Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 14.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема допълнителните пари в градината!нови  
Авторmayski (Нерегистриран)
Публикувано02.10.06 21:04



Здравейте! Синът ми е на 4 години и е втора група на детската градина. На традиционната родителска среща в началото на всяка година, един от въпросите които се обсъждат е допълнителните пари. Винаги има такава сумичка, която по правило ни се налага и полага!

Миналата година при нас се реши /уж от родителите/, да се събират по 30 лева на дете. Добре, нормално! За учебна тетрадка, до която нямаме достъп, за толкова "скъпите" бели листа за ксерокс, за моливи, флумастри и др. необходими дребни консумативи. И тази година предварително си бях направила някаква сметка за тези традиционни 30-40 лева. Тази година обаче не останах до края на тазгодишната родителска, както се оказа в последствие за мое огромно съжаление. Какво бе учудването ми, когато разбрах, че по предложение на един "татко", сумата е станала 70 лева! Пак за същите неща и допълнение по една книжка за оцветяване /2лева/ - подарък за рожд. ден на всяко дете и коледна украса /вероятно отново семпла/. И това само за нашата "баровска" група. За другите - къде 30, къде 40 лева.
Та въпросът ми мили родители е: Каква сума събират при Вас и смятате ли, че това е нормалната сума за консумативи?!
Ако повечето от Вас кажат, че това е наистина адекватна цифра, ще трябва да си сверя часовника и аз. Но пък ако не е така - как да постъпим? Не съм само аз на мнение, че е силно завишена. От друга страна, за 20-30 лева струва ли си да си навлечем гнева на директорка, учителки и персонал?



Тема Re: допълнителните пари в градината!нови [re: mayski]  
Автор dara (osobena)
Публикувано03.10.06 09:08



За това, което си изброила, че имате намерение да закупите, сумата ми се струва доста пресилена. Ние давахме по около 20 лв. за учебните помагала /това са "учебниците", по които се работи/ и около 20 лв. пак за останалите материали. Последните години всеки родител си закупува сам материалите за рисуване, писане, апликиране и т.н. И, между другото, те на мен рядко ми излизат по 20 лв.

Отделно събираме по 10 лв. за текущи нужди /ако се наложи някакви други неща за групата/ и ако има нужда от нещо определено за подмяна и ремонт вече се избира, казва се колко струва и се събира точната сума от всеки.

Листове за рисуване и ксерокс носим на ротационен принцип, билетите за театрите и изложбите ги събират непосредствено преди съответното мероприятие, за украса даваме пак преди самия повод и т.н. Пари за рождени дни събирахме в началото на годината. По 5 лв. на дете. Тази година се отказаха останалите. Реши се да се носи по нещо дребно от всеки за празника. За първи път така ще процедираме, ще видим какво ще се получи.

Така като ги изброя сигурно минават 70 лв. годишно май.

Но пък само за помагала 70 лв.... хм!

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...

Редактирано от dara на 03.10.06 09:11.



Тема Re: допълнителните пари в градината!нови [re: mayski]  
АвторDark (Нерегистриран)
Публикувано03.10.06 15:50



25 лева при нас

имаше опити на "хай" родители за суми от 50-ина лева, но бяха пресечени още в зародиш



Тема Re: допълнителните пари в градината!нови [re: mayski]  
Автор Cha-noir ()
Публикувано03.10.06 16:36



И на мене ми се виждат множко. Повече от 30 лв. /20 за тетрадки и помагала и 10 за консумативи/ в нашата група не даваме. Е, ако свършат блокчетата, моливите и т.н. аз съм носила до набавяне на материалите, но 70 лева, може пък жив Дядо Коледа да ви изпратят по домовете за празника?!!





Тема Re: допълнителните пари в градината!нови [re: mayski]  
АвторCийka (Нерегистриран)
Публикувано04.10.06 12:02



Досега съм давало по 30 лв. Тази година сменихме градината с "по-баровска" и внесохме по 40 лв. Дори и тук един родител предложи те да бъдат внесени на два пъти. А и тази сума не беше само за моливи тетрадки и т.н. а и за по-сериозни инвестиции. Така, че и на мен ми се струва завишена тази цифричка.
Не мисля, че ще си навлечете гнева на учителките, мисля, че всеки би разбрал, че не всички имат еднакви възможности.



Тема Това супер-частна детска градина ли е? [re: mayski]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано05.10.06 00:51



Няма ли кой да работи с тия детски градини, че са стигнали до там да събират пари от родителите



Миналата година дъщеря ми ходи на частна детска група и там не е имало такива неща Сега е в държавна детска градина и получават дори четки за зъби, за материали не си говорим на родителските срещи.

by himbeer


Тема Re: допълнителните пари в градината!нови [re: mayski]  
Автор ladyMarian (defender)
Публикувано05.10.06 11:49



Ох, мина и моята първа родителска среща в детската. Развносметката - 50 лева. Плюс тоалетна хартия и течен сапун, който може, когато може да носи.
20-30 кинта само за някакви тетрадки за писане и рязане и оцветяване за 3-4 годишни, по които щели да работят, останалите пари - за вода (минерална, по 3 лева на човек за цялата година) и за купища блокчета, боички, подаръци за р.д., не знам си какво. На практика ни обясниха, че това всеки тярваб сам да си го купи, така или иначе го искали. Но било по-лесно да се съберат пари и няколко родители да купят еднакви за всички. Мен този вариант ме устройва, така и така ще се дадат тия пари, по-добре някой,който има време, да ги купи накуп. А и на едро излиза май по-евтино.

За хартия, сапун и пр никой нищо не ни изисква и задължава, но обясниха, че страшно много отивали на ден, а им отпускали малко, т.е. сещайте се, ако можете - носете. Предполагам, че ще нося, хареса ми как никой с нищо не ни задължи, в яслата едва ли не пред ден ни юркаха защо не сме донесли месечната "доза".

Не знам дали ни се води гъзарска детската, но всички родители бяха единодушни, че сумата 50 лева е ок. На мен ми е за пръв път и имам възможност да дам 50 лева за цялата година, така че не съм се оплаквала. Беше ми интересно единодушието на родителите. Когато директорката започна да обяснява колко неща тяваб да се купят, еидн татко заяви "ок де, само кажете сумата, стига сте увъртали" и всички закимаха единодушно.

Холандски свещеници настояват за легализация на леките грехове.


Тема Не е нормално,нови [re: mayski]  
Авторcвиднa (Нерегистриран)
Публикувано05.10.06 13:39



според мен, да се изискват/измъкват допълнителни суми
от родителите под разни благородни предлози..Да, прекрасно
зная, че материалните бази в детските градини са под всякаква
критика и прочие, но за тази цел самите директори трябва да
се грижат- спонсорства, дарения и тн. И ние започнахме с минимална
сума 40 лв. в 1-ва група, за 2-ра- пак, а сега- бум!- дайте, скъпи родители,
по 60 лв., че да имало буферна сума..30-тте лева са за помагалата/книжките,
по които се занимават, но другите парички- столчетата да се сменели, ама то
и килимът бил износен, бре-бре..Най-лошото е, че този вид доброволно
изнудване продължава и в училище..Чувам за 'спонсорства' за подмяна
на чинове и какво ли не..За пребоядисване на стаи и подмяна на пердета-
добре, давала съм..Но това тази година в градината- ядосах се..И друго,
което ми направи впечатление- въпреки очевидното несъгласие на 2/3 от
присъстващите родителски тела, никой не изрази протест..Е какво- срамим
се от това да си признаем, че, примерно, нямаме такива възможности или
да изискаме някакво законово оформление на това 'изнудване'..



Тема Re: Не е нормално,нови [re: cвиднa]  
АвторMидa (Нерегистриран)
Публикувано05.10.06 15:57



Когато става дума за първа група в ДГ родителите дават мило и драго и са готови да платят и повечко (поради първоначалната еуфория).
По -нататък обаче им става не толкова драго от високите сумички.
Аз например сега бях записала хлапето си на предучилищна в ХХ у-ще. Е там вече ми събраха очите. Вратата трябвало да се смени, че не се затваряла. Настилката, дограмата, дъската, щори да се купят, че било много светло в стаята. Накрая изръси, че им трябва компютър и телевизор и някой ако можело да спонсорира, ако не да съберем парички..
Еми платих си таксата в ДГ и хлапето си остана там.



Тема Re: допълнителните пари в градината!нови [re: mayski]  
Автор babaToHka (мумифицирана)
Публикувано11.10.06 14:03



При нас, също във втора група, сумата е 40 лв. И миналата година събирахме по толкова и в нея се включваха парите за книжки-помагала, хигиенни материали и Нова година. Между другото сега на родителската среща си получихме попълнените(изрисувани) книжки от миналата година.
Тази година също решихме да събираме по толкова, макар че помагалата са по около 15лв, докато миналата година бяха около 5. В тези 40 лв се включват и 2лв застраховка, 10 лв хигиенни материали и посрещането на Нова година. Тъй като от миналата година ни останаха 90 лв, решихме да купим един касетофон за да слушат децата приказки и песни.
Най-големия спор в нашата група се оказа за подаръците за НГ. Миналата госпожата беше купила конструктори, които дядо Коледа да подари на групата и по едно пликче с книжка, моливи и шоколадче за всяко дете. И сега спора беше дали всеки родител да донесе подарък, който да бъде даден на детето или отново да има еднакъв подарък за всеки.
Как решавате този спор във вашите групи?

Пий си кукумицина, жено!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.