Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:49 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови  
Авторпoлyдялa мaйka (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 13:37



Полудях с тези изпити!!!! След като министърът почти сигурно заяви, че изпитите след 7 клас не се променят тази година - 2006. А днес, 11.11. по БТВ Янка Такева (ако не се лъжа) заяви, че изпитът щял да бъде ТЕСТ и ЕСЕ??!! Това беше пълен шок за мен!!! И че изобщо не било късно, даже втория срок на учебната година да се обяви в какъв вид ще бъдат приемните изпити!!! Омръзна ми от лаици в областта на образованието!!! Побъркаха и нас, и децата. Първо, един месец ги чакаме да се намислят какъв ще е видът на изпита, след това някаква "Председателка на синдиката на учителите", (която очевидно няма представа какъв е учебният материал в 7 клас, след като говори за есе) изведнъж се изцепва публично, че "Тая няма да я бъде", при това най-авторитетно и категорично!!! Интересува ме в качеството си на какъв отговорен кадър си позволява да взема подобни решения и да ги огласява!!! Цялата ни държава е такава - никой не си знае задълженията и правата и от това губим всички ние!!!
Има ли някой идея откъде може да се получи достоверна информация, естествено, преди да излезе наредбата през м.април - май!!!
Предварително ви благодаря за отделеното време да прочетете мнението ми и да обявите своето!!!



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: пoлyдялa мaйka]  
Автор_sv_ (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 14:33



"Побъркаха и нас, и децата"

Извинявай, но не трябва ли да е обратно - първо детето ти да се интересува ако щеш и да се побърква, а след това ти - като родител на това дете. Все пак то кандидатства, не ти! Не разбирам кое е шокиращото - какъвто и да е изпита, той ще е еднакъв за всички деца, всички ще го научат еднакво рано или късно. Е, вярно, че някои няма да смогнат да назубрят готовите теми. Но пък не зубрачи, а деца, които се адапитрат бързо към промени и могат да мислят а не само да цитират чужди теми, трябва да влизат в елитните училища, според мен.



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: _sv_]  
Авторпoлyдялaтa мaйka (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 15:06



Естествено, че ни побъркаха!!! И естествено, че детето ми се интересува и си има своите амбиции!!! И още по-естествено е, мисля си поне аз, че акон аз не му помогна с каквото мога, няма кой да го направи!!! А не смятам, че промяната на вида на изпитите в последния момент ще е от полза за някого. Все пак, това са деца, а не студенти, и само конспектът и 5 дни не стигат за подготовка. В случай, че детето ти не е 7 клас, да те осведомя - есе не се изучава изобщо. В учебния материал по литература е залегнало съчинение- разсъждение.
Освен това, колкото и да ми е мъчно, успяват децата, назубрили темите, а не тези, които си ги измислят и пишат сами.
За сведение, аз не смятам да го карам да зубри нито една тема, а на него не му минава и през акъла нещо подобно ( а нямам и такива готови). Ходи на курс, на който си ги пише сам и му ги проверяват. Не знам дали някога си преживял/а тази истерия около 7 клас, на мен съвсем не ми е за първи път!!! И с мен самата, и с детето на едни много близки мои приятели. Лошото е, че почти няма нормални паралелки, т.е. без изпит. И ако не влезе сега някъде, нямам идея къде ще учи в 8 клас, преди следващите изпити за техникумите.



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: пoлyдялaтa мaйka]  
Авторleni (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 15:21



Аз пък чакам с нетърпение да сменят тези безумни теми с нещо друго, ама няма да стане това скоро, нали трябва учителите по литература да правят гуши, продавайки едни и същи теми. Естествено, че тестовете са в пъти по обективна оценка на знанията.



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: leni]  
Авторпoлyдялaтa (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 15:47



Да, стига да се знае навреме и да са читави тестовете. Имаше една година, в която ги вкараха пробно - на самия изпит имаше 4 грешки в тестовете. При това, тестът може да е много по-труден, отколкото 4 задачи на изпита и едно съчинение-разсъждение. Повярвайте ми, виждала съм и двете форми на изпит - тестът е много по-гаден!!!
Освен това, децата вече се подготвят, хвърлят маса труд в една насока и ми се струва, меко казано, неетично в последния момент да се обяви друга форма на изпита. Хвърлените на вятъра пари оставяме настрани с надеждата, че все пак може би е имало полза. Но аз съм на мнение, че това ще е шок за децата. Те половин година се готвят за едно и накрая - съвсем различно.



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: пoлyдялaтa мaйka]  
Автор_sv_ (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 16:55



Помогни му - подготви го психически за тези изпити, той трябва спокойно да приеме евентуалната промяна , трябва да му покажеш че вярваш в неговите способности и че ще приемеш всеки един резултат, че знаеш колко усилия е положил и т.н... Мислиш ли, че му помагаш като се шокираш от мисълта за смяна на вида на изпита (дори и само честата употреба на "!!!" показва емоциите ти)? А мислиш ли, че твърдения като "къде ще учи, ако сега не влезе" го успокояват? Според мен такива емоции само го паникьосват допълнително. Ти си родител, от теб не зависи или почти не зависи вида на изпита, но само от теб зависи нагласата на твоето дете към този изпит. А от това в голяма степен зависи и представянето му на изпита.
Няма смисъл сега да умувате къде ще учи, вижте резултатите, пък тогава ще преценяте за къде ще му стигнат тези оценки . Има достатъчно паралелки, за които се взема оценката само по математика, например. Дори и по-слаба оценка по литература, няма да го остави извън всички класации.
Видяла съм я тази истерия около кандидатстването, но от друг ъгъл - имам много близък поглед върху функционираща частна школа, знам колко пари родителите хвърлят за подготовка, виждала съм какви ли не фрапантни случаи. Точно заради това си позволявам да те посъветвам като родител да окуражиш на детето си, а не да го стресираш допълнително. Успех!



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!! [re: пoлyдялaтa]  
Авторleni (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 16:58



Едва ли ще е от тази година. А тестовете може да са гадни, обаче по цял свят е така и наистина са по-обективни. А не учителката да си познае собствената тема и да пише шестица на това дете, а на друго дето може и само да си е измислило темата кой знае, а може и да е по-умно да пише по-слаба оценка. Няма такава тъпотия като тези теми и просто не мога да повярвам, че откак аз кандидаствах през 86 никой не ги е разкарал..



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: пoлyдялaтa]  
Автормъдpoтo (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 17:02



Аз не мога да разбера защо родителката на дете 7 клас се държи все едно че тя кандидатства ?! и говори в 3 л.ед.ч. ?!
Като нещо не зависи от вас и да тропате и да се тюхкате и да поствате във форуми, няма да се промени системата заради майчето дето луднало!

Много ги жалите тез деца бе! Учете ги да свикват сега да стават хора и да реагират и мислят според ситуацията.

Като са умни децата ви какво сте се запритеснявали? Като кажат "есе" в последния момент и детето може да _мисли_ самостоятелно - още по-добре! Пуска детето "есе" в Гоогъл, намира и прочита няколко, пише свое и съм сигурна, че ще се справи чудесно!

Нека ако (дано!) приемат детето ви, където ТО желае, да усеща чувството от СОБСТВЕНИЯ си успех!



Ако нещо може да промените - действайте, ако не- не хабете излишни нерви.
Просто се замислете колко по-лоши и понякога необратими неща се случват. Държите се така все едно, че като не влезе детето в езикова или после в техникум, живота свършва. А ако нещо краде всеки ден по-малко от живота ви ще осъзнаете, колко са ценни нервите.

Здраве и късмет на всички



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: _sv_]  
Авторпoлyдялaтa (Нерегистриран)
Публикувано11.11.05 17:46



Искрено благодаря на всички за исказаното мнение. Знам, че не бива да драматизирам излишно нещата и че има житейски проблеми, хиляди пъти по-важни от тези изпити, но за съжаление, успокоението ми действа много кратко време. Изпитвам истински страх само при мисълта за темата по литература и колко лесно се поставя оценката Слаб(2). И отпадаш от всякакви класирания.
Опитвам се в къщи да не истерясвам пред детето си и се надявам да успявам, поне засега. Дано да е така!!! Съвсем не съм майка-идиотка, която се опитва да реализира собствените си неосъществени мечти чрез детето си. Но много ми се иска да продължи да се развива в област, която определено му се отдава.
А по отношение на курсовете, досега съм дала значителна сума и ме очаква още доста. Не мисля за парите, много искам синът ми да успее и да влезе в гимназията, която иска. Знам какво означава да учиш точно там, където искаш. И съответно, си мисля, че ако не успееш на изпита, а се запишеш където и да е, може да ти подейства демотивиращо. А днешните деца учат в 7-ми и 12-и клас. Това не е само мое мнение, а наблюдение на много родители и учители.
Отново благодаря на всички!!!



Тема Re: изпити след 7 клас - пореден шок!!!нови [re: пoлyдялaтa]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано11.11.05 18:38



Прочетох мненията по темата и останах изумена от толкова несъпричастност. Всичко, което казват е съвсем правилно, но на теория, а практиката е съвсем различна. Както и не е все едно дали става дума за твоето, или за чуждо дете. И дали сега, или в переспектива. Още по-добре, ако тази история е в миналото. Тогава приказваме дълбокомислено и си спомняме единствено факта, че навремето сме се справили някак, като че ли това достатъчно ни дава право да квалифицираме всякак тези, на които им идва направо до рев от неуредици и да се чудим как, аджеба, и откъде накъде, майките ще се притесняват за много големите си 12-13 годишни деца. Явно желанието да порицаваш някого е необятно, вместо да помислиш първо.
Доколкото съм запозната с вълнуващата те материя, а то е единствено от пресата, то изпитите след 7 клас тази година няма да бъдат променяни. Поне до днес не съм прочела друго твърдение от страна на МОН. Което, както сама знаеш, все още нищо не означава - до юни време бол, не се знае как ще го употребят...
Тестовете не са нещо много, много страшно, въпреки че изискват знания по всички основни предмети. Лошото при тях е това, че както се изрази сам министърът "ние едва прохождаме в тази област". Навремето, когато синът ми кандидатства, имаше тест + изпит по БЕЛ и математика. Не зная защо после го премахнаха, тъй като спря да ме интересува този проблем, бидейки вече зад гърба ни. Но пък за сметка на това, много добре помня тази отвратителна година на 7 клас и единственото, което мога да ти кажа от личен опит е да не го обезкуражаваш с никакви съмнения относно подготовката му и бъдещата му успеваемост. Децата и без това са достатъчно травмирани от самата суматоха около себе си, а още не са толкова устойчиви психически, че да махнат с ръка и да си кажат "каквото - такова". А паниката никому не е помогнала, само е навредила.
Стискам ти палци да преминете успешно през годината и на финала и не се съмнявам, че ще бъде така.
Ние пък чакаме решението за матурите...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.