Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:46 28.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Флуорна профилактика  
Автор Heмиpницa (вече мирясала)
Публикувано18.03.06 01:00



Едно време /преди много години/ като бях в началното /1-3 клас/ на закуска ни даваха едни бели хапченца. Интересно ми е /тъй като нямам контакт с малки деца или ученици/ дали все още /мисля, че отдавна не дават, ама да питам/ раздават на децата от тези хапчета? Какво мислите за флуорна профилактика относно зъбният кариес на подрастващите?
Чувам, че на бременни жени им препоръчват да пият капки Зимафлуор, да дават капки и на бебетата? Гледам банер реклами и статии, листовки в аптеките на това лекарство.....Искам да чуя вашето мнение по въпроса.



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: Heмиpницa]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 11:51



нищо не раздават
и по-добре, ние едно време се замеряхме с 95тях
по аптеките се продава, евтино е. флуорин
върши страхотна работа - много късно почнаха да го вземат децата ми и все пак заздрави зъбите - сиреч от тогава нямат кариеси

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: Heмиpницa]  
Автор kashturka (ШЕМЕТ)
Публикувано19.03.06 13:44



Честно да ти кажа, четох ужасяващи неща за флоура и не давам на децата си. Може да погледнеш в клуба за майки.



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: ha!]  
Автор Heмиpницa (вече мирясала)
Публикувано19.03.06 16:32



Аз съм тази дето пуска постинги с ужасяващите неща в клуба "Бъдещи и настоящи майки" и някой ме обявиха едва ли не за луда, че не давам на детето флуор. Погледнете темата "Давате ли флуор?".
Тъй като се занимавам с уеб маркетинг и реклама и доста ровя в Нета, когато педито ни даде онова сладко албумче за снимки с рекламата на Зимафлуор - веднага се разрових в любимото ми Гоогле.
Интересно ми бе да науча дали още в училище дават хапчета. Явно са се отказали от тази тактика. Ами...разбирам ги. Ако N броя родители не искат децата им да пият хапчета, а другата част искат...ще има противоречия, скандали. Кому е нужно? Как така в други страни в началото на 70-те се прекратява флуорирането на водата, а тук баш тогава се спуска постановление на Министерския съвет за изкуствено флуориране на питейните води, съществува и специална инструкция на МНЗ и започва масово използване на тези бели хапченца.
Затова са възприели друг маркетингов трик /баси перфектната идея, поклон/ - майката винаги /ама винаги/ ще мисли за здравето на детето си, дори когато още е в утробата й. И ще пие всичко дето лекари, приятелки, познати, от форуми, роднини "препоръчват"- Матерна (и тя се отрича от някои гинеколози), витамини, фолиева (според мен е желателно да се пие), Зимафлуор (за профилактика на детските зъбки преди да са поникнали?!?!), вместо да набляга на плодовете и зеленчуците. Затова тези рекламни послания се набиват в акъла на гинеколози и педиатри /с рекламни материали/ и те от там на майките...И като не се чете чуждестранна литература...резултата е, че ни тровят децата.
Много отдавна /в средното у-ще/ съм се убедила да не вярвам много на български автори на специализирана литература. Книгите им са буквални преводи да чужда литература /взето от тук от там без много мисъл, като страница със страница бъка от противоречиви факти/ - икономика, маркетинг и реклама. Как да вярвам и на лекарите, които не са опреснили знанията си от студентската скамейка? С тая нова "здравна" реформа, дето лекаря повече време пише-брише по формулярите, отколкото те преглежда - кога да му остане време да чете за новостите в медицината?!?! Те с компютрите не се справят /един талон 30 мин ми го набира/, езици не знаят, Интернет не ползват..../Естествено, че не слагам всички под един знаменател!/
Някакъв "зъболекар" и той се изказа, че спял с чиста съвест без и идея да си няма колко мг/л има добавен флуор в различните трапезни минерални води /...."забравих на коя вода 12 мг/л".../. На Девин син етикет е 4 мг/л и си пише с малки буквички, че "съдържа флуорид над 1,5 мг/л". Де са 4, де са 12?
Та...малко дълго стана писанието, но мисля, че тук има интелигентни родители, които наистина мислят за здравето на децата си и не попадат в таргета "всяко нещо дето го рекламират по медиите е супер модерно". Не подхождайте с лека ръка към здравето на децата си. Има и по-далече от носа ни, ей...

Редактирано от Heмиpницa на 19.03.06 17:40.



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: Heмиpницa]  
Автор av_1611 (непознат )
Публикувано19.03.06 17:00



Не си единствената, която не дава флуор, аз не давам също, дори използувам нефлуорирана паста. Не съм забелязала децата ми да боледуват по-често от кариеси. Водя ги на всеки шест месеца на профилактични прегледи, почистват им зъбите и толкова. За една-две пломби няма да плача, още повече, че по начало млечните зъби преди да започнат да се сменят имат изтънен емайл и са по-податливи на кариеси, и дори пломбите не се задържат по тях. До сега не се е налагало да им слагат пломби на постоянни зъби и дано да не се налага. А що се отнася до пломбите - НИКОГА АМАЛГАМА!!!



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: Heмиpницa]  
Автор Heмиpницa (вече мирясала)
Публикувано20.03.06 00:11



На какво попаднах /до днес не бях търсила инфо на български, както поясних по-горе - не вярвам на бг източници/
Ето някои дози на количеството флуор в минералните води:
Хисарска – 4,7 мг/л
Меричлерска – 5,7 мг/л
Овощнишка – 23,0 мг/л никога не съм я чувала
Девин – 4,0 мг/л


"В последните години в страната ни започна провеждането на профилактична програма с флуорирано мляко в детските градини в някои градове- Пловдив, Велико Търново, Шумен, Варна, Бургас и др. Ако детето ви посещава такова детско заведение, то нужда от таблетки има само в дните, когато не посещава детската градина. "

Редактирано от Heмиpницa на 20.03.06 00:24.



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: av_1611]  
АвторStefan (Нерегистриран)
Публикувано20.03.06 11:59



Не съм зъболекар, нито търгувам с медикаменти - да не ме обвините в пристрастие. Имам две дъщери и понеже майка ми беше дълги години шеф та детско отделение в Окръжна болница, софия, флуорната профилактика за мен е спомен от детството ми - тя непрекъснато пътуваше заедно с доц. Атанасов от МА по окръга и освен другото организираха тази профилактика, за която някой по-нагоре говореше.
Аз самият, както и брат ми не бих казал че сме с проблемни зъби, нормално. Жена ми обаче е с доста проблеми, то е до ген, според майка ми.
Та, когато жена ми забременя, започна с флуорида. Дъщеря ми - голямата е на 16 години и до 13-годишна възраст, когато вече приключи с постоянните зъби, е пила фруорид, с почивки, разбира се, според дозите, които са предписани съобразено с флуоризацията на водата. Тя към момента няма нито един кариес и никога не е имала, при това лекувахме тежък оптодонтален проблем и освен че носи шина 2 години (което съсипва емайла) носи и брекети 2 години, при които на самите зъби се лепят с ецване (леко съвсем повъпхностно разрушаване на емайла при залепване на скобите, които държат шината на брекетите. При слаб емайл, особено съчетано с не особено добра хигиена резултатът е супен наредени като мъниска зъби, през които има трасирана шината във вид на кариозни язви... А страничните, особено шиечните кариеси са много много неприятно нещо.

Малката ми е на 6 години, с нея също провеждаме профилактика. Към момента и тя няма никакъв кариес.
Това за кариесите на млечните зъби, което някой преди писа, не ми се коментира - мисля че е невежо.
Друг е въпросът, че всеки се опитва да ти продаде нещо, с това съм съгласен, но че има полза от флуора - за мен е факт.



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: Stefan]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано21.03.06 11:47



Абсурд е от единични примери да се вадят заключения от вида "че има полза от флуора - за мен е факт". Нужна е сериозна статистика с голям брой хора, контролна група и пр.

Известно е, че в някои страни питейната вода се флуорира изкуствено от години. Известно е също, че няма статистически значими данни в тези страни заболеваемостта от кариес да е намаляла след въвеждането на тази мярка. Известно е и това, че всички разтворими флуорни съединения са силно токсични и в големи дози предизвикват много тежки увреждания.

За мен (по професия съм химик) това са достатъчни основания да държа флуорните препарати далеч от децата си и да си купувам нефлуорирани пасти. Разбира се, всеки мисли и решава за себе си.

Колкото до кариеса - всеки знае, че го предизвиква храната, която ядем и за която зъбите ни не са проектирани, а не "липсата на флуор".



Тема Re: Флуорна профилактиканови [re: Heмиpницa]  
Автор Aлa-Бaлa (хитруша)
Публикувано21.03.06 15:42



Тези бели хапченца които ни даваха на времето бяха за профилактика против гуша май...може и да бъркам. Ако са били флуор ... съжалявам че не съм ги пила, а ги хвърлях щото ни караха да ги гълтаме без вода. По повод флуора...да давам редовно на дъщеря ми която е на 7 и половина(така че не си единствена). Като бременна не съм приемала флуор на таблетки. До сега стоматолозите с които съм се консултирала един не едал мнение против. Напротив...така че смятам да давам до 12г възраст, или поне докато смени млечните зъби.



Тема Ето данни и проучваниянови [re: Orнeдишaщ]  
Автор hipparchia (член)
Публикувано21.03.06 17:57



Early studies reported that caries reduction attributable to fluoridation ranged from 50% to 70%, but by the mid-1980s the mean DMFS scores in the permanent dentition of children who lived in communities with fluoridated water were only 18% lower than among those living in communities without fluoridated water.15 A review of studies on the effectiveness of water fluoridation conducted in the United States during 1979-1989 found that caries reduction was 8%-37% among adolescents (mean: 26.5%).16

Since the early days of community water fluoridation, the prevalence of dental caries has declined in both communities with and communities without fluoridated water in the United States. This trend has been attributed largely to the diffusion of fluoridated water to areas without fluoridated water through bottling and processing of foods and beverages in areas with fluoridated water and widespread use of fluoride toothpaste.17 Fluoride toothpaste is efficacious in preventing dental caries, but its effectiveness depends on frequency of use by persons or their caregivers. In contrast, water fluoridation reaches all residents of communities and generally is not dependent on individual behavior.

Проучването е от Journal of the American Medical Association
Ето линк:






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.