаше и друг човек.Докато ми дойде реда и да си платя- минали няколко минути.Излизам- от групата няма и помен- заминали.Огледах се на всички посоки ,но не видях никой.Ауууу…пак ще се мотам сам през следващите два часа…И може би пак ще пропусна нещо…Минах по един мост, после малко направо и излязох на един площад-Stortorget.(“Сторторгет” с конната статуя на крал Карл Густав X).Там има много красив фонтан. Тъкмо си направих снимките там и нашата група дойде от някъде…После се оказа, че през това време гледали една църква на съседната улица…Отново с групата.Разказаха ни за фонтана и продължихме.Минахме покрай още една интересна композиция.Наричат я Оркестъра на Малмьо- едни музиканти, малки човечета на постаменти, в различни пози маршируващи.И всяко човече държи по един инструмент, а първият държи една палка гордо вдигнал ръка…И аз заставам пред тях и заемам позата на първото човече за снимка, като едно живо продължение на композицията.Отидохме и до площад Лила торг (Lilla Torg). Минахме по още един мост.На него имаше едни обувки,ботуши,чехли- като постаменти от метал.Помислих си дали да не се събуя, да вляза в тях и да се снимам, ама пък не видях някой да го прави.Продължихме.Бяхме и на площад Густав Адолф торг ( Gustav Adolfs torg).Разгледахме и няколко магазина по Davidshalls bron…Започна да вали по-силно и да духа също толкова силно.По-добре да се понамокря,отколкото да си счупя и чадъра.Отидох и до тази църква,която пропуснах в началото с групата.В нея имаше много интересен орган, който свиреше много интересна музика, но нямах време да слушам докрай.На входа имаше няколко кани за кафе, чай.Вземах си чаша и си налях кафе…хм-безплатно…Имахме още малко време.Влязох и в гарата- точно срещу общината.Много голяма- с много магазини, места за хранене.Там имаше една група от музиканти, млади хора, които свириха интересни композиции на цигулки и още две-три други девойки на други струнни инструменти.Поседнах,гледах, слушах и си пиех по нещо от това, което си носих. Стана време да тръгваме за Берлин.Следва един голям преход,който започна с най-дългия мост- Йоресунд.Вече сме пред него.Тук първо се плаща,после се минава.От към Дания е обратното- първо се минава, после се плаща.Моста е дълъг 13 км.Започваме първите 8 км по мост над морето, после стигаме до един изкуствено създаден остров, от там през тунел под водата още 5 км.Тунела под морето е направен, за да могат големите кораби да минават над него, защото не могат да минават под моста…Беше много страшно.Като се отпуснах малко по-ниско на седалката и не виждам нито моста, нито парапета му- имам усещането, че летя над морето…Поглеждам на ляво- някъде в далечината- ветрогенератори.Поглеждам надясно-безкрайно море.Автобуса лъкатуши по моста- или защото много духа или защото моста се клати.Или може би нарочно, за да засили чувството на страх.И точно по средата на моста се отвори задния люк на автобуса.И като почна да духа и да вие вятъра и да раздухва нещата и дрехите над седалките…И като не може да спре автобуса на моста.И трима мъже отидоха да държат люка, да не изхвърчи багажа…Минаваме моста.Продължаваме без да спираме.Пътя минава на още няколко места над морето по едни мостове, по едни виадукти.По средата на Дания спираме за кратка почивка и продължаваме.Имаме да минаваме още вода, само че от друго място- Родби - Путгарден ( От към Германия е Путгартен, а от към Дания е Родби )..Путгардене портата на Германия в Скандинавия.
Пристанището в Puttgarden е най-северната порта на Германия. На всеки половин час тръгват фериботи от Путгарден за датското пристанище Родби, пътуването отнема само 45 минути.Ние пътуваме от Родби към Путгарден.
Продължаваме през Германия.Спираме за почивка.Решавам да ползвам тоалетна- да видим германците как го правят...Влизам...Ползвам...Пускам водата и чувам...нещо почна да зърка.Един механизъм се задейства.Я да видим...Поглеждам аз и изумен виждам как една лапа излиза от един дискретен джоб,протяга си механизма с четката.През това време обръча на тоалетната бавно се завърта на 360 градуса,четката минава по него да дезинфекцира и в края на оборота,обръча спира, а четката се прибира навътре и заедно с лапата се скрива отново...Я пак да пусна водата...Същото...Ето на това му викам Германска работа.На горния етаж на това място за почивка- преградено като стая за пушене-пепелници,канапета и един плосък екран...Може да се гледа телевизия...Голям кеф беше да пуша там и да разглеждам какво още има наоколо. Вечерта пристигаме в Берлин.Стана доста късно за излизане.
Можех да излезя,биваше пак да се загубя.Искаше ми се да си взема карта за един ден и до където стигна ( след настаняването- до полунощ-6,90 евро струва -Tageskarte, Berlin AB),но не ми се рискуваше.
Хотела ни е същият и този път не мърдам на никъде.Пия по една немска бира на бара на хотела и си лягам.

ДЕН 13
Берлин-Дрезден
Следва закуската в Берлин.Похапвам си добре, обичам немските саламчета,накрая плодове,кафе и сок.Вземам си няколко пакетчета чай, да си ги пия в следващите дни и да си спомням от къде ги имам.Правим кратка панорамна обиколка на Берлин и накрая спираме на Александер плац, където имаме свободно време до към 14 ч.И понеже в Берлин съм бил навсякъде вече, при едно друго пътуване,останах си около този площад.В метрото тук има доста заведения за бърза храна,седнах да пия кафе- голямо разбира се, което значи поне 200 грама и повече.Около чашата имаше картонен пръстен,достатъчно широк и плътен, за да не ми пари на ръката ,докато държа чашата.Имаше и безплатен интернет,гледах си в таблета къде мога да отида, но нищо не си харесах.Останалото време прекарах в близките два търговски центъра- за черна техника и домашни електроники.В единия от тях на последния етаж имаше вкусна храна на шведска маса.Я да си похапнем.Взех си от всички вкусни неща в една чиния, излезе ми около 20 евро и седнах.Похапнах си.И се огледах наоколо- хората там ли си оставят таблите с приборите или ги носят някъде.Никъде нямаше оставени неща.Взех си чинията и попитах една жена.Тя ми обяснява нещо и ръкомаха, но аз нищо не разбрах.Тогава тя стана, показа ми къде са празните табли, да си взема една, да си сложа чинията на нея и да я поставя в ....едно като улей с движещи се ролки.Слагам таблата там и гледам къде отива.По този подвижен улей (релси да ги наречем,които се движат), таблата отива в кухнята...Германска работа.Продължаваме за Дрезден.Пристигаме късно следобед,поради задръстванията по магистралата.Спираме близо до центъра.Следва пешеходната ни обиколка, включваща катедралата,един от главните площади в града,Цвингера (ZWINGER -намира се на Theaterplatz.Работи от 10-18 ч,почива в понеделник) отвън, защото вече е късно и за посещение отвътре пак няма време.Поне го видях отвън и когато отида пак в Дрезден,ще знам къде се намира...За да го видя и отвътре.Дават ни малко свободно време в центъра, около час.Първо отивам да си взема няколко картички, после сядам пред едно заведение ( вътре имаше малък роял, на който един музикант свиреше нещо много романтично).И пия една малка бира.Минава един младеж от нашата група гледа ме и казва, че много бързо съм седнал да пия бира.Аз му казвам -малко време-малка бира...Много време- по-голяма...Остава малко време да се разходя по една от тесните улички наоколо,когато видях една двойка от нашата група да се мотае наоколо и да снима.Викам си, ще тръгна след тях, може пък да видя нещо интересно.Така и стана.Стигнахме до едни стъпала, над които имаше панорамна площадка, на която се беше събрал много народ.Я да видим какво има там.Качвам се по стъпалата и пред мен се разкрива страхотна панорама.Реката долу, в ниското.Един голям мост над нея.Някаква сцена от другата страна на реката, където по-късно може би ще има нещо интересно, едни зелени морави, по които налягали морни туристи и местна младеж.Свободното ни време свърши.Толкова позволява тази програма.Отивам при автобуса и от там в хотела.Той не беше много далеч от центъра.Казва се хотел АХАТ:
Achat Hotel Dresden
www.achat-hotels.com/de/hotel/dresden
Настаняваме се.И вече мога да ходя на където си искам.Вземам карта на града от рецепцията, означават ми къде е хотела,поглеждам в таблета на къде е центъра,набелязвам си едно интересно място и поглеждам, че то е на почти 5 км по-нататък-по булеварда със заведения в посока към центъра.Ами да тръгваме.Голям град, непознат, за първи път се разхождам в него.Имам време до утре сутринта да се мотам, да се губя и да се намирам.Поглеждам пред хотела- имало велосипеди под наем.Я да си взема един.Питам на рецепцията.Има цена за два часа ( което ми е малко) и цена за повече време ( покриващо престоя ми- цената му е 10 евро).Давам ги.Дават ми едно картонче с код, за отключване и заключване на велосипеда.Тръгвам.Велосипеда си има кошничка отпред, слагам си торбата в нея и ставам част от трафика.На рамката на велосипеда е изписан интернет адреса на хотела- което ме превръща в безплатна и подвижна реклама на хотела ( което е добре за хотела) и в същото време показва на другите,че не съм от този град (щом съм гост на този хотел),което не е добре за мен- страхувах се да не ми го откраднат.Защо ли е този страх на българина навсякъде по света,където живеят нормални хора, да не му откраднат нещо.Та дори и да се загубя, достатъчно е да покажа името на хотела на рамката на велосипеда, за да ме ориентират.Тръгвам по велоалеите на града,помня през къде минавам,гледам си и картата,която ми дадоха на рецепцията-по моста над ЖП линията, покрай общината (Rathaus) наляво,после по още един мост,под който минава реката,после по един булевард, по който минават трамваи.Минах покрай два фонтана, които са напълно еднакви и са разположени от двете страни на пътя по който минавам- един срещу друг ( по тях после се ориентирам-трябва да мина между тях...) и вече по булеварда само направо, докъдето ми е интересно.Стигнах до една пряка с няколко заведения.Търсих една определена улица,защото знам, че там има една интересна сауна...Обясниха ми с ръкомахане на къде е, дадоха ми една по-подробна карта-младежа ми обясни и ми я пъхна в кошницата на велосипеда...
Лошото е, че на велосипеда му е трудно да върви по павираните улици,подскача, тресе.И така около час, каране, лутане, разглеждане.После на връщане по средата на пътя,близо до площада се отклоних по една осветена пешеходна алея,минах и натам, после обратно.Малко по-натам се спрях да пия кафе...Наближава полунощ.Интересно ми е.Не ми се тръгва.Така мога да почувствам и усетя амосферата и да бъда част от живота в големия град.Прибирам се в хотела, оставям велосипеда и картата с кода на рецепцията.Там персонала вече се е сменил и ми искат пари за велосипеда....Опитвам се да обясня,че вече съм платил, преди да го взема на момичето, което ми даде велосипеда.И започна едно ръкомахане, едно сричане на чуждата реч.Но накрая се разбрахме.Младежа на рецепцията да е благодарен, че съм върнал велосипеда...Всичко е наред.Време е за сън.

ДЕН 14
Дрезден-Будапеща
Днес прехода ни е около 700 км,доста дълъг.По пътя имаше малко задръстване.Общо взето през последните три дена всеки ден попадахме на задръстване- по магистралите на няколко места са се блъскали леко коли, което блокира и затруднява трафика.Пристигат полиции,линейка,пробиват си път...Някои коли се опитват да се измъкнат напред по аварийната лента, блокират и нея...По-натам се оказва, че пътя от две ленти, минава в една, или от три в две,заради ремонти.С няколко почивки и малко повече късмет в трафика,към 18:30 ч, вече сме в Будапеща.Имаме да разглеждаме хълма Гелерт и Рибните кули.Това вече съм го гледал при предишно пътуване.По това време някои улици в града бяха блокирани от полиция.В началото не знаехме какво се случва, но после се оказа, че имало съботен маратон.Събота вечерта, голям град, оживено навсякъде.Едвам се промъкнахме горе до хълма,разгледахме, имахме малко свободно време.Разгледах и Будапеща от там, с бинокъла.Прибираме се към хотела, който се оказа недалеч от една от гарите ( тази, която е близо до улица Ракоци-Rakoczi ut).Точно срещу хотела има полицейско управление.
GREEN HOTEL ( Kerepesi ut.34)
www.greenhotelbudapest.com


Настаняваме се и отиваме да похапнем в едно от малките ресторантчета за бърза храна около хотела.Форинти нямам.Имам 50 евро на банкнота- не ми се даваха за две-три евро вечеря, защото рестото ще е във форинти-много форинти ще ми станат.Плащам с дебитна карта тук, както и на следващите места,където ще харча пари,защото нямам форинти.Похапвам си вкусна храна- малко месо, малко картофки и малко салата- за 2-3 евро.Време е да се разходим из големият град след 21 ч...Да видим този път къде ще отидем.Тръгвам в посока към гарата ( по пътя,по който дойдохме).Запомних къде се намира хотела- една зелена светеща реклама на хотела се вижда от много далече.Пресичам, защото крайната ми цел ще е някъде по булевард Ракоци.Отминах няколко светофара,когато стигнах до един участък от пътя в ремонт.И не мога да продължа,без да пресека отново.Само че тук светофари няма.Не ми се връщаше до тези,които отминах.Огледах се- трафика е голям, не мога да пресека направо.Стоях, гледах,чаках...Накрая успях да се промъкна от другата страна.Минавам по един железен мост, после покрай гарата.Там пак пресичам, вървя още малко ( от хотела поне час вървя в едната посока, без да се отклонявам много от булеварда.Магазини, заведения,кафенета, ресторанти, младежи насядали из паркове,по кафенетата.Пищят полиции,линейки...В големите градове винаги има работа за тях.Разходих се по Ракоци и нейните пресечки-седях, разглеждах.Наближава полунощ.Прибирам се...По пътя към хотела вървя много бързо, без да се оглеждам.Не нося нищо- само таблета с навигацията.Разни пияни младежи, разпуснати каки,спящи на кашони бездомници...Прибирам се.Полунощ е минало, време е за сън.

ДЕН 15
Будапеща-София
Ставаме рано.Обещаха ни закуска в 7 ч сутринта...Но възникнало недоразумение ( един човек от персонала на кухнята не дошъл навреме на работа) и се забавили с приготвянето на закуската.Пуснаха ни към 7:15 ч.Следва бърза закуска ( безвкусна при това- почти нищо не си харесах), само едни саламчета с 2-3 филийки хляб- нито кафето ми хареса, нито маслата,нито сладкишите.Тръгваме в 8 ч.Следва цял ден скучен преход по пътя към София.На първата почивка се засякохме с друг български автобус на същият туроператор.Загледах се в туристите там...Дали пък няма да видя някой познат...Те туристите са едни и същи и всяка година пътуват...Безкрайно голямо беше учудването ми, когато наистина видях един младеж...С него бяхме в една група, когато ходих в Словения през май тази година...Същият този младеж видях и в София в деня, в който пристигнах преди 16 дена....Ха ,викам, добра среща отново зад граница...Той се изненада...Заговорихме се- ходили в Прибалтика-Варшава- Санкт Петербург -Хелзинки-Талин-...Погледнах програмата на този туроператор после и се оказа, че дори сме били в един и същи ден в Хелзинки-ние за малко, те за цял ден с нощувка.Тяхното плаване било само Хелзинки-Талин...На следващата почивка пак спряхме по едно и също време на едно и също място с тях.А когато му разказах за нашето плаване и кораб (техният бил друг), той се хвана за главата.Та такива работи...След Белград вече ни стана много уморено.По нататък през тунелите ,преди границата започна едно бързо препускане поне с 80-90 км/ч, беше ми много страшно.Надвечер сме на границата.Трафика беше голям.Попаднахме точно на смяната на митничарите.Поне 40 минути, никой не пожела да започне работа.Чакащите започнаха нервно да бибиткат.Пред нас имаше 7-8 автобуса.Отделно от тях имаше доста пешеходно преминаващи гастарбайтери, много страшно изглеждащи,мръсни,разпуснати...

Тук накрая бих искал да добавя нещата,които пропуснах- места за похапване,пиене и гледане.Хубаво е когато човек знае повече неща за местата,към които е тръгнал на път.Интернет сайтове.
Берген- място за похапване-бързо приготвена на място храна до яхтеното пристанище:
http://bergen-pizza.com/index.html
Fjord cruise city Sightseeing
www.rodne.no
Около Берген
В Хелзинки:
www.churchesofhelsinki.fi
Копенхаген-църквата със спираловидните стълби към върха:
frelsers kirke copenhagen
Норвегия:
www.norwegian.no
www.wideroe.no
www.sas.no
www.colorline.com
www.dfds.no
www.fjordline.com
www.stenaline.no
www.norled.no
www.ruteinfo.net
www.vangsgaarden.no
Будапеща-бус сити тур:
www.BIGBUSTOURS.com
Шопинг център:
CENTRAL MARKET HALL:
www.piaconline.hu
Нощен живот в Будапеща:
www.hummusbar.hu
Термални бани в Будапеща:
HISTORICAL THERMAL BATHS:
www.spabudapest.hu
72 h BUDAPEST CARD THE OFFICIAL CITY CARD:
www.budapest-card.com
И тук вече наистина е краят.



Тема Re: Скандинавия,лято 2015-продължениенови [re: vladimir1974m2]  
Автор vladimir1974m2 (член)
Публикувано10.08.15 10:41



https://www.youtube.com/watch?v=D3YvDd9Xkxc

Това е първата част от филма.Поради недоразумения при обработката и качването, е събран с друг един маршрут.Тук Скандинавия започва от минута 21:58 със театралната игра на открито в Копенхаген.
Втората част на филма е тук:
https://www.youtube.com/watch?v=A_14huhMX6A



Тема Re: Скандинавия,само филманови [re: vladimir1974m2]  
Автор vladimir1974m2 (член)
Публикувано22.08.15 22:09



https://www.youtube.com/watch?v=-lpWjimX49o



Тема Re: Скандинавия,лято 2015-продължениенови [re: vladimir1974m2]  
Автор slaveina (непознат )
Публикувано02.10.15 15:26



Страшно увлекателно. Прочетох всичко с удоволствие, благодаря :)





Тема Re: Скандинавия,лято 2015-продължениенови [re: slaveina]  
Автор slavrado (новак)
Публикувано16.10.15 14:08



Обичам да чета такива историйки. Завиждам благородно!





Тема Re: do slavradoнови [re: slavrado]  
Автор vladimir1974m2 (член)
Публикувано27.10.15 21:36



Ако желаеш,slavrado,може да ми пишеш на е-мейл,ще ми е приятно заедно да си заформим подобни историйки,които после да се превърнат в красив спомен.: kandilo@mail.bg



Тема Re: Скандинавия,лято 2015-продължениенови [re: vladimir1974m2]  
Автор followKatya (непознат)
Публикувано23.04.16 20:58



Прекрасно е да пътуваш, било то в България или по света, по работа или за удоволствие. Движението те кара да се чувстваш жив и свободен.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.