Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:47 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови  
Авторeднa мaйka (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 09:20





Цари масова неграмотност в 8 и 9-и клас

05 декември 2007 / News.dir.bg

В началото на гимназиалното образование у нас цари масова неграмотност по математика и четене. Има и огромна пропаст между знанията на учениците, които постъпват с изпит в елитни училища, и връстниците им от обикновените школа.
Това показва международното изследване PISA, което бе представено от МОН. На фона на изследвани 56 държави данните за уменията на 15-годишните ученици данните за българчетата по четене и математика са шокиращи, отбелязва "Сега".
Според проучването 28.7% от българските ученици са под минимума по четене, а на самия минимум са се представили 22.3%. Резултатите са се влошили драстично спрямо 2000 г., когато бе проведено същото изследване. Тогава под минимума са били 17.9% от децата, а 22.4% са покрили най-елементарните изисквания.
Под критерий "четене" PISA проследява разбирането, използването и осмислянето на писмени текстове. Някои от задачите са свързани с намиране и извличане на конкретна информация, други изискват от учениците да тълкуват текст и да правят заключения, а трети - да свързват дадена информация с предишни идеи и опит.
Сходно е положението и по математика. Тук под и на минимума са съответно 29.4% и 23.9% от учениците. Сравнителни данни за 2000 г. липсват.
Тези резултати ни поставят в групата на най-зле представящите се страни. Държавите с повече слаби ученици по четене се броят на пръсти. Под минималното първо ниво в Тунис са 32% от децата, в Катар - 61%, в Киргизстан - 71%. Класацията по математика е аналогична.
Според резултатите осмокласниците ни са на 42-ро място от общо 57 държави в света по знания по природни науки. В проучването участват повече от 400 000 ученици от цял свят, сред които 4600 осмокласници от 181 училища в България. .......



Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: eднa мaйka]  
Автор Day (or Night?)
Публикувано17.12.07 09:42



Нямя ли някъде по какъв начин точно е направено въпросното изследване.
Да речем конкретния тест, задачи...Еднотипно ли е за всички страни или се правят специализирани за съответната страна и съгласно учебната програма на страната тестове? Как са избрани и кои са училищата, в които са правени тестовете и т.н. Ей такива въпроси предизвикват у мен подобни съобщения...

Има ли някъде тази инфрормация?



Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: Day]  
Авторeднa мaйka (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 09:48



Не знам. Но вероятно е истина за България в голяма степен. Децата почти не четат книги. Познавам дете в 5-ти клас, което не може да чете гладко.....
Но иначе претенциите им са голями....



Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и клас [re: Day]  
АвторMaммaMиa (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 14:08



На този сайт:


http://www.ckoko.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=153

можете да видите подробности за проекта PISA в България, а също и резултатите от това изследване - 2006 г.



Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: MaммaMиa]  
Автор Day (or Night?)
Публикувано17.12.07 17:08



Благодаря, страницата даде светлина.

Доколкото видях задачите, под грамотност при четене се има предвид не дали някой срича или чете гладко (както го разбираме при първоначално четене наинформацията, подадена от журналисти), а това дали може да разбере текста и да го интерпретира, да извлича информацията от него.
Не мога да сравня как в другите страни, но за съжаление при нас се отдава много внимание на това да си си назубрил текста.
Все пак по-напредничавите учители вече прибягват до обучение чрез разработване на проекти, семинари и други подобни.
Донякъде това по-скоро ми прилича на тест за интелигентност за ученици, честно казано...
Абе не знам, ама не ми харесва някой да ни класира само по някакви си тестове. И не съм склонна да обвиня образованието, учителите и системата, а по-скоро да обърнем внимание на себе си и децата си и да не вярваме толкова на статистиките идващи отвън...
както се казва - а з отговарям за моето си дете и смятам, че добре мисли засега. Дай боже и по-нататък да е така :)



Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: eднa мaйka]  
Авторaaa! (Нерегистриран)
Публикувано22.12.07 02:02



И не само при тях!
За съжаление е доста често срещано явление напоследък!
Но за мен най-шокиращото е, че доста често срещам неграмотни писания от журналисти, които с това си вадят хляба?!



Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: Day]  
Автор lSTORlK (GuardianOfTime)
Публикувано04.01.08 10:42



Ако някой иска да промени нещо в света около себе си, трябва да започне да променя първо себе си.

_______________________________
Imperare sibi maximum imperium est.


Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: Day]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.01.08 16:49



Знаеш ли, като чета твоето мото (или не знам как се нарича) - "Защо децата стават агресивни?" - ми се струва, че никога не би разбрала истинския отговор на този въпрос. А той е - агресивни са, защото някой непрекъснато се опитва да умаловажава пропуските и пороците им, неграмотността им, мързела им, едновременно с това - никой изглежда не си дава сметка колко порочна е училищната система у нас и как тя прави децата ни неграмотни, болни, порочни и агресивни. И най-лошото е, че когато някой ОТВЪН дойде и ни посочи болезнената истина в очите - ВИНАГИ се намират хора, които да го оспорят и оплюят.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: eднa мaйka]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано25.12.20 14:52



ами да, цари, като гледам и чета грамотните родители идиоти, какво да е?
съсипаха с реформи образованието серерасите.
my new Sign:
Turkey is The Key.Turkey
Каквото и да означава това - cold or hot.





Тема Re: Цари масова неграмотност в 8 и 9-и класнови [re: yниKaлнa]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано25.12.20 14:54



тая съществува в клуб 40-50 - а тука не.


у диро нищо не ме учудва.
my new Sign:
Turkey is The Key.Turkey
Каквото и да означава това - cold or hot.





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.