Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:30 15.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема За имената на децата  
Автор Reinstall (минаващ)
Публикувано06.05.05 07:10



Абе, сигурно това ви е последния проблем, ама много ми е интересно като отидем на някоя площадка и се чуват подвиквания на майки - "Сандра", "Кристофър", "Джейсън", ще каже човек, че се намира 2000 км западно от Прага. Вчера следобяд пък, на площадката на Пикадили -то, моя позната, за която не знаех, че има дете ни запозна с Джоуел - Маргарит. Направо зяпнах. моя малкия и той се шашна и изтърси "Аз пък съм самурая Джак".
Предварително се извинявам, ако съм засегнала някого от пишещите или четящите, ама много ми е интересно какво ще е презимето на сина на Джоуел - Маргарит.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано06.05.05 11:02



Наша близка си записа детето с името Летиция Виктория Дарина.......



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано06.05.05 13:31





Спокойно, феноменът не е само в България.

Тука, в Малта, където всеки втори 40-годишен е Мери, Кармен, Джозеф или Франк, след посещението на Горбачов за подписване на договор с Буш за края на студената война, на мода са станали руските имена. Сега 20-на годишните Наташи, Ивановци, и прочие, с лопата да ги ринеш.

Пък по детските площадки срещам сумати 4-5-годишни Бритни-та, Кайли-та и т.н.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Maмa Mъpмopaнa]  
Автор Reinstall (минаващ)
Публикувано06.05.05 14:46



Да бе не бях се замислила, и за сега се сещам за един Сталин в нашия квартал.
Абе моя си го писах Петър, на баща си Петър и дядо си Петър, ама никой не му вика така Мумата, Шушата, Бебата, Макарончо, Куку - руку, като ме ядоса Маймунчо даже.
На мамите с именници - честито, да са им живи и здрави!



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
АвторGo6k@ (Нерегистриран)
Публикувано06.05.05 18:44



Абе това според мен е поредната изгъзица на българското общество.Аз съм си консервативен - с жена ми сме кръстили близначетата Георги( на мен и на баща ми) и Маргарита - на тъщата.Така че, именниците днес сме трима, на единия това му е първия имен ден.
Няма ли достатъчно хубави български или славянск имена, че трябва да си кръщаваме децата със "западни" имена.Шефката ми е достатъчно красноречив пример за тази, според мен, простотия - сина й е на 5 и се казва Джъстин, а дъщеря й на 9 месеца е Памела!!! Абе личка му пенина, кво е това бе!!!Междудругото, това не е феномен от скоро - на баща ми един колега се казва Ким не знам кой си, кръстен естествено на Ким Ир Сен!Представяте ли си децата му какво презиме носят - Кимов!Да не говоря за разни там Лениновци, Сталиновци и тям подобни.
Айде весело празнуване на светлия празник!!!



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
АвторДиpя (Нерегистриран)
Публикувано06.05.05 18:59



Име доста интересни феномени- кръстници, което не знам как не ги е жал за горкичките дечица дето трябва да носят имена като Марио-Венцислав или Фабрицио или доста странни за нашите земи американски имена, които тук звучат направо смешно.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор ПOЛУидиoтчe (тиква)
Публикувано06.05.05 20:35



Ния, Леда, Василена, Деница, Мария, Ива, Диляна, Мартина, Вяра, Зорница...
Иван, Илия, Георги, Димитър, Деян, Пламен, Огнян, Кубрат, Горан...
Какво повече да обяснявам? Лошото е, че децата ще бъдат и възпитани така, както са кръстени.

Не се вземай толкова насериозно, де!

Редактирано от ПOЛУидиoтчe на 06.05.05 20:36.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Maмa Mъpмopaнa]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано07.05.05 00:45



сещам се за един познат Евелин... който имал големи проблеми в германия да обяснява защо се казва с женско име и дали не е травестит или нещо подобно...


Sporting Clube de Portugal
Jose Alvalade 18.05.05


Тема Re: За имената на децатанови [re: hendy]  
Автор Reinstall (минаващ)
Публикувано07.05.05 05:11



баси туй много гадно



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано07.05.05 09:12



Ами не е толкова странно, нека си ги кръщават. Но моето мнение е, че много по-важно е името да е лесно за произнасяне (И ИЗПИСВАНЕ!) в страната, в която ще живее детето.

Аз, например, се казвам Марияна. Това доста приятно и съвсем разпространено в българския език име. И какво се оказва? Цял живот се мъча да обясня на света, че се пиша с "Я". И до днес имам близки приятели, които ме пишат с "а" . Не е приятно, да ви кажа, все едно става дума за друг човек. Иначе много си харесвам името, но нали се сещате каква боза става, като ме объркат по институции и документи...
Подобен случай със свекър ми - Емилиян. Нямах нищо против да кръстим синът на него, но с мъжа ми бяхме категорични, че ще е просто Емил.

Та в тази връзка нямам нищо против разните му там Сандри, но се дразня, когато попадна на име с "Дж", точно поради тази причина - отговаря на латинска буква, която, така произнесена, не съществува в българския (еквивалентът е Й, ако правилно си спомянм - Джоан == Йоан) и дава поле за гадни грешки.

Иначе не е странно децата да имат западни, източни, северни и южни имена. Вече де. Педи десет години си беше повод за смях . Аз съм практична, щом се изписва без проблем и харесва на родителите - супер!

С нокти и зъби до край своята чест отстоявай!
Не остарявай, Любов, моля те, не остарявай!


Тема Re: За имената на децатанови [re: Диpя]  
Автор Pyмянa (lady)
Публикувано07.05.05 10:21



Фабрицио е прекрасно име, но ако след Фабрицио следва подходящо продължение , а не Фабрицио Крумов Вълчев.



Тема Re: За имената на децатанови [re: ПOЛУидиoтчe]  
Автор Pyмянa (lady)
Публикувано07.05.05 10:25



Мдам, децата наистина се възпитават според имената.
Преди доста години срещнах един възрастен човек, с доста детинско държане, възпитан, приятен, но странен. Името му беше някакво на най-причудливите герои на братя Грим. Обясни ми, че майка му го е родила на 16 години, като докато го е чакала е продължила ди си чете приказки. И така възпитаван от дете-майка, с име на приказен герой, той сам си останал в света на приказките.



Тема Re: За имената на децатанови [re: lady Marian]  
Автор Kitke (Bube)
Публикувано07.05.05 10:28



В интерес на исината много често съм се чудила как може да им харесва но фактите са си факти...
Аз лично не го приемам, кво значи интеграция, значи ли че всички ще се интегрираме с американски имена ние сме европейци....
Освен това щом като ние ще се наложи да приемем тяхното звучене и те ще трябва да свикват с нашето...
Мария, София, Петя, Яна, Ана, Иво, Петър, Асен, Александър, Борис, -красиво звучене, не би било трудно да се произнася от никого...



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор Evechka (срамежлива)
Публикувано07.05.05 10:36




В детската градина на сина ми в първа група е момченцето на Деси-Слава - Майкъл. В тази група има и една Теодора-Стефани - казват и Теди-Стефи, има и една Дебора и една вечер направо замръзнах като чух тригодишната щерка на една приятелка да казва на майка си "Това е леля Петя, дето ми Деба мръсната" - сещате се произнесено от детска устичка как звучеше



Тема Re: За имената на децатанови [re: Evechka]  
Автор Kitke (Bube)
Публикувано07.05.05 10:51



Еми правилно го е казало детето!!!!



Тема Re: За имената на децатанови [re: Kitke]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано07.05.05 11:48



много е интересно как всички народи приемат Мария за тяхно име :)) христианските, де


Sporting Clube de Portugal
Jose Alvalade 18.05.05


Тема Re: За имената на децатанови [re: lady Marian]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано07.05.05 11:51



абсолютно си права за изписването
аз имах един съученик Илиян и той все така - казвам се Илиян с Я, и се сърдеше когато някой му напише името с А, въобще...

другото са разните там Диани, Дияни, Деяни, те как се оправят, не знам


Sporting Clube de Portugal
Jose Alvalade 18.05.05


Тема за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: Reinstall]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано07.05.05 13:25



в интерес на истината по-голямата част от така наречените български имена са или гръцки, или еврейски.

Александър, Петър, Георги, Константин, Илия, Мария, Ана... нито едно от тези имена не е българско, но за 1000 години са добили статута на български.

От друга страна, ако си кръстиш детето Паган (Пагане) - доколкото си спомням съвсем стандартно прабългарско име - ще те гледат странно, а на детето е много вероятно и да му се подиграват - просто защото името е рядко срещано и необичайно.

Модата си е мода, но името се носи цял живот.
Всъщност не е задължително де - имах една съученичка, Милка, която си смени името на Миглена. Не искала да има име на крава или шоколад.




Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: Hell]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано07.05.05 14:09



В началото на 60 те год. имх съученик, който се наричаше Мао Маринов Шидеров, а по малкят му брат се именуваше Хоши....................

Никога не сме се смяли на имената, приемахме ги и си беше наред........

Неприятно и осъдително беше когато някъде през 70те, в родилните отделения връчваха на родилките един "поменник" с разрешени, български имена и нямаше мърдане, а ако не именуваш детето до петия ден се налагаха драконовски глоби........................

Радвайте се на свободата да избирате имената на децата си, независимо от кой език или към коя националност се определя името...........
Членуването на презимената е редно все някога да отпадне, защото е доста неадекватно..........бащата е Мариус.......не можело щерката да се нарича
Еди коя си Мариус и фамилно, та станала Мариусова, те това вече е идиотия...........



Тема Re: За имената на децатанови [re: Pyмянa]  
АвторДиpя (Нерегистриран)
Публикувано07.05.05 16:56



Е то не може всичко да е идеално



Тема Re: За имената на децатанови [re: Kitke]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано07.05.05 17:35



Изобщо не ства въпрос за поамериканчване. И в Америка и в Европа има имена Мария(или Мери, Мари, според произношението), София, Яна(Жана, Джейн), Ана, Александър и пр. И аз поне не знам там някой да има проблем с тези имена. А и доколкото знам, нито едно от тях не е чисто българско. Просто са сред общоприетите в България. Петя, например, е предимно руско име.

Като говорех за добре звучащи, лесни за произнасяне и изписване имена, нямах предвид американски, а всякакви.

С нокти и зъби до край своята чест отстоявай!
Не остарявай, Любов, моля те, не остарявай!


Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: Hell]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано07.05.05 17:39



Аз пък се сещам за едни познати на нашите, които кръстиха сина си Богослав-Тервел. Много по-българско е от Мария, каквото и да си говорим, но звучи пъти по-странно и чуждо. Така че, пак повтарям, въпросът не е произхода на името, а в звученето.

С нокти и зъби до край своята чест отстоявай!
Не остарявай, Любов, моля те, не остарявай!


Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: Hell]  
Автор Reinstall (минаващ)
Публикувано07.05.05 19:34



така е, но са приети у нас. Никой естествено няма да си кръсти детето Грую или Хрелю или Пагане. Ама ако, например, съвсем хипотетично синът на Ричард Груев се казва Джоуел, става много интересно.
притеснява ме, наистина, че както е кръстено детето, така и се възпитава



Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: kem.kem.]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано07.05.05 22:24



Членуването на презимената е редно все някога да отпадне

Не знам дали законът е отпаднал, но на практика май е отпаднал в по-фрапиращите случаи.

Казвам това, защото, когато преди 5 години вадех българския акт за раждане на дъщеря си, бащиното и фамилно име не ги членуваха.
Тоест, в България тя е: нейното име, името на баща й, фамилията на баща й. Нито едно от тях побългарени. Всъщност, побългарено е името, защото тука ги кръщават само с име и фамилия. Бащино не съществува в името.

Истината боли един миг,
лъжата - много по-дълго.


Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: oтвopeнa]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано08.05.05 12:39



Естествено, че няма да ти го членуват, ако детето е родено и получило името си извън страната........................

Знаеш ли обаче, че в миналото поне три пъти ми се е налагало да вадя документ от българското посолство, защи със с три имена..........

.........докато не останаха само две................



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор Virgo (зодия девица)
Публикувано09.05.05 12:51



Какво да ти кажа, забелязала съм една много странна зависимост.
Когато срещна някой колега от университета с количка в морската градина обикновено от количката ми се усмихва Петър, Искрен, Мая, Борис, Никола ...

Когато срещна някой други познати, например лепил ми е теракота пак на разходка се оказва, че това човече в количката е Мелани, Вероник, Кристофър...

Най-фрапиращия случай беше (като тъкмо беше стартирала "модата" с чуждите имена) едно детенце се казваше : Стюърт. И аз леко изумена питам майката :
- Защо точно Стюърт
- Ами на дядо му Стойчо - беше смразяващия отговор

Майката пък на една Мелани твърдеше, че с това допринася за влизането в Евросъюза....


Незнам какво да кажа. Аз пък харесвам чисто българските имена и съпруга ми също и за това кръстих дъщеря си Елица (ако беше момче щеше да е или Симеон или Калоян)... Всички много харесват името на дъщеря ми (макар че на гръцки значело "малка маслинка" и малко му се учудиха)


Също е много важно да се вързва с фамилното и презимето (макар че най-смешното име, което съм чувала не е чуждо и е на един инспектор от ВиК Варна - горкия човечец се казва ЖЕЛАН БОРСУКОВ)....

По дороге шла девица, а за ней мотоциклет.


Тема Re: За имената на децатанови [re: Virgo]  
АвторBEZlME (Нерегистриран)
Публикувано09.05.05 12:56



A в телефонния указател можете да видите УРЖУМ ЛУКАНКОВ???????????



Тема Re: За имената на децатанови [re: Virgo]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано09.05.05 14:18



Преди години, като ходих да си гледам резултатите от кандидатстудентските изпити, в една от колконките с резултати гордо се мъдреше името на Любов Василева Френска!

Така и никога не разбрах дали е на реален човек или някой се е измайтапил.

С нокти и зъби до край своята чест отстоявай!
Не остарявай, Любов, моля те, не остарявай!


Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: Reinstall]  
АвторKapли (Нерегистриран)
Публикувано09.05.05 15:27



Извинявай, ама с това : "както е кръстено детето, така се и възпитава' много ме разсмя;) Ако родителя поначало не е много родолюбив, и Ганьо да си кръсти детето, все тая. В групата на сина ми има Марк - Антъни и Дженифър. Ами много са сладки и двете деца, и родителите им са нормални. Да, забавно е че така са решили да ги кръстят, но какво толкова. На мен много от традиционните имена не ми харесват, но когато мои приятели си избират някое от тях за детето, казвам, че името е страхотно и толкова. Все пак родителят избира името и това е факт. Мнението на околните е второстепенно и маловажно за мен.



Тема Re: За имената на децатанови [re: lady Marian]  
Автор ПOЛУидиoтчe (тиква)
Публикувано09.05.05 16:11



Доколкото знам, госпожицата е дъщеря на директора на видно столично училище. Е-е-е, ще го кажа пък: той се казва Анадол Френски. Вероятно прадядото е французин, бабата- дъщеря на анадолски турчин и таткото и майката са свързани завинаги от любовта.

Не се вземай толкова насериозно, де!


Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: Kapли]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано09.05.05 17:07



Абе то проблемът не е толкова дали името е българско, арабско, еврейско или азърбайджанско. По-важното е как звучи и как ще се възприема детето в средата, в която расте. Ако всичките му връстници го скъсват от подигравки до степен да не смее да си каже името, мислиш ли, че ще го крепи мнението на майка му, че е важното тя да е харесала и избрала името, а какво мислят околните е без значение.
Някои хора са адски жестоки към децата си. Просто гонят някакъв си свой стремеж, без да се замислят, че детето им цял живот ще носи това име.

Сега ще ти покажа какво имам предвид. Ето в

можеш да намериш деца, кръстени с някое от следните имена:

Аглоида
Агрипина
Агъци
Асасинслав
Беатрига
Вангелица
Венеций
Влъдимена
Възкресения
Възкресия
Графица
Грациела
Гърла
Дениславена
Детелюб
Диаманди
Дроздстой
Дрозунала
Дърволета
Дринкинаки
Евресимка
Елфида
Ефроселена
Жануария
Жонатан
Жужефина
Жужобина
Звездолета
Зърлатан
Ивангелина
Ингемунд
Инглиза
Кабриолета
Коконица
Къдрин
Матка
Обретен
Паспанахил
Тарапонти
Трутияна
Филипопол



Тема Re: За имената на децатанови [re: Virgo]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано09.05.05 17:11



Поздравления, Елица е страхонто име!
Калоян и Симеон също са много хубави



Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: else]  
Автор yanita_ (пак аз)
Публикувано09.05.05 17:27



моят фаворит завинаги си остават близнаците александър и кориандър - хем се римуват имената, хем едното дете е кръстено на баба си цвета.



Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: yanita_]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано09.05.05 17:38



Хахахахахаха



Тема Нанси идва отнови [re: Reinstall]  
Автор Гeвpek (стария)
Публикувано09.05.05 18:23



баба Надка

Обаче Норис - не мога да се сетя в момента...

Редактирано от Гeвpek на 09.05.05 18:27.



Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: else]  
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано09.05.05 18:48



eто

хората са събрали доста такива примери

темата е от клуб вицове


Sporting Clube de Portugal
Jose Alvalade 18.05.05


Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: else]  
Автор antea (SameOne)
Публикувано09.05.05 21:57



ами децата не се смеят на чуждите имена, в това съм сигурна
може би родителите им, но не и децата, поне докато са малки
за едно чисто създание е все тая как ще нарича приятелчето си
иначе по твоята логика малкият ми син трябва да ми се изсмее, като му казвам, че едни от най-интересните създания са тануки-тата, само защото родителите на децата от групата му не са чували никога за Том Робинс и светът за тях се върти около овце и кокошки... а той не само, че не се смее, а вярва, че ги има и са около нас
просто не е обременен с това, което си ти или произволен възрастен



Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: antea]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано09.05.05 22:27



Абе за "чистите създания" не знам, но виж за децата мога да ти кажа, че се подиграват и още как. Имала съм съученичка, която до 19 годишната си възраст се срамуваше да си каже името.
Мисля, че идеализираш нещата или просто не си разбрала много-много тезата ми.



Тема Re: за феноменът "Ричард Груев" ли си говорите :))нови [re: else]  
Автор antea (SameOne)
Публикувано09.05.05 22:37



възможно е и да не съм я разбрала точно
идеята ми е, че децата се натоварват с нагласите на родители си, иначе няма как да знаят априори дали едно име е глуповато или не
а от това, което чета по форуми, оставам с впечатление, че хората умират да се държат като родители, вместо поне за миг да се опитат да възприемат нещата с необремененото съзнание на децата си



Тема Re: За имената на децатанови [re: ПOЛУидиoтчe]  
Автор zori_ (мълчалива)
Публикувано10.05.05 09:46



За уточнение: името на въпросния директор е АнаТол Френски. Обикновено, когато се представя, добавя шеговито/ щото си е майтапчия човека/, че няма нищо общо нито с анатола, нито с френския. А иначе е страхотен човек и преподавател - по история.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор Grami ()
Публикувано10.05.05 10:15




Много ми хареса темата!
И последното ти изречение



Тема Re: За имената на децатанови [re: Grami]  
Автор lenny (дразнител)
Публикувано10.05.05 10:40



Харесвам българските имена - синовете ми са Борислав и Лъчезар. Ако бяха момичета щяха да са Катерина, Ния или Александрина. За момичета имам и още запаси така че, ако се сдобием с щерка лесно. Виж ако имаме още един син ще се видим в приключение, защото с таткото бяхме категорични - името да е хубаво, българско - но трудно ги избрахме - има резерва - Симеон, Михаил - макар, че първото много се експлоатира в момента
На мен лично не ми звучат много добре префърцунените Мелани, Джейсън или Бритни, но от друга страна интернационални имена като Виктория, Габриела, Алекс, Денис са приятни. Всичко е въпрос на мярка според мен.

Редактирано от lenny на 10.05.05 10:42.



Тема Re: За имената на децатанови [re: zori_]  
Автор ПOЛУидиoтчe (тиква)
Публикувано11.05.05 19:41



И аз съм чувала, че е готин, но е можел да помисли за името на детето. Колкото до "т"-то синът ми много държеше, че е АнаДол, въпреки че на мен ми звучеше съмнително. Както и да е.

Не се вземай толкова насериозно, де!


Тема Re: За имената на децатанови [re: lady Marian]  
Автор Deluxe (Полудявам ли?)
Публикувано14.05.05 17:01



И аз съм МариАна и откачам като ме пишат МариЯна или Маряна.Това са три различни имена и ми е чудно как все Марияна чуват.



Тема Re: За имената на децатанови [re: lenny]  
Авторmama (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 21:55



моят син е роден на 18 юни рождената дата на георги димитров но не за това сам го крастила иван баштино атанасов с фамилно милев
иван атанасов милев а после излезе петолевката с иван милев
много си харесваме детенцето и именцето



Тема Re: За имената на децатанови [re: Virgo]  
Автор Ginger ()
Публикувано15.05.05 16:48



Virgo, кажи ми на твоята дъщеричка Елица на коя гласна и слагате ударението? на Е или на И? аз също съм Елица и вече толкова години се уморих да повтарям че съм Елица, не елИца, онзи ден един познат пак ме заяде за името ми, че той всички елИци, които знаел се представяли елИца, а само аз се правя на интересна и се представям с Елица!
замислих се, че в семейството ми винаги са ми викали Елица и аз може би само това име го усещам като моето си, а не елИца!
иначе и на мен ми е любимо име но на моята половинка ще му дойдат в повечко две Елици
ако живот и здраве Господ ни даде момиченце, ще е Леа много ни харесва и на двамата
за момченцето още преговаряме
на мнение съм че имаме достатъчно български красиви имена, но пък ако двамата родители са на едно мнение че предпочитат някое завъртяно чужбинско такова, защо не?!



Тема Re: За имената на децатанови [re: Ginger]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано15.05.05 18:43



Ами защото после детето ще носи това име цял живот, а не те.
И защото детето не е собственост на родителите, както те често си мислят.
И защото това не е като да си кръстиш кучето или котката със забавно име.



Тема Re: За имената на децатанови [re: else]  
Автор Ginger ()
Публикувано15.05.05 19:24



хей, чакай де, не така нападателно!
като казвам завъртяно име, нямам предвид Есмералда - Стефания примерно!
а и като гледам "модните тенденции", след десетина години няма да е необичайно да се казваш Денис, Ерик, Джесика и т.н.
аз знам какво е да си единствената Елица в училище и баба ти до ден днешен да се сърди на родителите ти че не си Иванка! след 24 години!
името трябва да може да се съчетава с фамилното и бащиното, да не е трудно за изговаряне, да е звучно и лесно да се пише на латиница и кирилица, да няма някое галено от него, което да звучи гадно като например красивото българско име Цветелина става Цура!
това са моите изисквания, така да се каже, към предпочитаните от мен имена.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Ginger]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано15.05.05 22:05



Да де, ясно. Аз не нападах теб, просто коментирам "завъртяните" имена. А Денис и Ерик са съвсем нормални според мен, особено Денис не е никак необичайно за България, аз познавам поне четирима с това име.
Имах предвид нещо като Джоел-Маргарит или Дроздстой, които илюстрират някакви изкелифенчени стремежи на родителите да се направят на интересни. А детето определено не трябва да служи за тази цел.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Deluxe]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано16.05.05 11:56



А на мен преди време някаква учителка ми развиваше теорията, че не било възможно да се казвам Марияна, защото в българският език било граматически неправилно да се слага "я" след "и" ???? ТРЯБВАЛО да бъде Маряна, сигурно нещо съм я била лъгала!

А както ти каза, това са съвсем различни имена! И трите съм ги виждала в именниците.

С нокти и зъби до край своята чест отстоявай!
Не остарявай, Любов, моля те, не остарявай!


Тема Re: За имената на децатанови [re: Ginger]  
Автор Virgo (зодия девица)
Публикувано16.05.05 12:32



Ами чувала съм и двата варианта. ЕлИца е по-скоро като малка елха, докато Елица е по-скоро като име.
На детето в момента в яслата му викат Ела . Аз много се ядосах, защото тя е Ели и е с българско име и това Ела го разваля, ама кой те пита

По дороге шла девица, а за ней мотоциклет.


Тема Re: За имената на децатанови [re: Virgo]  
Автор Ginger ()
Публикувано16.05.05 13:10



ужасноооо Ела! лелее, що не пробва някой да ми вика Ела
я ги сложи на място учителките
на мен ми викаха Ека като малка ама само като малка



Тема Re: За имената на децатанови [re: lady Marian]  
Автор jam (уверено сладко)
Публикувано16.05.05 13:59



ами правилно ти е казала учителката.
имената в оригинал са МариАна, ДиАна, но неправилно побългарените варианти на произнасяне постепенно са добили гражданственост и в писмената форма...



Тема Re: За имената на децатанови [re: jam]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано16.05.05 15:16



Ами тук се получава леко разминаване, защото тя ми каза не какви са оригиналните имена, а че в БЪЛГАРСКИЯ нямало такова нещо. Има лека разлика.

С нокти и зъби до край своята чест отстоявай!
Не остарявай, Любов, моля те, не остарявай!

Редактирано от lady Marian на 16.05.05 15:18.



Тема Re: За имената на децатанови [re: Reinstall]  
Автор LlRA.. ((съзвездие))
Публикувано16.05.05 15:26



Ха...тази тема ме подсети: В нашия клас през 70-те години имахме един плод на българо-африканската дружба:
Диксон Борис Джонатан Питър Мароа...)))..последния да затвори вратата)))



Тема Re: За имената на децатанови [re: else]  
АвторFlicka (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 10:41



Интересно име наистина са избрали, защо ли?

Аз имам колега, който се казва Ленин Дуенас и е филипинец. Родителите му били върли комунисти...А по лошото е, че живее на запад и всеки път трябва да се обяснява. Да отбележа също, че фамилията също не е филипинска...

Е това е наказание за детето....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.