Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:12 06.07.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Гризане на ноктинови  
Автор iv_y (новак)
Публикувано31.10.04 22:15



Дъщеря ми е на 3г и 9 мес. и от скоро забелязвам,че най-вече като гледа телевизия си гризе ноктите.Отначало обяснявах ,че така ще са й грозни ръцете,че не е хигиенично и т.н. Постоянно й правя забележка,но тя сякаш го прави несъзнателно.Шляпках я през ръцете няколко пъти но и това не помага.Таоя вечер направо ме изкара от релси-гризе си ноктите,гледа ме и се хилиПравя й забележка,тя се крие под одеалото и продължава.И аз постъпих най-непедагогично-наказах я.Съмнявам се обаче че това ще реши проблема.Просто не разбирам.В къщи атмосферата не е напрегната,искам да кажа всички се разбираме добре и рядко се караме.Спрямо нея също се държим съвсем нормално-играем си заедно,гушкаме се,разхождаме се,четем.Чела съм че така правят децата когато са неспокойни и нервни,но не разбирам при нея откъде идват нещата.
В недоумение съм.Моля,помагайте!



Тема Re: Гризане на ноктинови [re: iv_y]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано01.11.04 00:00



Ами и аз ги гриза... от много време, вече станаха има-няма 10 години. Т.е. откакто съм на 7-8 годинки. Навремето явно не съм разбирал колко е погрешно.

Много гаден порок е това... опитайте се да го изкорените по всякакъв възможен начин... моля ви!

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!


Тема Re: Гризане на ноктинови [re: iv_y]  
Автор Loretta (mechanic)
Публикувано01.11.04 02:55



Мен не са успели да ме отучат.

Прихванала съм тоя навик в детската ясла (!) и никакви шляпания през ръцете, повишаване на тон, а като по-голяма - и по-драстични мерки (майка ми и досега полудява, като ме види) - не са успели да ми го изкоренят (при мен не е гризане, по-скоро като усетя някаква неравност по върха на нокътя или някоя кожичка около него, започвам да я чопля и късам).

Аргументи от типа, че е грозно, изобщо не са ме вълнували и даже са ми били смешни възрастните и съм недоумявала защо си мислят, че на мен ми пука да не съм грозна... Аргументи, че не е хигиенично - на дете, което си пали огън на поляната и пече на него наденица, нанизана на отчупена наблизо клечка?? - хехех...
Дъщеря ти е малка, няма шанс да разбере никое от тези неща.

Говорила съм с психоложка по въпроса с мойте нокти, но вече като голяма, когато навикът беше установен с години... Тя ми обясни, че в самото начало родителите ми не е трябвало да ми обръщат внимание, защото обръщането на внимание "фиксира" това, което иначе може да е само експеримент от страна на детето и да бъде изоставено скоро.
Не знам дали е права. Тя ми даде пример с дъщеря си, която на някаква възраст в детската градина започнала да заеква, имитирайки някакво друго дете от градината, което заеквало. Родителите забелязали, но не дАли детето да разбере, че са обърнали внимание, и експериментът отшумял.
Случката не е същата, де, и не знам дали с гризането на ноктите може да има ефект същата политика.

На мен лично това действие ми е, ако щеш вярвай, изключително приятно. Всички около мен побесняват, но аз изпадам в някакво състояние на медитация, съсредоточавам се по-лесно (правя го например докато гледам интересен филм или докато водя вълнуващ разговор, който изисква да впрегна повечко мислене - например с учител, на чието мнение държа)...

Като "голяма" съм забелязала, че някои неща помагат да огранича навика и минават дълги периоди, когато не го правя. Такова е например ако известно време поддържам маникюр и ноктите са перфектни - никакви неравности, кожите почистени и абсолютно изрядни; евентуално лак. Навикът обаче намира друг тип отдушник - например късане или гризане на устните... което никак не е по-красиво
Но дори и тези периоди са крехки - в моменти на вълнение навикът отново се отприщва. Веднага ми проличава например кога съм била на изпит :)

Възпаления и инфекции досега, слава богу, не съм получавала от това действие (а то може да бъде много кърваво, имай предвид), но го отдавам на късмета си, защото често съм имала отворени рани и осъзнавам, че това ме е подлагало на риск.

Замяна на действието с други подобни съм опитвала, но ако не включват елемент на болка (самонараняване), не действат - например да си въртя химикалка из ръцете, да щракам химикалка, да паля запалка, да късам хартия на малки парченца... Никое от тези неща не ми даваше това, което късането на ноктите ми дава.

Майка ми е разучила нещата около появата на моя навик и какво се оказало: била съм в яслата, другарката седяла и си говорела с лелката, и едната държала чаша кафе. Аз съм отишла и съм се опитала да надникна в чашата (брех любопитство! :) ), а другарката ме пляснала и ми се сопнала. Не ме е пребила, не ми е крещяла - просто ми е секнала любопитството по неочакван за мен начин и с неразбираем за мен мотив. Вероятно съм се стреснала. Аз съм отишла, седнала съм на съседна пейка, и съм се вдълбочила в изследвания на ръцете си :)

Разказвайки ти случката искам да ти покажа, че не е необходим някакъв кой знае какъв стрес, за да се отключи някакво такова невротично действие. Децата са чувствителни и не знаеш на какво как ще реагират.

Психоложката ми беше обяснила също, че "лекуването" на такива действия е възможно, но само ако пациентът наистина искрено и много силно го желае. Сам, със собствена мотивация - а не защото някой така му е казал или някой така иска от него. И ме попита дали наистина искам да се занимаваме и да лекуваме този мой навик.
Аз помислих малко и си признах, че всъщност... не

Друг начин за "лечение" е чрез горчив лак за нокти - специално срещу гризане. Аз не съм го пробвала, защото, както казах, не ги гриза, така че нямаше да ми подейства. Но ти ако искаш пробвай, когато прецениш, че е станала на подходяща възраст. Мисля, че има такъв лак на марката Titania.
Те имат също безцветни лакове за заздравяване на ноктите. Ако наклепаш малката госпожица с такъв, може евентуално да я задържи известно време да не гризе? Просто от съзнанието, че има нещо специално върху ръцете си...

За друга идея не се сещам.
Дано да съм била от полза.

No power in the 'verse can stop me!


Тема Re: Гризане на ноктинови [re: iv_y]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано01.11.04 06:12



Ами и аз си ги гризех и чоплех до голяма. Към 18 г. спрях, най-вече защото е грозно. Но дотогава продължавах - навикът е много силно нещо. Помня колко забележки ми отправяше майка ми, но ефектът от тях по-скоро е обратен на желания. Освен това си чоплех и раните, абе май човек като си е чепкалник, все трябва да си намери нещо да чопли. Миналата година минах през един период на чоплене на главата, ужас, не знам как спрях... Като се оплаках на една приятелка, тя сподели, че и тя прави точно същото. То е като наркотик... така че не са само децата.

Сега забелязах 2-3 пъти, че дъщеря ми си ги чопли, най-вече когато НЯМА КАКВО ДРУГО ДА ПРАВИ! Например единият път със сигурност помня, беше, когато я наказах да седи мирна на стола.
А наскоро беше с мен на работа, и, понеже няма как да й обърна достатъчно внимание, без да съм забелязала, почнала да чопли един кожен диван и буквално му обели боята... едно петно остана, като го видят направо ще ме уволнят!!!

Явно го правят от скука. Аз като бях малка само четях и гледах телевизия. Много трудно успяваха да ме накарат да ходя навън да играя. А имаше прекрасни условия.

Така че... не й позволявай да й доскучае. И в никакъв случай не й натяквай. Така само се влошава проблемът.



Тема Re: Гризане на ноктинови [re: iv_y]  
Автор DarkCat ()
Публикувано01.11.04 09:41



нашата щерка е на 4 и половина в момента.

миналото лято си гризеше активно ноктите. Отучих я за около 2 месеца.

Постъпих по следния начин : тъй като тя е доста кокетна по природа използвах следното /ще ти напиша как и говорих/

"Ауууу какви са ти грозни ноктите, пък аз мислех днес да те намажа с красивия син лак. Дай да ти намажа ноктите на краката с лак и ще видиш колко е красиво." Намазвам я, разхожда се боса по къщи и се кефи на крачетата си.

Прибират се вечерта баща и и брат и по мое напътствие и казват "Много са ти красиви крачетата с лак. На ръчичките имаш ли?" Тя си скрива ръцете и не казва нищо.

После изобщо не и обръщаме внимание какво прави с ръцете си. А тя държи да ходи по джапанки в градинката за да се вижда лака и

Минава седмица, две и както пиша /работя в къщи/ тя пристига и ме пита : "Мамо сега хубави ли са ми ръцете? ", "О да" отговарям и аз. "Искаш ли сега мама да изреже ноктите на ръчичките и да им сложим лак??" и така, намазах я, тя си ги показваше на всички и беше много горда.

аз хич не харесвам дете с лак, много ми е противно. Лакирала съм я наколко пъти и то само като не ходеше на детска градина

Ето, вече година е минала и тя не си ги е гризала /чукам на дърво да не започне пак/



Тема Re: Гризане на ноктинови [re: DarkCat]  
АвторPaдocтинa (Нерегистриран)
Публикувано01.11.04 11:09



Здравей, аз като бях малко също си гризех ноктите. С години майка непрекъснато ми правеше забелажка ,ама то навикът си е навик и аз продължавах. След време майка реши да ми лакира ноктите и така с течение на времето аз се отучих. Направи ми впечетление обаче ,че нокти се гризат само ако са много къси ,ако се пуснат малко по-дълги вече не са удобни за гризане.
Опитай наистина да направиш така,че детето само да спре , а не ти непракъснато да се караш. Лакирай си твоите нокти ,ходи да ти правят специален моникюр. Малката като види твоите ръце и тя ще иска да е като и теб.В този момент ти ще и кажеш,че ако иска да е като теб ,ще трбав да има красиви ръце и нокти и така...Децата "копират" родителите си..напарви нещо в тази насока.
Аз сега /вече 30 годишна / направо не искам да си спомням колко гразни бяха ръцете и ноктите ми и се радвам,че съм се отървала от този навик навреме ,че щеше да ме е срам да си показвам ръцете.
Успех



Тема Re: Гризане на ноктинови [re: Paдocтинa]  
Автор iv_y (новак)
Публикувано01.11.04 11:47



Прочетох някои статии по въпроса и стигнах до извода че явно най-доброто решение е да игнорирам проблема.Признавам,че ще ми е трудно да го направя,защото много ме дразни,но ще опитам.Ще взема да й изпиля ноктите и да ги лакирам с безцветен лак-дано я впечатли толкова,че да реши да ги пази и да спре да ги гризе.
Благодаря за съветите!



Тема Re: Гризане на ноктинови [re: iv_y]  
Автор Marssy (Весел)
Публикувано01.11.04 12:12



Дъщеря ми е на 5 години и има подобен проблем. Тя не си гризе ноктите, а лапа нещо, каквото й попадне докато гледа детски.Обикновено това е обелка от бонбона, край на дреха, играчка.... Даже прегриза кабела на слушалките до жичките, докато гледаше нещо!!!
Като резултат устата й непрекъснато се изрива от мръсотията!!!
Някой отглежда ли си такъв гризач???




Тема Отглеждам, отглеждамнови [re: Marssy]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано01.11.04 12:56



Не стига това, ами и като й се изрине устата и около нея - почват едни мрънканици колко я боли, не може да си мърда устата, иска да я храня като бебе... Ами добре - вземах мерки - като се нацъвка около устата в една петъчна вечер я намазах с пиоктанин (май беше) - една лилаво, дето мажат пъпчетата на новородените. Е, не се понесе с лилава уста и спря да дъвчи.



Тема Re: Отглеждам, отглеждамнови [re: Smile]  
Автор Marssy (Весел)
Публикувано01.11.04 14:50




Страхотна идея!
Аз от лилавото нямам, но имам Гранофорин и ще взема да пробвам с него!!
(Мисля, че и двете мазила вече са спяни от производство)
Дано само не се хареса с такова зелено "червило"!!



Редактирано от Marssy на 01.11.04 14:56.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.