Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:18 02.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Атина и Солун на тагадък-ето как:нови  
Автор Bлaди Гeoprиeв-Sali (непознат)
Публикувано02.05.09 14:53



Миналата седмица ми се паднаха пет почивни дни и още в първият от тях се запътих към Солун, а по пътя реших, че мога да ида и до Атина.Този път си вземах и пътеводител за Атина ( има цяла поредица пътеводители за Световните градове-туристически дестинации ,издадени от Софтпрес).Аз много пъти съм ходил и в двата града, но всеки път си намирах по нещо ново,забавно, интересно или атрактивно.Така стана и този път.Та пътувах с нощният влак от София за Солун.Двупосочен билет-отиване и връщане сега е: 59,60-лева.Но защо по дяволите в този влак пътуват само роми... Къде е тръгнала тази мръсотия да ни разнася славата на мизерна нация.?Както и да е.За друго ми е думата.На сутринта в 6ч,вече бях в Солун.Ранен час- за наникъде не става.Имах удобен влак за Атина чак на 10:13ч,;-после на 11:40ч.
А сутрешният на 7:13ч за Атина много скъп, защото е Интерсити Експрес-луди пари- 48 Е. някъде.Та както и да е.Реших да ида до Mediteraneas Cosmos-хипермаркета.Като си правих сметка в 7:30ч да тръгна от гарата, в 8:30 ч да стигна до там ( бус 3 ходи до там).До към 9ч, да се лутам докато го намеря и тъкмо тогава да стане време за отваряне.ДА ама НЕ- хипермаркета отваря чак в 10-10:30 ч...Само входа му беше отворен, но магазините вътре - не.Влизам аз и гледам охраната как ме загледа подозрително...сам-самичък по никое време.Набързо научих думата от разговорника, означаваща-=> разглеждам.И всеки път като ме попита охраната ( те са няколко обикалящи двойки) и само това повтарям...разглеждам...разглеждам... и зяпам по витрините.Наистина огромен магазин...Коридори, фонтанчета, чисто,лъскаво скъпо...ама затворено.И така съм обикалял близо час по витрините и разглеждах- горе долу се ориентирах къде какво има- входове-изходи,магазини,лакомства и т.н.Докато накрая не ме спря поредната двойка охрана и ми посочи изхода-проблема бил, че не било отворено.Ми тръгнах си.Запомних къде е,върнах се на IKEA, взех буса на обратно...И за моя най-голям късмет- стигнах на гарата буквално 10 минути, преди да тръгне влака за Атина на 10:13ч.На бегом до касите, билет за Атина- 35,30 Евро, бегом на влака...и го хванах.В следващите шест часа път до Атина го прекарах в мързелуване,доспиване и от време на време хвърлях по едно око към пейзажа навън.Някъде около час,преди Атина, се зачетох в пътеводителя, за да видя с какво мога да започна обиколката.
Имах предвид това, което все още не съм успял да видя от предишните си пътувания до там. В 15:21ч,слизам на гарата на Атина.И ето с какво започнах:Вземах си билет за три евро ( 24 часа транспорт).С метрото от гарата в Атина до Syntagma, от там с другото метро до Evangelismos.И от там нагоре по улица Ploutarchou,която ме отвежда нагоре към църквата горе на скалите-Likavitos teleferique- въжената трамвайна линия .Нагоре по едни стъпала,пресичат се няколко успоредни напречни улици и се стига горе до входа на въженият трамвай.Стигнах до там- задъхан и запъхтян.А билета за това трамвайче- 6,50 Евро.Е, за тез пари най-много съжалявах ( после ще ви кажа защо).Та ето ме след 7-8 минути горе на върха на скалите при църквата.Ето от това място се оказа, че може съвсем безплатно да се види цяла Атина като на длан ( от Акропола е платено, и от тук е платено ( за трамвая), но се оказа, че имало и стъпала надолу,които отвеждат на съседната успоредна на Ploutarchou улица- Loykianoy.Върха, за който ви говоря се казва Likavitos.Тук има страхотен ресторант-панорамен, от който можете да се насладите на една невероятна панорама към града, особенно след залез слънце,гогато се включат милионите светлини на големият град.Да,обаче това е един доста скъп ресторант.Разгледах цените и ме заболя главата- бирата Mithos например 0,330= 6 евро...Всичките са по толкова- по шест евро.Само Hainiken бирата беше 6,80 евро.=0,330 мл. Фрапе=5 евро.Ами ако се качите безплатно до горе, като вместо от входа за трамвайната зъбчатка, завиете на ляво по последната пресечка,пред входа и след около 50-60 метра на следващите стъпала вдясно- хванете по тях нагоре, покрай едни супер готини кактуси.Стъпалата се вият нагоре и стигат чак до църквата горе.Е затова съжалявах за тез 6,50 за зъбчатката- нищо особенно нито атрактивно не видят в това да се возя 5-7 минути със зъбчатка-супер готино е нагоре по стъпалата откъм дръгата страна по успоредната на Ploutarchou, улица Loykianoy.А горе на върха има и теле бинокли за по 50 цента, дето можеш за около минута да гледаш от там града.Обиколих набързо, върнах се на метрото и от там...пак на Syntagma,после на юг по булевард Amelias около 600 метра и завих наляво към градините срещу църквата "Св.Павел".Там влязох да видя гръцките колони в парка- за 2 евро...и там се плаща за някакви си там колони,които могат да се видят и от пътя през оградата.От там продължих още 400 метра до величественните градини на Zappeion- имението.Разходих се сред зеленина и палми и обратно на Синтагма.Седнах на една пейка и пак се зачетох в пътеводителя.И ето на къде хванах:От централната поща на Синтагма тръгнах по улица Filellinon (като се излиза от метрото и се тръгва надолу към пейките на площада- веднага в ляво-първата пресечка).Минах по нея две-три пресечки и завих надясно и надолу по улица Kydathinaion,пешеходната алея,водеща към Плака (Plaka).Та по тези малките улички има супер готини ресторантчета,стари къщички, улични търговци, магазини за сувенири, таверни,кафенета. Завърших обиколката и отново се върнах на Синтагма.Деня вече беше към края си.От там ходих до Керамикос на сауна с джакузи.Идеално място са отпускане след дългото скитане в големият град.И така до към 22ч.Пълен релакс.Но...аз имах и друга идея, буквално хрумнала ми в последната минута- да си тръгна от сауната, да се върна до Evangelismos, да се кача по стъпалата до върха при църквата, да се порадвам на милионите светлини на големият град и евентуално да слезя надолу със зъбчатката ( пазих си билета- все едно, че цял следобед съм седял в ресторанта и си тръгвам чак в 22:40...).Речено-сторено.От момента в който слязох на Evangelismos, до момента, в който трябваше да ида до гарата, за да си хвана нощният влак за Солун имах точно един час време- 60 минути...за 15 минути се качих до горе- задъхан изпотен и без сили ( като се има предвид, че тези стъпала не са осветени и са много лошо направени ( примерно през 2-3 метра има по едно стъпало...после на групи има по 5-6, после пак по едно...Едно да пропуснеш в тъмното нагоре или надолу на бегом...и може да се спънеш или пребиеш...)- качих се- седях 5 минути да си отдъхна- любувах се на невероятните светлини .После отидох за зъбчатката да севръщам, ама тя щяла да тръгне след 10 минути...Аз за това време ще слезя пеша...по стъпалата-тагадък-тагадък, надолу по стръмните улици,оглеждам се в движение по пресечките да не ме насмете някоя кола и обратно на метрото. До гарата Larissa statmos. Веднага билет за Солун- 15,10 евро за влака на 23:59ч, от там бегом до бързи храни- една пица голяма и топла, една кола студена за из път и директно на влака...препълнен както се очаква с всякакви пътници- негри, турци, туристи, налягали по земята -пълен влак.Следващите 2-3 часа вън пред вратата в коридора- поседнах малко, и тъкмо позадрямам малко и току спем на някоя гара.И този железничар, дето подава сигнали току ме сръчка- да ставам, че да отвори вратата да помаха с фенерчето...Е,по едно време видях контакт, та си заредих малко телефона и вече към 2-3 след полунощ се вдигнах и се запътих към вагон-ресторанта- да си похапна пак.И там пълно.Взех си едно фрапе, сандвич и седнах- е, имаше поне едно място.Похапнах си, влака леко се поклаща, весело беше.Останах си там-тъкмо седнал, на топло...и така- до Солун.Пристигам в Солун колко седем и сутринта. Чудих се дали да не отида до Едеса, ама се отказах.Полутах се малко,поседях и към 8:30ч пак се запътих към Космос и Икеа.Този път стигнах към 9:10, докато отида до там стана 9:30, полегнах си на една пейка пред Космос- слънцето тъкмо взе да напича. И към 10:20 влязох.Започнах със фрапе и сандвич от бързи храни- в началото- заведението- всякакви марки и вериги за бързи храни, пици,сувлаки, сладкиши...неустоими изкушения.И започна моята обиколка из Космос....леле- то трябва да имаш една чанта пари и два дена за губене...магазини, витрини...цели три часа обикалях и гледах.Магазини подредени, дрехи наредени, чисто,лъснато, пуснали готина музика хората за фон;приветливи продавачки- да ти е кеф да разглеждаш и пазаруваш.Влязох в един магазин- парфюми и козметика.Марките на Армани, Версаче...парфюми...имаше и тест флакон на Армани- по 94;-60; - и 100 евро.Не пропуснах да се напръскам по бузките и зад ушите.Разтрих го, вдишах дълбоко, задържах дъха си, издишах бавно и си казах- ето това е Армани... на другият рафт пък тест флакон на Версаче .А и от него се напръсках и пак по същият начин.Даже ми хрумнаха следните думи:"От долу Армани,от горе Версаче- цял ден ми държа обаче":).

.
Обикалях, гледах, разглеждах- толкова много неща ми харесаха- не е истина и дрехи и разцветки ( аз си падам по морковеният или бананов цвят).Много пари.Обаче всичко е марково:Обувки на Живанши => 325 евро
-очила на Армани=264 евро;
-часовници Hamilton=545 евро;-(други марки от 120 евро нагоре);
-маратонки от 41 до към 120 евро;
-тениски- от 24 до 40 евро...
Много пари трябват за едно пазаруване на воля...И накрая пак във хранителният хипермаркет там- сравнително евтино- Pepsi от 1,5 литра- само 1,01 евро...Ядох още веднъж там и си тръгнах.Минах и покрай Magic Park- Преди това се качих чак до планетариума...( от Космос като погледнеш нагоре към магистралата- от другата страна -една голяма бронзова плътна сфера и голяма сграда прикрепена към нея...И аз да видя какво е това.Да, ама не можах да намеря пътя за натам...отвсякъде магистрала,огради,бурени...не можах да намеря пътя до там...И като хванах по азимут ( то е близо от погледа ми- има -няма и 100 метра) ама не виждам път...И като хванах през едни бурени, едни тръни...стигнах до една ограда,която беше съборена точно на ъгълчето на края на бурена...Прескочих я и се озовах точно пред входа на това нещо...Влизам- супер готино заведение отпред...Влизам вътре...по-навътре и чак тогава разбирам, че това е планетариума.А във фоайето имаше промиция на разни кексове и лакомства...безплатно раздаваха по едно парче от 10-ината видове кексове и сладкиши.Имаше много ученици,посетители...Та и аз намазах на тази промоция- взех си 3-4 парчета от различните видове сладки кексове- супер много ми харесаха...Със пепсито дето си го бях купил...Супер готино ми дойде.Върнах се пак през бурените и тръните по същата пътечка, минах и през другите хипермаркети в околността- за градинска мебел,; за спортни стоки ( Inter sport);- за електоуреди ( Elektro world);-после през Mc Donald`s;- Goodys;после през увеселителният парк рагледах и обратно на буса за гарата.На втората спирка слязох...И там влизах в един маркет за дрехи и обувки...А по пътя за спирката си намерих на пътя... една костенурка.Тръгнала с юнашка стъпка да пресича...Горката.Вземах я, тя се сви в черупката си вътре, а аз и почуквах отгоре-отдолу, да не се показва, докато не намеря подходящо място да я върна в тревата ...А тя пиклата и с пикла...изпусна се...и я метнах зад първата ограда, която ми се изпречи...Обратно към града,ранен следобед,топло и слънчево.пуснах се из града по Аристолиус- пих една бира Mithos -0,330- за 5,50 евро.Имах цигара,но нямах запалка.Поисках си огънче на сервитьора, а той ми носи цял кибрит- едно такова малко кибритче.Отварям го аз- пълно.Вадя клечка и...търся драскало...тук драскало- там драскало...пък то било отдолу- на тясната страна:).Връщам кибрита, а сервитьора махва с ръка- за мен било...прибрах си го.Ама аз малко се притесних от тази ситуация.Носи ми две водни чаши и една бирена.А на масата имаше метална кана с капаче...В нея била студената вода...И аз от притеснение си налях бирата във водната чаша, а за водата остана бирената...И докато се оправя с нещата,които имаше на масата и поразлях малко водата,докато си наливах.Сервитьора веднага търчи с гъбата да подсушава...После изядох и една палачинка ( голяма колкото грамофонна плоча и тънка.Намазана със много шоколад. За 2,50 евро...Та под палмите на Аристотелиус:).После се разходих малко из вечерните оживени улици и на нощният влак в 23:46- за София.Мизерна работа- тъкмо бях свикнал с лукса и разкоша...и айде пак в нашата мизерна къщичка на колела.Срам и позор за БДЖ- да дойде министръра да пътува с тоз влак.ЕДИН-ЕДИНСТВЕН ВАГОН за пътници- ( влак международен, с два спални вагона и един за пътници)...При положение, че в него имаше хора поне за три вагона.Роми, налягали, миришат, с одеяла,багажи, мазни чанти,бебета дундуркат,смърди навсякъде...Прав в коридора до Кулата.Брей да му се невиди, каде са тръгнали тез мизерници...УЖАС на колела. И на Промахон- митничаря вика всички долу...Леле,като видях какво наслиза от влака на светло- лошо ми стана...
И за какво трябва да ми закачат три вагона на Кулата, че не мога да се сетя, а не ги закачат в Солун?Толкова ли не могат да се пратят 3-4 вагона там да ги натикат в някой глух коловоз в Солун и като има повече пътници, да закачат по един.Не му разбирам на таз работа,обаче БДЖ тъне в невероятна мизерия.



Тема Re: Атина и Солун на тагадък-ето как:нови [re: Bлaди Гeoprиeв-Sali]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано05.05.09 15:35



Не знам, кой те е бил по главата на отиване да прехвърчаш от гарата до мола и обратно по никое време! По-добре беше да пиеш едно капучино на Аристотелис Одос за 3-4 евро и да разгледаш сутрешния рибен пазар - съвсем наблизо оттам. Приятното на Солун сутринта е махмурлукът - хората са далеч по-малко по това време.
А от БДЖ не знам, какво очакваш. Не си ли виждал на снимки индийски влакове? БДЖ бодро крачи натам и най-вероятно ще открие път (жп линия, де) към Европа през Мумбай. Единствената приемлива сделка е спален вагон до Солун. Предимството пред автобуса е бавността на влака - пристига сутринта в Солун, докато автобусите пристигат посред нощ.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: Bлaди Гeoprиeв-Sali]  
Автор Selvan (непознат )
Публикувано02.08.09 17:20



Е, много хубаво си си изкарал. И на мен сега ми предстои пътуване до там, ама ми е нервно, защото за пръв път излизам зад граница. Не знам въобще какво да си нося, освен лична карта. Мисля да занеса една-две бутилки нашенска на приятели там и други дреболии, ама трябва ли да ги декларирам тея неща? Да не вземат да ме свалят от влака, да ми разхвърлят багажа и да ме направят на пет стотинки заради две шишета...

И друго да те питам - ти колко евра изхарчи за храна? Какви са цените там?
Последно, извинявай: каква е ситуацията с влаковете? Смислъл, гледам, че се оплакваш от качеството на вагоните и от масата цигани...може ли малко по-подробно да ми обясниш.

БЛАГОДАРЯ!



Тема Re: Атина и Солун - въпросчета [re: Selvan]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано02.08.09 20:45



То има различни пиячи и различни дамаджани, но се надявам, че 10 л е нормално количество:

"Passengers from EU countries with duty-paid goods:
Tobacco....800 cigarettes or 400 cigarillos or 200 cigars or 1000 grams of tobacco
Liquor...90 litres of wine (including 60 litres of sparkling wine); 10 litres of spirits; 20 litres of intermediate products (such os fortified wine); 110 litres of beer"

Ето и линк към източника:



Най-лесно за ориентиране е - колкото лева у нас, толкова евро в Гърция.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор Selvan (непознат )
Публикувано02.08.09 20:48



Ей, благодаря :) Е, аз ще набутам няколко дамаджани, дано не ми разхвърлят много-много багажа из влака





Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: Selvan]  
Автор devaluator ()
Публикувано02.08.09 23:55



Няма да е лошо да ти разхвърлят багажа и да те свалят от влака, за да проумееш едно основно правило - българските номера не вървят извън България :)



Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: devaluator]  
Автор Selvan (непознат )
Публикувано03.08.09 10:18



офф, как ми писна от дървени философи...



Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: Selvan]  
Автор devaluator ()
Публикувано03.08.09 10:39



А на мен ми е писнало от тарикати, които гледат като посрани на границата.



Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: devaluator]  
Автор Zaikoff (непознат )
Публикувано05.08.09 13:44



А на мен ми е писнало от тарикати, които гледат като посрани на границата.


хахаха, това ми хареса много :) Евала ахахахаха :)





Тема Re: Атина и Солун - въпросчетанови [re: Zaikoff]  
Автор Selvan (непознат )
Публикувано06.08.09 09:15



Не съм тръгнал да пренасям двеста бурета с ракия, че да дрънкаш такива глупости. Разпитвам каква е процедурата, защото не я знам!!! Дори и само половин литър да пренасям, ако по закон трябва да се декларира - ще го декларирам!!! И ще си платя, както си му е редът!!!!!!!

Да те........в умната глава!!! Полудявам от хора, които просто се заяждат без да четат!!!!@!@!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.