Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:49 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Катерене за децанови  
Авторborivana (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 15:52



Здравейте родители,

Накратко искам да споделя впечатленията си от спорта, който синът ми практикува от около два месеца – катерене.
На пръв поглед това е доста непознат спорт, особено за деца, но отражението, което дадоха тренировките върху сина ни, надмина очакванията ни.

Синът ни е на 6 години, умен, буен. Още от малък много обича да се катери къде ли не, като всяко дете. Затова може би допринесе факта, че още като бебе го качихме на 7 български първенци и с планината буквално го закърмихме. В момента посещава държавана детска градина с много добри учителки, но са 30 деца в група. И сега, особено зимните месеци, госпожите споделиха с нас, че на моменти е неузнаваем – агресивен към децата и играчките, не стои на едно място, не слуша какво му се говори. Доста се притесних, започнах да смятам, че е хиперактивен, да чета за деца с тези проблеми. В къщи нищо не го интересуваше, проявяваше агресия и към нас. У нас лекерствата за успокоение не са толкова популярни,колкото на Запад и в Америка, затова реших, че трябва да променя нещо в режима му и да го ангажирам с нещо полезно и отговарящо на темперамента му.

Така започнах да търся къде мога да го запиша на катерене в София. Попаднах на страницата на Националния дворец на децата, където има такъв курс. За съжаление, там щеше да ни е много далеч да го водим. Другата идея, която ми хрумна бяха кадри, които бях виждала по телевизията, за катерене в купола на Софийския университет. Така случайно се запознах с Бойко Лалов, състезател в националния отбор по катерене, балкански шампион и треньор, с когото споделих каква ни е целта на заниманията. Още след първата ни среща, синът ни започна да се увлича, приятната умора от тренировките не му позволяваше да е толкова буен в градината. Много е вълнуващо да го гледам как се катери редом с Николай Петков, два пъти изкачвал Еверест, и как със сетни сили се опитва да стигне края на стената, влагайки цялата си сила и воля. Не на последно място играе роля и респектът и авторитетът на „батко” Бойко, който е четвърти курс студент във ВИФ, и който има страхотен подход към децата.

В купола на университета се провеждат тренировките на националния отбор по катерене, правят се курсове за начинаещи и понякога се събират много хора и средата не е подходяща за деца.

Затова в 89 ОУ „Д-р Христо Стамболски” в жк. Дружба 1 /ул. 5019, до бл.12/ е направена подходяща за деца катерачна стена. Тренировките се водят вторник и четвъртък от 19 часа, събота и неделя също може да се тренира. Салонът е приветлив и унесени в катерене, часовете минават неусетно, а удовлетворението у децата е голямо. Телефонът за контакт с Бойко Лалов е 0887204243.
Ето и някои моменти от тренировките по катерене на деца в Германия, където този спорт е широко разпространен.

http://www.kletterkurse-born2climb.de/html/kinder-klettern-bilder.html

Ако някой се интересува от подробности, с удоволствие ще му отговоря и ще му изпратя снимки от тренировките на сина ни.



Тема Re: Катерене за децанови [re: borivana]  
Автор Бeни ()
Публикувано08.01.07 18:14



Здравей!
Много интересно звучи. Даде ми идея, благодаря! Моята дъщеря също е на 6 и от съвсем малка си пада по катерене - първо превзе тръбите на парното на 1 годинка

...
Искам да те питам /след като си проучвала/ знаеш ли и други места, където може да се тренира. Дружба ни е далечко. Става въпрос само за събота и неделя.



Тема Re: Катерене за децанови [re: Бeни]  
Авторborivana (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 09:44



Здравей,

другият вариант, който аз открих е в Националния дворец на децата. Там пък на нас ни е далеч.

Събота и неделя може да идвате в Дружба. Има доста превозни средства до училището.
Треньорът също ни сподели, че като дете се заклещил на тръбите на парното
Синът ни много се промени, явно "скуката ражда пороци". Сега е по-организиран, мисли си за катеренето, в градината госпожите също намират промяна в него. Дори късметът от баницата му беше - нови върхове, и той беше много радостен.



Тема Re: Катерене за децанови [re: borivana]  
Авторфpaнkи (Нерегистриран)
Публикувано10.01.07 13:08



здравей , звучиш страхотно . възхитих ти си ,като родител. аз не съм родител , но когато стана (дай Боже) бих искал да бъда като теб.......защото повечето родители гледат на катеренето като на "спорт за самоубийци" и какви ли още не квалификации.... а това са предразсъдъци

аз съм запознат до голяма степен с този спорт , ползвам подобна на катерачите екипировка ,обичам планината и т.н.

незнам дали ще съм ти от полза ,но в Младост 1 , има едно частно училище ....или детска градина беше.....а може и двете в 1 - "ЕСПА" ....сигурно си чувала за частни училища "ЕСПА" ....КАКТО И ДА Е - там в двора има стена за катерене ,която изглежда страхотно , имат си преподаватели, екипировка и т.н.
веднъж минавайки от там ги видях.......малките паячета .......много готини бяха ....малките момиченца и момченца как се катереха .....точно като паячета ....виж там

успех !!!



Тема Re: Катерене за децанови [re: фpaнkи]  
Автор borivana (непознат )
Публикувано10.01.07 15:11



Много ти благодаря за добрите думи.
И мен ме е страх, но по-добре е едно дете да знае как правилно трабва да стават нещата, независимо дали е спорт или боравене с нещо. Сега като видя сина ми да се катери на някое опасно място /дърво, катерушка, врата/ , му казвам, че не е осигурен и след дни или часове идва тренировката.
От инструктора ни знам, че в салона на училището в Дружба правят курсове по катерене и рапели за някакво частно американо-английско училище. Много е жалко, че този вид спорт се практикува само в частни училища. В другите страни има стени дори в детските градини.



Тема Снимки от тренировките... [re: borivana]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано11.01.07 00:09



Ето няколко снимки от заниманията по катерене на изкуствени стени на Бойко Лалов със сина ни:



С много поздрави

Боряна и Иван

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.

Тема Re: Снимки от тренировките...нови [re: Бopивaн]  
Авторфpaнkи (Нерегистриран)
Публикувано11.01.07 02:53



...БРАВО!!! евала на пичовете .....иска се умения да работиш с деца!!!

ако смятате ,че това ще насърчи сина ви , напишете в google video ,името -dan osman или просто потърсете информация за този ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН човек, който за съжаление вече не е сред живите...... ще разберете историята , горещо ви съветвам



Тема Re: Снимки от тренировките...нови [re: фpaнkи]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.01.07 19:20



Стига де, недей така, не плаши хората... Де го Дан Осман, де ги тренировките по спортно катерене! Спортното катерене не е алпинизъм. При него пряк риск на практика няма. Никакъв! Не можеш да паднеш на земята, доста трудно е да се удариш лошо, да навехнеш или разтегнеш нещо и т.н. Не е по-опасно от такива разпространени забавления като футбола и ските, които са далеч по-травматични.



Тема Re: Снимки от тренировките...нови [re: Orнeдишaщ]  
Авторфpaнkи (Нерегистриран)
Публикувано13.01.07 12:32



мисля ,че Дан Осман е бил катерач преди всичко .......или греша ? а ,идеята ми беше да го пуснат на детето си , което да остане с отворена уста ....да си намери своя идол ,примерно.....





Тема Re: Снимки от тренировките...нови [re: фpaнkи]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.01.07 12:48



Не, не грешиш. Може би не се разбрахме. Полезно е на децата да се казва, че най-добрите катерачи са живите (цитирам друг голям алпинист, Крис Бонингтън). В тоя смисъл добре би било идоли да му бъдат хора като Меснер, Бонати, Бонингтън, Хилари, Константин Саваджиев, Енчо Петков, които хем са катерили екстремно, хем не са се жертвали заради катеренето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.