Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:45 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано09.10.06 14:39



По колко парички давате на детето си за училище?



Тема Когато ходеше на столнови [re: мими]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква)
Публикувано09.10.06 14:49



май не и давах никакви пари. Поне не в първи клас.
Сега им давам по 1-2 лв. допълнително, щото ги е гепил пубертета и ядат за трима, та с един обяд е абсурд да минат.
Мисля, че повече от 0,50 лв. не трябва да им се дават, щото първо ги губят, второ големите могат да им ги вземат, че и бой да изядат и трето и без това ги харчат все за глупости- бонбонки, близалки и т.н.

Омръзна ми да светя като кру-у-у-ушка!


Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: мими]  
АвторЯнa (Нерегистриран)
Публикувано09.10.06 15:19



Аз имам първокласник, но поне засега пари не му давам. Гледала съм ги...стоят пред лавката и не знаят какво да си купят. После и междучасията са малки, те едвам се вреждат, а когато успеят...или се чудят как да ги изхарчат/не че имат нужда, а защото им са дадени/ или купуват боклучета....Закусва в къщи, после в училище му дават закуска, обядва си пак в къщи. Смятам, че това е достатъчно.



Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: мими]  
АвторMaмa Mъpмopaнa (Нерегистриран)
Публикувано09.10.06 21:02



Не давам. Твърдо съм против. Не знам докога ще давам отпор, нямам график, но смятам да опитам възможно най-дълго. При закуска у дома, втора осигурена в училище, сандвичи за обяд, плод, вафла и сок/вода/чай, не мисля, че има за какво толкова съществено да ми харчи парите. Позволявам и давам пари когато е с мен, или ако аз го пратя да си купи нещо. Но да ми се вее из коридорите и да ми се тръшка вечерта, че си загубил стотинките - нема да стане. Опитва се да ми шантажира с приказката как всички други имат пари, само той не /да го ожалиш чак/ но не хваща дикиш.
Честно, не разбирам родителите които дават пари на толкова малки деца. Като е зор за близалка, кво пречи да му я сложиш сутрин в чантата?
Мисля, че училищата трябва да имат политика в това отношение. Жалко, че нещата са оставени така на самотек.

А ти защо питаш всъщност? ЗА какво смяташ, че би му потрябвало непременно на първокласника да има парички в себе си? Интересно ми е просто.



Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: Maмa Mъpмopaнa]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 09:59



Всички в класа разполагат с парички, в междучасието се редят на опашка да купуват глупости от лавката /сокчета от 0,10 ст, пици намазани само с кетчуп и т. н./, естествено не одобрявам покупките, но и не мога да го оставя да гледа като цигане и да му бия по самочуствието. Имам чувството, че е проява на геройство или не знам и аз какво точно, да извади стотинки и да си купи поредната щуротия. Един ден си беше забравил паричките и беше взел на заем, та сега му отдържаме от дневната дажба, за да ги върне. Искам да създам отговорност към парите, да може да си прави сметка и да ги цени. Даваме му 2 левчета на кум за цялата седмица и ако ги изхарчи още първите дни да знаече, няма да има през останалото време, освен това сме направили касичка/събира за GSM/, но за сега май нищо не е спестил.
Незнам дали съм права и това ли е метода да възпитам чувство на отговорност, та за това питам как е при вас.



Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: мими]  
АвторMaмa Mъpмopaнa (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 21:40



Ми не знам, то е ясно, че е гадно да гледат като сомалийски сирачета. От друга страна, знам ли, може моя още да не е упражнил достатъчно натиск. Засега някак удържам фронта. Но в интерес на истината само два пъти досега ме е врънкал за пари за училище. Опитвам се да обясня, че това което може и ще си купи там, същото мога да му сложа в раницата и аз, но засега не смятам за нужно да носи пари в себе си. За момента се е отказал да иска пари за да си купува нещо от лафката. Но ето, току що ми се примоли само веднъж да му дам 50ст. защото някакъв дядо носил някакви картинки на които се виждат различни неща като ги обърнеш "с краката нагоре". Смятам да му дам. Опита се да се мотивира защо ги иска, помоли ме. Дали нещо му е влязло в главата от обясненията защо му отказвам да си носи пари?
Та пак да се върна на темата за купуване на глезотийки за ядене. Опитвам се да му слагам по нещо хубаво за него в раницата. Вафличка, днес му взех малък чипс, бонбонки. Така се надявам да не е съвсем като "цигане", пък да видим докога ще издържа и аз.
Интересно ми е какво мислят и други родители, или пък такива минали преди доста време по тоя път. Дано има други мнения по темата.



Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: Maмa Mъpмopaнa]  
АвторKaлинa (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 12:19



Аз му давам по 5 лв. на седмица, и то на веднъж. Вярвам, че на тази възраст детето трябва да се учи на отговорност към парите. Досега не е имало издънки. Даже с удоволствие установявам, че горе-долу половината сума отива в касичката му. Събира за китара.





Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: Kaлинa]  
Авторprincess (Нерегистриран)
Публикувано21.10.06 22:26



Дъщеря ми е във втори клас, но още от първи и даваме по 1 лв. на ден+сандвич от вкъщи, защото е на занималня, а стола не го възприе от самото начало. Купува си Морени, мури, сухи пасти, солети, чай, рядко чипс и снакс. Наблюденията ми са че всички деца си купуват разни лакомства и не бих се чувствала добре ако моето дете стои и гледа. Освен това в първи клас междучасията не съвпадат по време с тези на по-големите деца и на практика първолаците могат да си пазаруват. Не мисля, че пълното ограничение на пари оказва толкова положителен ефект върху възпитанието,а по-скоро отрицателен върху самочувствието на детето. Ако е само до обяд, може би бих давала по 0.50-0.60 лв., просто за да има. Веднъж бях пропуснла да проверя колко носни кърпички има в раничката, а детето беше хремаво и си беше купило от лафката носни кърпички.



Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: мими]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано28.10.06 12:24



Аз самата нямам деца, но съдя по себе си, че на мен започнаха отрано да ми дават определена сума, която се променяще с възрастта и според моментното състояние на финансите

вкъщи и ми прави впечатление, че сега, когато сама трябва да се оправям, това ме е научило на по - отговорно отношение към парите в сравнение с приятели, които даже и в гимназията нямаха определен бюджет, а получаваха пари ей така като им потрябват
Може би колкото по-отрано се започне с това възпитание, толкова по - добре...

Freiheit ist die Freiheit der Andersdenkenden.

Тема Re: ПАРИЧКИ ЗА ПЪРВОКЛАСНИКнови [re: princess]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано30.10.06 15:10



"Не мисля, че пълното ограничение на пари оказва толкова положителен ефект върху възпитанието,а по-скоро отрицателен върху самочувствието на детето"
С горното определено не съм съгласна. Напротив.
Не виждам какъв отрицателен ефект ще укаже. Че не се блъска като невидяло пред лафката или че батковците не са му взели причките, или че лелката в лафката не го е вързала с рестото. Щото два месеца след започване на учебната година, първолаците владеят математиката из основи и за части от секундата сметват колко струва това и това и какво ще им е рестото. И лелката търпеливо изчаква, и другите деца въобще не се будат. Въобще отношението към парите започва да се възпитава според мен от 10 год и повече. Всичко останало е ненужно разглезване и грандоманско парадиране с финансови възможности. Самочувствието се гради по друг начин, а не с това дали има 50 ст или левче или Gsm апарат.

"Купува си Морени, мури, сухи пасти, солети, чай, рядко чипс и снакс. " -
На този етап, детето трябва да се научи да се храни здравословно и да му се създадат навици за здравословен начин на хранене. А вярвай ми лакомствата, които купуват, не са в графата полезни и здравословни храни. Питай всички педиатри и световната здравна организация. Нека си ръфа ябълката и нека гледа сеира на другите деца, дето имат парички и се изтрепват пред лафката за чипс. Щото чипса има много полезни витамини, които са изключително важни за развитието на опървокласника. Абе едно пакетче чипс,зрънчо, суха паста, вафла по хранителна стойност са равни на една ябълка или една круша.
И се препоръчват от педиатрите. Пък да не говорим за газираните напитки. И те така равностойни са на прясно изцедени портокали.

Всеки ден, когато беше малък, пък и сега сутрин слагам в чантата, сандвич, кекс, баница, сладкиш, приготвен от мен + някакъв плод. Дават му се и пари, когато поиска. Разумна сума.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.