Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:02 17.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Дъщеря ми краде пари!!!нови  
АвторMaммaMиa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 11:34



Днес баща й забеляза, че липсва доста голяма сума пари от тези, които се пазят за "черни дни". Няколко дни преди това случайно видях, че си е купила един козметичен комплект, но го крие. Предположих, че си е спестявала от джобните, но сега свързвам двете неща! Тя е почти на 12, и преди 3-4 години имаше подобен случай, когато излъга, че е намерила на улицата 50 лв., и беше почнала да си харчи нон-стоп, а се оказа, че пак е взела от събрани пари. Тогава доста се притесних, говорихме си, съветвах се тук-там, всички ми казваха да не се притеснявам, но ето че нещата се повтарят.

На нея и на брат й (9 г.) им даваме пари - по 1 лв. на ден, седмично, и за разлика от нея, той си ги къта, смята и се съобразява с възможностите ни. Говорим си за финансите, но дъщеря ни смята, че трябва да се финасират желанията й, независимо то възможностите... Предлагала съм й да си спечелва допълнително парички като помага в домакинството - например миенето на чинии, почистване на апартамента в почивните дни, но тя отказа.

Много ще съм благодарна на съвети и споделен опит!!!!



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: MaммaMиa]  
Автор else (varelse)
Публикувано12.03.07 12:06



Първо, не дръжте парите си вкъщи. Направете си дебитна карта.
Второ, непремено трябва да има наказание за тази постъпка. Не че това ще я спре, но е много важно да й се покаже недвусмислено колко лошо е това, което е направила.
Много важно е да разбере, че не може да получава пари без нищо да направи за това. Може би е отказала помощта в домакинството, защото е знаела, че може да вземе пари по лесния начин. Трябва да изключите възможността за вбъдеще да са й достъпни парите.
Също трябва да се постараете да разбере връзката между това, че когато си купува нещо, се лишава от друго за негова сметка. Например заради козметиката, сега няма да получи нова дреха.
С тези консуматорски настроени деца в днешно време изобщо не е лесно. Вашето и да не е такова, като се движи в такава среда, много трудно ще устоява на подобни изкушения.
Сигурно има и друга причина. Щом си е купила козматика, значи е станала много суетна. Може би причината е в някой съученик.
Пожелавам ви успех в нелеката задача.



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: else]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 13:43



Не одобрявам постъпката на детето, но 1 лв.на ден за джобни не са ли малко? Една пица напр.струва най-малко 1.50, а за пиене ...? А ако решат да седнат да речем в сладкарница, не на кафе, а на тортичка и кола след училище?



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: мaмa]  
Авторлoш poдитeл (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 14:00



Аз редовно оставям дребни суми пари за да го провокирам.Вчера каширал 20ст.Нищо страшно-обесних му че това бяха неговите пари и това че липсва нещо не е моя вина.Просто ще излезне с 20ст по-малко.Да видиш ти как се показаха изведнъж .Не съм видял,били под покривчицата


Давам му за училище 2лв.Сигурно са му малко(той е на 16г),но толкова мога.
И ние имахме няколко такива издънки,затова парите под ключ ,т.е. в моя джоб.
Много деца го правят-важно е да им помогнем да се осъзнаят навреме.



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: мaмa]  
Автор else (varelse)
Публикувано12.03.07 14:46



Хайде-хайде. А ако поиска яхта и лимузина, тогава?
И аз мисля, че 1 лв е малко, но детето сигурно си обядва вкъщи, а и майката си знае възможностите.
Освен това горна граница за харченето на джобните пари няма. Все нещо ще му се прииска повече от това, което може да си позволи. Детството е идеалният момент, детето да се научи да се вмества в сумата, с която разполага.



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: else]  
Автормaм (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 14:57



преди да действате трябва да се убедите, че детето наистина е свило парите. представяте ли си каква беля може да се направите, ако за ситуацията има друго обяснение, а не кражба. във всеки случай, ако детето харчи повече пари отколкото предполагате, че има задължително трябва кротко и спокойно да разберете произхода им. Защото, сигурна съм, има много по-страшни обяснения за произход на пари от това да са откраднати от дома.
каквото и да е трябва да има разговор и санкции, но много ,много добронамерен подход. иначе става лошо...
Успех



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: else]  
АвторMaммaMиa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 15:02



Дааа, по въпроса за парите вкъщи, ще поговоря с мъжа ми да са на карта. За постъпката още не сме говорили с нея, още обмислям как да стане. Знам, че навлиза в трудна възраст, но не смятам, че това е оправдание за постъпки като тази и други. Да, повечето деца около нея са доста добре материално, или са по едно, знам, че не е приятно тя да е с по-малко пари, но ако сега не научи че човек се простира спрямо чергата си, кога? Говорим си за това, само че май един Лъв е трудно да бъде убеден (а и не иска), че не може да има ВСИЧКО.
А иначе за комплекта - по принцип си има въздишка от класа, но за Нова година получи подарък гримове, така че не е останала неразкрасена. Тя си е така за всичко - искам, и то веднага!
Мерси за апожеланието!



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: мaмa]  
АвторMaммaMиa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 15:07



Сигурно 1 лв. са малко, но такива са ни възможностите! На нея обаче и 5 лв. не биха й стигнали, веднага ще ги похарчи! Предлагала съм й да обядва в училищния стол, който посещаваше до 4 клас, и не е никак зле, но не - как ще се унижи да обядва там, като приятелките й нагъват пици!



Тема Re: Дъщеря ми краде пари!!!нови [re: MaммaMиa]  
Авторmi_jo (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 16:00



Позволете и аз да се включа. Госпожо, обърнете внимание на тази постъпка. Но не с лошата. Наистина вече не оставяйте пари вкъщи. Но това не е решение. Да не дава господ, но да не вземе пък да пребърква другите в класа или пък като отиде на гости някъде. Извинявам се за тези думи, но имах такава съученичка. Иначе вярвам, че ще се справите. Много деца правят така. И би следвало да й измислите някакво наказание. Поговорете спокойно с нея. Действително колкото пари им даваме, всичкото заминава. Дъщеря ми е в 4-ти клас, дневните са й в размер на 1,50 - 2 лв. А в класа ни почти всички са заможни и доста се демонстрира това, много е подтискащо за нас, по-обикновените хора. Вярвам, че спокойно и разумно ще й обясните и дано да вземе поука. Успех!



Тема И нашатанови [re: MaммaMиa]  
Автор Гeвpek (ентусиаст)
Публикувано14.03.07 08:48



аналогичен случай в наше село, но по-тежък (и от чужди хора, където сме били на гости). Лично връщане на парите, наказания, разговори... след месец - пак. Отново наказания, разговори... след месец - пак.
Очовечи се едва на третия, четвъртия случай. Ключов момент са "приятелките", средата, върху която практически е невъзможно да се влияе (не можем да сме с нея 24 ч. в денонощието, а и не бива). Оттам - важна е връзката между родителите, за да има комплексно въздействие върху групичката като цяло.

Масовата култура е такава: култ към парите. Младият разум изобщо не се интересува как се изкарват, или че за да се стигне до получаване на пари първо трябва да се вложат години усилия (а не просто да се отнемат).

Аз бих препоръчал:
1. книгата на д-р Спок, вероятно изоставена на някой рафт. В нея има специална глава за това (детето "купува" приятели, ако не му достига родителска любов - сложно е обяснено и не го разбрах съвсем, но жените го разбират по-добре, жена ми работи в тая насока с дъщерята).
2. психолог да говори с нея - все ще намерите някой познат. Ние така направихме, психоложката бе на гости у нас и между другото разговаря с дъщеря ми; установи за минути, че е добре този от родителите (в случая аз, таткото), към когото тя проявява афинитет, да излизат двамата и прекарват време заедно. Моето пренебрегване досега явно е било в основата, и вече редовно излизаме някъде само двамата в събота или неделя.

Не знам кое изигра роля, понеже всичко работеше едновременно, но - да чукна на дърво - от миналата година досега не сме имали рецидиви.
===

ПП: И нашата е почти на 12.
ППП: По темата за джобните - няма нищо общо, така да знаеш. Ние сме сравнително заможни, не е проблем и по 20 лв на ден да й давам... но никога не давам повече от 1 (нормален учебен ден, а по празници и подобни също се стараем да не ги глезим, нито да демонстрират охолство пред другите деца). Много бяхме мислили дали това не е причината - контраст между семейното "доволство", което тя вижда, и реално разполагаемите от нея средства. Не, това не е причина.
ПППП: Започнаха вече други проблеми... и така нататък!

Редактирано от Гeвpek на 14.03.07 08:54.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.