Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:07 27.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Хиперактивност  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано15.07.05 10:57



Детето на съседката ми, едно прекрасно, живо и интелигентно дете, бе диагностицирано със Синдрома на хиперактивността и намалената концентрация. Майката, една изключително симпатична мацка от ГДР-то, е страшно притеснена, вчера ми донесе брошури от психиатърката и на чашка кафе ми се оплака. Наблюдавам я от четири години как го отглежда това дете, как се старае, колко сили, енергия и всичко от себе си влага. Сурова, дисциплинирана, но обичаща с цялото си сърце. Чак понякога и се възхищавам на всеотдайността, аз не съм такава...А детето - съвсем си е нормално. Буйно е, но не повече например от моите синове. Тих не е в никакъв случай, но не е и хулиган или някакъв невъзможен необуздан немирник.
Всичко започнало няколко месеца, след като детето тръгнало на детска градина. Учителката започнала да се оплаква, че момчето "пречи". С какво пречи? Ами по време на сутрешната проверка не седяло кротко на столчето, ами правело смешни муцунки и така разваляло дисциплината и реда. След няколко месечен натиск от страна на възпитателките и забележете родителите на няколко деца от групата, моята съседка била принудена да заведе детето на психиатър. Той пък на драго сърце поставил диагнозата, за която вече писах.
Прочетох много внимателно брошурите и стигнах до извода, че тази измишльотина е един страшен медико-фермакологичен комплот. В Германия имало 500 000 "болни" деца, което прави средно по 1 - 2 деца във всеки клас във всяко училище. Синдромът засягал 3 пъти по често момчетата отколкото момичетата, срещал се и между тинейджърите , а също и между възрастните. Причините неизяснени. Може би наследственост. Но в никакъв случай не резултат от грешно възпитание. Мнението на "специалистите" е категорично: Това е болест, болест, болест. И разбира се като при всяка болест, трябва да се вземат хапчета. Всеки месец по една опаковка, по едно на ден. Цял живот. Иначе... проблеми в училище, лош успех, неудачен живот, социална изолация, миз..
Падна ми долната челюст от изумление, с каква самоотверженост тукашното общество е готово да натъпче едно живо и активно дете с таблетки, да му отумани мозъка, да го стафира, за да го подчини, да го направи послушно и кротко като овца, само защото е било на моменти непослушно.. Писхиатъра да получава редовно хонарара и, от контролните прегледи, а фармакологичните магнати да ти тъпчат и без това претъпканите джобове, още повече.
Освен това на детето е лепнат етикета хиперактивяга вече за цял живот. С характеристиката от детската градина отива в училището, оттам в групата на социално непълноценните. Разбира се, след 20 г мозъчни "стимулации" с таблетки, къде другаде.
На милата ми съседка не смея да и кажа нищо. не смея да споделя с нея мислите си, защото ще я объркам още повече. Тя е обикновена жена, без образование и претенции, за нея мнението на спеца е като закон божий, не се оспорва и осмисля. Аз на нейно място бих теглила една майна на даскаличките, на психиатрите и най-вече на хапчетата, бих се преместила на друго място, в друг град, в друг Бундесланд дори и бих започнала всичко "на чисто", а детето си бих го пазила от всякакви фармакологични и псевдопедагогично посегателства. Но тя не е аз. А пък много искам някак да и помогна с нещо повече от съчувствие и разбиране.



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.07.05 11:20




С нищо не мога да ти помогна, освен да кажа, че споделям мнението ти...че в кой ли клас/група в детската не е имало по едно "зрънце", което да е разваляло дисциплината...не мисля, че е основание да се тъпчат децата с лекарства. Категорично не!
Мога обаче да ти предложа

към подобна тема, която се обсъждаше наскоро в клуба...

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"

Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
Автор nezy (щастлива мама)
Публикувано15.07.05 19:28



Знаеш ли, наскоро се чудех и аз дали да не пусна такава тема. Не познавам детенцето на твоята съседка, но имам много близки познати, чийто дете е със същата диагноза. Родителите са трудолюбиви и образовани хора, културни и възпитани. Наеха едно момиче със специалност "социална педагогика" да се занимава със сина им. Накратко детето наистина е свръхактивно, постоянно измисля разни щуротии, бих казала повече от обикновените деца, палав е, в същото време е интелигенто и будно дете. Дете, дете, вече ще бъде в трети клас. Но още след първата година понеже изиквал от учителката да му обръща постоянно внимание, разбирай: задавал всякакви въпроси, само и само да е център на внимание, трошал химикалките на съучениците си, говорел и др. нарушавщи дисциплината дейности, родителите на съучениците му на родителски съвет решават да настояват за неговото изключване с мотив, че пречи на образователния процес. Детето се премести в друго училище, но и там бе същата ситуация, та накрая принудиха родителите, да мине обучението му на индивидуален план. Та сега пък е изолиран от всякакви социални контакти с негови връстници, което пък ми се вижда много крайно. Хапчета те не му дават, понеже са твърдо против.
Лошото е, че забелязвам напоследък да се акумулира огромно количество агресия в него: веднъж подпали шкафа на съседката им на вилата, втори път смачка новоизлюпените й пиленца, уморявал е й други животни. Родителите са силно притеснени и ме питаха за моите възпитателни методи и съвети, но аз не знам какво да им кажа.
Моля за съвет! Мака, съжалявам, че използвам темата ти, но мисля, че въпросите които поставих ще ти помогнат да се ориентираш за какво става дума и дано някой даде адекватен съвет.
Предварително благодаря на всички!

[img]
Цвета - 09.05.2000 г.

Тема Re: Хиперактивностнови [re: nezy]  
Автор alys ()
Публикувано15.07.05 20:24



Не съм специалист, но имам свое мнение по въпросите в двете теми. Според мене, с тези деца трябва да се работи много и индивидуално. Мисля, че децата трябва да бъдат заангажирани максимално в различни видове извънкласна форма на обучение, спорт, компютри, книги, изучаване на чужди езици, може би пеене, рисуване, свирене на някакъв музикален инструмент. Просто трябва да се потърси онова, което е интересно на тези деца и да се използва енергията им да де развиват в съответната област. Сигурно е трудно, но не е невъзможно. А това с таблетките ми звучи ужасно!!!



Тема Re: Хиперактивностнови [re: alys]  
Автор nezy (щастлива мама)
Публикувано15.07.05 21:23



Напълно подкрепям това твое мнение. Същият съвет им дадох и аз, но по въпроса със спорта, те казаха, че искал само таекуондо (дали правилно го написах?), и после научените хватки прилагал в занималнята - преди посещаваше такава. Та ги посъветвали да спре с тренировките на силовите спортове.
Забравих да напиша, че детенце е изследвано за евентуални мозъчни отклонения, такива не са установени.
Преди време се практикуваше изписването на Фенобарбитал в такива случаи (имах съученичка, която имаше припадъци и се затрудняваше в учебния процес, та тя пиеше това лекарство), Фенобарбиталът го изписваха както на изоставащи деца, така и на хиперактивни. Интесно ми е какво е сегашното мнение за него, от чисто любопитсво питам, ако някой знае.

[img]
Цвета - 09.05.2000 г.

Тема Re: Хиперактивностнови [re: nezy]  
Автор DarkCat ()
Публикувано15.07.05 21:42



ами фенобарбитал се даваше някога и на деца които дигат много висока тепература /39,5/ и бълнуват.

един вид да предпази мозъка им

сега не е позволен - само със зелени рецепти. питах специално тъй като децата бълнуват ужасно като са болни, всичко им се струва реално и брррррр.... ад

представете си детската Ви стая да е безкрайно дълга, тавана да е безкраино високо и от него да тече някаква чернота която Ви облива и не можете да дишате, да мърдате.... и после през стъклата минават някакви неща с остри нокти и тъмнината ги пропуска, понеже са остри и студени.....

да, може би високата температура направо им топи мозъците на децата

по темата за хиперактивността - с много внимание и насочване децата лека полека влизат в пътя. и пак са палави, но свикват да кротуват. но най-важното нещо за успех е детето да уважава и вярва на учителя си, наставника си или човека който се е наел с обучение, възпитание, гледане

хиперактивността не е трайна, тя преминава



Тема Re: Хиперактивностнови [re: nezy]  
Авторanaili (Нерегистриран)
Публикувано15.07.05 21:44



моя съученичка има такова дете и го записаха на шорт трек
Мисля идеята за максимална заангажираност е наи доброто
мозъка му трябва да е зает защото работи на 200%
бих казал също и мноооооооого стрикна предварително планирана програма и следене за изпълнението
без това такива хора си страдат след това цял живот от "обърканост"
Баба ми имаше приказка "носят ме влачат ме"

а за медикаментите не само фармацефтите са винивни - ние консуматорите не по-малко сме - мнофо по-лесно е даглутнеш хапчето отколкото малко да са напънеш и да се опиташ да промениш начина си на живот - а те? те просто използват това - пазарна ниша



Тема Re: Хиперактивностнови [re: anaili]  
Автор honey13 (scorpio)
Публикувано15.07.05 22:30



Извинявай, че се закачам за теб
Напоследък в Бг става доста популярно едно ново лечение, което е съвсем безвредно. То прилича донякъде на хомеопатичното, но при него не е необходимо човек да посещава хомеопат. Всеки преспокойно може сам да определи собствената си комбинация, както и тази на децата, съпруга и околните...
Това е лечението с цветните есенции на д-р Бах. Ето един интересен сайт, в който много добре е обяснено за какво става въпрос:


Искам да добавя, че използвам тези есенции от няколко месеца, както и всички у дома, а и доста голяма част от приятелите и роднините ни
За пример ще дам дъщеря ми, която от истерично, тръшкащо се и не разбиращо от дума дете стана една послушна малка сладурана Дори лелките от яслата бяха изумени как за 1 седмица успя да се промени толкова много - започна да спи и да яде, не плачеше постоянно и т.н. и т.н. А преди това бяха вдигнали ръце от нея...
Това е, не го приемайте като реклама, а по-скоро като нещо, което би могло да помогне на малките палавници

Ралица, 20.Х.02г.

Тема Re: Хиперактивностнови [re: nezy]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано16.07.05 09:07



Метилфенидат се нарича лекарството, което се препоръчва тук за лечение на Синдрома на хиператимността и намалената концентрация. На едно място в брошурата пише, че няма странични явления, а на друго, че има - изредени са гадене, намалена апетит, сънливост.
И как човек може да има доверие?



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
Авторliska (Нерегистриран)
Публикувано17.07.05 02:21



А на моята дьщеря в детската градина, защото беше тиха и срамежлива, и измислиха друга диагноза(аз и забравих името) и учителката ме препращаше кьм никаква организация за проблемни деца да я лекуват. Какво преживях не искам да ви описвам. Добре, че не я послушах, а си заведох детето при една много свесна докторка и тя направо ми каза да не давам на детото си лекарства, а да я преместя в друга градина.
Имам чувството че в Америка не понасят различно поведение при децата, примат го за disorder и си пробутват лекарствата, за които не се знае след продьлжителна употреба какьв ефект имат.
Всьшност проблема е, че учителките искат работата им де е по-лесна. Проблема на моята учителка беше, че дьщеря ми я беше страх да отиде до тоалетната сама и понеже те пестяха пари и често имаше само една жена с децата, тя не можеше да остави другите деца сами за да помогне на детето ми. Както и да е, голямо разочарование беше за мен сбльська ми с американските детски градини...
Аз бих посьветвала твоята приятелка да не дава лвкарства, а да се посьватва с друг лекар или психолог.



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
АвторГинka oт Гинци (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 21:34



Още едно заболяване измислено от фарамцевтичните компании за да си продават Риталин-а и Консърта-та и подобните на тях стимуланти за зомбиране на нещастните деца. А и за да е по-удобно за учителите... Това е една от причините поради която домашното обучение набира пълна сила в Щатите.



Тема Re: Хиперактивността е болест!нови [re: Гинka oт Гинци]  
Автор cimbal (разсеян)
Публикувано19.07.05 11:50



Що пишете глупости???
Хиперактивното дете не е просто палаво или буйно, като всяко здраво дете...
то не е интелигентен индивидуалист, не е специално....хиперактивното дете е просто болно дете...това че има психични проблеми, не възприема средата адекватно и съответно поведението му е неадекватно, в много случаи има проблеми с двигателния апарат, равновесието и говора,често заеква, променят се безпричинно емоционалните му и психически състояния и има проблеми в общуването - това са симптоми на заболяване а не просто моменти в израстването...с възрастта хиперактивността не отзвучава от самосебе си - напротив регресира в тежки психични отклонения ако не се лекува навреме и правилно...
Родителите често не приемат диагнозата, срамуват се от нея, отказват адекватно лечение и с това усложняват и без това тежкото състояние на децата си...със спорт, музика и чужд език, както и с въэпитателни методи хиперактивността не се компенсира...
Болестта трябва да се лекува!
Проблемите в адаптацията и социализацията на хиперактивното дете са следствие на болестта...те не са проблеми извън детето породени от някакво "лошо" или специално отношение...

P.S. Имам позната която отказва да приема факта че има хирепактивно дете...
смета че просто заеква и има хиперпазия на става...отказва да го лекува за хиперактивност и смета че проблемите на детето идват отвън...от лошото отношение на другите към него...как да обясниш на жената че детето й е хипарактивно и требе да го лекува???Майка е и отказва да приеме истинската диагноза защото се страхува и се срамува...простотията ходи по хората...най-лесно е да търсим вината в другите, макар че хиперактивността е болест и за това никой не е виновен...

Редактирано от cimbal на 19.07.05 11:58.



Тема Re: Хиперактивността е болест!нови [re: cimbal]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано19.07.05 12:31



Чакай сега, не се пали толкова!
Никой не казва, че хиперактивното дете е просто буйно и палаво.
Тъкмо обратното, казвам че много често просто буйни и палави деца прибързано/погрешно се квалифицират като хиперактивни.

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
Автор Deluxe (Полудявам ли?)
Публикувано21.07.05 14:43



Ето и тук има информация!Интересното е,че и този случай е в Германия.





Тема Re: Хиперактивността е болест!нови [re: cimbal]  
АвторГинka oт Гинци (Нерегистриран)
Публикувано21.07.05 16:13



Хиперактивността е заболяване, но в никакъв случай не е толкова широко разспространено. В Щатите Риталин се изписва безпичинно, много деца са хипердиагностицирани, да не кажа болшинството от тези, поставени на стимуланти. В мног случаи "хиперактивността" се коригира лесно с приложението на алтернативни методи, които са НЕТОКСИЧНИ и нямат страничните ефекти на стимулатните. Нека не забравяме, че убийците от Колумбайн също бяха на Риталин!
Има сериозно преекспониране на проблемите с хиперактивността и фармацевтичните компании със сигурност имат сериозна причина да се поддържа тази тенденция.
Мисълта ми е: не всяко дете, което е по-буйно и активно е с ADHD. А за тези, които имат този проблем, стимулантите трябва да бъдат последната стъпка в лечението.



Тема Re: Хиперактивността е болест!нови [re: Гинka oт Гинци]  
Автор cimbal (разсеян)
Публикувано22.07.05 09:26



Що сте се загрижили за американците...
У нас кой лекува хирепактивните деца???!!!



Тема Интересно ми енови [re: Maka_]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (не е ли ясно?)
Публикувано22.07.05 12:42



преди триста години като не са знаели, че децата им са хиперактивни, а са си мислели, че са палави, как тези деца са оживявали?

Стига простотии бе, тате!


Тема Re: Интересно ми енови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор чaeнo мoмичe ()
Публикувано26.07.05 06:55



Ами виж, то си е наука - околната среда се променя, хората не толкова бързо, затова настъпват хормонални и още куп смущения, което води до наличие на много повече проблеми. Ти не си ли чувала думите "Ние като бяхме млади не бяхме толкова изнервени"? Е, аз ги чувам. Гледах филм на ББС точно за хормоните и стреса.
Относно хиперактивността, то тя не е само палавост, изразява се с още някои черти - неспокоен сън, треперене на ръцете, неадекватни понякога реакции. За това дете:то просто е тръгнало на градина, не е свикнало с обстановката и порядъка, затова се е държало така. С времето свиква и няма нищо страшно! И по-добре да дадеш на някого съвет, отколкото да си мълчиш да гледаш грешката му безмълвно, нали? Затова и жената по-скоро да събере мнения и инфо и да ги предаде на майката.

Аз казах ли ви! Мариииин!


Тема Re: Интересно ми енови [re: чaeнo мoмичe]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (не е ли ясно?)
Публикувано27.07.05 09:53



О.К. стресът си е стрес, но лечението на стреса с лекарства на тази никаква възраст ми се струва ужасяващо. Виждала съм как влияе фенобарбиталът на възрастен човек, пък на дете не ми се иска да мисля. А някой спомена, че и с това ги лекуват.

Стига простотии бе, тате!


Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
АвторLila (Нерегистриран)
Публикувано27.07.05 16:51



Аз не съм професионалист и пиша в качеството си на родител, който има син със същия "проблем" - това не е болест, а е състояние и детето може да го преодолее в никакъв случай с медикаменти - категорично НЕ, а с малко по-специално отношение от страна на родителите/на първо място/ и от страна околните, които имат контакти с него. В това число влизат госпожите в детската градина, а по-късно и госпожите в училище. Аз казвам как би трябвало да се процедира при такива състояния на детето, а не как е в действителност. И в тази област нашата образователна система има големи пропуски.....за голямо съжаление, защото тези деца се превръщат в "черните овци" на групата/класа. Пишейки по специално отношение, имам пред вид - търпение, внимание, съпричасност ...има немски сайтове, където се описва това състояние и как трябва да се работи с такива деца , за да не се нанесат трайни увреждания в тяхната психика , поради факта, че понякога биват изкуствено изолирани.



Тема Re: Интересно ми енови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор чaeнo мoмичe ()
Публикувано27.07.05 21:00



Ами това си е крайност. Трябва просто повече да спортуват и повече планина.

Аз казах ли ви! Мариииин!


Тема Re: Хиперактивностнови [re: Lila]  
Автор fujara (новак)
Публикувано05.08.05 00:51



С две думи в специалното отношение му е майката и според мен грешиш.
На хиперактивното дете не е необходимо специално отношение а професионално отношение. Родителите трябва да са компенсирали хиперактивността до отиването в училище а не да разчитат на госпожите да протежират детето им щото то било специално. Много деца имат различни проблеми и всички ли трябва да са специални и да се ползват със специален статут и отношение? Ами техните връстници и приятели, на тях кой ще ими вмени специалното отношение??? За майките на такива деца трябва да е ясно че тяхна е отговорността да социализират детето си, да му създадат подходяща среда от връстници и приятели а не само от възрастни които да имат "специално отношение". За децата е от изключително значение да имат своя среда и да растат в детска среда, а не да са гледани от баби и комшийки от третата възраст. Понякога си мисля че и аз ако съм в среда на бабички, пенсионерки и комшийки сигурно ще стана хиперактивна, макар и да не съм дете! Едно дете трябва да има изградени умения в общуването с деца, то трябва да общува предимно със свои връстници, трябва да участва пълноценно в игрите за да може когато отиде на училище да се чувства комфортно в детска среда и да няма проблеми в общуването, които пречат и често провалят учебния му процес/това не се оправя със специално отношение от страна на учителите и с протежиране, напротив протежирането на дете което не може да се адаптира в детска среда и не общува пърлноценно с връстниците си води до още по-големи проблеми защото в ролята на протеже децата абсолютно го отхвърлят и игнонрират. Това нанася големи психологически травми и деформира личността, а от там и личностното поведение на детето.



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Lila]  
Автор cimbal (разсеян)
Публикувано10.08.05 15:08



Какво значи не е болест а състояние...Болестно състояние е по-точно май!
Желая ти успех и кураж...

P.S. Познавам две хиперактивни деца на различна възраст са...
ако има навреме приложено и професионално лечение децата се оправят



Тема Re: Хиперактивностнови [re: cimbal]  
АвторBлaди (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 19:44



Детето ми е хиперактивно, вече е на 7, диагностицираха ни на 4. Минах през всички кръгове на ада, все едно имаш 9 деца и всичките все едно са на 1 год., независимо от възрастта им, никога не си спокоен, миналата седмица бяхме на море и за секунда, докъто се обърна, той влязъл на най- дълбокото в басейна и го виждам, че се дави, скочих, но започнах да се дава с него, защото изпаднах в стрес от уплаха..спасиха ни...От друга страна, до сега сме дали маса пари по логопеди и психолози, на плуване ходим редовно почти две години вече, защото се препоръчва като добра терапия..съседката от долния етаж се изнесе , заради нас и всички в блока знаят.....



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
Авторscout (Нерегистриран)
Публикувано26.07.07 17:34



Хубава и интересна тема!

При нас (САЩ) този синдром на хиперактивноста и намалената концентрация е поголовен, направо епидемия. Пълно е с деца, които от ранна възраст започват "терапия" с тези ужасни лекарства, които де факто им затъпяват мозъчетата. Както Мака казва тези деца още от ранна възраст са белязани и така им тръгва целия живот, с идеята, че нещо не им е на ред. Най-лошото е, че при такава диагноза от педиатър нито едно училище няма да приеме детето ти, ако то не е подложено на агресивна (разбирайте лекарствена) терапия. Принуждават те да се примириш и да си дрогираш детето.

Аз не отричам, че има много бурни, хиперактивни деца, които изискват специално внимание и може би по-различни методи на обучение, терапия с психолог, логопед и т.н. Лошото е, че тази диагноза се лепва ей така, на всеки, който е показал някакво по-различно поведение. Абсолютно нормални деца се слагат на лекарства без никаква причина, а тези които действително имат помощ минават между другото. И всичко това пълни дебелите джобове на фармацевтичните компании, на болниците и лекарите и прави живота на мързеливи родители и учители по-лесен.

Със съпругът ми сме водили този разговор не веднъж - ако някой ден недай си Боже ни се стовари такава "диагноза" на главата, няма да се замислим и за минута - стягаме си багажа и си заминаваме. За жалост много хора се доверяват на лекарите, не търсят алтернативи, не намират сили да кажат 'не, благодаря' на такова лечение. Тъжно.

Мака, ако със съседката ти сте близки, аз бих поговорила с нея. Помисли си колко много неприятности и мъка можеш да спестиш и на нея, и на детето и. Дано всичко да мине добре за тях.



Тема Re: Хиперактивностнови [re: scout]  
Автор Maka_ (Maka)
Публикувано27.07.07 18:22



Всъщност, от постинга ми минаха две години.
Все още сме съседки и все още сме близки. Отдавна се престраших и казаха какво мисля, откровено, но тя беше по-склонна да повярва на лекарите и ерготерапевтите, психолозите, и всякакви там други самозванци. Детето отдавна е натикано в специална детска градина за деца с говорни увреждания. Въпреки, че аз никакви говорни увреждания не чувам. Е, верно не говори на байериш, както всичките местни, щото семейството е от бившето ГДР. Ама това говорно увреждане ли е? Или чиста проба регионален шовинизъм.
Тази година малчуганът трябваше да тръгне на училище, но не го допуснаха. Не бил съзрял. Разбира се и дума не става за нормалното училище. Натам вички пътища вече са доживотно затворени. А той наистина е едно съвсем обикновено, нормално момче, дори по българските понятия ще мине за много възпитан и послушен.
Майката се е примирила и предала. Неотдавна ми призна, че се отказва да има второ дете, защото се чувства претоварена, неспособна да се справи и още едно дете с диагноза би я довършило.



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
АвторMoapeйн (Нерегистриран)
Публикувано28.07.07 14:40



Преди две години не си уточнила, че за небългарска детска градина и общество иде реч. Живея в Тирол, в съседство с Байерн и съм склонна да подкрепя идеята ти за местен шовинизъм. В мрежата темата се третира от години - в езотеричните форуми ще прочетеш за деца-индиго, а преди седмица или две и по телевизионните канали мина документация по темата - стотици хиляди деца на които се изписва споменатия Риталин, вредата и последствията от него ...

За лечение са и родителите, майката вероятно също не може да се похвали с добро самочувствие или себеусещане или че се чувства добре там. Прочети пак мнението на Honey, Бахблютен в региона със сигурност може да се намери - при нас те нерядко са в арсенала" на психотерапевтите, можеш да и подариш книга с такава тематика ... така, както го описваш, цялото семейство е осъдено ... тя медицината открай време си позволява да произнася присъди - жалко е когато не се търсят пътища и алтернативи.



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Maka_]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано29.07.07 10:19



:))))))))))))
То и тук в БГ, се опитаха да сложат на сина ми такава диагноза и джипито да ме праща по психолози и психиатри, и намене ми предлагаха някакви хапчета, но слава богу, намерихме начин ние да овладеем "палавостта" вкъщи, за да ни оставят намира.

Мънечкия беше започнал да става агресивен, освен че беше много палав.
И си поговорихме с такто му какво да правим и решихме той да започне да се бори на игра с него, за да си изразходва енергията.
Просто моето наблюдение беше че детето наистина невротизира и започва да чупи.. и да се тръшка, да нервничи за всичко и т.н. Включително и почна да заеква по едно време. По една много проста причина, за която не знам в немския имат ли си изобщо дума:От "съклет".
Детенце просто не знаеше как да си канализира многото енергия и какво да я прави изобщо и тя сякаш го "газираше" отвътре и се съклетясваше.
Това с "боренето" много помогна. Може би и заради близкия телесен контакт с таткото и смеха и емоциите които влагаше да победи, но като се умораваше така и физически и емоционално се разтоварваше, и само започна да редува буйни и тихи игри и нещата постепенно си дойдоха по местата. Особено като детенце усети че така се разтоварва, и само си търсеше тази игра


"Аде бои тати" "Аде тати, бои тееебее"
Бореха се по 1-2-3 часа, като се върне таткото от работа. Толкова се смееха, но и таткото беше напълно капнал след това.
Порасна и затворено и емоционално дете, в смисъл: ооох как да го обясня- хем е общителен хем е затворен, може би това на което му викат "тиха вода но дълбока". И с възрастта и като започна много неща да разбира тази много енергия вече се изразходва не толкова във физическа, колкото в психическа активност. Някак много енергия влага в това как изживява нещата, опитва се да ги разбира в дълбочина. Госпожите в градината , както си го знаят че е малко опак, така му се чудят на мъдрата и хуманната не за възрастта му реакция накой път. И някак (май попаднах намислещи госпожи) си извоюва и тяхното уважение. Просто занеха че с него с лошо не става, а и за какво му е след като с обяснение става, а инече отпора е катастрофален... и детенце при никакви обстоятелства не приема просто да изпълнява сляпо.
Та си мислех, че (извинете за сравнението, просто не се сещам по-подходящо)
че както мощните коли харчат по много и силен бензин и затова са им предвидени и по-мощен акумелатор и по-голям резервоар, може би така и на децата с по-голям някакъв капацитет им е предвиден по мощен поток от енергия) но като всяко по-мощно нещо - тази енергия хем е по-трудна за овладяване, хем ако се изпусне от контрол се вижда от 100км и хем единствения начин детето да се научи наистина да я ползва и овладее е много пъти да бъде изпуската от контрол. кнещо като да си започнал да се учиш да яздиш, но не стига че още никак не можеш, а са ти дали от първия път най-буйния кон. И ако родтелите са "кротки" те хем никога не са се сблъсквали с проблема да овладеят силата в себе си- напротив все са страдали от хроничен недостиг и на такава сила и на характер. И изобщо немогат да усетят какъв е проблема и не могат да му помогнат на детето.

Не съм лекар, това си е моята гледна точка, и начина който проработи при нас, защото си давах сметка е ако ние не овладеем положението детето ми ще се превърне вместо в наистина силен мъж с много силни характер и воля - в набедената и изкривена черна обца, което ще го озлоби.

Ще ви дам само един пример от живота на детенце. Може и аз да не съм точно конвенционалната майка, но интуитивно усетих, и допуснах и приех че малкото ми синче просто има по-силен характер от всички дори възрастни които познавам и че един ден може би ще се гордея с него, колкото и да ми е трудно сега, ако го науча да влага тази енергия и сила на характера за отстояване на стойностни неща:

Та случката е следната: той беше на 2г без малко или две и малко не помня вече. И имаше един магазин, покрай който минавахме всеки ден и той си беше харесал един меч. Накрая му го купих, но той реши че щом съм купила едно нещо сега е момента да се тръшка пред всеки магазин и да иска нещо.
Аз му казах , знам колко харесваш този меч и че отдавна го искаш, ако не престанеш ще ти го взема!!!
Детенце се ококори в мене и май му прещрака нещо в малкото мозъче и както се насилваше да реве без сълзи, млъкна и както ме гледаше ,очичките му се налзиха и бавно и демонстративно хвърли новия си меч в краката ми и тръгна напред към къщи.
Направо онемях. Може да си е мойто гардже, и да съм пристрастна, но според мене това е реакция на голям и горд човек, който е готов да се откаже от най-харесваното но не и да остави да го изнудват с него. И действително след това запази тази млиния на поведение, и с отнемане просто не ставаше при него...
Само с добро и с обясняване какво е добро стават нещата при нас. тоест акто с голям човееек....
Детенце си извоюва уважението ми още на 3г и когато се отнасяш с него с уважение, като с личност, а не като използваш методите с които се дресира куче с награди и наказания - нещата тръгнаха нормално.

От опита с моя син стигнах до извода че над 50 % от така наричаното възпитание, не е в полза на детето и с цел то да се развива, а с цел да напрви детето удобно за родителите и за гледане с минимални усилия...
И каква е тая висша добродетел "слушай".... ами това ли е най-важното на което трябва да ги научим? И защо им повтяраме по 100 пъти на ден "слушай"ден, вместо - "бъди добър, и прави добро", например, ааа!?!


леле ужасно дълг пост стана извинявайте, просно съм бясна на това обществно което се стреми да произвежда овце и направо премазва именно тези от които може да стане нещо повече.. то затова в БГ и изобщо в съвремения свет вече няма никой кото понемалко да прилича на герой, героите останаха в\миналото.
Представете си един Ботев и един Левски, ако живееха като съвременни деца как щяха да ги дрогират и смачкат и вкарат в калъпа в днешно време- никога нямаше да станат това, заради което учим за тях по история и тавя заради което санаши национални герои. Защото за такива дела се изисква да си станал и малко по-различна личност, която определено е била и тогава крайно неудобна на властниците, заради собствениа и различния мироглед.

Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!


Тема Re: Хиперактивностнови [re: fascinating oceanid]  
АвторManatarkova (Нерегистриран)
Публикувано30.07.07 15:12



Здравейте,
Темата е много интересна но, накрая не разбрах как къде и при кого в България да се потърси адекватна помощ, дъщеря ми има проблеми с финната моторика ясно изразени и не ми беше нужно да чакам госпожата в детската да ми го каже, на логопед ходиме но дотам, в говора и вниманието има развитие но в работата с ръцете и краката недотам..дали не бързам дори няма кой да ми отговори..логопеда каза че трябва много работа..замислям се за нещо хомеопатично, ако някой е ползвал или чувал че, има ефект моля да сподели



Тема Re: Хиперактивностнови [re: Manatarkova]  
АвторMaka (Нерегистриран)
Публикувано30.07.07 16:01



Има игри, които стимулират развитието на малката моторика. Тук в Германия деца с подобни проблеми ходят на т.нар. ерготерапия.
В България не знам, сигурно вече има нещо подобно. Но иначе ти сама можеш да предлагаш на детето занимания, които да развиват ръчичките и пръстчетата. Например редене на мозайка, плетене на плитки и плетеници от пластмасови нишки, изрязване с ножица, , мачкане на пластелин или тесто, моделиране, рисуване с бои с ръце, последователно приучаване да държи стабилно вилица, лъжица, четка за рисуване, моливи, пастели и всичко което се държи. Много са полезни и традиционните игри на всички игри на "Дай бабо огънче", "Пляс пляс ръчички", "На колко си годинки и пр.Упражняване му е майката, тъй да се рече. Може би и е нужно на дъщеричката ти повечко време, което трябва да и отделиш ти, всеки ден по малко.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.