Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:51 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Праганови  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 09:37



Прочетох почти всичко , което е изписано за Прага, но искам да питам нещо конкретно. Някой пътувал ли е с кола или автобус до там за Нова Година? Притеснява ме да няма много сняг. И за температурата да питам - как е спрямо тази в България? Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят!



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано19.09.08 13:20



Прочети за моята

, като имаш пред вид, че пътуването беше със самолет. Пътят с автобус от София до там е поне едно денонощие

моите пътешествия имат нов адрес

Тема Re: Праганови [re: Cтoйчo]  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 15:15



Твоя пътепис съм го чела още пролетта.

Да си кажа честно, май ми се ще някой да ме успокои, че няма да умрем от студ докато обикаляме из Прага. Не ми се иска да отлагам посещението на този град, защото отдавна мечтая да отида, а досега все не можем да се наканим.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Авторlover (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 15:19



ами аз ходих томно преди Коледа. По-касиво място не можех да си представя в онзи момент. После, разбира се, видях още много красиви места, но точно това впечатление от златна Прага ми се запази завинаги. Малко сняг, леко покрил тротоарите, много украса на Старо место, до часовника, при катедралата. И златните кубета над всичко. За студено, не, по-скоро е като при нас.
За последен път ходих това лято, но със самолет. Впечатли ме летището, много е голямо за мащабите на града, много добре организирано. И лятна Прага е много по-тривиална, така че си избрала по-доброто време.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано19.09.08 15:30



Хехехе, така кажи:-)

Забеляза ли на снимките някакъв сняг? Май няма?:-) а и беше нормално хладно за Нова година (над нулата някъде – ние бяхме с малко дете)

В София по това време беше към 30 см снегът.

Така че – смело напред, по това време в София е по-кофти

моите пътешествия имат нов адрес



Тема Re: Праганови [re: lover]  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 15:59



Благодаря и на двама ви за успокоението!





Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор MonaMonsano ()
Публикувано19.09.08 17:15



Хич не бери грижа за времето. Взимай куфарите и тръгвай. Ние бяхме там в началото на декември и температурата си беше като в София. Не отиваш на Северния полюс



Весело изкарване!



Тема Re: Праганови [re: MonaMonsano]  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 19:18



Знам, че не е Северния полюс, но е поуспокоително когато някой, който е ходил ти каже ,че няма да замръзнеш. Четох на някои места ,че Прага била много красива по Коледа с празничната украса.



Тема Re: Кой питаше за "У Флеко" тук?нови [re: milenas]  
Авторsali (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 23:17



ЗА ТЕЗИ,ДЕТО ПИТАХА ЗА БИРАРИЯ "У фЛЕКО" В ПРАГА, ЕТО ВИ ИНФОТО.ЗА ПОВЕЧЕ ИНФО, РАЗРОВЕТЕ СЕ В АРХИВИТЕ ТУК И НАМЕРЕТЕ РАЗКАЗА МИ ОТ 29.05.2005 ГОДИНА.


"У Флеку".Според информацията с която разполагах ,това е най-старата чешка бирария от 1499 година.Отивам със картата на града и разговорника си при човека на рецепцията и го моля да ми покаже на картата къде се намира тази бирария.Той учтиво ми подчертава на картата уличката, на която тя се намира.Сядам във фоайето на хотела, разглеждам подробно картата,гледам спирките на метрото и решавам да я намеря.Речено-сторено.Вземам си два билета за градски транспорт от хотела и тръгвам.Първо с трамвай,после с метро и слизам на станция: "MUSTEK".От там по картата за няколко минутки вече бях пред бирарията.Тя се намира на улица :" Kremencova"- намира се много лесно.Ще кажа за тези,които решат да минат по моите стъпки:Слиза се от метрото на станция:"MUSTEK".От там се тръгва по главният булевард в посока MUZEUM (това е един музей, който се вижда в дъното в далечината).Върви се ,докато се стигне до трамвайната линия.Завива се на дясно,следва се линията на трамвая.Тук минават номера 3,9,14,24,52,54,55,56,58.След няколко метра,линията завива надясно по улица: "Lazarska" и излиза на: "Spalena" .Тук завивате наляво и след няколко метра пак надясно по улица :" Myslikova" и там втората пресечка вдясно (първата е:" Cema").Определено лутането си заслужава.Влизам в бирарията.Чувам оркестъра,който вече свири там.Ориентирам се към него, но човека,който отговаря за посрещането на посетителите ме спира и ми посочва друга врата.Там пак е същата бирария.Тя представлява няколко салона,свързани помежду си с малки арки.И оркестъра( май бяха два) свири малко в единият салон, после отива в другият, свири и там малко- около 30-40 мин. И пак отива в другият салон.Самите салони представляват маси, наредени на буквата" П" - дървени маси от масивно черно дърво, износени и обелени от времето( все пак става дума за бирария от 1499 година).Столове,също толкова стари.Покрай стената- дървена ламперия и закачалки за дрехи.Няма покривки- всичко си е от едно време.Минава сервитьора с една голяма тава в ръце.А тавата е пълна с големи халби черна чешка бира. И предлага на всеки по една бира. Който поиска, слага му отдолу една картонена поставка с емблемата на бирарията,дава му бирата, изважда един бял лист,слага го до клиента и на него драсва една чертичка ( че е дал една бира).Да не се заблуди човек, че като му се предлага бира, без да си е поръчал, че го черпят- всичко се плаща накрая.Вземам си една бира, запалвам си цигара и започвам да разглеждам наоколо и да се запознавам с обстановката.Тук искам само да кажа, че чехите са си въвели нова мярка за алкохол- докато стандартната е 0,330 литра и 0,500( за бирата), те са си въвели: 0,4 (400 грама за бирата и 40 грама за твърдия алкохол).
Зад ъгъла се чува оркестъра,който свири в съседния салон и се усеща как се приближава и към нашият салон.В нашия салон имаше туристи от различни националности- четири русначета,няколко италианци,япончета и т.н.А бирата беше страхотна.Не след дълго идва същият този сервитьор,който този път носи пълна тава със по-силен алкохол.Оказа се, че това е местната чешка ракия: "Береховка" -отново 0,4 ( 40 грама) в едни такива малки чашки.Вземам си и една от тях и вече усещам колко приятно започва да става около мен.Оркестъра влиза и в нашият салон.Всъщност не може да се каже, че е оркестър, защото бяха само двама музиканти,облечени като воиници.Единият свиреше на един голям акордеон, а другият пригласяше с тромпет.Започнаха да свирят техни местни мелодии за маса.В салона започва да става весело.Всеки може да си поръча какво да му свирят.Обикновено се дават 50 крони( около 1,30 евро), които се пускат във фунията на тромпета.Стана ми много смешно, че тази фуния се напълни с банкноти , а си свири така, сякаш в нея няма нито една хартия).Руските девоики накараха музикантите да им свирят "Яблоки и круши"- и музикантите почнаха веднага, а девойките започнаха весело и темпераментно да пеят тази песен.Аз помолих за френски шансон- те засвириха нещо подобно и продължиха към другите маси.На мен ми беше много трудно да с еориентирам в менюто за ядене, защото то беше написано на чешки,немски и английски, а аз не знам нито един от тези езици.А в разговорника,който си носих, не можах да намеря сходни думи, за да се ориентирам кое какво е, за да си взема и нещо за ядене. И ето какво направих:огледах се по масите, за да видя къде какво сервират и видях на масата на русначките някакво ястие с варени наденички със някакви сосове. Посочих го на сервитьора и започнах напосоки да се ровя в менюто с въпросителен поглед.И той ми посочи това ястие къде е в менюто.Реших, че мога да си го позволя и си го поръчах.Та така се оправих.Обаче се оказа, че един от сосовете е много лют- сигурно беше хрян, а другите бяха кетчуп и горчица.Гарнитурата беше от варени картофи.Заедно с това ми донесоха и един панер с хляб и след като го изядох, ми донесоха още един без да си го искам .И така започнах да ям и да слушам двамата музиканти.Ставаше все по-горещо и романтично.Някъде след 22,30 часа салона започна да се изпразва- защото наближава да затварят.Привърших с вечерята към 23:00 часа и аз си тръгвам доволен от прекараната прекрасна и запомняща се вечер тук.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Авторswimmer (Нерегистриран)
Публикувано20.09.08 11:09



Не знам за Коледа,ама аз преди два дни се върнах от Прага и умрях от студ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.