Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 01.07.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Неприязън от дете?нови  
АвторДeницa (Нерегистриран)
Публикувано08.04.06 10:56



Здравейте

Имам проблем с малкия, който се чудя как да реша, и ще съм искрено благодарна за всякакви мнения и препоръки

Синът ми е на 4 и половина. Татко му беше в чужбина за две години, като се виждахме лятото и по Коледа за по месец. Дефакто през това време го гледах сама.

Всичко изглеждаше да е наред - учителките в ОДЗто казваха че не са виждали по-кротко същество, вкъщи си знаеше всичко без въобще да го насилвам, дори мъжа ми като сравняваше с други деца, се учудваше колко примерен е сина ни. И всичко това без шамарчета..

В началото на тази година, съпругът ми се прибра и всичко се промени.. Малкия започна да се перчи за всяко нещо, което му кажем. До тук добре - може би първа 'еманципация'? Стана по-палав и агресивен - пак добре - все пак е дете пък и момче - очаква се.

Обаче.. се появи някаква неприязън която изпитва към мен - като дойда да го взема от градина се нацупва и казва че предпочита баща му(а ние и двамата го взимаме кой когато може), сутрин като го будя се намръщва и иска баща си и ей такива неща по цял ден:(. Нямам нищо против ако изпитва повече симпатии към съпруга ми - хора сме и всеки си има предпочитания, но ме боли че не пропуска да го покаже по този начин и най-важното - не зная как е правилно да реагирам Опитвам да му вменя безпристрастно, че не е допустимо да се държи по такъв начин с който и да е човек, не само с мен, но резултат за сега няма. Иначе с баща му имаме консенсус по въпросите за възпитанието, включително и по този.

Има ли родители с подобен опит и как сте постъпвали?



Тема Re: Неприязън от дете?нови [re: Дeницa]  
АвторPoбъpт (Нерегистриран)
Публикувано08.04.06 15:57



Нямала си нищо против да си има предпочитания, обидно ти било, че ти го показвало по такъв начин. Ми нормално - какво очакваш от 4-годишно дете - дипломатически маневри??

Сигурно усеща инстинктивно по-добрата закрила, по-силния и водещия човек в семейството и иска да е по-близо до него.

Най-вероятно е направил сравнението между теб и него и е установил явно превъзходство у баща си.



Тема Re: Неприязън от дете?нови [re: Poбъpт]  
АвторДeницa (Нерегистриран)
Публикувано08.04.06 16:19



Да допуснем че е така, което въобще не е сигурно, не видях да предлагаш никакъв подход? Ти лично като баща как би постъпил ако сина ти е "установил явно превъзходство у майка си спрямо теб"?

Да подчертая, че лично аз не търся да си променя "превъзходството", а да възпитам правилно детето си в отношения с другите хора, което е моята задача като родител



Тема Re: Спокойно!нови [re: Дeницa]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано08.04.06 17:07



Деница, не се притеснявай!
Ако разгледаш клуб Бъдещи и настоящи майки, ще видиш там доста коментари на подобни случаи.
Бащата е бил в чужбина или просто заминава някъде и когато се върне, детето започва да се държи подчертано зле с майката и винаги предпочита с него да се занимава таткото. Случва се страшно често (когато бащата е липсвал известно време).
Причината е проста. Първо, за детето изразяването на обичта е показване на внимание. Затова и то по този начин показва на баща си, че го обича, като подчертава това и набляга на факта, че майката не му е конкуренция. Не знам дали го казах ясно. В смисъл, в детските представи за обич конкуренцията е много застъпена и децата често си мислят, че ако родителите имат второ дете, това е защото вече не обичат него самото (достатъчно).
А нуждата да иска да покаже на баща си обич по най-красноречивия за него начин е, защото си мисли, че то не е било добро и бащата затова си е заминал. И тъй като не иска това да се случи отново, започва да прави единственото, което може - да показва на баща си, че го обича.
Децата много често търсят обяснение за поведението на родителите си с нещата, които самите те правят. Ако родителите направят нещо, което детето не харесва, то си мисли, че те го правят за да го накажат, защото не е било добро или защото не го обичат.
Така че спокойно. Когато детето се увери, че баща му няма повече да го изоставя, нещата ще се върнат към нормалния си ход. Но най-вече не се чувствай пренебрегната и необичана, не страдай от това държане на детето си. Опитайте се да го успокоите и да му помогнете да разбере, че таткото няма да заминава повече (ако е така).

В Бъдещи и настоящи майки имаше случай на момиченце, което винаги вдигало температура, когато баща й заминава в командировка. Така че спокойно. Синът ти се държи така не защото не те обича.
Успех



Тема Re: Спокойно! [re: else]  
АвторДeницa (Нерегистриран)
Публикувано08.04.06 17:15



Благодаря Else И учителката му в детската градина ми каза същото, дори имала същия случай с момченце от неговата група



Тема Re: Неприязън от дете?нови [re: Дeницa]  
АвторPoбъpт (Нерегистриран)
Публикувано08.04.06 17:39



Ами честно казано, ако съм на твое място, не бих му досаждал със старание да му показвам, че "така не трябва да се държи не само към теб, но и към никого другиго". Склонен съм да си мисля, че доста обсебваш детето и не го оставяш да диша и да си показва по-открито настроенията и мненията.



Тема Re: Неприязън от дете?нови [re: Poбъpт]  
Авторззз (Нерегистриран)
Публикувано10.04.06 16:36



Дали пък това не е начин да те накаже, че вече не си само "негова". Един вид ревност...



Тема Re: Неприязън от дете?нови [re: ззз]  
Автор Frysco (невъзпитан)
Публикувано11.04.06 19:52



Не... else го обясни чудесно.

Имам една идея-вземи си две седмици отпуска и отиди някъде да си починеш...Таткото и малчугана нека се оправят през това време самички.Така нещата ще придобият баланс.
Вярвай ми-пробвано е.


Елате повече!

Редактирано от Frysco на 11.04.06 19:53.



Тема Re: Неприязън от дете?нови [re: Frysco]  
АвторДeницa (Нерегистриран)
Публикувано11.04.06 22:24



Знаеш ли че и на мен ми мина през ум нещо такова.. Но съжалих таткото и се отказах:)) Но ще си имам едно на ум




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.