Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:12 30.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема А с това как се справятенови  
Автор TheGoldenSnitch (в играта)
Публикувано20.10.04 14:20



Писаниците в темата за наказанията ме наведе на мисълта за един друг проблем. Имала съм го и съм го обсъждала и с други родители наживо, но ми е интересно да чуя и вашите мнения. Става дума за момент, в който детето е получило неправилна или невярна информация от учител /педагог, лелка/ и когато му обясняваш, че това не е точно така, то ти отвръща с думите: "Ама Госпожата/Господина така каза", понеже мисли или е научено, че щом този човек е преподавател, той е ВИНАГИ прав. Как сте постъпвали в такъв момент.

>O< <<<<<<<<


Тема Re: А с това как се справятенови [re: TheGoldenSnitch]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано20.10.04 15:41



Това е една чудесна възможност да запознаеш детето с концепцията за различните истини - демек истина според ситуацията или истина в зависимост от гледната точка.
Нещата с това кое е вярно и кое не в никакъв случай не са двуизмерни, както до този момент си е представяло детето и като зададе такъ въпрос, имаш възможността да му разшириш познанията.
Така или иначе няма нито едно нещо, което да е истина за всеки обект и във всеки контекст.

Не мисля, че е правилно да си затраеш и да кажеш "Еми щом госпожата така казва...", нито да се нахвърлиш върху нея с обидни епитети и да я изкараш тъпа кокошка.
Знаеш защо и двете неща не са правилни, иначе нямаше да повдигаш въпроса




Тема знам ли дали се справяме....нови [re: TheGoldenSnitch]  
Автор DarkCat ()
Публикувано20.10.04 16:41



но от съвсем мънички говорим на децата, че не всичко което виждат и чуват е истина. и че има хора които говорят без да знаят. Това е опасна работа, знаем си го... на моменти се съмняват и в неща които са си чистата истина /какво е всъщност истина..../

че като някой им каже нещо което им е интересно или са чувал друго от нас е добре да го обсъдим, проверим

Всъщност вечерята е една голяма говорилня

този метод обаче прави децата недоверчиви, но поне си проверяват инфото по няколко начина



Тема Търсим нова оригинална идеянови [re: TheGoldenSnitch]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано20.10.04 17:29



Опитвала съм се да не руша авторитета на учителката и не отхвърлям нейния метод/начин освен, ако не е фрапиращ напр. грешен резултат при решение на математ. задача и обяснявам това с това, че на всеки човек му се случва да сгреши без да иска. Показвам и друг път на решение /или казвам и моето мнение/ и питам детето дали се досеща за трети начин или за мнение, различно от тези две. Просто опитвам се да помогна на децата си да мислят творчески



Тема Re: А с това как се справятенови [re: TheGoldenSnitch]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано20.10.04 22:19



Да разгледаме други 3 аспекта на явлението г-жата каза:

1. Г-жата изобщо не е казвала такова нещо, но детето твърди че е така. Т.е. сгрешило е нещо, но се "оправдава", грубо казано с г-жата.

2. "Г-жата каза" е много безболезен начин да се напише по-дълго домашно. Искам да кажа, че ако аз кажа да се решат още 10 задачи от сборника, следват едни пазарлъци, абе какво ли не. Обаче когато г-жата каже, няма шикалкавене.

3. Децата също толкова категорично цитират родителите си пред учителите. Там пък е "Мама (тате) каза..."

Аз съм на мнение, че докато е в час учителят е като футболен съдия. Крив-прав, той отговаря за всичко, така че място за външни намеси няма. Учителят трябва да има авторитета и уважението на децата. Всеки греши. Родителите вероятно най-много. Най-малкото защото нямаме готов сценарий (план на урока) и не сме чели урока си предварително






Тема Re: А с това как се справятенови [re: TheGoldenSnitch]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано20.10.04 23:51



На мен взе да ми се случва това съвсем отскоро и досега не бях мислила по въпроса. Как реагирах първия път, тъй като ме хвана натясно, първото което ми дойде да кажа беше: "ти ще слушаш госпожата, когато си в училище. Когато си с мен, ще изпълняваш това, което ти кажа АЗ..."

Втората ситуация се случи днес и на нея не реагирах, понеже не знам как а и не се наложи в момента. Значи, в междучасието госпожата им пуска ТВ докато си ядат сандвичите. Това е много лошо, но тя явно си почива малко по този начин. Освен това разбрах, че въпросната госпожа не е много добре с нервите напоследък и затова... се опитвам да погледна и от нейна гледна точка. Та, като я прибрах от училище, тя ми каза, че като сготвя и тя седне да яде, ТРЯБВА да й пусна нещо да гледа, защото госпожата така ни пуска като ядем в училище

Аз си замълчах, тя, естествено, забрави после, но... все някой ден ще се сети ТОчНО като седне да яде, тогава какво да й кажа, не знам... сигурно пак същото: в училище госпожата може да прави така и така, но тука е в къщи и ще правим каквото кажа аз...

Идеи? Още е малка за подробни обяснения, на 5 е...Надали ще осъзнае, ако почна да й говоря за различните видове истина и т.н.



Тема Re: А с това как се справятенови [re: TheGoldenSnitch]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано21.10.04 00:02



"понеже мисли или е научено, че щом този човек е преподавател, той е ВИНАГИ прав"

Ами никога не съм поставяла така нещата. Преподавателят, лелката, съседката, родителите - това са обикновени хора, които често правят грешки. Дори и в областта, в която са най-силни, е напълно възможно да грешат и това нито е срамно, нито забранено, нито авторитета им би трябвало да се гради на това.
Специално сина ми сме го учили да се отнася с разбиране към грешките на възрастните и да има винаги едно наум.
Естествено, че му е криво, когато той е прав в някакво твърдение, а възрастния човек в някакъв криворазбран опит да запазва авторитета си, грубо му отнема правото да обясни теорията си и начина на мислене. Ама това е реалния живот, хората са несъвършени :)

Опитваме се да го научим да мисли с главата си, а не да разчита сляпо на чуждия опит и познания. Обясненията и споровете често са досадни и губят много време (а и все по-често ми се налага да си признавам, че не съм в час с тематиката), но щом баща ми е съумявал да прави същата мозъчна гимнастика с 3 деца, би трябвало аз поне с 1 да се справя




Тема Re: А с това как се справятенови [re: oтвopeнa]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано21.10.04 08:55



Опитвам се да разбера защо г-жата пуска тв. Мисля си, че така отвлича /привлича/ вниманието на децата към ТВ, а не да се гонят със сандвичите и да се закачат и да се замерят с кашкавалчета.
Вкъщи обаче нещата са по-различни, така че не е проблем.
Нещо като това, че през зимата човек не може да тръгне с летни дрехи.

**
Нашата г-жа напр. ги кара да си носят някакви игри за междучасията. Може някой родител да се сърди, че децата не излизат да играят, но вариантът на г-жата е по-добрият. Много добре се отрази на дисциплината и навиците им.






Тема Re: А с това как се справятенови [re: Jennifer]  
Автор DarkCat ()
Публикувано21.10.04 09:37



за излизането в междучасието да споделя нещо

нещо което ме накара да изпитам възхищение към методите на учителите в Германия. Живяхме известно време там /мъж ми беше на специализация/ и големият син естествено тръгна на училище.

Като го записвахме получихме интструкция /всички инструкции са писмени които ти дават/ детето да има закукска от къщи. Плаща се и символична цена за да получават мляко /ванилия, натурално, ягода, банан, шоколад/ към закуската

Като попитах синът ми кога закусват, той ми обясни, че след 3-тия час всички си вадят закуската, дежурните раздават млякото и всеки закусва седнал на чина си. Никой не крещи, вика, тича и т.н. докато закусват. Учителката е извън кабинета

Другото е, че там ако сгафиш в час те наказват да излезеш отвън. Три излизания и имаш предупреждение за изключване. И след това наистина изключват...



Тема Re: А с това как се справяте [re: DarkCat]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано21.10.04 09:49



Ами просто не знам какво да кажа. Не ми се разказва прясна случка от вчера, че още ме е яд. Случка не от междучасие в БГ, а от учебен час в БГ!
Просто имам чувството, че съвсем скоро без проблем някой "по-темпераментен" ученик съвсем безнаказано ще извади и нож в час.
Значи говоря за сбиване в час, по повод на което родителите на побойника се оправдават с темперамента му. Такъв си бил, видиш ли ти.
Ми хубаво, обаче аз ако съм мързелива и отида някъде на работа, не знам кой ще се съобрази с това ми качество и кой би се отнасял със същото "разбиране" към мен. Много се дразня от липсата на ред.
Ако навсякъде се държи за реда, нещата коренно ще се променят.
А сега хората, които държат да има ред са едва ли не смешни в очите на някои. Тук се опирам на своя опит и на опита на съпруга си, който по същия начин като мен става "смешен", когато изисква от хората си съвсем елементарни неща, които ИЗОБЩО не би трябвало да се коментират дори.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.