Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:08 26.10.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Неве Шалом Истанбулнови  
Авторparis (Нерегистриран)
Публикувано30.08.07 17:14



незнам дали трябваше да пускам цяла тема,но нямаше къде другаде да се наместя.
Скоро ще ходя в Истанбул и понеже ми е близо и на път планирам да посетя синагогата Неве Шалом.Отбелязана е на картата като туристически обект и понеже никога в живота си не съм била в синагога....
Питам,дали всъщност имам право да вляза в нея,жена съм,някакво специално облекло,препоръчително поведение...,изобщо ще ме пуснат ли?



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: paris]  
Автор juriwaro (непознат)
Публикувано30.08.07 23:46



... и аз съм влизал само един път в синагога (в Кайро), но съм живял в Истанбул.

Това трябва да е синагогата под кула Галата. Смятяй, че няма да има някакви по-особени ограничения от другите храмове (консервативно облекло, тишина и респект към молещите се)... НО след като тази синагога е била цел на поне 3 атентата предполагам, че вратите й няма да бъдат широко отворени. Най-малкото ще трябва да носиш паспорт и да минеш през рентген. Доколкото помня жените в синагогата се молят както при мюсюлманите зад мъжете, но ако те пуснат - бъди спокойна - ще има и кой да ти обясни всичко. Препоръчвам също посещение на нетуристическа джамия, а най-красивите са дело на еничаря мимар Синан. За разлика от други ислямски страни, в Турция поне джамиите са отворени за друговерници - когато няма служба там се влиза със забрадка, без обувки и по възможност с придружител от мъжки пол...



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: juriwaro]  
Авторparis (Нерегистриран)
Публикувано31.08.07 08:08



Благодаря за разяснението!
Ще имам придружител от мъжки пол,само дето той вероятно ще върви зад мен....

хич не са му на сърце моите идеи,ама няма как.Паспорта така или иначе ще си нося,няма да го оставям в хотела.За атентатите четох,надявам се да не атентират точно в деня,който аз съм избрала.И да,точно тази е синагогата,под Галата,аз мисля да съчетая посещението им в едно.
А дали на кула Галата се плаща някакъв вход,за да се кача да погледам,има ли работно време??Много разпитавах,никой не знае.
Благодаря предварително и за този отговор!



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: paris]  
Автор juriwaro (непознат)
Публикувано31.08.07 19:01



Има вход и през деня е отворено за туристи. По мое време входът беше милиони, не помня колко, но сега да е примерно 3-4 евро. Качваш се с асансьор до ресторант и от там на платформа. Струва си - особено ако вече можеш да разпознаеш основните точки на града, така че не го посещавай на първия ден от престоя си в Истанбул. Успехи.



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: juriwaro]  
Авторparis (Нерегистриран)
Публикувано31.08.07 20:12



Пак благодаря!
За втори път отивам в Истанбул и след като съм изследвала картата с подробности,вярвам,ще успея да позная някои обекти.
Спомена ресторант - всъщност може ли само да се гледа или трябва да се яде и в ресторанта,за да имаме достъп до гледката.
Мислих да ходим там към 6 часа вечерта - да не е затворено по това време вече?
Извинявай,че те затрупвам с върпоси за подробности!Ако можеш кажи,ако ли не - на място ще си изясним всичко!
Поздрави!





Тема Re: Неве Шалом Истанбул [re: paris]  
Автор juriwaro (непознат)
Публикувано31.08.07 22:53



Ще е отворено. Ходил съм и на залез. Платформата е около/извън ресторанта и консумацията не е задължителна. Нямаше и ограничение по време. Ако пък седнеш в ресторанта мисля, че не се плащаше вход... но тази изчерпателна информация е от 2001 год... крайно време е някой да я опресни. През 2005 примерно бях за кратко в квартал Кадъкьой и вместо сергиите, съборетините и шкембеджийниците от спомените си видях само луксозни магазини за злато и техника...



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: paris]  
Автор magnet (лято)
Публикувано31.08.07 23:32



има вход за кулата, който е 10 турски лири
това е малко повече от 10 български лева, скъпичко е, но повечето туристически обекти в истанбул са на тази цена
ние се качихме бая късно - към 5 следобяд и стояхме доста, никой не ни е карал нито да правим консумация, нито ни е препирал да слизаме
стояхме колкото време си искаме

обаче горе освен зашеметителната гледка на 360 градуса трябва да се отчете и факта, че е доста тясно, а винаги има много хора - едни слизат, други идват и така...

приятно прекарване в истанбул

много любим ми е този град





Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: paris]  
Авторeдиkoйcи (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 01:24



Не се стряскай от приказките за атентати. Въпрос на късмет :-) Генерално погледнато отношението към юдейската религия е повече от толерантно, направо е дружеско. Това че навсякъде има идиоти не трябва да ни спира. Срещу входа на света София има и двуетажни автобуси, които за около 2.5 - 3 часа правят сравнително интересна обиколка на старата част на града. Давам идея - а ако искаш да видиш най-баровското място в Истанбул - постарай се да се пошляеш по улиците на квартала Бебек - намира се на западния бряг на Босфора, току до входа към Черно море. Там са живяли, живеят и ще живеят действителните силни хора на деня в Турция. Невероятна красота, спокойствие, изтънченост и аристократизъм. Няма общо с мутробарока, а всъщност зад зелените чимширени стобори се кове бъдещето на Турция...



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: eдиkoйcи]  
Авторparis (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 08:21



Много благодаря на всички за отговорите!
За втори път отивам в Истанбул,но водя с мене приятеля ми,който не е бил там,тъй че обиколката започва отначало с всички подробности,та....няма да ми стигне времето за странични неща,а много ми се искаше да видя квартала Ортакьой - препоръчаха ми го,а и видях снимки от там - вдъхнови ме!
Благодаря за препоръката и за Бебек,но явно следващия път ще се възползвам.
Аз Неве Шалом твърдо съм решила,че ще посетя,но за атентатите няма да спомена на половинката,че той не носи моя приключенски дух....



Като се върна,ще се постарая да сложа в тази тема прясно инфо и да разкажа за гледката от кула Галата!
Поздрави!



Тема Re: Неве Шалом Истанбулнови [re: eдиkoйcи]  
Автор juriwaro (непознат)
Публикувано01.09.07 12:11



Не ставаше дума за атентати, а за съответните мерки за сигурност, които затягат достъпа до такива места. За справка може да се разгледа и сградата на американското посолство в същия квартал...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.