Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:19 22.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Оценяване на учителите  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано13.12.06 08:53



Покрай темата за 133-то у-ще се сетих да попитам нещо. Тук, в нета, си даваме препоръки при коя госпожа да запишем децата си. Това добре. Ама аз лично съм бясна, че г-жа Узунова, която горещо препоръчвам на всеки, взима същата заплата като г-жа Х, която не си върши работата, тъпа е и не може да научи децата на нищо. Докога в българските училища заплатите ще зависят от щата и квалификацията и личното желание за качествена работа по никакъв начин няма да се отразяват на заплатите на учителите? Да, сигурно и сега има някакви формални начини за оценка, но за мен най-точната оценка е тази на родителите, защото те виждат какво научават децата им.
Всички учители реват, че заплатите са ниски и наистина за добрите учители /които, уви, са твърде малко/ те са обидно ниски, но за некадърните са даже в повече. Та, чудя се не е ли време да се предложат някакви законодателни промени в тази насока?
Какво мислите вие?



Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...

Тема по принцип и на теория...нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано13.12.06 12:11



си много права :)

На практика оценката на родителите е адски субективен фактор. Ти искаш детето ти да получи максимално повече и качествени знания в училище. Госпожа Х, майката на Иванчо, иска единствено да не я занимават с отсъствията и лошите оценки на сина й, т.е. тя ще оцени високо тези учители, които пишат високи оценки, непокрити със знания и извиняват лесно отсъствията.

Ти предполагаш, че болшинството родители ще разсъждават като теб, но аз съм убедена, че повечето са като госпожа Х.
Теоретично системата със заплащането според оценката на родителите би трябвало да увеличи доходите на добрите учители и да санкционира тези, които си вършат работата формално.
На практика ще стане точно обратното.

Мисля си... система за оценяване според способностите - ок. Но да бъде някаква комплексна и в никакъв случай да не се базира единствено на родителската или ученическата оценка. Тези оценки могат да влязат като някакъв параметър, но без решаваща тежест.

"Ако не си в състояние да събереш идеята си за филм на визитка, значи нямаш филм."

Редактирано от Hell на 13.12.06 12:13.



Тема Re: Оценяване на учителитенови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано13.12.06 22:29



Законодателните промени биха настъпили по нечие предложение. А то, мисля си ,че трябва да излезе именно от нас, родителите. Първо, защото е в наш интерес, второ, защото е в интерес и на децата ни, макар че докато се обсъди и приеме може да имаме и внуци. Но каква да е формата на оценяване е много сложен казус и дори да се обмисли и внедри успешно, сигурно ще се опорочи в процеса на прилагането му. Аз мисля, че всичко трябва да се решава на ниво училище, не по-високо. В рамките на едно училище много неща могат да се внедрят и да заработят успешно. Това ще мотивира всички учители да работят по-добре.



Тема Помислих си го и тованови [re: Hell]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.12.06 09:49



Обаче си мисля, че с времето това ще се промени, щото като дойде 7-ми клас и детето на г-жа Х кандидатства за гимназия и изкара две, а защо не и по-рано /ако се въведат нещо като матури в края на всеки клас/, г-жа Х ще преразгледа вижданията си и ще сподели това и с госпожи Х1, Х2 и т.н. и ще осмислят оценките си занапред. А като казах матури се замислих дали пък и това не е начин за оценяване. Независим изпит в края на всеки клас, по всичко. Вместо да правят класно и да им го проверява класната, правят един изпит и го проверява случаен учител. След това преглеждат резултатите и правят средна оценка на учителя от резултатите на учениците му. Не е неизпълнимо, според мен.

Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...


Тема Не може да се реши в рамките на училищетонови [re: мaмa]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.12.06 09:52



За справка- СМГ. Там заради платения прием в една паралелка изгониха директора. А това беше начин да се съберат средства и да се стимулира качественото обучение. Министерство на образованието има някакви дървени правила и който не ги спазва, изхвърча. Така че определено мисля, че промени трябва да се направят със закон.

Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...


Тема huh........нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано14.12.06 11:40



А не е ли по-разумно да подобрят обучението на самите учители?

Мисля че знаеш колко процента от населението на България има висше образование. Тези, които са били добри ученици, избират специалност, която след следването ще им даде възможност да си намерят работа, в която има повече възможности да израстат в професията и да имат добри доходи.

Има и други, които като ученици остават на поправки и т.н. Те също се записват в университети

доста пресметливо - именно - за специалности, за които има по-малко желаещи - и това в случая е педагогика (или както там се казва) И от тях стават възпитатели и учители в началното училище.

Имам конкретен пример за това!
Не знам дали от този пример могат да се правят генерални заключения, но случаят го има!

by himbeer


Тема Re: huh........нови [re: himbeer]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.12.06 17:42



Е, каква полза да се подобри обучението на хора, които са отишли от немай къде да стават учители. Въпросът е да се привлекат хора, които това искат да станат, а за да стане това, трябва учителите да получават някакви достойни възнаграждения за труда си и да има връзка между старанието им и възнаграждението. Иначе университетът си е университет- и добрите, и некадърните учители са го завършили.



Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...

Тема Да, ето за това мислене става дума!нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано15.12.06 10:22



Мисля, че в България висшето образование е част от традицията.
Хора с такова мислене не са си на мястото, не могат реалистично да се преценят и не работят по призвание.

Представи си, че учителите получават едни от най-високите заплати. Тогава Даниела от моя клас (примерно) - отличничката, решава да стане учителка,но няма личностните качества.
Мислиш ли, че от нея ще стане добър учител?

by himbeer


Тема Re: Да, ето за това мислене става дума!нови [re: himbeer]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.12.06 11:24



Ако отличничката Даниела се конкурира с още хиляда отличници, измежду които половината имат и личностните качества, тя просто естествено ще отпадна от конкуренцията. Ама като трябва да избираме между куцо, кьораво и сакато...

Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...


Тема Ужаснови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано15.12.06 11:40



Коя конкуренция бре?! Къде е тая конкуренция?



Дали пък отличничката Даниела няма да завърши и да си гони нейните цели без да е пълноценна?

Тук става дума за ценностна система, не за пресметливост.

Не веднъж съм писала точно в този клуб за човешките качества в които трябва да се възпитават децата, а някои ме обявиха за истерична
(имам предвид стари теми за телевизор в детската градина)

п.п. Вчера бях на коледният пазар с дъщеря ми. Тя беше гладна и искаше наденичка.Отидохме да яде.Там се яде на крак,навън, даже няма солове, само високи маси (имаше токлова хора, че столовете са ненужни).
Точно до нас имаше уличен музикант. Седяхме около 15-20 мин там и изведнъж дъщеря ми искаше да й дам монета.Аз й дадох и тя отиде и я пусна в куфарчето на цигулката (тя не би дала на всеки монета или каквото и да е)

И аз си помислих " Хм, ами това е същото като да пуснеш монета в машинка-с-игри, разликата е в потребностите на човека. А именно този човек е градивната еденица на обществото"


Е кажи ми сега, на какво ще възпита въпросната Даниела нашите деца? С кой се конкурира тя? Има ли ги тия предмети в университета, които отсяват подходящите хора? Ако ги има, то какъв е процента на незавършилите студенти? А аз защо не съм чувала да има такива?! (по горната причина)

by himbeer



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.