Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:55 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Из Близкия Изток и наоколонови  
Автор juriwaro (новак)
Публикувано25.03.11 21:48



Присъединявам се към пробуждането на клуба с три пътеписа, писани съвсем нехронологично спрямо пътуването:

, , .

Очакват се включвания и за Сирия и Ливан, но те в момента се съпротивляват.

Поздрави.



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: juriwaro]  
Автор temp1e (член)
Публикувано28.03.11 23:37



palci gore!

chakam ostanalite

http://picasaweb.google.com/boyan.dimitrov/


Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: juriwaro]  
Автор sayaro (ентусиаст)
Публикувано29.03.11 18:53



Юри, поздравления!
И аз се присъединявам към темата с първата част на пътешествие в Югоизточна Турция, Сирия, Йордания и Ливан, което приключихме преди 20-ина дни.
Днес при Стойчо се появи първата част, посветена на Диарбекир:

http://patepis.com/?p=21685

Поздрави!



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: sayaro]  
Автор juriwaro (новак)
Публикувано31.03.11 11:08



И аз, като теб, навремето се запалих по Мардин от една нищо и никаква снимка. Трябваха ми около 10 години, за да го включа в някое пътуване, въпреки че е сравнително достъпно място. Маршрутите ни по тези близки до България места (не само в Турция) са били сходни и съдейки по десетките български пътеписи, районът, в който ислямът среща Средиземноморието, днес е често посещаема дестинация. По време на пътуването чухме крайно противоположни мнения от сънародници, а и много араби са на мнение, че турците са само европеизирани полумюсюлмани, там някъде по периферията на ислямската общност. Хареса ми българската нишка в пътеписа ти за Диарбекир - място, което по времената на Захари Стоянов също е било нещо като ръб на Земята и периферия на познанието. Ще те чета и по-нататък, както винаги с голямо удоволствие. Поздрави.



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: juriwaro]  
Автор sayaro (ентусиаст)
Публикувано31.03.11 14:28



Юри, май наистина сме имали сходни маршрути, при повече време бих се поразровила в Тур Абдин.
Докато пишех за Йордания се заинатих да проучвам тамудеите - така обилно споменавани в туристическите брошури като Thamud. Та по тази линия открих един град в Саудитска Арабия - Ал-Хижр с досущ еднаква като петренската архитектура. Сега съм на тази вълна и много ще се радвам да науча нещо повече за възможностите да се отиде там.

Грузинският ти разказ ми събуди едни не много приятни спомени и преживявания в тази страна, съжалявам за случката с Теди!

Много ще ми е любопитно да прочета разказа ти за Ливан, чакаме с нетърпение!
Поздрави!



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: juriwaro]  
Автор sayaro (ентусиаст)
Публикувано05.04.11 14:15



Здравейте!
Тук съм разказала за Хасанкейф, Мардин и Шанлъурфа.

http://patepis.com/?p=21937

Поздрави!





Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: sayaro]  
Автор juriwaro (новак)
Публикувано07.04.11 11:05



Когато в близкото минало съседният град Антеп е преименуван на Газиантеп (победоносен), населението на Урфа в габровско-севлиевски стил също променя името на града си на Шанлъурфа (славна).

Проверявах преди около година и туристическа виза за Саудитска Арабия даваха само на организирани групи с фиксирани маршрути и местни спонсори. Може би е по-лесно да се извади хаджийска виза (с формално приемане на исляма), отколкото туристическа виза за самостоятелно митарстване.

Поздрави.



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: juriwaro]  
Автор Пpacyнceн (грухтящ)
Публикувано07.04.11 15:39



Машалла, Юри, пак интересни дестинации.
Надявам се някой ден да се успокоят достатъчно нещата в Ирак, за да може и нашето двучленно и не чак толкова екстремно домакинство да го посети

Взе ли си някой шрапнел за сувенир от Кюрдистан?



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: Пpacyнceн]  
Автор juriwaro (новак)
Публикувано11.04.11 13:22



Шрапнелите в Кюрдистан като че ли вече са отживелица, а и из целия район се чувствахме доста по-спокойно от примерно в Грузия. Същото не може да се каже за Мосул или Киркук, но главните пътища, както и кюрдите, неживеещи в тях ги заобикалят. За Мосул и Киркук също трябва не кюрдистанска, а иракска виза, така че общо-взето е трудно външен човек, нецеленасочено да попадне там. За жалост повечето от културните ценности (Ниневия, Ур, Вавилон) а и шиитските светини като Наджаф или Карбала са точно в истински Ирак, за където все още е нужно огромно търпение.

Поздрави.



Тема Re: Из Близкия Изток и наоколонови [re: juriwaro]  
Автор anamontreal (непознат )
Публикувано13.04.11 03:29



Чудесни приключения! Твоите нови сводки ме накараха да се замъкна до Централната библиотека на града и да заменя пълните с карибски пясък Rough Guides за Куба с нови за Индия, Иран и First time Asia:) Сега чета и си мечтая за едно околоколедно приключени. А и се беля дори по ушите от тропическото слънце.
Практическо въпросче за Сирия преди пътеписа: виза on arrival или не става? Щот по сайтовете подвеждат, че я вадиш предварително. Същото беше за Куба, но ние не се подведохме по инфото на МвНР и взеха, че ние пунаха






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.