Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 23.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема питане за Норвегия  
Автор mmayacol (непознат )
Публикувано28.05.11 11:56



Здравейте, разглеждам една екскурзия на Профи турс до Норвегия и на базата на техния маршрут ми дойде идеята да си организираме пътуването сами, като летим до Осло или Берген и обикаляме 7-8 дни с кола под наем фиордите. Примерно средата на август, Двама сме. Имаме известен опит, миналата година точно така ходихме в Йордания. Моля, който може да помогне с информация. Каква карта мога да използвам за маршрута, че нещо се затруднявам. И за фериботите, на място ли се купуват билетите или е по-добре предварително. Няма визи, нали? Ще са ми от полза всякакви съвети, особено такива за оптимизиране на разходите. Има ли пътни такси. За основните интересни места има доста писано, но сигурно сте видяли и други. Места, които са ви харесали за нощувка и хапване.



Тема Re: питане за Норвегиянови [re: mmayacol]  
Автор Дивak (член)
Публикувано29.05.11 06:54



За карти, виж

. Имайте предвид, че времената които дава са без да се включва ферибота. Освен това има сериозни ограничения на скоростта, които е по-добре да се спазват. Ако взимате кола под наем си поискайте пътна карта. Колите под наем са доста скъпи.
Билети за фериботите нямаш проблем да купуваш на място. Ако отивате с колата към летището, си отбелязвайте разписанието, както и имайте предвид, че става доста натоварено движението понякога - около Берген например. Пътни такси има по мостове и тунели (не всички), по обикновените пътища не. Ако гледаш правилния мащаб на Виамишелин, местата с такси са отбелязани с напречни чертички, има ги и на хартиената карта. Има такса на влизане в центъра на Берген в работни дни, вероятно и за Осло, но там не съм ходил. Интересното с таксите е че ги слагат за да се изплати строежа на моста примерно, и след като се изплати, премахват таксата.
Оптимизиране на разходите - трудна работа. Доста е скъпо. Направо не смятайте кроните в левове, защото ще се уплашите. Ако сте на хотел, закуската е шведска маса и доста солидна, освен това има супермаркети... Най-евтино е да спите по къмпинги и хостели, но те работят само през лятото (края на септември вече не работят, пък и има сняг по планините).
Природата е много красива, наслаждавайте се. Визи няма.



Тема Re: питане за Норвегиянови [re: mmayacol]  
Автор Meйджъp (грингос)
Публикувано30.05.11 15:01



Няма визи. Минава се с лична карта. Най-евтината опция за нощувка, която съм открил, е стая в частна квартира. Всичко под 500 крони (~ 60 евро) за двойна стая е без пари, но такива оферти се намират доста трудно и с цената на много ровене в нета. За къмпингите не знам как стоят нещата, но хотелите и дори хостелите са безбожно скъпи.

Както много правилно е отбелязал и колегата, ценовият шок може да е особено потискащ, ако започнете да обръщате всичко в български пари, тъй че не правете тази грешка, в противен случай рискувате да изгубите всякакъв апетит, като установите, че най-евтината бърза закуска е пица на парче 9х9 см на промоционалната цена от 19 крони (~ 5 лева) :)))

За колите под наем не съм наясно, но това, което знам от мои познати там, е следното: 1) магистрали почни няма; 2) горивото е доста скъпо, напук на факта, че Норвегия е голям износител на петрол. Аз бих ви предложил влака като алтернативна опция за придвижване за част от маршрута поне. За всяка дестинация пускат ограничена бройка промоционални билети на атрактивни цени, започващи от 199 крони (~ 25 евро), което си е без пари. Проблемът е, че ЖП-мрежата в Норвегия не е толкова добре развита, в смисъл такъв, че има 2-3 основни артерии и до доста интересни места релса тъй или иначе не достига :)))

За придвижване до Норвегия може да изберете и полет до Гьотеборг. Странно или не, ако хванете гореспоменатата промоция на норвежките железници, то пътят ви до центъра на Осло ще излезе само десетина евро отгоре, сравнено с най-евтината опция за отсечката Осло Летище - Осло Център.

По фиордите не съм ходил, но разправят, че района на Олесун не е за изпускане. Иначе екскурзия за ценители сте си избрали - браво, дано останете очаровани :)))





Тема Re: благодаря многонови [re: mmayacol]  
Автор mmayacol (непознат )
Публикувано31.05.11 10:50



благодаря и на двама ви, както обикновено помагате с много полезна информация. След дълго ровене в нета стигнах до извода, че ще ни се напукат петичките от тази екскурзия. Ще остане за по-добри времена. Какво ли е времето в Италия средата на октомври

. Нещо като Венеция-Пиза-Рим-Помпей-Матера.



Тема Re: И защо Италия накрая?нови [re: mmayacol]  
Автор vladimir1974m2 (минаващ)
Публикувано31.05.11 18:34



Нещо като Венеция-Пиза-Рим-Помпей-Матера....и то през есента.Аз ходих в Рим и Помпей 2004 година.Абе трябва да ви кажа, че Помпей хич не ми хареса- камънаци, калдаръми, стъпала и древни крепости ,колонади и арки.Вместо Помпей се пуснете в Неапол, който е съвсем близо...Абе Рим си е страхотен град.



Тема Re: И защо Италия накрая?нови [re: vladimir1974m2]  
Автор mmayacol (непознат )
Публикувано01.06.11 07:54



Италия, защото ни се ходи някъде, а там не сме били. То аз имам готови маршрути и за Индия и за Китай, но мъжа ми не ги приема с ентусиазъм. Есента, защото през август е много горещо, през септември не можем да излезем в отпуск. Колкото до камънаците, харесват ни такива места. Неапол бил много мръсен град.



Тема Re: благодаря многонови [re: mmayacol]  
Автор Дивak (член)
Публикувано04.06.11 01:34



Италия през средата на октомври е чудно. Класическа есен, Тоскана е вълшебна по това време. Аз не бих се завирал много-много из големите градове по това време. Ако ходите до Неапол, минете по брега до Салерно и се отбийте до Капри - също е много красиво



Тема Re: благодаря многонови [re: Дивak]  
Автор Дивak (член)
Публикувано04.06.11 01:43



я да илюстрирам темата с малко мои снимки
Норвегия, септември





Тоскана, октомври




Тема стана норвежко-италианска теманови [re: Дивak]  
Автор mmayacol (непознат )
Публикувано05.06.11 11:34



Много, много красиви снимки! Имало в Норвегия дървена църква изградена само със 7 пирона! Да сме живи - и там ще идем. Сега плановете за Италия вече са в ход на етап първа резервация на 2 нощувки във Венеция. Отделихме един пълен ден, за да я разгледаме преди глобалното затопляне да я е потопило. След това пътуваме през Флоренция към Пиза, да видиме кулата преди да е паднала

. После към Рим, защото Рим е Рим. С това приключваме с големите градове. Искам да видя Помпей и да се качиме на Везувий, че отдавна не бил изригвал. Много искам да видя Матера. И след това ще се върнем например по източното крайбрежие, за което нямаме конкретни идеи. Може би ще щъкаме по селата по пътя, гледки разни. Сподели, ако си бил по тези места.
Да не говорим, че ми е влязла идея в главата за кратко отскачане до прохода Трансфагарашан в Румъния през август, че не мога да му запомня името, докато не стъпя там



Тема Re: стана норвежко-италианска теманови [re: mmayacol]  
Автор Див (член)
Публикувано06.06.11 21:24



Тия църкви са били много, ама след 800 години и сума пожари има десетина останали. Строени са без пирони, както по това време са строили викингските кораби (целта е била да ги строят различно от обикновените къщи, и това е бил другия начин). Казват се Stavkirke.
Матера мен не ме впечатли твърде много. Ама ако ще ходите дотам, направо вземете ферибота и се върнете през Гърция, доста по-напряко е.
Бил съм навсякъде из Италия (е тук малко се поизхвърлих). Най ми харесва Тоскана - Сан Джиминяно, Монтепулчано, просто отидете с кола и обиколете. На юг хубави малки градчета има по крайбрежието между Соренто и Салерно (Позитано, Амалфи), интересен е и региона към Алберобело на изток, има едни характерни конусовидни къщи. Всъщност аз като ходих натам, минах през Гърция до Бриндизи, Алберобело, Матера и нагоре към Капри, после обратно. В северна Италия съм живял и нямаше нужда да обикалям чак толкова от България. Тогава фериботите се нареждаха по-добре към Италия (нощен преход с кабина на добра цена), обратно беше или през деня, или без кабина, или много скъпо.
Като спомена Везувий - ако искаш да видиш нещо истинско, идете до Стромболи. Изригва почти винаги, затова е туристическа атракция - впечатляващо, а понеже изригва постоянно, не е силно и винаги се знае къде е безопасно. Ама там не съм бил - жената не ме пуска. Трябваше да се сетя по-рано.

(снимката е на )




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.