Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:03 16.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Тема Петербургнови  
Автор BM13132 (непознат)
Публикувано07.02.07 05:17



Обмислям екскурзия до там. С кола. От Варна. През Полша.
Ще съм благодарна за всякакви мнения и съвети - път, настаняване, цени и други. Мисля си за лятото - заради белите нощи, но не съм сигурна точно кой месец са?



Тема Re: Петербургнови [re: BM13132]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано07.02.07 11:06



Преди няколко години и аз обмислях този маршрут. Даже бях го разпаднал по дни и отсечки. До Будапеща е ясно (от Варна може да минете през Румъния или през Сърбия, от София подобна алтернатива не стои), нататък се продължава към Банска Бистрица в Словакия (по обикновен, но по-къс път или през Братислава по магистрала, но повече иклометри). По-нататък се пресичат Татрите и се преминава в Полша - Краков-Ченстохова или Радом-Варшава (според пътния атлас магистрална отсечка има само от Ченстохова до Варшава. От Варшава единствената възможност е през трите прибалтийски републики, тъй като за Беларус се иска виза. Пътува се към Сувалки, после се влиза в Литва - Каунас - Даугавпилс в Латвия - Резекне в Естония. Оттам вече се влиза в Русия до Псков, откъдето до Питер са 200 км. Имайте предвид, че за Русия се иска виза, там не важат зелените карти за автомобилите. По форуми четох крайно отрицателни мнения от европейци, пътували през Русия. Немалка е опасността от нападения върху чужди коли и, недай Боже, кражба. Нощни преходи трябва да се избягват, по пътищата имало менте полицаи, пардон милиционери. Доста се чакало на границата, където руснаците умишлено забавяли чуждестранни коли. На връщане трябва да тръгнеш достатъчно рано, така че и при голяма опашка на границата (над 10 часа!) да не просрочиш визата си. Вариант е колата да се остави в Талин, Естония и оттам до Санкт Петербург - с обществен транспорт - кораб или влак.

Алтернативни пътища през Украйна и Беларус не си струва да бъдат разглеждани заради визовия режим и лошото състояние на пътищата в тези държави.

За съжаление, Полша не е напреднала много с магистралите (тия в югозападната част - Вроцлав-Катовице са строени от немците преди войната), както и прибалтийските републики, така че след Банска Бистрица в Словакия се пътува предимно по обикновени пътища.

Желая ти успех и приятен път. И пиши, като се върнеш!

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Петербургнови [re: Блaryн]  
Автор BM13132 (непознат)
Публикувано07.02.07 11:20



Много ти благодаря. Непременно ще пиша и снимки ще постна, но няма да е преди май, най - вече заради времето.
Сега ще проследя маршрута на картата.
Очертава се много интересно пътуване / аз -пушач, шофьор и рускоговоряща - тоест шеф!, съпруга ми - непушач и автомобилен инструктор, тарзанчето - вечния мърморко:)))))/
Бих се радвала на информация по отношение на местата за настаняване в Питер. От летуващи във Варна туристи имам информация че по гари и автогари се предлагали добри квартири на поносими цени, но идея си нямам дали е така, какви са цените на храна и нощувки и пр.
Защото имаме намерение пътуването да е абсолютно неорганизирано...........но все пка се чудя дали да не направя резервация на нощувки оттук....
Освеин това, дали има проблем с визите?
За Варшава е ясно, в Прибалтика има ли нещо супер интересно да се види?



Тема Re: Петербургнови [re: BM13132]  
Авторana (Нерегистриран)
Публикувано07.02.07 18:05



Малко инфо:
1)Белите нощи са между 25 май-17 юли
2) Без предварителна резервация в хотел не става. За да се получи туристическа виза се изисква или писмо от хотела, а те го пращат само в случай на резервация и някакво капаро, или покана от частно лице, че ще отседнеш при него (това пак е голяма разправия по думите на един познат, който имаше неблагоразумието да отиде на гости на приятелката си в Москва и го въртяха по консулствата).
3) Личният ни опит- мъжът ми ходи на конференция в Петербург август и разправиите и цената на начинанието (около 1000 евро за седмица -виза, хотел, самолет) ме отказаха от идеята да ходя там

. Разбира се, съжалявам много. Накратко- 2 пъти ходене до консулството лично,на около 200 км от вкъщи за подаване на документи и получаване на виза. Документите включваха официално писмо от хотела (получено след пълно авансово плащане на стаята . Такава дивотия се случва наистина за първи път.Плюс поканата от организаторите. Цените в Петербург са абсолютно европейски- бира 2 евро, Ермитажа около 10 евро за чужденци. Ако говориш руски добре, защото минаваш с други цени на входа и изобщо се държат човешки. Английски не върви особено. Хотелът, който беше уреден с преференциална цена от организаторите, та 70 долара/единична- 3 звезди, 30 годишна комунистическа сграда. Изобщо хотелите са скъпи там. Иначе този е се казва пак Санкт Петербург и е в центъра, но как да го препоръча човек!
Изобщо градът е чудесен, но имам чувството,че руснаците правят всичко възможно да "стимулират" туризма.
И накрая, пътят през Румъния в посока Будапеща е доста лош. Особено участъка през Карпатите. И цялото пътуване с кола- винетки, такси, зелени карти или каквото е там за Русия ми се струва доста. Не е мое решение, но защо не използвате чартърите от Варна до Москва или Петер? Лятото гледах много хубави цени на полетите от Бургас. Така е доста по-човешки и без перипетии. А пък оттам може да се вземе влак/автобус до Рига,Варшава и т.н.
Успех!



Тема Re: Петербургнови [re: BM13132]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано07.02.07 18:33



От прибалтийските републики съм ходил в Рига, Юрмала (Латвия) и Талин (Естония) още по соц.-време. Приятни неголеми градове в средноевропейски стил. В Латвия е силно немското виляние, в Естония - финландското. В Рига правеха хубаво кафе - слагаха му някаква течна добавка - рижки балсам. В Талин е запазен изцяло средновековния град с тесни улички, крепостни кули. И на двете места чудесно разбират, но никак не обичат да говорят руски. Българският върши добра работа - горе-долу схващат и са наясно, че не сте руснаци.

От Полша по-голям интерес представяват Краков и планинските райони около Закопане. Варшава е била тотално съсипана през войната и възстановена в типична сталинска архитектура.

А къде има сайт за чартъри от София, Пловдив, Бургас или Варна и колко време предварително има информация на тях?

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Петербург [re: Блaryн]  
Авторaнa (Нерегистриран)
Публикувано07.02.07 20:12



Благуне, сайт за чартърите за Русия незнам. Лятото по главната в Бургас туристическите агенции изнасяха обяви с цени около 200 евро двупосочен до Москва/Санкт Петербург. После попитах чичко Гугъл и излезнаха някакви варненски агенции, които имаха доста свободни места в самолетите с туристите. До София и до Пловдив не мисля, че има чартъри от Русия. Или може би със скиори?Иначе с чартър е малко трудно да планираш и да резервираш от зимата например. Аз ползвам лятото немските и понякога Last Minute билетите са адски евтини.



Тема Re: Петербургнови [re: ana]  
Автор BM13132 (непознат)
Публикувано08.02.07 04:08



Благодаря ти Ана
Говоря руски сносно / баща ми е руснак, но съм родена и живяла тук/
По отношение на транспорта -не сме решили твърдо за колата още, но ни хрумна, че ще бъде изживяване. Пък и може да посетим /видим повече градове по пътя.
За визата -откъде се издава- във Варна има консулство, оттук може ли? Има ли проблеми със самото издаване на визата?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.