Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:22 30.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Помооощ имам тинейджър  
АвторXpacтчe (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 16:14



Имам син на 15 години.
До скоро беше много усмихнато,живо,пъргаво и любознателно дете.
С такава скорост скачаше от интерес на интерес,че се бяхме видели в чудо от непостоянното му поведение.Беше много общителен,много инициативен,приказлив,ведър и винаги готов за подвизи.
До скоро.
От няколко месеца постепенно се промени.Стана затворен и необщителен.Муден,бавен и незаангажиран.Говоря му,а той гледа през мен и каквото и да му казвам за потайното му държание,отговаря,че си има лични причини,но отказва да ги сподели с мен.Тази година изучават библията и той каза,че много му е допаднала и вярва,че наистина така са се развили някога нещата.Майка ми е религиозна,аз-умерено,по-скоро съм вярваща,отколкото религиозна.Говорили сме по темата и мисля,че това влечение към религията е от прекалено чуствителната му душевност.Винаги е бил изключително мек състрадателен.Но не това ме притеснява.
Знам,че в процеса на съзряването децата се променят,отдръпват се от родителите си и се противопоставят,но много се притеснявам.Не членува в секта и няма лоши приятели,познавам децата с които дружи.Записа се в Младежки червен кръст,което намирам за добро.
Притеснявам се от липсата на живец,на амбиция.Не учи достатъчно,т.е. ученето в момента остава встрани явно.Е,не носи 2-ки,но той е в елитна гимназия и да си губи времето,означава да изостава с всеки изминал ден.
Няма приятелка въпреки симпатиите към едно момиченце-нямам представа как му отговаря тя,не иска да сподели.
Много съм объркана.Много си обичам детето и мисля,че винаги съм се стремила да бъда максимално добра майка,баща му също много либерално и с участие се държи с него.Не мога да понеса ,че съзнателно иска да се отчужди от нас.Защо?Винаги сме говорили по всички въпроси,обсъждали сме всичко,което е възниквало като проблем абсолютно демократично.Защо,защо се държи така?Защо не иска да говори с нас?
А иначе е все така любезен,не отказва като го накараме нещо,не ни обижда,но и не гледа с нас телевизия,не обсъжда както преди интересни филми,музика,не идва с нас на излет или ресторант,или гости...
Може би е нормално,не мога да преценя,но се чуствам много зле.
Поговорете ми!Моля...



Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: Xpacтчe]  
Автор mimivi (непознат )
Публикувано15.03.06 17:33



Здравей!
Едва ли аз съм най-компетентния човек, който може да ти даде професионален съвет. По-скоро мога да ти дам морална подкрепа. Да, децата в тази възраст доста се променят - не са нито деца, нито възрастни /въпреки че често искат да бъдат и деца и възрастни едновременно/. Не споделят, както са правили преди. Според мен е нормално. Та ти самата сигурно си минала по този път. Спомни си как си се чувствала през този период от живота ти...
Имам племеник също на тази възраст. И той е доста променен - срамува се от родителите си, не учи /изключван е от училище вече/ и други такива. Сестра ми го води на психолог, за да й дадат съвет как да се държи с него. Второ посещение мина и е рано да се каже има ли ефект, но тя твърдо е решила да продължи с терапията.
Написах ти това, за да ти кажа, че ако ти и съпругът ти не може да намерите общ език с него можеш да потърсиш помощ. И не е нужно да казваш на детето, че посещава психолог /че доста се травмират/.
Пожелавам успех и дано съм била от полза!



Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: mimivi]  
АвторXpacтчe (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 17:58



Не зная.
Аз съм много волеви човек и винаги съм успявала сама да се справя с проблемите си,но това не съм го очаквала и колкото да се вглеждам в себе си-не намирам вина.Явно е нещо извън мен.Възможно ли е да е толкова различен,че нашият начин на живот вече да не му е интересен?!Измъчвам се много от всички въпроси,които се блъскат в главата ми,загубих си спокойния сън,а може би детенцето ми просто става мъж,а аз не мога да се примиря...



Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: Xpacтчe]  
АвторДopa (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 18:03



Не си виновна. Продължавай да си добра, да поддържаш спокойствие вкъщи и да си усмихната.

Но го остави да диша!!!! Отдръпни се малко от него, не го разпитвай, не го притискай да споделя, не се натрапвай с присъствието си, не го задушавай с пристъпи на загриженост, нежност, състрадание или притесненост! Това само ще дразни...

Остави го да се наслади на самостоятелността си, да изживее сам вълнениенията и притесненията си - какво по-естествено и желано на тази възраст...

От теб се иска само да има спокойствие вкъщи и да помагаш за всичко, но само когато ти се поиска помощ



Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: Xpacтчe]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано15.03.06 20:18



Няма страшно - само много нерви и още повече любов и търпение.
Да, променят се, изведнъж сякаш стават други, почти непознати за нас същества. Нормално е да са различни от нас. Успокояващото е, че въпреки странностите /от наша гледна точка/ се оказва, че не са съвсем забравили на какво сме ги учили, но това е моментът, в който проверяват дали е така наистина. Това означава естествено много грешки, които ни докарват до лудост, защото се опитваме всячески да ги предотвратим, а не се получава. Но те имат право на опит, нали? Не желаят готовите ни рецепти, не признават обикновено, че сме били прави - най-добре е да се сдържаме да го съобщаваме, или пък натякваме. Нуждата от свобода и самостоятелност става осезаема и се отстоява яростно. Несподелянето е донякъде защото си дават ясна сметка, че нещо не е както следва, но са длъжни да проверят сами. Също и защото си пазят територията от чуждо /нашето/ нахлуване в нея. Но това не е ненормално. Ненормално би било да искаш на 15 години да споделя вашите интереси и свободно време, когато светът наоколо му предлага скривани досега, непознати неща, които следва да бъдат проучени лично. Там ние нямаме място, освен съвсем инцидентно /такива моменти трябва да се използват/. Да, детето се изплъзва, расте, става голям човек /постепенно/ - това е негова лична работа, смята той. Работата с неученето е повсеместна, уви, но това е една безкрайна тема, за съжаление засега нищо не помръдва към добро. Много малко са амбициозните на неговата възраст - тези, които знаят какво искат. Не мога да преценя дали това е плюс, или минус - рядко такива деца успяват да се впишат успешно в средата си и растат умни и самотни егоисти. По правило останалите не ги приемат добре. Неприятното е, че в наши дни отрицателният модел на поведение се цени прекалено много /той винаги е бил нещо привлекателно, но сега вече излиза съвсем от релси/ - вината, според мен, е на цялото общество, не на отделния родител, или учител. В края на краищата почти всеки родител възпитава, или поне се опитва, положителното у детето си, но извън къщи, в неговата среда, която е приоритетна на тази възраст, това се оказва непечеливш вариант. Утешителното е, че все пак, децата успяват някак интуитивно да намерят някакъв що-годе приемлив модус вивенди, но той не отговаря изцяло на родителските въжделения, трябва да се признае.
Мисля, че този ужасен период е на някаква немислима ежедневна акробатика от страна на родителя за да не скъса връзките с детето си от една страна, а от друга да бъде все пак коректив на "изследователските" му поведения.
Затова завършвам с онова, с което започнах - много любов и много търпение...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: anbra]  
АвторXpacтчe (Нерегистриран)
Публикувано17.03.06 11:09



Благодаря ви за подкрепата!
Надявам се да се справя,най-вече със собствените си страхове.Вярвам,че огромната любов и нежност,с която сме отгледали нашият тинейджър няма изведнъж да пропадне в нищото и не може така лесно да бъде обезличена и заменена с нещо друго,и когато намери собствените си истини, той дай Боже ще се върне отново при нас!



Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: Xpacтчe]  
Автор shan. (.)
Публикувано17.03.06 15:55



Представи си някой непрекъснато да очаква нещо от теб... да разговаряш, да се държиш по определен начин, да се усмихваш, да бъдеш общителен, да бъдеш амбициозен и т.н. Вместо да те приема такъв какъвто си, да очаква да бъдеш такъв, какъвто иска той. Някой иска да надникне в мислите ти и в сърцето ти и да знае всичко, което се случва там. Ти ще му позволиш ли? Нещо от рода на "Големият Брат те наблюдава." Или по-скоро "Твоята Майка не те изпуска от очи." Шегувам се... макар че и на мен не ми е много до смях с моя 15 годишен тийнейджър. Само две неща ми помагат да се успокоя... когато си спомня какво доверие ми е имала моята майка навремето и като се опитвам да се поставя на мястото на сина ми. Повече любов и доверие, по-малко очаквания и претенции и така... трудно е, ама няма как... ще го преживеем



Тема Re: Помооощ имам тинейджърнови [re: shan.]  
Автор _bistra_ (непознат)
Публикувано17.03.06 17:15



Shan , nakarame da se zamislq...Tolkova hubavo si go kazala.Taka to4no i obrazno opisva6 vsi4ko !...No e tolkova trudno ponqkoga!...Hrast4e , ako ima6 nujda da pogovori6 s nqkogo sas sa6tite problemi kato tvoite i ima6 ICQ ...moje6 da mi se obadi6 ! I az se 4uvstvam kato teb ...i to ne ot v4era ... Ve4e 4 godini tarsq pat ...tarsq istinata za sebe si i deteto si...



Тема Re: Той и сеганови [re: Xpacтчe]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано17.03.06 21:53



е при вас, но не е онова мило, обичливо детенце, а едно понастръхнало, ръмжащо същество...
Не очаквай да бъде както преди.
Не казвам, че ще е по-зле, или по-добре, но във всички случаи ще е различен.
Приеми го такъв, какъвто е във всеки един момент - той е твоят син. Той расте, той открива, той се развива - полека-лека става отчетливо отделен от вас човек. Това е нормалният път. Нали сам ще трябва да поеме по него и да го извърви...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.