Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:58 26.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Имат ли ориентациянови  
Автор бяcнa_cъм (сърцАта)
Публикувано03.03.07 17:30



Накратко..дъщеря ми е 10 клас, но не може да реши все още какво да учи по- нататък, камо ли да си избере професия. Много съм объркана и не знам редно ли е да поема нещата в свои ръце. Опитвам се да я насоча, без да настоявам.
Как е при вас? Има ли още време, да я оставя сама да си избере или трябва да настоявам? Има желание да учи, все пак, владее 3 езика, за компютър е излишно да споменавам...



Тема Re: Офф топикнови [re: бяcнa_cъм]  
Автор babaToHka (мумифицирана)
Публикувано03.03.07 18:01



Невероятно изпълнение на "Shape of My heart". Обичам този човек и гласа му



Пий си кукумицина, жено!

Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: бяcнa_cъм]  
Автор else (varelse)
Публикувано03.03.07 21:13



Изключително неадекватно ми се струва да искаш от дъщеря си да е решила какво ще работи. Аз го реших чак като бях втори курс в университета.
Десети клас! Тя има още две години и половина до кандидатстването, има време три пъти да си смени "призванието".
Остави детето да си живее живота.
Макар че като ти гледам притесненията, едва ли ще спреш да настояваш и да я "насочваш". Явно просто си от този тип родители.



Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: бяcнa_cъм]  
Автор Фиш (вече спокойна)
Публикувано03.03.07 21:28



И моята е в 10-ти клас и тя учи 2 доп.езика.Обича да рисува, да се занимава с фотография, да стане архитект, да стане...аз самата не виждам какво би могло да я направи щастлива, работейки го.А и сега не е задължително на 15 да знаеш какво искаш да правиш с живота си.
По-спокойно приемай нещата.Детето ти само ще си реши!Успех!

Повече сълзи са пролети заради сбъднати, отколкото заради несбъднати мечти.


Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: бяcнa_cъм]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано04.03.07 13:18



И моят син е в 10-и клас и визията му за бъдещето е напълно неясна и мъглива.
Ако въобще реши да учи ще е хуманитарно образование, интересува се от психология. Което аз подкрепям, и леко внушавам че е страхотна професия. Често говорим не за неговото бъдеще, а по принцип за неща от сферата на психологията, естествено популярната психология. Евентуално социология или история.
Обяснявам защо трябва да се ходи в университет, и защо солидното образование е полезно, като цяло уж е съгласен, но не виждам да се е претоварил с конкретни мерки. До няколко седмици ще започнем подготовката побългарски и литература като за кандидастване, без много напрягане още от сега, да му се образува мислене в мозъка че това го чака.



Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: бяcнa_cъм]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано04.03.07 13:42



Има време до пълнолетието... Има време да си избере професия... По-важно е да свиква с мисълта, че светът днес е динамичен, а утре ще е още по-по-най... и затова, разбираемо и логично е хората да си сменят попрището многократно през своя активен живот... Познанието по езици и компютър е почти неизбежно и е ОК. Сега й е времето да се научи да си отстоява представите за света пред родители и близки и по-далечни опекуни, да си изгражда социални контакти по интереси и вкус, за които родителите и който и да е да не й се бъркат, да се научи да се отличава и различав аот своите идоли и примери в живота, да трупа житейски опит и да носи отговорност за личните си грешки. Родителите могат да й помогнат, ако я поощряват и подкрепят. Или пък разговарят за мотивацията й с цел тя самата да си изясни какво й допада и какво не, защото най-големите професионални успехи се постигат, когато работата си я вършиш по сърце. Разбирам един родител да вземе "нещата в свои ръце" по отношение на детето си, когато то стане пълнолетно, като му стегне куфара и му посочи, че светът го очаква, за да го "превземе", открие и опознае...ами, твоето е като че ли ще я приемеш в твоята партия на живот или смърт :)

За съжаление в БГ образователната програма не ориентира професионално многократно децата и младите хора, и донякъде за тази цел могат да помогнат психолози, работещи в областта на професионалното ориентиране, на които може да се доверите.



Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: else]  
Автор бяcнa_cъм (сърцАта)
Публикувано04.03.07 14:56



Не съм искала да знам аз. Самата тя ми го сподели и затова ви попитах и вас- тя се притеснява, че не е ориентирана.





Тема Re: Имат ли ориентация [re: Жeни]  
Автор бяcнa_cъм (сърцАта)
Публикувано04.03.07 15:05



Благодаря на всички, които ми писахте.

Ние с дъщеря ми често си говорим, за моя радост , далеч съм от намерението на всяка цена да я накарам да прави нещо, което не иска или да й се бъркам.



Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: бяcнa_cъм]  
Авторkakata (Нерегистриран)
Публикувано04.03.07 15:17



Детето не може да избере нещо което не познава.
Затова е добре да се информира предварително с какво се занимават различните професии. Хубаво е и да се среща с хора, които биха го насърчили да поеме в една или друга посока.



Тема Re: Имат ли ориентациянови [re: kakata]  
Автор бяcнa_cъм (сърцАта)
Публикувано04.03.07 17:15



Да, това е което заедно разглеждаме и обсъждаме. Може би наистина е още рано, но тя самата имаше към мен въпроси и се притеснява.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.