Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:57 21.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватсканови [re: Блaryн]  
Авторsunny (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 08:19



Както винаги пътеписите на Blagun са на много високо ниво - с удоволствие се четат и съдържат много полезна информация.Благодаря ти, че споделяш впечатленията си.



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватсканови [re: Блaryн]  
Автор kkkolio ((Бай Кольо))
Публикувано21.08.06 18:00



Благуне, явно си истински пътешественик. Искам съвет. Ще направя пътуване до Италия за 10 дни - 6-16 септ. С кола по собстен маршрут. Иска ми се да пътувам 3-4 дни до Рим, оттам през ферибота Гърция ден, два три и обратно. Така и не мога да преценя посоката. Иска ми се да пътувам по адриатическото крайбрежие на Хърватска и си представям София - Дубровник - Сплит - Риека - Триест - Венеция - Флоренция - Ливорно - Рим(пак по крайбрежието) После Неапол(Капри...) Бари или Бриндизи - - Игуменица - топване в гръцкото море и София. В колата съм сам шофьор, Форд Ескорт Дизел без климатик. Четейки твои мнения се разколебавам да мина през Прищина. Нямам опит в нътуването по Европа и за това се обърквам от различни мнения. Как е по- добре: да тръгна към Загреб и оттам надолу по крайбрежието и после с ферито към Италия или да щурмувам директно Венеция без Хърватска... Не ми се ще да се пребивам от път, а ми се иска да успеем да видим колкото може повече. Дай съвет как да избегнем повечето грешки на новобранеца? Интересува ме всичко, както си представяш, от това къде се сменят и дават пари(и къде не бива) до прилични места за преспиване(меко легло и баня), кои места се избягват като опасни и прекалено скъпи... Благодаря

Всичко е възможно



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватсканови [re: kkkolio]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано21.08.06 19:34



Вариант 1. Класиката от София до Рим започва със София-Белград-Загреб. От Загреб за разнообразие можеш да минеш през Карловац-Риека-Рупа-Триест (интересен планински път - магистрала и полумагистрала). Възможност за нощувка - квартира в някое словенско село (между Рупа и Триест). разбира се, от Загреб до Триест се стига и през Любляна-Постоина. Там можеш да нощуваш и евентуално да разгледаш пещерата Постоинска яма. И по двата варианта преходът е в рамките на 12-13 часа и е постижим за сам шофьор. Не забравяй да напълниш резервоара догоре в Словения - в Италия горивата са значително по-скъпи.
По-нататък може да отделиш деня на Венеция, после да нощуваш някъде около Флоренция.
Следващия ден можеш да отделиш предимно на Флоренция, каквото остане - на Пиза и Ливорно. Тук е третата нощувка и за 4-я ден остава дастигнеш до Рим.
В Италия не са ми известни начини за евтино пренощуване.

Вариант 2. От София за Дубровник през Прищина не само е опасно, а е свързано с допълнителни разходи за зелена карта (нормалните зелени карти не важат за Косово). За преминаване през БиХ (Босна и Херцеговина) се изисква виза, която не е евтина. Остават два варианта -
- планински през Сърбия и Черна гора. Минава се през Ниш, Крушевац-Кралево-Чачак-Ужице (или Нови пазар - все тая)-Подгорица-Будва-Дубровник. Този път е доста тежък и сложен - към 400 км планински участък, при това част от него - по тесен и опасен път. Преходът е над 16-17 часа. Възможност за пренощуване - планински курорти около границата на Сърбия и Черна гора. На втория ден продължаваш към Подгорица-Будва-Дубровник-Сплит и оттам - нощувка на ферибот до Анкона. От Анкона до Флоренция е 325 км, разглеждаш Флоренция и нощуваш там и на четвъртия ден - Флоренция-Пиза-Ливорно-Рим.

Вариант 3 - От София-Загреб-Сплит(Шибеник, Трогир) се пътува само по магистрала и е постижимо за 15-на часа. Нощувка - в хотел, а също така - ако излезеш от магистралата на Шибеник и хванеш крайбрежния път, в селата се предлагат квартири (Sobe). На следващия ден вървиш по крайбрежието Сплит-Дубровник, разглеждаш Дубровник и вечерта - с фери до Бари (Дубровник е на юг и мисля, че няма фери до Анкона) и оттам - в Рим.

Вариант 4 - София-Загреб-Задар - по магистрала - 13-14 часа. Нощувка в Задар и оттам по крайбрежието - на север - Риека-Триест-Венеция-Флоренция (683 километра, 8-9 часа). Нататък - по Вариант 1. Тук спестяваш скъпия ферибот, но пропускаш Дубровник.

Завръщането е ясно - на Игуменица хвани МАГИСТРАЛАТА за Йоанина, а не стария път. След Мецово в планината - наляво към Гревена!

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Редактирано от Блaryн на 21.08.06 19:41.



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: Блaryн]  
Автор kkkolio ((Бай Кольо))
Публикувано21.08.06 22:37



Благодаря Благуне, опитвам се да смеля всичката информация и стигам до извода, че пълен кеф няма( за кой ли път) явно за моите 10 дни ще трябва да се откажа някои красоти и приключения. Въпросът е кои, една подробност има, нямам климатик, може би е разумно да си спестя по южните отклонения. Не мислиш ли че по магистралите е доста скучно или останалите пътища са претоварени. Не ме притесняват таксите.
Впрочем има и възможност за самолет София - Рим за 640 евро могат да ни возят отиване и връщане, но според мен се губи цялото очалование на изследователя.
Мисля си за вариант 3 "София-Загреб-Сплит(Шибеник, Трогир) се пътува само по магистрала и е постижимо за 15-на часа. Нощувка - в хотел, а също така - ако излезеш от магистралата на Шибеник и хванеш крайбрежния път, в селата се предлагат квартири (Sobe). На следващия ден вървиш по крайбрежието Сплит-Дубровник, разглеждаш Дубровник и вечерта - с фери до Бари (Дубровник е на юг и мисля, че няма фери до Анкона) и оттам - в Рим."
какво ще рече скъпият ферибот - колко скъп за трима и кола? Дубровник Анкона има, поне мойто ауто руте го предлага.
Също така ми харесва и "Вариант 4 - София-Загреб-Задар - по магистрала - 13-14 часа. Нощувка в Задар и оттам по крайбрежието - на север - Риека-Триест-Венеция-Флоренция (683 километра, 8-9 часа). Нататък - по Вариант 1. Тук спестяваш скъпия ферибот, но пропускаш Дубровник." Как само го казваш 13-14 часа?! това не е ли убийствено много?
За връщането съм си разпечатал твоят последен пътепис за тайната магистрала.
За Италия - Рим имам приятели разчитам на тях да намерят подслон.
Би ли дал твоите предпочитания, кое си заслужава да отпадне и кое не, ние така и не сме били никъде досега.
Пак благодаря

Всичко е възможно



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: Блaryн]  
Автор kkkolio ((Бай Кольо))
Публикувано21.08.06 23:10



Ако не е нахално кои пътеводители или карти си заслужават, накупил съм само карти на Италия, Европа и Сърбия.

Всичко е възможно



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: kkkolio]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано22.08.06 11:07



1. нямам климатик, може би е разумно да си спестя по южните отклонения.
2. Не мислиш ли че по магистралите е доста скучно или останалите пътища са претоварени.
3. какво ще рече скъпият ферибот - колко скъп за трима и кола?
4. Дубровник Анкона има, поне мойто ауто руте го предлага.
5. Как само го казваш 13-14 часа?! това не е ли убийствено много?
6. Би ли дал твоите предпочитания, кое си заслужава да отпадне и кое не, ние така и не сме били никъде досега

1. Липсата на климатик е съществена, но особена разлика в температурите по Адриатическото крайбрежие няма. Просто и Хърватска, и Италия, и Гърция са топли страни през месец септември.
2. По магистралите е скучно, но километрите вървят бързо. Специално за прехода Ниш-Белград-Загреб те нямат разумна алтернатива. В Сърбия (както и у нас) второстепенните пътища са с лошо качество. В Италия, особено в Северна Италия, обикновените пътища са много спънати, страната е пренаселена и през 2-3 километра има населено място с ограничения, светофари, кръгови движения, така че средна скорост повече от 60 км/ч е трудно постижима, докато на магистралата средната скорост е над 100 км/ч. Неприятност създават задръстванията около големи градове (Венеция, Флоренция, Рим, Неапол), чиито пик е 18-20 часа в работни дни и в неделя вечер.
3. От Дубровник не съм ползвал ферибот, Игуменица-Бриндизи преди 3-4 години беше от порядъка 50 евро за кола, а за човек - 50 евро - без легло и 150 евро - в кабина с 2 легла.
4. Чудесно, че има, аз погледнах само сайта на основния хърватски превозвач - www.jadrolinija.hr и там нямаше. Можеш от съответния сайт да видиш точните цени. Провери също, дали тази линия не върви само в силния сезон - до 31 август, а също така, дали вози коли (има линии, които се поддържат от кораби на подводни криле, возещи само пътници).
5. Накъдето и да тръгнеш от България към Европа, първият ден не ти мърдат поне 12 часа път. Все пак тръгваш отпочинал, аз съм на 46 години и този преход не ме изтощава. Разбира се, във времето са включени почивки за
кафе, хапване.
6. От Хърватското крайбрежие най-хубавото място е Дубровник, но и най-трудно достижимото. От Италия може да се пропусне Венеция, не защото не е интересна, а защото е попътна към много направления - в Северна Италия, Франция, Испания, Швейцария и т.н.

За карти - имам подробен пътен атлас на Средна и Западна Европа на Freytag/Berndt в мащаб 1:500000 - продава се в АЕБТРИ - асоциацията на ТИРаджиите - жк Белите брези, ул.Пирин. Сега излязоха нови наши пътни карти на Сърбия, Гърция, Италия на "Домино" - аз съм много доволен от тях, струват по 5 лв, а на Метро - по-малко. Разбира се, пътни карти има и на бензиностанциите, класика в жанра са картите на Мишлен. При всички случаи гледай изданието да е ново, тъй като в Хърватска и Гърция усилено се строят магистрали. Как ще познаеш, че е ново - ами за Хърватска виж, дали е означена магистрала от Карловац до Сплит - ако е означена - значи е след 01.07.2005, ако не - по-старо. В Италия може да се ползва GPS-навигатор, който е много полезен при ориентиране в градовете, но това все пак е инвестиция.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: Блaryн]  
Автор kkkolio ((Бай Кольо))
Публикувано22.08.06 12:59



Жив да си Благуне! Това с програмата Autoroute с която си избирам маршрутите може да се окаже стара информация. И аз разръшках нета няма Дубровник - Анкона. Ще се наложи да режа от мераците. Няма да отделям от магистралите в Италия в такъв случай.
Аз съм на 48 така че ще се справя с първия пробег, то и желанието в началото те държи свеж.
Ще се поинтересувам, аз живея в Стрелбище и АЕБТРИ ми е наблизо (не е на ул Пирин а Искърски пролом) Аз имам Италия и Сърбия на Домино нови са от вчера :) Ама не намерих Хърватска и Словения.
Сега ден два ще дискутираме маршрута и ще го определим и след това ще го публикувам тук за обсъждане и съвети.
А дали не може да се излезе на Дубровник от юг - През Македония и Албания или там нещата с пътищата са още по-трудни?

Всичко е възможно



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: kkkolio]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано22.08.06 15:35



През Албания се слиза твърде много на юг - по-главен път има чак от Охрид към Елбасан и Тирана, а по малки пътчета в Албания - "по-добре недей". Все пак мисля, че през Загреб е най-лекото решение - вярно че са 1300 км, но от тях само 350 не са магистрала - София-Ниш и Сплит-Дубровник.

Виж, ако искаш да разгледаш Албания - друг въпрос. Можеш да нощуваш в Охрид, после в Дубровник (Охрид-Дубровник - 431 км) и от Сплит да вземеш фери до Анкона. Но с кола без климатик ще ти е твърде жегаво в безплодните албански планини.

Аз също се прецаках в Корфу - мислех, че има сутринта ферибот до Албания, а се оказа, че е кораб, който не вози коли.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Редактирано от Блaryн на 22.08.06 15:46.



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: Блaryн]  
Автор kkkolio ((Бай Кольо))
Публикувано22.08.06 21:10



Ще направя фотосафари за да може да унагледи едно такова пътешествие. С твоите колоритни пътеписи би станало съвършено. Ето тук виж(те) предпоследнто

едно от местата докоснато от Бог. За по - младите известен като яз. Голям Беглик, за нас по-хубавите Васил Коларов

Редактирано от kkkolio на 22.08.06 21:14.



Тема Re: Зап.Балкани 2006-Гърция, Албания,Ч.гора,Хърватнови [re: kkkolio]  
АвторMarshruta (Нерегистриран)
Публикувано22.08.06 21:59



Тираджиите с готините камиони ползват AND-Route, непрекъснато се осъвременява, ама струва пари... 2002 год си купих на Славейков, а сега не знам дали там няма новата версия....

http://www.and-route.com




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.