Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:05 28.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Молба за съвет - късно проговарящо детенови  
Авторscout2 (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 19:05



Здравейте,

Имам момченце на 2 годинки и 7 месеца. Живеем в чужбина, но от самото начало твърдо решихме у дома да разговаряме само на български. Малкият ходи на детска градина и слуша английски.

На този етап той казва около 100 - 150 думи общо на двата езика. Започва да свързва по 2 думички в прости изречения, на пример 'искам мляко, още вода, тати спинка' и т.н. Също така меша двата езика и вплита негови думи, които са неразбираеми за нас. Може да брои до 10 на български и английски, както и да пее песни.

Като цяло знам, че много деца на неговата възраст говорят повече и по-софистицирано, но до този момент не се тревожех пред вид двата езика и пред вид това, че всяко дете е индивидуално. Преди няколко дена обаче, едната от учителките в детската градина ми каза, че според нея детето изоставало и не правело толкова голям прогрес, колкото другите деца в градината. Каза ми, че не говорел много и често пъти блеел (кое дете на 2 години и половина не блее?), и че сигурно е добра идея да се консултирам с лекар.

От тогава съм страшно разтревожена, дали пък тази жена няма право, дали ние не сме пропуснали нещо важно? Исках да попитам какъв е вашия опит - има ли хора, чийто деца са проговорили по-късно? Бих била особено благодарна ако родители с двуезични деца споделят тяхния опит. Не бих искала да помъкна детето си по лекари без да има основателна причина. Много ще бъда благодарна на вашите мнения.



Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо дете [re: scout2]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано06.03.07 20:27



споко
детето временно е "объркано" сиреч сега схваща че са два езиците
не се тормозете с учителката йес йес йес и си дишайте спокойно
впрочем двуезичието амбицира мозъчетата и тези деца яко дръпват напред
ама как слагате заглавия бе! късно проговаряне! :-)) съвсем навреме си е проговорило. ма чета късно и на толкоз години и веднага си мисля глухичко ли е милинкото .... дайБожеЗдраве!

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: scout2]  
Автор else (varelse)
Публикувано06.03.07 21:04



Почти винаги децата, които проговарят на два езика, го правят с известно закъснение, спрямо останалите деца. Учителката е направила паралел с другите деца в градината, които предполагам говорят само английски и е нормално да говорят повече на тази възраст.
Изобщо нямаш поводи за притеснение според мен!
Тук не съм срещала много чужбински майки, но можеш да пробваш в клуб Бъдещи и настояши майки, там има няколко "чужденки"
Най-много такива случи ще намериш в

. Там даже не е нужно да питаш, защото хората вече са обсъдили проблема в



Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: scout2]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано06.03.07 22:21



Ми, таз учителка много учтиво и елегантно я прати на м.....а си....
Хич не се и тревожи. Мойта щерка (както и син ми) са двуезични от рождение. Тя също е на 2год и половина. Прави изречения, започвайки на единия език и завършвайки на български. Въобще не се и притеснявам.
Хм, а какъв прогрес очаква това светило на педагогиката? Събиране и изваждане до 10 и за разнообразие деление и умножение, артистично да рецитира Шекспир в оригинал ?


Я бе я остави лекари и н.т. Има маса литература за двуезичните и се успокой. И мойта си има разни думички, дето само тя си знае какво означават. Пресен пример вчера. Казва нещо, мота го, дето не мога да вдена какво означава. Нито на български, нито на бащиния си език. Реве, тръшка се, повтаря го нон стоп, аз правя асоциации, разпитвам това ли. Отговор не. И пак повратя като развалена плоча. И се нервира. Аз също. Така и не разбрах какво искаше. Пълна мистерия. Най-накрая й отклоних вниманието с глупости. Брой до 5 на български и на другия език, после за разнообразие ги смесва.
Я оставете детето на спокойствие......



Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: AйeзCeдaй]  
Авторscout2 (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 23:22



Ами не знам какви са очакванията на госпожата, но ме досмеша от вашите коментари, за което ви благодаря

. Тя не е професионалист и прекарва по няколко часа с детето 2-3 пъти в седмицата. Голяма част от неговата реч (българските думи), са неразбираеми за нея. В същност смути ме всичко, което каза - че копирал поведението на другите деца и не бил много инициативен. А аз мислех, че децата точно така се учат, като копират вече видяно поведение! Не знам какво очакват, но определено си мисля, че е добре да потърсим по-интернационална градина, където детето няма да е единственото двуезично.

Не знам как е в България, но тук гледат децата като по калъп и всичко по-различно или уникално веднага влиза в графа "ненормално" и трябва да бъде проверено при лекaр.

Благодаря на всички за мненията ви, карате ме да се чувствам много по-добре.




Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: AйeзCeдaй]  
Авторми (Нерегистриран)
Публикувано07.03.07 10:22



Нямам наблюдения на двуезични деца, но на една приятелка племенницата до 3 годинки нито дума не проронваше, само мама, дай, тата и т.н. После изведнъж като проговори, не можеш да й затвориш устата. Говори "като дърто", т.е. без лигави думи и много вярно. Също на една приятелка синчето - до три годиники на улицата като излизаме майките с децата, то само ръмжеше. А после си започна да си говори детето, без проблем.
Мисля, че при Вас детето е леко объркано от двата езика, не мисля, че трябва да се притеснявате. Все пак за Ваше успокоение можете да направите една консултация с лекар, въпреки че не виждам място за притеснение.



Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: scout2]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано07.03.07 13:16



И си седнала от думите на една непрофесионалистка са се тормозиш

Я недей тъй...
Не съм в България, но наесен ще бъде малко сладко учениче. Ще бъде записана на детска градина. И ще предупредя учителките, че е двуезична.
Виж, синът ми (както писах) е двуезичен от рождение. Бащиният език + майчиният (сиреч български) ги говори шерфектно без акцент. Единствено на бг му куца малко богатството на речника. Влиза в графата на много умните деца, едва ли не генийче ....



Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: scout2]  
АвторMaMи (Нерегистриран)
Публикувано09.03.07 09:36



моичкия до 3г ломотеше невероятно неразбираеми думи-без да е 2-езичен.1-вата сричка не смяташе за нужно да произнася,последните 3-4 букви на думата -също.Бях уплашена,повтарях му като папагал простички думи до побъркване.Отчаях се.На 3,6г започна да казва повечето от буквите в думата.Не помня кога се оправи,но сега устата му е по-голяма от моята.Не ходи по лекари-изчакай поне още 6м.Смелост и търпение.



Тема Re: Молба за съвет - късно проговарящо детенови [re: scout2]  
Автор Фиш (вече спокойна)
Публикувано09.03.07 22:45



Не виждам и аз никакви причини за притеснения.Детето ти се нарича билингуално.В рода ни , заради новите (а имаме пример и с 22-годишна давност) реалности, имаме българо-гърчета, българо-чехчета, българо-испанчета, българо-американчета, българо-русначета и за други не се сещам.И определено проблемът е най вече на бабите,които не владеят другия език

.
Ако някой си мисли,че е лесно да"превключваш" от език на език, особено когато запасът ти е минимален предвид крехката възраст, доста се заблуждава.
Детето ти ще те изненадва непрекъсното с хубави неща!

Повече сълзи са пролети заради сбъднати, отколкото заради несбъднати мечти.

Тема Re: ...и моетонови [re: scout2]  
АвторБибa (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 10:55



Скъпа майчице, и аз имах такъв проблем /подобен/. Синчето ми беше невероятно чаровно. Всички умираха за него. Само че, не говореше. Вече нямам спомен на 3 год. точно какво казваше, но явно беше и по-муден, спокоен, не се справяше с обличане/виж, с яденето нямаше проблем/. В яслата явно не беше на нивото на останалите деца, не можеше да рисува. Аз обаче бях спокойна. Учителките в детската градина ме успокояваха" те мъжете се развиват по-бавно..."! Докато дойде лошият ден. Детето ми се оказа с епилепсия. Няма да ти разказвам за ужаса.Отслабнах 12 кг. за 1 седмица. Сега е добре, но с логопед, психолог и моя помощ.
НЕ ИСКАМ ДА ТЕ ПЛАША! На против. Ти пишеш че детенцето ти казва словосъчетания. Умее ли да се самообслужва, може ли да държи молив и да уцелва листа, върши ли бели...?Е..кажи й на онази много здраве от мен.И аз съм учителка. Има 2 типа деца -наричат се "ранни говорители и късни говорители". Това е просто тип комунекативност и няма НИКАКВА ПРОБЛЕМАТИКА. Освен това билингвиналните условия налагат на детенцето повече време. СПОКО МАЙЧИЦЕ .Айнщайн е проговорил късно и са го мислили за идиот, но той е вундеркинд!!!!!!!!!!!!!!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.