Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:01 22.09.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема "детето Ви има речеви дефект"нови  
Автор Virtually_Fat_Free ()
Публикувано24.09.04 16:50



идва си първокласничката вчера с бележка от логопед - идвала, както ми обясни, някаква госпожа в училище и за малко ги карала да кават разни неща - "риба", "шосе" и т.н. накрая й дала тая бележка (5 см широка лента, предварително напечатана, името на малката надраскано с химикал и очевидно откъсната с линийка). интересно как го е разбрала за няколко минути сред 30 деца? то че моето малко ш-ка и вика "хвадратчета"...ама чак пък проблем....че и час при логопед?

Лично не значи непременно важно.


Тема Re: Не се притеснявайнови [re: Virtually_Fat_Free]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано24.09.04 17:22



Аз минах през същия "ужас", когато дъщеря ми беше в първи клас.
Сега съвсем спокойно поставям думата в кавички, защото наистина няма нищо страшно.
При нас проблемът беше в малко по-мекото Р.
Като се позамислих, всъщност детето имитира мен. Аз говоря така.

Няма нищо лошо детето да посещава логопеда. Дори им е забавно на децата. Там се плезят пред едни огледала, кикотят се, като гледат как г-жата се плези и прави физиономийки.
Ако проблемът не е сериозен, самата логопедка ще се откаже и ще продължи да работи с по-фрапиращите случаи. В интерес на истината, много деца имат сериозни логопедични проблеми. Може би затова в началото на годината логопедките се изсилват така.

В първи клас дори не ги карат да пишат домашни. Проблемът идва при по-големите ученици, защото ги карат да пишат и им дават домашни, а това никак не се харесва от ученика, естествено.

Просто си мисля, че посещенията няма да навредят толкова. Обикновено ги викат от часовете по физическо и рисуване.
Спокойно! Наистина не е болка за умиране!







Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Virtually_Fat_Free]  
Автор987 (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 19:05



А как да изглежда идването на логопеда?

Да карат родителите да чакат след училище - тогава ще се мърмори защо се губи ценно време за някаквки простотии!!?

логопедите знаят как да открият дефект в говора само с няколко (специално подбрани, нали се сещате) думи. Хайде представете си как ще изглежда, ако за едно дете се отделя по 1 минута - за един клас това е целият учеен час...

По-обезпокоително е безхаберието на родителите, щом разберат, че детето има проблем. повечето предпочитат да мърморят по кафетата вместо да се заемат сериозно с предотвратяването на логопедичнитя дефект (а то важи за проблеми с психиката, гръбначни изгривявания, късогледство)...

Ако не вземеш мерки (да водиш детето на логопед, а ти да изчакаш половин час) съвсем скоро детето ще започне да греши при диктовките, които прави и ще има нисък успех/самочувствие.

Но решението си е твое



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Virtually_Fat_Free]  
Автор Flash_ ()
Публикувано24.09.04 19:07



Не виждам какво те притеснява, това, че някой е открил дефект на детето ти? Пък и ти казваш, че наистина има. Повечето имат. Моя син също ходи при училищния логопед когато беше в първи клас, имаше резултат - звуците му се изчистиха идеално. Кое те притеснява?
Дъщеря ми е на 3 години, говори много с много дефекти все още. Дори не мисля да я чакам до първи клас за да я заведа на логопед!



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Virtually_Fat_Free]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 19:37



Не приемай речевият дефект като цялостна оценка за детето ти. Логопедите наистина помагат за корекция на тези често срещани "дефекти". Ако откажете такава помощ за детето си, то ще има неправилен правопис (напр. ще пише "къщицка" вместо "къщичка" и учителките смятат това за незнание, а не за природна грешчица, независеща от детето) и оттук излишни комплекси от по-ниски оценки по български език. Заниманията с логопед за говорни корекции започват обикновено още в детската градина и не по-късно от 3-ти клас. Колкото по-рано, толкова по-добре.



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Virtually_Fat_Free]  
Автор Mamma (BG-Mamma)
Публикувано24.09.04 23:11



На дъщеря ми поставиха такава "диагноза" още в детската градина. При нея проблемът бил в неправилното изговаряне на Л (изговаряла го като уъ).
Аз такъв дефект не бях забелязала, не ми беше направило впечатление... но се доверихме - все пак ние със съпругът ми не сме специалисти.

Последваха часове при логопеда - 1 година, два пъти в седмицата по 1 час (всеки час = 4 лева).

Резултатът - сега дъщеря ми казва ЛЬ, т.е. ужасно меко Л, което дразни, усеща се, чува се на всяка дума, в която се съдържа тази буква и в момента се борим с това меко Л.
На часове при логопед повече детето си няма да пусна!

Със сигурност си зависи от логопеда като човек и специалист.
Може би има добри специалисти.



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Mamma]  
Автор Flash_ ()
Публикувано24.09.04 23:40



ахъм... това ме подсеща - има ли все още към училищата логопеди? в смисъл такива които се занимават с децата безплатно?
К'во ли питам, сигурно няма...



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Flash_]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано25.09.04 09:35



има

прекрасна, ужасна - все тая ... резултатът е съсипващ ...



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: ha!]  
Автор Flash_ ()
Публикувано25.09.04 11:12



Чудесно!



Тема Re: "детето Ви има речеви дефект"нови [re: Flash_]  
Автор987 (Нерегистриран)
Публикувано25.09.04 13:52



Към училищата действат логопеди (в зависимост от броя на учениците - най-често на 3-4 у-ща - се полага по един) и децата ходят при тях напълно безплатно (заплатите им се поемат от Общината)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.