Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:10 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Прага  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 09:37



Прочетох почти всичко , което е изписано за Прага, но искам да питам нещо конкретно. Някой пътувал ли е с кола или автобус до там за Нова Година? Притеснява ме да няма много сняг. И за температурата да питам - как е спрямо тази в България? Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят!



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано19.09.08 13:20



Прочети за моята

, като имаш пред вид, че пътуването беше със самолет. Пътят с автобус от София до там е поне едно денонощие

моите пътешествия имат нов адрес

Тема Re: Праганови [re: Cтoйчo]  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 15:15



Твоя пътепис съм го чела още пролетта.

Да си кажа честно, май ми се ще някой да ме успокои, че няма да умрем от студ докато обикаляме из Прага. Не ми се иска да отлагам посещението на този град, защото отдавна мечтая да отида, а досега все не можем да се наканим.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Авторlover (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 15:19



ами аз ходих томно преди Коледа. По-касиво място не можех да си представя в онзи момент. После, разбира се, видях още много красиви места, но точно това впечатление от златна Прага ми се запази завинаги. Малко сняг, леко покрил тротоарите, много украса на Старо место, до часовника, при катедралата. И златните кубета над всичко. За студено, не, по-скоро е като при нас.
За последен път ходих това лято, но със самолет. Впечатли ме летището, много е голямо за мащабите на града, много добре организирано. И лятна Прага е много по-тривиална, така че си избрала по-доброто време.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано19.09.08 15:30



Хехехе, така кажи:-)

Забеляза ли на снимките някакъв сняг? Май няма?:-) а и беше нормално хладно за Нова година (над нулата някъде – ние бяхме с малко дете)

В София по това време беше към 30 см снегът.

Така че – смело напред, по това време в София е по-кофти

моите пътешествия имат нов адрес



Тема Re: Праганови [re: lover]  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 15:59



Благодаря и на двама ви за успокоението!





Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор MonaMonsano ()
Публикувано19.09.08 17:15



Хич не бери грижа за времето. Взимай куфарите и тръгвай. Ние бяхме там в началото на декември и температурата си беше като в София. Не отиваш на Северния полюс



Весело изкарване!



Тема Re: Праганови [re: MonaMonsano]  
Автор milenas (новак)
Публикувано19.09.08 19:18



Знам, че не е Северния полюс, но е поуспокоително когато някой, който е ходил ти каже ,че няма да замръзнеш. Четох на някои места ,че Прага била много красива по Коледа с празничната украса.



Тема Re: Кой питаше за "У Флеко" тук?нови [re: milenas]  
Авторsali (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 23:17



ЗА ТЕЗИ,ДЕТО ПИТАХА ЗА БИРАРИЯ "У фЛЕКО" В ПРАГА, ЕТО ВИ ИНФОТО.ЗА ПОВЕЧЕ ИНФО, РАЗРОВЕТЕ СЕ В АРХИВИТЕ ТУК И НАМЕРЕТЕ РАЗКАЗА МИ ОТ 29.05.2005 ГОДИНА.


"У Флеку".Според информацията с която разполагах ,това е най-старата чешка бирария от 1499 година.Отивам със картата на града и разговорника си при човека на рецепцията и го моля да ми покаже на картата къде се намира тази бирария.Той учтиво ми подчертава на картата уличката, на която тя се намира.Сядам във фоайето на хотела, разглеждам подробно картата,гледам спирките на метрото и решавам да я намеря.Речено-сторено.Вземам си два билета за градски транспорт от хотела и тръгвам.Първо с трамвай,после с метро и слизам на станция: "MUSTEK".От там по картата за няколко минутки вече бях пред бирарията.Тя се намира на улица :" Kremencova"- намира се много лесно.Ще кажа за тези,които решат да минат по моите стъпки:Слиза се от метрото на станция:"MUSTEK".От там се тръгва по главният булевард в посока MUZEUM (това е един музей, който се вижда в дъното в далечината).Върви се ,докато се стигне до трамвайната линия.Завива се на дясно,следва се линията на трамвая.Тук минават номера 3,9,14,24,52,54,55,56,58.След няколко метра,линията завива надясно по улица: "Lazarska" и излиза на: "Spalena" .Тук завивате наляво и след няколко метра пак надясно по улица :" Myslikova" и там втората пресечка вдясно (първата е:" Cema").Определено лутането си заслужава.Влизам в бирарията.Чувам оркестъра,който вече свири там.Ориентирам се към него, но човека,който отговаря за посрещането на посетителите ме спира и ми посочва друга врата.Там пак е същата бирария.Тя представлява няколко салона,свързани помежду си с малки арки.И оркестъра( май бяха два) свири малко в единият салон, после отива в другият, свири и там малко- около 30-40 мин. И пак отива в другият салон.Самите салони представляват маси, наредени на буквата" П" - дървени маси от масивно черно дърво, износени и обелени от времето( все пак става дума за бирария от 1499 година).Столове,също толкова стари.Покрай стената- дървена ламперия и закачалки за дрехи.Няма покривки- всичко си е от едно време.Минава сервитьора с една голяма тава в ръце.А тавата е пълна с големи халби черна чешка бира. И предлага на всеки по една бира. Който поиска, слага му отдолу една картонена поставка с емблемата на бирарията,дава му бирата, изважда един бял лист,слага го до клиента и на него драсва една чертичка ( че е дал една бира).Да не се заблуди човек, че като му се предлага бира, без да си е поръчал, че го черпят- всичко се плаща накрая.Вземам си една бира, запалвам си цигара и започвам да разглеждам наоколо и да се запознавам с обстановката.Тук искам само да кажа, че чехите са си въвели нова мярка за алкохол- докато стандартната е 0,330 литра и 0,500( за бирата), те са си въвели: 0,4 (400 грама за бирата и 40 грама за твърдия алкохол).
Зад ъгъла се чува оркестъра,който свири в съседния салон и се усеща как се приближава и към нашият салон.В нашия салон имаше туристи от различни националности- четири русначета,няколко италианци,япончета и т.н.А бирата беше страхотна.Не след дълго идва същият този сервитьор,който този път носи пълна тава със по-силен алкохол.Оказа се, че това е местната чешка ракия: "Береховка" -отново 0,4 ( 40 грама) в едни такива малки чашки.Вземам си и една от тях и вече усещам колко приятно започва да става около мен.Оркестъра влиза и в нашият салон.Всъщност не може да се каже, че е оркестър, защото бяха само двама музиканти,облечени като воиници.Единият свиреше на един голям акордеон, а другият пригласяше с тромпет.Започнаха да свирят техни местни мелодии за маса.В салона започва да става весело.Всеки може да си поръча какво да му свирят.Обикновено се дават 50 крони( около 1,30 евро), които се пускат във фунията на тромпета.Стана ми много смешно, че тази фуния се напълни с банкноти , а си свири така, сякаш в нея няма нито една хартия).Руските девоики накараха музикантите да им свирят "Яблоки и круши"- и музикантите почнаха веднага, а девойките започнаха весело и темпераментно да пеят тази песен.Аз помолих за френски шансон- те засвириха нещо подобно и продължиха към другите маси.На мен ми беше много трудно да с еориентирам в менюто за ядене, защото то беше написано на чешки,немски и английски, а аз не знам нито един от тези езици.А в разговорника,който си носих, не можах да намеря сходни думи, за да се ориентирам кое какво е, за да си взема и нещо за ядене. И ето какво направих:огледах се по масите, за да видя къде какво сервират и видях на масата на русначките някакво ястие с варени наденички със някакви сосове. Посочих го на сервитьора и започнах напосоки да се ровя в менюто с въпросителен поглед.И той ми посочи това ястие къде е в менюто.Реших, че мога да си го позволя и си го поръчах.Та така се оправих.Обаче се оказа, че един от сосовете е много лют- сигурно беше хрян, а другите бяха кетчуп и горчица.Гарнитурата беше от варени картофи.Заедно с това ми донесоха и един панер с хляб и след като го изядох, ми донесоха още един без да си го искам .И така започнах да ям и да слушам двамата музиканти.Ставаше все по-горещо и романтично.Някъде след 22,30 часа салона започна да се изпразва- защото наближава да затварят.Привърших с вечерята към 23:00 часа и аз си тръгвам доволен от прекараната прекрасна и запомняща се вечер тук.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Авторswimmer (Нерегистриран)
Публикувано20.09.08 11:09



Не знам за Коледа,ама аз преди два дни се върнах от Прага и умрях от студ.



Тема Re: Праганови [re: swimmer]  
Автор milenas (новак)
Публикувано20.09.08 16:13



То и тук не беше особено топло!



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор .Linda. (Loring)
Публикувано20.09.08 20:19



Да, то и тука може да е студено, но е по-лошо да си на екскурзия и да ти е студено


Аз ходих в Прага в края на май и умрях от студ - беше към 12 градуса. То няма проблем, ако походиш малко навън и си се прибереш вкъщи на топло - но ако искаш да гледаш...да направиш снимки и т.н. - тогава е доста неприятно.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
АвторBлaдo (Нерегистриран)
Публикувано21.09.08 15:13



Е, по-тъп въпрос не съм чувал напоследък!!!! Кой може да ти гарантира какво ще бъде времето в Прага по Нова година и дали ще е по-студено или по-топло от София, и дали ще вали сняг или дъжд. Представи си ,че по Нова година там е по-топло отколкото в София заради нам къв си антициклон?????? Гарантиран сняг и студ няма дори и по Алпите за Нова година.



Тема Re: Да,такава е истината за времето.нови [re: Bлaдo]  
Авторsali (Нерегистриран)
Публикувано21.09.08 18:27



Аз например през януари тази година реших да ида във Виена, за да видя виена през зимата- със снега, със студа и със кръчмите и зимните забавления.И какво беше учудването ми, когато към 15-16ч.,следобед градусите бяха девет.И нито следа от сняг,мокро или зима.А стоях цели 5 дена.Никакъв сняг.Добре, че не помъкнах със себе си и шаловете...Та за Прага...какво ще бъде времето по Нова година, ами вижте в интернет малко след Коледа на : www.vremeto.start.bg



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Baлeнтиция (наминаваща)
Публикувано21.09.08 21:31



Хайде и аз да добавя един въпрос, като вече сте отворили тема за Прага.
Студа ще го преживеем,ще се подготвим



Кажете какви са цените на хранителните стоки и по ресторантите??

Планираме да сме там за Нова Година, 6-7дни. Ще нощуваме у наша роднина,но трябва да се изхранваме.



Тема Re: Праганови [re: Baлeнтиция]  
Автор kod (SetCom.bG)
Публикувано22.09.08 07:34



Точно каквито са и в България.
Бира в магазин - 7-20 крони + 3 крони бутилка.
Бира в ресторант - 18-25крони.
Бира в туристически ресторант - 30-60крони.

килограм месо в магазин - 80-90крони
порция гулаш в ресторант - около 70 крони
порция гулаш в туристически ресторант - 100-170 крони

хот дог - 15-25крони

и така нататък.

SetCom.bG


Тема Re: Праганови [re: Bлaдo]  
Автор milenas (новак)
Публикувано22.09.08 11:03



Ако обичате - без обидни коментари! Като не Ви допада темата , не пишете по нея! Освен това аз не питам за тази Нова Година, а как са по принцип температурите спрямо тези в България!



Тема Re: Праганови [re: kod]  
Автор Baлeнтиция (наминаваща)
Публикувано22.09.08 11:09



Благодаря, значи ще оцелеем





Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано22.09.08 13:04



Последните две години на практика нямаше зима в Прага. Иначе нормално е да малко под нулата. Може и да е много гнусно, но какво ще е точно времето тогава......ами трее да попитам Дядо.

Цените: Днеска е 12.10 крони за лев
Бира - Кръчма миризливка (КМ) от 15 до 22. В центъра се намират трудно подобни.
Кръчма нормална (КН) - 26-35
Ядене - КМ - 70-90
КН 120-140-160+25-35 за гарнитура
Абе на прилично място се яде от 130 до 200 с гранитурата зависи какво точно.
Пицарии бол, ама качеството на храната не ми харесва. Виж пастата може да е много добра. Има много бързаци, където се хапва евтино. По обед има обедни менюта по 80-90 крони и биват.
В суперите е прилично евтино, ама по големите, дето с изключение на теско ги няма по центъра. Цените са като у БГ, но може и да са по-високи ако няма промоция. Домакините ви ще знаят къде.



Тема Re: Праганови [re: Baлeнтиция]  
Автор mar4eto (засега непознат)
Публикувано22.09.08 16:13



Определено няма да умрете от глад. Малко е по-скъпо отколкото у нас, но не е болка за умиране. Има Билла в центъра. Има и други магазини. Ако искате да намерите "най местата" следвайте "аборигените" (не е обида, а правило номер 1). Ние така намерихме случайно една кръчма "U Rudolfina" - бирата беше 24 крони, а печените ребра 99 (страхотни), предлагат и шопска салата (истинска, като у нас) много готина кръчма намира се срещу трамвайна спирка Staromestska (ето още малко инфо за кръчмите в Прага http://www.praguepubs.co.uk/pubs_results.php). Всичко зависи от това, което търсите. Ние се отддохме на културен туризъм и се върнахме без крака, защото три и половина дни бяха определено недостатъчни. 6 - 7 дни при добро време без дъжд и сняг ще ви стигнат да разгледате доста. Вземете си Prague Card - определено има смисъл.



Тема Re: Праганови [re: mar4eto]  
Автор Baлeнтиция (наминаваща)
Публикувано22.09.08 19:51



Благодаря и за тази информация - определено и нашата цел ще е културен туризъм и фотография. Затова и предпочитаме да не сме с група, а сами да си направим програма - съответно смятам да "си науча уроците"





Тема Re: Праганови [re: Mишo Шaмapa]  
Авторmomi4e (Нерегистриран)
Публикувано24.09.08 02:13



Прага ме депресира.
Всеки си избира къде да си похарчи парите и времето , но не мисля че Прага е мястото.
Супер депресиращо и тъпо място и бесинтересно.



Тема Re: Праганови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор kod (SetCom.bG)
Публикувано24.09.08 10:11



Има и Алберт-и и Били в центъра. Защо само Теско реши, че има...

SetCom.bG


Тема Re: Праганови [re: kod]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано24.09.08 14:31



Щото Била и Алберт са по-скъпи някак си. Но си мислех повече за гранде пазаруване, моя грешка. Но така или иначе, хората е малко вероятно да живеят в центъра така, че едва ли ще помъкнат пликчетата точно от там.

Прага може да е супер депресивно място, има потенциал. Но също така и супер весело, или супер културно, или супер романтично. Зависи от гледната точка. Градът на хилядата състояния(това е за другия постинг)



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Авторtemple (Нерегистриран)
Публикувано24.09.08 19:30



В Прага по нова година не съм бил, но съм ходил в съседна Унгария. Значи с времето не трябва да се съобразяваш. Аз докато бях 2 дена беше кучи студ, някой каза, че при такова време е безумство да се ходи до Виена, където традиционно има доста вятър. Ние все пак отидохме до Виена и времето беше много приятно. През останалото време в Унгария също беше доста приятно.

Та и при тебе трябва да е така - няма как да направиш прогноза. Вземи си нещо много дебело и атака. Температурите са малко по-студени от България. Ти можеш ли да кажеш , как ще е в БГ по Нова година, обаче?



Тема Re: Праганови [re: temple]  
Авторtemple (Нерегистриран)
Публикувано24.09.08 19:37



Забравих само да кажа. Потърси си самолетни билети. Имаш време да намериш приличен лоу кост. Аз в Прага ходих , като млад с автобус. Убийствено е!!!! Скапваш 4 дена от всякъде. 2 в път и 2та след пътя в почивка. С лоу кост ще ти излезе към 150-200 лева (не знам дали не е късно), с автобус ще е 80-120. Това са прогнозни ценни, но ако не са правилни, отношението е горе долу такова. Заслужава си отвсякъде. Ако няма лоу кост за Прага, вземи си за нещо съседно и с влак или автобус оттам. Хем ще разгледаш още нещо :)



Тема Re: Праганови [re: temple]  
Автор Baлeнтиция (наминаваща)
Публикувано24.09.08 20:35



Няма вече лоу кост

даже и от началото на септември /когато аз се сетих да търся/. И растат цените всеки ден. Ама аз вече се сдобих със самолетни билети Не ми се бъхти 2 дни с автобус - може да се употреби по-приятно времето.
Странно ми се видя определението, че Прага е "депресиращ" град.
Ще ви кажа, като се върна



Тема Re: Праганови [re: Baлeнтиция]  
Автор mar4eto (засега непознат)
Публикувано24.09.08 22:32



Не знам кое му е депресиращото на Прага - мен лично София ме депресира много повече, ама нищо не мога да направя... освен да избягам за малко някъде другаде. Прага е различна ... има много какво да се види, даже прекалено, на мен трите дена наистина не ми стигнаха (получи се момент на пренасищане от емоции и информация), но съм много доволна от това, което видях и усетих в този град. Някой ден, може би ще се върна и ще довърша разходката си...



Тема Re: Праганови [re: mar4eto]  
Авторgio (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 12:45



Прага е любимата ми европейска столица,но ..мамка му! от 1996 година не съм бил там.
Имам доста зими прекарани там-между 1990 до 1996-а,абе отдолу на Вацлавака продаваха тогава и грог,беше 10-12 крони 4ашката,никъв студ след 2-3 4ашки,повярвайте ми





Тема Re: Праганови [re: mar4eto]  
Авторmomi4e (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 13:45



Напълно съм съгласна че София е много по-депресираща от Прага,но тъй като не живея в Бг.от доста години и доста свят съм видяла , просто Прага ме депресира много и тези 4 дена прекарани там ми се видяха цяла вечност.
В крайна сметка всеки има различни интереси, предпочитания и вкусове, така че аз само споделям моето мнение.
И между другото аз бях по Великден тази година(католическия).Преваляваше сняг и беше супер студено.Така че човек е добре да си има топли дрехи винаги.



Тема Re: Праганови [re: momi4e]  
Авторswimmer (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 17:08



Чак депресираща Прага не е,ама наистина не е нещо особено.Аз пътувах до Лондон и Амстердам и ми се наложи да стоя 2 дни общо в Прага.И преди съм ходил в Прага но сега ми се стори по-тъпо.Ако не бяха кръчмите,където прекарах половината време опитвайки различни марки бира щях да умра от скука.



Тема Re: Праганови [re: swimmer]  
Авторtemple (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 21:25



По въпроса за харесването според мене, Прага и Будапеща основно се харесват на западняци, защото е доста по-различно от тяхното. Даже тази година заговорих една испанка в Куенка и се закле, че от България и Румъния по-хубаво няма.
Иначе за Прага като цяло и аз също не съм особено впечатлен - хем е европейско, хем е някак си постничко. Ама кой знае имам приятели в бг, които си умират за Прага. Виж за чехкините не мога да си кривя душата, малко са еднакви, ама като цяло много ми допадат на вкуса.
Иначе Брюксел е мястото за бира.



Тема Re: Праганови [re: temple]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано26.09.08 13:08



Харесването е нещо лично, то няма нищо общо с лукса. Лично аз не мога да си представя по-отблъскващо и кичозно място от Лас Вегас, поне което съм виждал от филмите.
Прага определено ми харесва, Будапеща - по-малко. Хубаво е за пешеходни разходки, капанчетата просто са безброй, бирата е с хубаво качество и цена. Може да няма лъскавината на Мюнхен, но лично на мен ми харесва повече от Виена.
Освен в града може да се отиде до замъка в Конопище. Имаше още някакъв замък с К, но не си спомням името му.

Едно от посещенията ми беше броени месеци след катастрофалните наводнения. И нямаше нито следа от тях, сградите бяха прясно жълтосани. Грижат си се за града, съвсем не е запуснат, поне в централната част.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Праганови [re: milenas]  
АвторFreak (Нерегистриран)
Публикувано26.09.08 13:19



Здравейте, предстои ми пътуване до Прага. Интересувам се в кои бюра могат да се намерят крони, че да не разчитам само на плащане с карта.

Благодаря редварително!



Тема Re: valutaнови [re: Freak]  
Авторlover (Нерегистриран)
Публикувано26.09.08 13:29



в бюрото на Графа можеш да намериш всякакви валути, а освен това мисля, че във всички централни клонове на всички банки.



Тема Re: valutaнови [re: lover]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано26.09.08 13:42



Банките обменят само евро, долари и швейцарци! Виж на Дондуков до Офис 1 - недалеч от Операта.
Ако обменяш в Прага, питай ги за 100 евро колко крони ще ти дадат. Имат скрити комисиони или курсове, написани с малки букви и цифри. За курса виж тук:



Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Тема Re: valutaнови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Авторlover (Нерегистриран)
Публикувано26.09.08 13:49



Благуне, не си прав, говоря от личен опит все пак. В Уникредит последно обмених шведски крони. Вярно, че не им стигнаха и след това допълнително ходих то въпросното бюро на Графа, но имаха от всякакви валути.



Тема Re: Праганови [re: Freak]  
Автор mar4eto (засега непознат)
Публикувано26.09.08 14:35



Аз си изтеглих крони на летището от банкомат (картата ми е международна дебитна и е в лева). Не съм обменяла защото ме бяха предупредили, че курсовете са дървени. Убедих се още на летището. Оттук също не си взех, защото реших, че няма смисъл (където и да съм ходила никога не съм имала проблеми с банкоматите и плащанията с карти).



Тема Re: Праганови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор mar4eto (засега непознат)
Публикувано26.09.08 14:39



Напълно съм съгласна с тебе. Това което най-много ми хареса е подредеността и чистотата. Като стигна до Виена ще направя сравнение :).

А другия замък е Карлщтайн.



Тема Re: Праганови [re: mar4eto]  
Автормoми4e (Нерегистриран)
Публикувано26.09.08 14:39



И аз препоръчвам да си изтеглиш пари от летището, като пристигнеш там.
Малко е да се каже че курсовете им са дървени.Голяма измама са техните бюра.
Друго освен някой хубави кръчми в Прага няма.



Тема Прага: цени, курсовенови [re: milenas]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано01.10.08 18:39



За да сте сигурни, че не сте се натресли в излишно скъпо заведение (капан за туристи) достатъчно е да погледнете цената на бирата в менюто (повечето ресторанти имат изложено такова отвън):
Ако цената на бирата е от порядъка на 25-26-27 крони – смело напред
Ако цената е 60 - 70 - 130 крони – капан за туристи.
Храната е пропорционална на бирата. Но цената на бирата е най-добрия показател. Но все пак не забравяйте, че има и заведения с цени на бирата от порядъка на 17-18 крони, но едва ли ще успеете да попаднете в такова, без да ви водят за ръчичка местни жители.

В Прага има един-два чейнджа които са читави, но е безумно да ви обяснпя къде са. Затова: купете си крони от София: в двата чейнджа на Дондуков (от Операта към В.Левски – от ляво и от дясно има по един такъв чейндж)
Друг чейндж с крони – на Денкооглу межу Витошка и Гарибалди
Още един – на кьошето на Витошка срещу пилоните на НДК

И четирите варианта са проверени

моите пътешествия имат нов адрес



Тема Re: Прага: цени, курсовенови [re: Cтoйчo]  
Авторmomi4e (Нерегистриран)
Публикувано02.10.08 00:24



Soryy 4e pisha na kirilisa,ne raboti kredora.
Stoi4o ideiata ti da obmeniah pari e neosnovatelna.
Nai-dobroto e da si teglish pari ot kartatat na miasto.



Тема Re: Прага: цени, курсовенови [re: momi4e]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано02.10.08 08:36



Да, разбира се – само трябва да си прочетеш ВНИМАТЕЛНО условията на картата какви такси се взимат за теглене на пари в брой в чужбина. А таксите могат да бъдат много разнообразни... но това е тема на друг разговор. Моята банкерка ме е предупредила да правя подобно нещо само в краен случай и само на банкомати на същата банка (или от групировката им) – пък щом банкерката ме е предупредила, значи ...?:-)
Всъщност може другите банки да не взимат такси при теглене на пари в брой в чужбина – де да знам. Но със сигурност знам, че такси в Прага не можеш да платиш с кредитна карта, както и автоматите на градския транспорт вземат само монети

моите пътешествия имат нов адрес



Тема Re: Прага: цени, курсовенови [re: Cтoйчo]  
Автор mar4eto (засега непознат)
Публикувано02.10.08 10:01



Наистина е друга тема, но се повтаря почти във всички. Та да споделя и аз - таксите за теглене от банкомат в чужбина (говоря за дебитните карти) на БГ банките са почти еднакви (2-2,5 евро +1% от сумата) и това не е свързано с това, дали теглиш от банкомат, свързан с банката издател или не. Всяка банка има тарифа и там си пише каква такса се взима (това не есекретна информация). Проверила съм го навсякъде където съм ходила последните 3-4 години (Турция, Тунис, Дубровник, Прага, Румъния). Никога не гледам на коя банка е банкомата, но като си проверя след това салдото - таксата е точно толкова, колкото съм си я изчислила предварително. Освен това сметката ми е в лева и "екзотичните" валути са изтеглени по курса на БНБ към деня на осчетоводяване на транзакцията. А банкомати има навсякъде и е почти нереално да остане човек без пари (е, освен ако не си ги е похарчил преди това)

.
Що се касае до кредитните карти, при тях по принцип тегленето на пари в брой не е здравословно - нито в БГ нито в чужбина. Но пък са удобни за пазаруване (разбира се пак има различни условия и такси, но понеже на мен не ми взимат такса за пазаруване си я ползвам изключително с тази цел).



Тема Re: Прага: цени, курсовенови [re: Cтoйчo]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано02.10.08 18:42



Доста голяма част от такситата на реномираните фирми в Прага приемат кредитни карти. Тези дето кесат на летището (ААА) със сигурност.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор L.dof (непознат )
Публикувано03.10.08 16:00



Температурите там спрямо тукашните варират в голям диапазон.Няма доказана математическа закономерност спрямо Софийските температури.Въпросът Ви наистина не е много смислен.



Тема Re: Праганови [re: milenas]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано03.10.08 18:15



По принцип в София можеш да очакваш по-екстремни от температурите в Прага (както нагоре така и надолу)

моите пътешествия имат нов адрес




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.