Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:06 30.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Тема полезна информация за пътешественицинови  
Авторbrodnik (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 16:44



Някой предложи да споделим опита си в пътуванията. Ето какво мога да разкажа аз:
Най-важният проблем е спането. То трябва да е достатъчно удобно, на комуникативно място, и най-важното - да е по джоба ни. За 3 години натрупах достатъчно инфо и опит.
Спането при приятели е гот, но надали имаме приятели навсякъде, където ни се ходи. За хотел да не говорим - цените са само за наистина платежоспособни клиенти. А и дали има смисъл за едно спане да изхарчиш всичките си пари?! Хостелът е нелошо решение, но в крайна сметка "луксът" му граничи с мизерията. Няма да описвам този факт в подробности - всеки сам може да даде мнение по въпроса.
Моето решение са частните квартири. Става дума за наемане на цял апартамент в съответния град. Моето място за търсене е www.homelidays.com/EN-Holidays-Rental/100_Home/Home.asp? Разгледайте го внимателно. Има оферти от почти цял свят, включително от България.
Какви са минусите на системата ми? 1. Обикновено базовата цена е свързана с престой за 1 седмица. Това е голям срок ако не знаеш, че става дума за 6 нощувки. Освен това моето разбиране за посещение на град включва поне 1 седмица престой, за да усетя съответното място. 2. В първия момент малко стряска цената - редовно над 300-400 евро. Но се ориентирайте, че става дума най-вече за големи апартаменти за по 4 и повече души (понякога дори за над 10). Освен това има възможност в много от случаите за кратък престой - до 3 дни. 3. За да ви излезе на сметка пребиваването минимумът от хора е 4-5. Но пък нали с приятели е по-интересно и вълнуващо? 4. Добрите оферти свършват бързо - най-удачното време за резервации е в края на февруари и началото на март. Но веднаж като влезеш в ритъма на ранното планиране няма проблеми. 5. При ангажирането се налага и предплащане само по банков път защото се комуникира директно с хазяите. Не важат кредитни карти. 6. Малко стряска, че пращаш пари на някого някъде по далечния свят - ами ако е мошеник? Но до тук системата действа и поне аз не съм срещнал измамен или пък да ми се е случил фал с настаняването.
За плюсовете мога да говоря с часове. На практика за спане получаваш напълно оборудван апартамент с всички удобства - топла вода и баня, чисто легло, завивки, хавлии, печки, котлони, фризери, ютии, та дори понякога комп с интернет... Хем имаш къде да спиш човешки, хем можеш да завъртиш домакинство ако желаеш да си готвиш. Както пътувам аз - семейно с детето, това е идеален вариант. Още повече, че си намерихме друго семейство като компания и така и ние, и децата си имат удобствата.
Този ми постинг стана дълъг, та ще се наложи другото за споделяне да бъде в следващи постинги. Ако нещо не съм изяснил - питайте. На практика мога да ви кажа в заключение следното. За 13 дни в Италия (Флоренция и Рим) спането ни излезе по 17 евро на човек усреднено. във Флоренция бяхме в центъра на града, на по 3 мин. от Дуомо и от палацо Векио. В Рим бяхме по-отдалечени от центъра, но пък апартаментът беше огромен и дори приехме още 2 души приятели за 2 вечери без това да се отрази на комфорта ни.



Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: brodnik]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано01.08.07 11:31



Наистина

е много полезен сайт, особено за Италия. Мои колеги ходиха миналата година в Сардиния - останаха възхитени от условията.
В Швейцария, Австрия е по-лесно - има доста сайтове, най-вече немскоезични, които предлагат ваканционни апаратменти или къщи - достатъчно е да напишете Ferienwohnung, Ferienhaus и излизат.
В Словения такъв сайт е .

За разплащане съм ползвал - достатъчно е двете разплащащи страни да си открият account чрез e-mail. Такси за поддържане на акаунта няма, а таксите за превода са съвсем прилични. В България имат сметка в Райфайзенбанк, по която си внасяш сумата (в лева) плюс твоята такса плюс таксата на хазаина. Курсът за обмяна е близък до курса на БНБ.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: brodnik]  
Автор ЛИЛИTKA (търсеща)
Публикувано04.08.07 16:12



www.couchsurfing.com

www.hospitalityclub.org

Ох , ох, ох. Не ги ли научихте вече тез лесни неща. Има къдет да се спи по ЦЕЛИЯ свят.

http://photos.yahoo.com/niamadaporasna
http://photos.yahoo.com/sanilambreva
www.couchsurfing.com


Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: ЛИЛИTKA]  
Авторbrodnik (Нерегистриран)
Публикувано06.08.07 14:58



за имане - има. дори и аз ги знам ако това ти е намекът. но "малката" подробност е, че невинаги безплатното е и най-доброто. в посочените от теб сайтове става дума за съвсем друго - приютяване на доброволен принцип. и ако той не сработи?... за твое сведение съм член и на двата сайта - можеш да провериш. но все пак пътувам и преспивам по друг начин - може би си имам мои причини. и точно затова съм насочил към подобните на мен писанията си. никой не ти пречи да пътуваш както ти е удобно.



Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: brodnik]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано14.08.07 10:20



имам въпрос: Само наема ли се плаща??? или в края плащаш и ел.енергия и др.там консумативи които си ползвал???



Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: 123]  
Авторbrodnik (Нерегистриран)
Публикувано15.08.07 11:14



Съжалявам, че малко се забавих с отговора. Наемът на апартамента включва всички консумативи - ток, вода, отопление (ако е през зимата), газ. Понякога интернетът е безплатен, понякога се плаща (ако въобще има компютър и нет). Има и още опции за уточняване. Например някои хазяи не искат животни в апартамента, друг път ги приемат, но уточняват, че грижата за разходката им е на собственика. Някои собственици изрично не искат пушачи. Обикновено цената включва и всички туристически такси и ДДС, както и завивки и хавлиени кърпи. Някои хазяи искат депозит за евентуални щети по време на престоя, който депозит в края на престоя се връща ако всичко е наред. Но това последното не се спазва стриктно - на нас в предварителната договорка по имейли ни поискаха при пристигането да приготвим такъв депозит, но когато плащахме не ни го поискаха. Внимателно чети заявката на собственика, а в писма уточни неясните моменти, за да няма изненади. Но общо взето подобни проблеми май не се появяват. И колкото повече питаш, толкова ще са ти по-ясни нещата - дума дума води и понякога се сещаме за подробности, които наистина са важни именно в процеса на разговор. Сега съм в търсене на квартира за Париж и има страшно много варианти - от най-евтини до безумно скъпи, от центъра до крайните квартали, с най-разнообразни условия. Лично аз си набелязах поне 60 интересни оферти.



Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: brodnik]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано15.08.07 14:14



Мерси за разясненията. И приятено прекарване в Париж!!!





Тема Re: полезна информация за пътешественицинови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Авторbrtodnik (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 15:31



Привет на всички!
Продължавам с моите впечатления от широкия свят - пък дано са ви полезни. Съвсем накратко ще се спра на самото пътуване. Причината е, че опитът ми в това отношение е твърде скромен. С автобус изглежда най-евтино и точно това ме подлъга в началото. Оказа се, че условията са направо изтезание. До сега съм ползвал услугите на 2 фирми. От първата - Еър кона (пътуват до Флоренция и Виена), съм доволен. Спазват си графика, автобусът е достатъчно комфортен, тоалетната му работи, имат редовни почивки, минават леко по границите. Втората - Груп (пътувах с тях до Прага и обратно), са изключително мърляви. Накратко - всичко е точно обратното на Еър кона. Освен това шофьорите им са забележително нелюбезни, на границата само гледат как да извъртят далаверата си с цигари по фришоповете, автобусите им са направо гробници, които текат по време и след дъжд (точно това ми се случи!), тормозят пътниците с кратки почивки по 10-15 мин. след 4-5 часа пътуване. Ако имате впечатления от други фирми и направления, това ще е много любопитна информация за мен лично. А най-общо пътуването с автобус има основен недостатък - много е дълго. Най-карткият вариант е около 24 часа и умората след това е огромна. Пътувал съм и с нискотарифна авиокомпания - Уизеър. Доволен съм от тях. Засега намеренията ми са да се възползвам доколкото е възможно от подобен род услуги. В тази насока съм открил сайт със списък на всички нискотарифни авиокомпании в Европа - www.discountairfares.com/lcosteur.htm , дано ви е от полза. Претръскайте го защото се оказва, че от София, Варна и Бургас летят около 10 такива компании в различни направления. Недостатък на полета е, че виждаш малко от другите попътни държави - литваш и след час-два си на новото място (приемете го като плюс или минус според вижданията си).
Сега искам да разкажа за дребни подробности, които ми се струват важни в отделните посетени от мен места. Може тези впечатления да са малко разхвърляни, но не успявам да ги систематизирам. За Виена е много важно при по-продължителен престой (около седмица) да си вземеш карта за градския транспорт. Единичният билет е скъп и седмичната карта е отлично решение. Тя е два вида - единият е когато е от дата до дата (валидираш я сам с първото влизане в превозното средство). Тя е по-скъпа, така че вторият вид е по-удобен и по-евтин. В този случай картата е от понеделник до неделя включително. За цени мога да спомена че спомените ми са от 2005 г. и втората струваше 13 евро.
Друг любопитен момент във Виена са билетите за музеите. Не си губете времето да преценявате точно коя тарифа ви е най-изгодна. По-добре се обърнете към касиера и посочете за кои хора искате билети и добавете ако сте семейство с дете или пък имате право на намаление от типа студент, преподавател и други подобни. Австрийските служители на музеите са много отзивчиви и сами ще подберат най-доброто и евтино за вас. Освен това не се притеснявайте за познанията им по английски - всички там говорят езика на Шекспир. Или поне такива са впечатленията ми. Дори и на будките за цигари няма да срещате проблем. И още нещо да допълня за билетите - търсете семеен билет ако сте семейство с дете. Намаленията са сериозни и обикновено семейният билет позволява влизането на 2 възрастни с до 3 деца на цената на 2 билета за вързастни.
Ако сте с дете в австрийската столица има няколко обекта, които непременно си заслужават посещението (пък и за възрастните са много интересни), въпреки че рядко са включвани в организираните екскурзии. Единият е детската обиколка в двореца Шьонбрун. Достъпът на възрастни е разрешен само ако са придружени от деца! Обикалят из покоите на малките принцове, а на финала е гвоздеят от програмата - в една зала им дават възможността да се преоблекат в дрехи от времето на Мария-Антоанета. Недостатък е, че обиколката е с гид, който води лекцията си на немски, но пък престоят в залата за преобличане е без ограничения. Вторият изключително интересен обект е зоологическата градина. Входът е солен - 13 евро на човек, независимо дали е за възрастен или дете, но си заслужава всичките пари. Интересното е, че са махнали оградите и са ги сменили с прозрачни ограждения и на практика си съвсем до животните. Не се притеснявайте за безопасността - всичко е подсигурено двойно и тройно. Освен това в различните часове има като атракция хранене на различни животни. Но трябва да го посетите, за да разберете какво имам предвид. Третият обект е Музеят на техниката. Достъпът до всички експонати е свободен, а и те функционират. Така на практика имате интерактивен музей на всички явления от физиката и техниката и е наистина интересно!
И още нещо последно се сещам за Виена. Когато си избирате квартира не е важно колко е отдалечена от центъра, а дали има наблизо спирка на метрото. Това е достатъчното условие да стигате бързо до необходимото ви място. Основните забележителности са "групирани" в центъра, а системата им на градски транспорт функционира отлично. Метрото, автобусите и трамваите са до 12 ч. вечерта, а след това има нощни линии, но за тях трябва да се информирате допълнително.
Следващият ми пост ще бъде за впечатленията ми от Прага.



Тема Re: полезна информация за пътешественици [re: brtodnik]  
Авторbrodnik (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 15:32



Здравейте,
Забавих се с писането, но като ме налегна една работа... Все едно, сега ще се постарая да разкажа за впечатленията си от Прага, където бях миналата година. Възможностите да се стигне до Града на стоте кули са много, но категорично не пътувайте с рейс - много са мърляви фирмите за превоз с автобус. Не си спазват разписанията, не дават почивки, тоалетната по правило не работи...
За самата Прага мога да кажа, че това е град, към който ще се връщам отново и отново. Може и да няма категорично наложили се туристичсекки обекти, но цялостната му атмосфера е великолепна. Това е място за отмора и най-вече пиене на бира. Но да оставя настрана емоционалните изблици и да се съсредоточа върху полезната и практичната информация.
В Прага за първи път си изработих надежден критерий доколко може да се седне в дадено заведение. Тъй като пражките кръчми са в голямата си част достъпни за нас и дори всеки ден се хранихме в тях на обяд и на вечеря, се наложи да намерим белег, по който да се ориентираме с един поглед дали въобще си заслужава да влизаме в някоя бирария. Като имам предвид, че Чехия се асоциира с бирата, значи мерило ще бъде цената на бирата. Навсякъде пред заведенията има меню и в него задължително е указана цената на кехлибарената благодат. Сега точно не си спомням съотношението крона-лев или крона-евро. Но цена на половин литър бира в кръчма трябваше да е под 30 крони - това е около 2 евро. Над тази цена заведението е тесларско и ориентирано към откровено обирджийство. База за подобен извод е цената на бирата в гастроном - около 8-12 крони.
Въвеждането на адекватен за съответното място критерий се оказа полезно и тази година в Рим и Флоренция, но за това в следващия пост.
Продължавам за Прага. Оказа се, че градът е пълен с работещи там българи и то основно по магазините. Така че за бърза справка или съвет можете без проблеми да се обърнете към тях. Тук се сещам да подхвърля една забележка. Все още си личи, че социализЪма не ги е напуснал. Обичат да си починат по обяд, някои музеи затварят... А църквите направо могат да те накарат да побеснееш - зад гостоприемно отворените им двери... има здраво заключени решетки! И можеш да разглеждаш само през тях. Това били свети места и се отваряли само за богомолци по време на служба. В редките случаи, когато и иначе са отворени ти събират входна такса, но пък няма откъде да си купиш свещичка.
Приятно е да се разхождаш по улиците, но информацията е малко за отделните обекти, а и в тях. Така например за Храда можеш да вземеш аудиогид, но той "покрива" само част от обектите и това много изнервя. Така че се подгответе с предварителна информация или най-добре някой от Прага да ви разходи и да ви разкаже каквото знае.
Още като тръгвах за Прага си наумих да отскоча да видя замъка Карлщейн - той е на 30-тина километра от града. Разбира се, има организирани екскурзии, но... цените са свирепи, по около 30-50 евро на човек, за децата минимални намаления, не се признават групите! Нашата група реши да не се поддава на рекета и успяхме да отидем до желаното място на невероятно ниски цени. Просто взехме влак от гара Смихов. И за 10 човека платихме за отивае и връщане смешната сума от около 10 евро! Проблем беше докато се убедим, че наистина билетът е в двете посоки и е за всички нас. Иначе просто на касата поискахме билети за Карлщейн, а във влака питахме за спирката, на която да слезем. Отвратичелно е и обозначаването на влаковете - няма табели по пероните, по самия влак... Непрекъснато питахме, за да сме сигурни. Всъщност цялата екскурзия ни отне 1 цял ден спокойно разглеждане като ни струваше колкото ни искаха за 1 човек!
Полезно е да се знае, че в Прага има и денонощни магазини, държат ги обикновено индийци. Май това е всичко, което се сещам. Едноседмичната карта за градския транспорт е на приемлива цена от около 16 евро и се валидира с първото влизане в градския транспорт, така че е от дата до дата.

Забравих още нещо за пътуващите с деца. Много е приятна разходка с корабче по Вълтава. Обаче! Не се качвайте на корабчетата до Карловия мост - цените са абсолютна туристическа брадва. Просто се разходете по реката и ще видите на някой от пристаните корабчета на съвсем нормална цена. Приятна е също разходката из зоопарка - това си е един огромен парк и е организиран по съвсем съвременен начин. Ще достави удоволствие и на възрастните. Гарантирано!



Тема Още линкове към сайтове с хотели и квартиринови [re: brodnik]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано11.09.07 19:02



- всякакви обекти в Австрия - хотели, пансиони, стаи, апартаменти

, , - щатски сайтове за хотелски резервации навсякъде по света. В тях има анотации на доволни и не дотам доволни клиенти, така че може да се ориентирате в обстановката.

- хотели и пансиони в Унгария

- конвейерни хотели от различни категории - разпространени най-вече във Франция, има ги в Холандия, Белгия, Германия и другаде. Разположени обикновено в крайградски индустриални зони. Когато си избирате оттам, гледайте да е близо до метростанция или някакъв адекватен транспорт до центъра на селището.

- хотели в Гърция

- ваканционни апартаменти и къщи в Швейцария, има и в други страни

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.