Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:51 25.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Почивка в Хърватсканови  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано10.09.05 20:09



Увод
След успешиня миналогодишен опит за седмична почивка в Швейцария бяхме решили повторение в друга част от тази страна - живописните четири кантона-основатели на Швейцария - Ури, Люцерн, Цуг и Унтервалден. Уви, дядо Господ си беше решил други неща и направи достъпна тази част само по въздух след жестоки наводнения. В последния момент трябваше да се намери алтернатива. С жена ми се ориентирахме към Хърватска. Ходили сме в Дубровник и Южна Далмация, ходили сме и в Загреб, а транзитните преминавания са безотчетни. Затова изборът ни се ориентира към северната част на крайбрежието - полуостров Истрия.

Част 1. Пътищата на Хърватска (Эх, дороги...)
Пътят до и от Загреб е много коментиран. Нека сега се "телепортираме" на околовръстния път на Загреб. Скучната равнинна част е премината. Оттук нататък - само планини. И магистрали! И то десетки километри, които липсват на моя атлас, издание 2004 година. Загреб-Сплит - 380 км пълноценна магистрала с н"ам си колко тунела и н"ам си колко виадукта. Карловац-Риека - полумагистрала, също пробождаща планината. Магистрала до словенската граница към Триест. В усилено изграждане последните отсечки до сръбската и унгарската граница. Това ако е в богатата Швейцария, Германия или Италия - ще кажем, те не са от нашата черга. Но не, това е в една балканска държава, сериозно съсипана допреди 10 години от война. Как става това, не знам. Поразгледах сайта на тяхната компания - собственик на повечето магистрали. Обявени търгове, спечелени от еди-коя си фирма, отчетени етапи - нищо особено. Сериозната натовареност на А1 Загреб-Сплит обаче показва икономическата ефективност на този строеж. Но само тази година десетки хиляди немци, италианци, австрийци, чехи и унгарци са вложили от 50-60 евро в тези пътища, отделно приходите от развиването на туризма.
Прави впечатление и много доброто състояние на първо- и второкласната пътна мрежа, включително и в най-забутаните села. Минавахме и по сравнително тесни третокласни пътчета, но само на едно място попаднахме на лош участък от 2-3 км.

Част 2. Туризъм по хърватски
Адриатическото крайбрежие става туристическа дестинация още в края на 50-те години, след като хората се оттърсват от следвоенните лишения. За разлика от нашето обаче, то е дестинация на взискателни западняци, а не на гедеерци и чехи с раници, спящи по гарите или натоварили трабантите и шкодите с багаж като за хималайска експедиция. В това може би е причината на прецизното отношение на югославяните и в ново време - хърватите към тази област. Тук и хотелските звезди са съвсем истински, а не купени с плик под масата. Нашият хотел беше в курортната част на Умаг - най-северното хърватско селище на Истрия или както гръмко и тържествено се нарича районът - "Умагска ривиера". Въпросната ривиера е с площта на Слънчев бряг, но само с 5-6 хотела, 2 селища с къщички и 1 къмпинг с каравани. Но с много зеленина, с много паркове между хотелите, спортни съоръжения. Преминавайки с корабче по крайбрежието, от морето се виждат предимно зелени площи, а не железобетонни лабиринти както на Слънчев бряг.
Хърватите полагат много усилия, понякога даже прекомерни, да включат гостите на хотелите в различни мероприятия. Турагенциите са като гъби, и по пристанищата, и по градчетата, и навсякъде. Пътуващи търговски пътници на тези агенции зарибяват туристи в горичките, на плажовете, и "под ръба на тоалетната чиния" даже за разни пикници, сафарита, разходки с корабчета до Венеция, околни градчета, национални паркове и т.н. За съжаление, не гледат с добро око на индивидуалисти като нас. Как ли не ги разпитвах на Плитвичките езера, почти нищо не изкопчих, една диплянка даже не дадоха, скръндзи такива (бяхме решили да се отбием покрай тях на връщане към България. Но в планините времето се поразвали, заръмя дъжд и затова отпрашихме директно към загреб. Естествено, след като времето ни отказа, още преди Загреб грейна ясно слънце, но какво да се прави - законът на Мърфи за всемирната гадост е неумолим).

Част 3. Полуостров Истрия
Този полуостров в североизточния край на Адриатическо море в момента е поделен между 3 държави - Хърватска, Словения и Италия. Кратка историческа справка - крайбрежните градове през цялото Средновековие са били запазена територия на Венеция. Оттогава датира италианския облик на тези градчета. Копие на венецианското кампаниле (камбанария) има във всяко едно градче. Основен поминък на хората по тези места е морското дело и търговията. След разпадането на Венецианската република през 1815 г. селищата преминават в Австрия, но немското влияние е много по-слабо от италианското. През 1919 г. п-в Истрия, заедно с Риека (Фиуме) влиза в Италия, а през 1945 г. Тито се възползва от разпадналата се Италия и грабва апетитното парче. Основните селища са разположени на полуостровчета на морето, а най-големият град - Пула има дълбок залив, естествено затворен от всички страни. Пула е промишлен град и голямо пристанище и по-малко туристически обект, тъй като му липсва очарованието на малките селища (сравни Бургас и Созопол). Има много добре запазен римски амфитеатър и раннохристиянска базилика. Красиви са градчетата Пореч, също Новиград и Ровин - тесни криви улички, къщи, построени от дялани камъни, дежурното пране между отсрещните къщи, доминираща църква с камбанария-часовник. И много корабчета, лодки, яхти. В крайморските райони има маслинови и борови горички, много кипариси, палми, вътрешността на полуострова е хълмиста, преминаваща в планинска. Морският бряг е силно начупен, с врязани заливи, островчета. Плажовете са скалисти и чакълести.

Част 4. Малко от Словения
Един ден от почивката отделихме на Словения. Отидохме в Постойна. Пещерата е внушителна - разглежда се 20-километров участък, като с туристическо влакче посетителите се транспортират до най-хубавите галерии, после километър и половина пешеходна разходка с екскурзовод и пак на влакчето по друг път. Много внушителни кухини, красиви зали. На излизане от пещерата решаваме да обядваме извън туристическо ориентираните ресторантчета край пещерата. Преминахме през 3 села - живописни (е, все пак с едно ниво под изрисуваните алпийски къщички в Блед и Похорието на Марибор), красиви къщи, имат си хората църкви, училища си имат, но ресторантчета - не! Осъдително и възмутително! Нашите села без църква и училище могат, но без кръчма - не. Най-накрая избрахме компромисно решение - селско ресторантче, но все пак до туристически обект - замък, вграден в околните пещери (Подямна крепост).
На връщане преминаваме покрай мъничкото словенско крайбрежие. То започва с индустриалния център Копер, който пропускаме. След това пътят минава покрай интересното селце Изола, лъкатуши между хълмчета със зеленина, кипариси и маслини, за да излезе над най-живописния град - Пиран. То се знае - градът е във венециански стил, с крайморска алея със заведения (липсата на заведения явно е валидна само във вътрешността). До Пиран е курортният комплекс Порторож. А наоколо - елегантни вили, накацали по склоновете над морето.

Вместо заключение. Quo vadis, Хърватска?
Да кажеш, че хърватите са по-добре от нас, е твърде повърхностно. Да претендираш, че за два пъти по седмица и два дни в Загреб и няколко десетки транзитни преминавания си опознал страната, е несериозно. В Хърватска преминавам от 2000 г. насам. Какво ми прави впечатление.
Хърватска се "италианизира" - силно развит запад, изостанал изток и столица, която ги споява, тъй като не е нито в морския запад, нито в селския изток. Няма да се учудя, ако при тях се появи някой Волен Сидеров и поиска независимост на Далмация и Истрия (подобно на италианската Северна лига). Всичко на изток е различно - и неизмазаните къщи в Славонски брод, и неугледните порутини край пътя, и мудния обслужващ персонал, навяващ спомени за соцкелнери, даже и понамирисващите тоалетни.
Хърватска изглежда икономически по-добре от нас. Този аванс те го имат още от австроунгарски и югославски времена. Още повече, погледната от Загреб или лъскав морски курорт, разликата е впечатляваща.
Но... Хърватска не е преживяла войната. Непрекъснато се предъвкват добре познаните на нашия полуостров заклинания за абсолютната справедливост на своите идеали и абсолютната гадост на идеалите на съседите. Хърватите дадоха много жертви в борбата със сърбите, но още са далеч от нивото на Франция и Германия, загърбили вековни кървави ежби. В техните новини непрестанно присъстват генерали, макар че войната свърши преди 10 години, и то победно за тях. Не стига другото, ами се карат със Словения за няколко декара море. То разбирам да си нямаха море... Очевидно е, че Хърватска е част от Европа и мястото и е в ЕС. Но не с толкова много национализъм.
Между другото, тема на новините беше как някакви бандюги, екстрадирани от Гърция, се завръщат в Хърватска и са незабавно пуснати под гаранция. Имаше и "пуцаница" в Загреб между престъпни елементи. Това да ви е познато?

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: Блaryн]  
Авторrasol31 (Нерегистриран)
Публикувано10.09.05 21:30



Много приятно съм изненадана от вашите впечатления и преживявания. Мислех си,че само на моето семейство му се е наложило 10 дена да бяга от дъжд и наводнения. И в търсене на слънце да обиколи почти десетина държави. Все сме случвали на лошо и дъждовно време в отпуск, но като тази година никога не е било. За разлика от вас ние започнахме от Хърватска и то с тези Плитвички езера, които сте пропуснали. Ние за трети път ги посещаваме в рамките на 5 години. Първият път ги открихме късно вечерта на връщане към България и само ни се загатна за какво става дума. Преди три години отпуската ни започна с два дни престой там. Задължително е, тази каскада от езера си заслужава да й се отдели поне един ден. От София до там се стига за един ден,около 920км. Тръгваш 7,30ч, пристигаш към 8ч вечерта. Намираш си квартира в някое селце преди езерата и на другата сутрин към 9ч започваш обиколката. Най-добре е да се спре на паркинг №2 и от там да се спуснеш към горните езера. От паркинг №1 отиваш на долните езера,от които през цялото време се катериш към горните. Хърватите са организирали всичко прекрасно. След като се спуснеш на горните езера имаш няколко възможности: да се качиш на корабчето и да отидеш на долните езера или да се прехвърлиш на отсрещния бряг и да се разхождаш с часове покрай езера и водопади,движейки се по дървени пътеки над водата. За по-мързеливите са предвидени влакчета, които отиват до най-горното езеро и от там можеш да се минеш по-край всички езера пешком, стигайки до най-долното. Занимавка за цял ден. В цената на билета влиза ползването на корабчето и влакчето.Храна покрай езерата предлагат само на едно място, затова е добре да си носите. Еко-системата се съхранява и опазва много внимателно. Всички хотели и заведения са изтеглени над самите езера до пътя. Въобще стараят се хърватите. Има още много какво да се види от Хърватска ,всеки път откривам нещо ново. Тази година открит Тригор, много приятно градче. Имаш чувството, че умален макет на Венеция. Още не съм стигала до Задар,но няма да ми избяга.
А относно твоите наблюдения за Хърв, те подкрепям голям процент. Семейно пътуваме от 96-97год и бяхме свидетели и на минните полета, и на пресните войнишки гробове, и на разрушените къщи, и на пустеещите села. Моето впечатление е,че това което войната причини на хърватите ние си го причинихме и без война. С тази разлика,че те за 10години страшно бързо успяха да заличат следите от войната поне там, където най-много туристи минават. Пресичала съм Хърватска на длъж и на шир, и във вътрешността на страна, точно в тази бедната част, можеха да се видят обстрелвани,обгорели, разрушени и преди всичко пустеещи къщи. Но какво ми прави впечатление за тези 10 години. С всяка изминала година броя на тези къщи намалява, а оставащите ги ремонтират или замразяват. А какво да кажем за пътищата им?! Строят хърватите и не се шегуват. 96-97години и 5-6 години след това влизаш от Хърватска в Сърбия,минавайки по тесен път обграден с ленти, на които пише преминаването опасно. Мотелите, бензиностанциите бяха разрушени. Почивалищата им бяха умиралища. Сега лентите ги няма, строи се магистрала – остават й още 15км, бензиностанциите са ремонтирани и работят всички, местата за спиране се облагородяват. А минни полета има все още. Табелки с череп и кости видях не на едно и две места, тъй като ние никога не повтаряме маршрутите. Като проучим дадена част,трябва много да ние е впечатлила, за да се върнем отново. Както Плитвичките езера. А иначе много неща се ни познати и близки, все пак сме на БАЛКАНИТЕ.




Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: rasol31]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано12.09.05 10:40



Благодаря за инфото за Плитвичките езера. Ще си го разпечатам и счедващия път няма да ги пропусна. То сега и да бяхме минали, щяхме да имаме 2-3 часа на разположение, така че да не съжалявам, че сме ги пропуснали.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: Блaryн]  
Автор Rosabelle (финес)
Публикувано12.09.05 15:20



Здравей!
Всичко, което описваш ми е много познато, защото аз живея в тази част. Към написаното мога да допълня, че не случайно хърватите строят усилено магистрали. Спонсорират ги много здраво в това отношение, после спонсора ще си взема парите за определен период от време. А иначе не може да се каже, че е имало война, освен в онзи район на Славонски брод. Стандарта им е доста по-висок от българския. Крйбрежието настина е страхотно, но за съжаление в северната част няма пясъчни плажове.



Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: Rosabelle]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано12.09.05 20:24



Магистралите се спонсорират - чудесно! Тъжното е, че у нас никой не можа да я подкара...
Войната обхвана повече от 1/3 от Хърватска - Вуковар, Осиек, Винковци - тотално разрушени, Славонски брод, Жупания, Нова Градишка, Пакрац - обстрелвани, даже и в западната част - Книнска област, прекъсване на пътния мост и жп линията, свързваща Сплит и Загреб, Дубровник - варварски обстрелван от кораби и самолети. Хърватска много тежко пострада от войната, иначе досега да са в НАТО и ЕС заедно със Словения.
Всъщност те избраха силовото решение, което възстанови целостта на държавата за броени дни вместо безкрайни преговори, сини каски... Чудесно е, че много бързо възстановиха икономиката си, но раните и спомените не са зарастнали, а национализмът си е все още на военновременно ниво. И ако по телетекста на словенската телевизия има 1-2 новини от Балканския полуостров за седмица, то в този на хърватската телевизия ежедневно има по 5-6 парчета.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: Блaryн]  
Автор MamaBuba (усмихната)
Публикувано13.09.05 14:48



а знаеш ли някакви готини къмпинзи около риека и опатия?

Поздрав Буба!


Ники - 22.05.2003

Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: MamaBuba]  
Автор Rosabelle (финес)
Публикувано13.09.05 15:07



Сещам се за Мошченичка драга, там има малко плаже с камъчета. Намира се на около 15 км. южно от Опатия.



Тема Re: Почивка в Хърватсканови [re: Rosabelle]  
Авторvoposh (Нерегистриран)
Публикувано13.09.05 18:46



В близост до Риека са къмпингите на о-в Крк. Можете да проверите на www.htz.hr.



Тема Re: Свободната почивка?нови [re: Блaryн]  
Автор rasol31 (frei)
Публикувано15.09.05 23:01



Много се радвам, че ще ви бъда от полза. Многократно съм препоръчвала езерата на приятели и всички са останали доволни от видяното. Бих била доволна и аз, ако споделите информация за почивката в Швейцария. Тази година се опитахме, но не успяхме поради световно известната причина . Не бяхме се подготвили и с информация и много се затруднихме с намирането на подходящ хотел. В Австрия е развито даването под наем на квартири и апартаменти при много изгодни цели и супер условия. Такова нещо има ли в Швейцария? Трябва ли да си направиш предарителна резервация,ние случихме само на пълни хотели.
Със съпруга ми сме привърженици на свободната почивка, т.е. караме цял ден и преспиваме там където ни хареса или спираме, когато вече ние омръзнало от път. Много ще се радвам, ако изявите желание да споделите опит. Моят адрес е anisol@abv.bg.



Тема Швейцариянови [re: rasol31]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано16.09.05 18:56



Тук е разказът от миналогодишната ми почивка в Швейцария:


Тогава бяхме в едно село на френско-швейцарската граница - ето адреса на агенцията за недвижими имоти, чрез която стана резервацията:

Estate agency MAYTAIN
1875 Morgins, Switzerland
Fax - +41-24-4772611
e-mail ,

Единственият проблем е, че разбират само френски. Най-напред им изпратих факс на английски - никаков отговор. После една колежка ми го преведе на френски и го изпратихме пак - отговорът дойде същия ден.

Както вече посочих, тазигодишният ни проект беше около Люцерн и Vierwaldstatter See, но се провали заради наводненията (даже плановете ни бяха за 20 август и в последния момент ги променихме за 27-ми. Ако бяхме отишли на 20-ти, щяхме да си останем там блокирани. Селото, в което щяхме да ходим, не е пострадало пряко, но около седмица е било отрязано от останалия свят). Оферти има много - достатъчно е в Гугъла да напишете "Ferienwohnung Schweiz" и излизат много агенции.
Трябва да се направи предварителна резервация, даже те ти изпращат договор за наем (Mietvertrag), който трябва да им върнеш, но плащането става на място. През август и ски-сезона хубавите места се заемат с поне 2-3 седмици напред. Към сумата за жилището се взема малка сума за изпиране на чаршафи, кърпи и т.н. Ако искаш да си я спестиш, можеш да си носиш твое спално бельо.

Този алгоритъм работи не само през лятото, а целогодишно. Така че може да си направите хубава ски-ваканция.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.