Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:10 24.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Бойно изкуство и тийнейджърка.нови  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано04.12.07 10:59



Здравейте,



Ситуацията е следната. Дъщеря ми е на близо 15 г. и тренира бойното изкуство Тай Куон До. Защо момиче ще тренира бойно изкуство, а не нещо по-цивилизовано и подходящо за момиче? Ами "защото детето е добре да тренира нещо на тази възраст и това и харесва". Сигурно познахте, че това не е мое твърдение.

До миналата година се ядваше - два пъти седмично по два часа. Сега, това "2 часа" е образно казано, защото се отива половин час по-рано "за да се приготви залата" и после поне един час "се оправя залата". Слагаме и половин час път отиване и връщане (за щастие, залата беше близо) и така - общо 4 часа за тренировка, грубо казано. Отделно през месец, през два има някакво "мнооого важно състезание" или "изпит за поредния колан". Това подплатено със съответните такси и таксички в брой. Тогава се налага и учестяване и удължаване на тренировките.
През лятото се ходи 2 седмици на спортен лагер - горе-долу добре. Както и да е, преживяхме го.

Тази година, обаче, е при нов треньор. Имам чувството, че той иска да ги направи световни шампиони. Напъва ги да тренират ВСЯКА вечер, че дори и понякога и през почивните дни - като се почне от 18:30 и тя се прибира 10:30-11ч. И залата не е толкова близо вече. На всичкото отгоре, две поредни съботи имаше "големи и вааажни състезания". На едното присъствах известно време. В зала Универсиада. Кошмар! Почва от 8:30 с мерене на кантара и завърши в 20ч. Дъщеря ми получи и една, за щастие, лека травма. После треньорът им съвсем невинно, ей така както си седи ги забърса и ги закара в неговата си залата "да я оправят за утре". И децата отидоха безропотно, барабар с дъщеря ми с травмата. И се прибраха след 22ч! Не знам дали дори учениците в спортните училища живеят и тренират така.

Отделно се появиха някакви неизвестни "хранителни добавки" в ненадписани пликчета, които децата трябва задължително да папат. Да, да, не ме прекъсвайте - зная! Жена ми пита треньора и той да не мислите, че и каза, че това са печално известни стероиди с малко допинг! Веднага и рутинно изтърси някакво дежурно наименование на безобидна хран. добавка. Иди, че проверявай!

Големият проблем е, че тия бойни изкуства са СТРАШНО ЗАРИБЯВАЩИ за децата. Никакви доводи за пречене на ученето, увреда на здравето и затъпяване не помагат. Дъщеря ми изпада в истерия само като чуе за ограничаване на тренировките, да не говорим за спиране. Дори класическия метод "зомбясване пред компютър" не може да я отвлече вече.

Системата е хитро измислена. Треньорите с пяна на уста твърдят "че в никакъв, ама в никакъв случай, тренировките не трябва да пречат на ученето". Като се случи някое дете да закъса в училище и родителите вдигнат патардия на треньора и той го спира от тренировки "докато се оправи". Като се оправи и хайде пак на тренировки по същия режим и.т.н. в цикъл.

Посъветвайте ме какво да правя, моля.



Тема Re: Бойно изкуство и тийнейджърка.нови [re: pyrx]  
Авторone (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 14:11



чДа ти кажа, нищо лошо не виждам да тренира...По дискотеките примерно дали е по-полезно за психическото и физическото развитие на момичето

Друг въпрос е, е че тренъорът преиграва малко.
Обаче добавките на ваше място щях да и забраня да ги пие! Със заплаха, че иначе ще и забраня да тренира.



Тема Re: Бойно изкуство и тийнейджърка.нови [re: pyrx]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано04.12.07 14:20



Съветвам те:


Отиваш при треньора и му обясняваш няколко неща:
1) ако разбереш, че което и да е дете пие от "безобидните хранителни добавки" отиваш директно в Господари на ефира или друго подобно предаване. И изобщо как можеш да оставиш който и да било да тъпче дъщеря ти с каквото и да е, което не е одобрено от лекар. Що за несериозно отношение
2) "Вдигаш патардия" пред треньора, и му споделяш, че дъщеря ти може да ходи не повече от 3 пъти седмично за по 2 часа на тренировки (или колкото ти си прецениш). Ако не може да ходи толкова, няма да ходи изобщо.
3) На 15 години дъщеря ти е малолетна. За нея и законово и морално отговаряш ти. Да не говорим, че я и издържаш. Ако не желаеш тя да посещава нещо и да плащаш за него, ами спираш я. Когато стане пълнолетна и финансово независима, ще може да прави каквото си реши. Дотогава решенията просто не са само нейни
"Дъщеря ми изпада в истерия само като чуе за ограничаване на тренировките, да не говорим за спиране" - ами ще поистерясва известно време и ще й мине. И да реве и да се тръшка, и сцени и истерии да разиграва, ти си родител и следва да отстояваш позициите си. Ако на ненавършени 15 не можеш да се справиш с дъщеря си, какво ще правиш след няколко години ми е чудно...



Тема Re: Бойно изкуство и тийнейджърка.нови [re: Kitten]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 14:37



Китен, забравяш, че това е човешко същество а не домашен любимец и то си има свой живот. Това, че ти си го създал не ти дава право над него. С такова неуважение и пренебрежение към детските чувства си спечелваш враг в лицето на детето ти. То не усеща че има родитеска подкрепа и се чувства самотно. Това влияе много зле върху психиката.
Сега е на 15, до 18 остават 3 години. Нали се сещаш, че след тези 3 години твоето дете вече няма да е твое. Вземи прочети малко книжки по детска психология а не за домашни любимци.



Тема Re: Бойно изкуство и тийнейджърка.нови [re: pyrx]  
АвторTaти (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 14:47



Подкрепям мнението на one.

Детето трябва да намира смисъл в нещо, да влага цялата си енергия там и да се развива. Да се бори, да се чувства сигурна в себе си.
Бойните изкуства от този род са много хубаво занимание. Моето мнение е да я подкрепяте в каквото и да реши. Казвайте и мнение но нека решението си е нейно. Убедете я, че по добре здрава храна отколкото хранителни добавки, защото ако и забраните - най вероятно пак ще ги взима и ще се крие от вас.

Със сигурност 5 часа таекуондо на ден е по добре от 5 часа по улиците с цигарата или бутилката, или пък в дискотеката. Надявайте се поне още 3-4 години да не и омръзне таекуондото, че тогава лошо. Познавам деца които са прекарвали по 8 часа на ден в тренировъчната зала. Някои от тях са спортисти, други сега не са но това в никакъв случай не им е навредило.

Съветът ми е: просто говорете много с нея на тема хранителни добавки и допинг. Нека е сеиозно за нея таекуондото но да има в предвид, че тези хранителни добавки влияят на организма за цял живот после. Все ще измислите някаква медицинска лекция да и изнесете, ако трябва отидете заедно при Джи Пи-то за да ви изнесе лекцията той.
Спортът е здраве. Много спорт - много здраве. И не се притеснявайте от травмите. Счупен крак минава за 2 месеца, болна психика не минава цял живот.



Тема Re: Бойно изкуство и тийнейджърка.нови [re: Taти]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано04.12.07 15:04



Не отглеждам домашни любимци и не съм чела подобни книжки


Нямам права над децата си, имам право да се грижа за тях и да ги предпазвам от грешки. А как ще възпитам своите деца и дали те ще ми станат врагове или приятели времето ще покаже
В момента забранявам на дребосъчето да си играе с вилици и ножове. Да, изпитвам пълно "неуважение и пренебрежение" към желанието му да си играе с тях. И с риск то да не усети "родителска подкрепа" и да "се чувства самотно", и това да му повлияе "много зле върху психиката", ще продължа да не позволявам на едногодишно дете да си отреже пръстите и да си избоде очите.
Отношението ми към всякакви опити детето ми да бъде зомбирано в пубертета, независимо дали е секта или клуб по бойни изкуства, както и да му бъдат давани разни "хранителни добавки" ще бъде същото.
Ако си чел толкова много книжки по психология, колкото се опитваш да се представиш, щеше да знаеш, че важното е не КАКВО казваш, а КАК го казваш.
Моите родители никога не са ми забранявали да пуша, да се напивам или да правя секс на 12 години, например. Но явно са успели да ми внушават нужните ценности и здрава психика, за да мога сама да преценя какво да правя и какво не. Понякога човек (независимо дали дете или възрастен) не може да прецени правилно ситуацията в настоящия момент, и тогава има нужда някой да му помогне да види ясно картинката и да го предпази от грешки, за които после ще съжалява. Не уважавм принципа "да го оставим да си строши главата, та да му дойде акъла", когато резултатът може да е непоправим.
Глупавият се учи от грепките си, умният - от грешките на другите

Редактирано от Kitten на 04.12.07 15:06.



Тема Благодаря и отговарям на всичките до тук,нови [re: pyrx]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано04.12.07 16:54



за по-лесно.



1. До тук не чух някой да има дете на тази възраст, което да се прибира всеки ден в почти 23ч, макар и от такова "ценно" нещо като тренировка.

2. От травма тип счупен крайник не се притеснявам много. Гледам как бодро размахват долните си крайници и какви страхотни удари си нанасят в лицето. Вярно, имат нещо като шлемове, но лицето е открито. Та дори и треньорът с черен колан понякога не успява да се предпази и го отнася. Едно е счупен крак, съвсем друго счупена лицева кост. И тя ще заздравее, но може да доведе до необратимо погрозняване. Нали така?

3. Да, с това "ходене по улиците" много се спекулира, вкл. подобни треньори. Едното да замени другото. Лично аз съм от това поколение, което намира хипарското мотане за очарователно. И като го осъзнае това дъщеря ми, ще и спадне ентусиазма, след като вехтите и родители са доста по-напред с материала в това отношение. Както виждате в основната си тема не съм го засегнал този въпрос, значи имам си решение за него.

4. От друга страна, пак това "хипарско мотане" вече се явява скъпо удоволствие в днешно време. Ще се научи, че щом толкова и се иска бутилката, то за предпочитане е кроткия домашен алкохолизъм. По-евтино е и не се налага да се прибираш после в къщи на 4 крака. Има си жив пример за това.

5. Отделно се притеснявам, че ще пострада ученето. В смисъл не, че ще пропадне съвсем, но ще добие рутината на четворкаджийка - нито ще е научила нещо, нито ще може да и се каже, че се е провалила.

6. За хран. добавките, очевидно ще се погиржа.

Пак благодаря и може да продължавате дебатите.




Тема Re: Благодаря ...нови [re: pyrx]  
Автортapaлeжka (Нерегистриран)
Публикувано05.12.07 10:57



Честно казано, много ретро мнение от типа : "...ние, т.е. родителите, от където се връщаме, вие, децата, натам отивате..."

Ми, това едва ли ще вдъхне доверие и уважение в дъщеричката. С децата знам, че е необходимо да говорим с уважение, диалогично, а не догматично. Необходимо, не това не е достатъчно за един ползотворен разговор.

Единия ми син е на тази възраст и спортува, но друго freerun и не всеки ден. Случва се да се прибира по това време от тренировки, но всеки път ме информира за часа на прибиране. Най-често предварително ме е предупредил.

Спортът е здраве и възпитава най-вече характер. Точно в тийнейджърска възраст децата изграждат себе си и търсят своята идентичност. Така че това е +. Погрозняването от лицеви травми не е задължително. От мързел, бездействие, пропиване и пропушване е сигурно, бавно, но сигурно. Дали ще ни падне керемида от някоя стара сграда, дали ще ни блъсне някой дрогиран шофьор, минаващ на червено или нещо подобно никой не може да бъде 100% застрахован. В спортът поне се учи как да се пада, как да се защитава и най-вече как да се продължава след това.


"Хипарското" отношение към живота може и дъшеря ти да има, но в по-различен вид, напр. да защити някой път приятелчетата си на улицата при необходимост, задружно да пеят, смеят и си свиркат с уста на купон по спортни лагери и състезания. Тя има възможността сега да усети какво значи екипност, отбор, не банда от кол и въже, събрана случайно на улицата напр. само защото са избягали от некой учебен час и са намерили пари за някоя и друга бутилка бира с/без водка. Точно в тази възраст децата се учат да се групират по интереси, да избират по цвят, вкус и едва ли е добре да им се бъркаме в изграждане на това умение да правят личен избор. Може само деликатно да пазим границите и крайните изцепки. Кога, ако не на тази възраст да се научат на самостоятелност. Да не би да искате цял живот да бъдат деца... Има толкова непосраснали деца до дълбока старост...

И, о, Боже мой, да й предлагате/внушавате домашния алкохолизъм като за алтернатива е най-малкото смешно.

Учението няма да пострада, ако не държите на бележкарството. В живота се реализират най-ефективно не точно пълните отличници според статистиките, стига да имат интереси и амбиции в определени области. А не по всичко и накрая "всестранно развити" недоразвити.... Точно напротив, спортът прави децата по-амбициозни, а и по-любопитни към информация според техните интереси. В конкретния случай спортът може да възпита обща хранителна, двигателна и поведенческа култура, които липсва на много възрастни. Утре може дъщерята да си изкарва допълнителни доходи като треньор или съдия напр. когато стане студентка и джобните не й достигат вече ...

И какво значи понятието "хранителни добавки" като съдържание? Това си е цяла наука... освен индустрия за реклама и печелене на пари, има и положителни действия стига да се познава добре. Както всяко нещо има плюсове, има и минуси. Според някои това са дори мултивитамините, които в никакъв случай не са вредни. Независимо, че естествените са най-предпочитани, едва ли всеки ден детето може да изяде един тон лимони, като може да вземе няколко таблетки вит. С. В случая по-добре е да се информирате много добре за хранителни добавки, дали чрез интернет, дали с медицински консултации и чак след това в диалог с дъщерята да стигнете до определени изводи кое е полезно и до колко. Иначе мнението ви ще предизвика смях или пренебрежение от нейна страна.







Тема Re: Благодаря ...нови [re: тapaлeжka]  
Автор molokov (koktail)
Публикувано05.12.07 13:38



мислех да пиша, но таралежка го обезмисли

точтака

я стига, пиркс, не се пренавивай /това беше най-леката дума, която се сетих/

единствено поговор с нея, ако трябва и с треньора две неща

да не ги пренавива толкова

и даскалото да е приоритет

иначе - не можеш да си представиш колко добре е това за детето ти

най-силен дух възпитава спорта - още дисциплина, хъс, трезва самооценка и т.н.

радвай се



Тема За съжалениенови [re: pyrx]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано05.12.07 16:07



спорта ги зомбира. Тялото им до толкова свиква с натоварването, че си го търси точно като наркотик. Аз я виждам моята - само на 9г., но като пропусне 2 пъти тренировка и се променя драстично.
За състезанията съм съгласна - ние все още я придружаваме и ни се изчерпва цялото търпение да чакам.
Всяка вечер тренировка обаче е прекалено. Дали пък треньора не им е поставил някакво "предизвикателство" тип "който покрие такъв норматив догодина отива на международно състезание"?
Защо изключваш възможността там да има някой младеж, по който да й блескат очите и да ходи всяка вечер за да не го изпусне някой път?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.