Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 19.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Искам вече помощница вкъщи!  
Автормилицa (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 11:19



Здравейте на всички! Искам да помоля за съвет. Дъщеря ми е почти на 11, много умно и хубаво дете, но страшно разхвърляна. Значи каквото вземе, каквото ползва, там го оставя. Когато яде, всичко оставя така - чинии, трохи по масата, дори не си прави труда поне да ги сложи в мивката. За дрехите - да не говорим. Мръсни, чисти - все едно, всичко на един куп примерно на леглото или на фотьойла. Давам си сметка, че съм допуснала грешки във възпитението, но много бих искала да се справя с нея. Все пак е момиче. Не може така. Само да кажа, че е точно копие на баща си в това отношение. Но аз вече сякаш нямам такова желание да вървя след тях двамата, имам и проблеми с кръста - така че, помагайте. Ще се радвам да се включат родители на по-големи или по-малки деца, все едно - само искам да се справя с положението.



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: милицa]  
АвторBen (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 14:50



Ами проблема, който описваш няма да се разреши с домашна помощница - ще си мисли че е в реда на нещата да чисти някой след нея. Поговори с баща й, стегни го малко, нека ти помага в домакинството, наложи на дъщеря си някакви санкции и съответно поощрения, акo си оправя стаята навреме. Друг съвет - намери някоя книга за възпитание на тинейджъри - в повечето има доста добри съвети.
Успех

P.P.
Изречението "все пак е момиче" обаче наистина не разбирам що дири в поста ти.



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: Ben]  
Автормилицa (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 15:09



Бен, явно трябва да внеса уточнение. "Искам помощница вкъщи" - това означава, че вече съм уморена от домакинската работа и искам дъщеря ми да ми помага. Дъщеря ми, не някой друг. Най-малкото не мога да си го позволя, всъщност много неща не мога да си позволя, нали знаеш как е. "Искам помощница вкъщи", т.е. дъщеря ми да стане помощница, защото вече е голяма.
"все пак е момиче" - сякаш за момчетата е по-приемливо да бъдат разхвърляни, с нищо не искам да засегна мъжката част. Един ден ще стане домакиня и ще й тежи. В това е смисъла на изречението. Не мислиш ли така?



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: милицa]  
АвторA3 (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 21:44



Седни и поговори с нея.Кажи и:"Така и така,вече си голяма трябва да свикнеш да се оправяш сама.Това седи тук,а това тук."Мисля че ще разбере..Просто и обясни,че вече си уморена и ти трябва малко помощ.
А това че е момиче няма значение.Ако и е такъв характера няма да е по подредена,защото е момиче.Ако кажеш това може и да предизвикаш бунт


Дано съм помогнала Майка ми така ме е възпитала



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: A3]  
Автормилицa (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 08:29



Здравей, благодаря ти за отговора. Аз прибързах и не сме си говорили. Казах й от утре да започва да си оправя леглото и да измива чиниите. Тя нищо не каза, само ме погледна жално-жално, много странно й се стори. Но един такъв сериозен разговор е направо наложителен. Ще видим днес как ще се справи.



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: милицa]  
АвторBen (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 16:12



Още един съвет.
Поговори с мъжа си. Заедно разрешете този проблем. По този начин и дъщеря ти ще разбере, че има задължения, които трябва да изпълнява, а не да си мисли че домакинската работа е някакво наказание.



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: милицa]  
Автор else (varelse)
Публикувано16.06.07 15:36



Малко късно се сещаш.
Децата най-често попиват възпитанието в ред от личния пример, който родителите им дават. Много е трудно да я "възпиташ" целенасочено така, че да й идва отвътре да прави нещо различно от това, което е обичайното за вашето семейство.
Щом вижда баща си да си оставя дрехите и чиниите, за нея това става приемливо и толкова. И то става приемливо на подсъзнателно ниво и няма изградена вътрешна спирачка да го прави.

Опитай се да въведеш някакъв ред и дисциплина в цялата къща. Включи всички в домакинската работа. Разпределяйте си задълженията по равно и нека за всички да има санкция, ако не са свършили нещо или са си оставили дрехите и чиниите. Детето е част от семейството и няма да се получи, ако усеща, че за него се прилагат различни правила. Ще вижда, че шом някой може да кръшка, значи защо и тя да не може.

Не е лесно, но за такива неща човек трябва да се сеща много по-рано.



Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: else]  
Автор Lenny (дразнител)
Публикувано18.06.07 17:15



И съм съгласна и не съм.
Личния пример определено е важен, но не е решаващ за жалост.
Имам същия проблем с големия ми син - на 10 години. В къщи аз съм по-разхвърляна от двама ни с таткото, но като цяло къщата е подредена и чиста. Малкия е далеч по-малък на 5 години - но като си съблече дрешка я сгъва и като цяло се сеща повече да прибира и оставя чисто. Баткото е същия като описаната от милица госпожица. Не мисля че пола на детето е важен, според мен момчета и момичета трябва ад бъдат научени на ред, остава да намерим и вярната рецепта. Като помоля за помощ я получавам винаги и после още ден два поддържа ред, но след това отново трябва да се напомнят правилата и става досадно





Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: милицa]  
Автор _Sheherezada_ (пухче)
Публикувано21.06.07 12:32



Според мен си закъсняла с десетина години да я научиш, че трябва да ти помага. И моята е на 11, но мога да разчитам на нея почти за всичко. Глезила съм я с целувки и милувки, с подаръци и внимание, но работа никога не й е спестявана, от съвсем малка. Хехе, сега си спомням как , на годинка и нещо си пускаше чашата в мивката и като казвам "пускаше" имам предвид буквално, защото ръчичката и стигаше точно до горния ръб на мивката и оттам буууум ... чашата се оставя свободно да пада към дъното


Сега дъщеря ми, обзета вече от пубертетни терзания, се опитва да кръшка от задачите, както казват бабите "захитря". И все пак много помага.
Съвсем не искам да ти кажа, че си се провалила, всяко семейство има своите навици, хората са различни и имат различна представа за ред и хигиена.
Ти едва ли ще успееш да й създадеш вътрешна потребност от ред, поне според мен това си е вродено, а ако се пречупи с възпитание, невротизира. Но би трябвало да можеш да я убедиш, че има един минимум, който трябва да се поддържа, дори и ако се смята за необходимо зло ... и че разчиташ на нейната помощ за това, тъй като не ти стигат силите да се справиш сама. Лично аз не съм оптимист относно включването на таткото в този процес, но защо да не опиташ? Нашият татко не чисти, но ние живеем на село и той има за вършене много друга работа, а дъщеря ми вижда приноса му.
Има и още една възможност - да се опиташ да направиш чистенето и подреждането приятно съвместно занимание за двете ви. Музика, смях, състезание, обща работа ... аз например често правя списък на всичко, което имаме да свършим и всеки може да си избира които си пожелае задачи от него. Хем се създава яснота какво има да се върши и е по-лесно да се организираш, хем е мнооооого приятно да задраскваш изпълнените задачи

Дори след края на живота ни
любов ще правят душите ни ...


Тема Re: Искам вече помощница вкъщи!нови [re: милицa]  
Автор 1.Jessi (непознат )
Публикувано22.06.07 11:27



Здравейте,уважаема госпожо! Проблемът Ви е наистина сериозен, радвам се, че сте разбрали своята и ничия друга грешка и вие самата трябва да си го отстраните макар, че старата приказка за възпитанието е " първите 7" . Но смятам, че и сега, макар и малко късно можете да овладеете проблема. Аз съм учителка и ще Ви дам следният съвет. Оставете няколко дни неоправено, неизгладено и неизпрано. Нека всичките чинии да са на мивката. Това ще ви коства сигурно много нерви, но когато дъщеря ви се запита защо е така и започне да нервничи, че няма бельо, блузи и поли, че няма чисто кътче в дома ви/ а колкото и да е разхвърляна, този ден ще дойде/ вие поговорете с нея, като и кажете, че както на нея не и харесва вашето поведение, така и на Вас не харесва нейното и и дайте пример с клошарите, които вечерно време притесняват с външността си и хигиената си хората в транспорта, кажете й,че един ден и на работното място ще бъде разпиляна, а това не се харесва дори и на най-непретенциозният работодател. Поставяйте й повече отговорности, като се мотивирате, че жената е отговорна за подредеността и уютността на дома, въпреки че и мъжете не трябва да бъдат изолирани от проблема, защото все пак сме 21 век и всички работят и всички са изморени. Но запомнете проблема с дъщеричката ще разрешите само с убеждение и повече поставени задачи за деня, особено сега през ваканцията




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.