Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:58 23.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема тютюнопушене  
Авторлoшa мaмa (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 01:37



Моля ви за съвет. Дъщеря ми е на 14 г. и от една година започна да пуши. Нямам никави доводи вече, тъй като всички около нея пушим, дори и класният и до 4-ти клас и когато тя започна, основният и довод беше, че всички хора, които уважава като мен, баща й и класния й пушим. Просто ми затвори устата. А се безспокоя, все още е в много крехка възраст за да пуши редовно и това ме влудява. Какво бихте направили вие на мое място? Помогнете ми.. Бях готова да спра да пуша, само и тя да престане, но тя ми каза, че няма смисъл. Имате ли такъв проблем и има ли изход?...



Тема Re: тютюнопушененови [re: лoшa мaмa]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано23.09.04 08:24



Един много полезен довод за момичетата: Когато си родиш деца, тогава пуши колкото си искаш. В края на краищата ти вече си нейна майка, не знам дали имаш и други деца, но ако имаш, използвай и тях като довод. Обясни й, че жената като млада не трови себе си, а бъдещото си бебе. Кажи й, че след като си роди колкото там деца иска, ще може да си пуши колкото иска.
При мен поне този довод на майка ми сработи



Тема Re: тютюнопушененови [re: lady Marian]  
Автор blues_woman (новатор-ка)
Публикувано23.09.04 10:10



Каквито и примери да даваме, когато децата ни са в подобна възраст, не винаги са склонни да ни разберат. Отрицанието на всичко, което казваме е нормално, а примерът със самите нас-адекватна стратегия от тяхна страна.
Имам дъщеря на 12 години.
Аз смата пуша.
Честно казано не знам как бих реагирала ако и тя започне.
Но колкото по-малко и се говори на тази тема-толкова по-добре.
В момента в който разбере, че това, което прави, предизвиква интересът и загрижеността един тийнерджър ще продължи по същият начин-за да е интересен, за да го забелязват и най-вече за да е като другите.
Примерът с вредата от цигарите в периода преди да сме станали майки едва ли би могъл да ги заинтригува.
По-скоро ако и се изтъкне като довод, че цигарите вредят най-вече на външният и вид, би могло да има известна полза.
Момичетата в тази възраст са суетни и това е нормално.
Ако разбере, че от цигарите ще погрознее, може и да има ефект...

ДИШАЙ...


Тема Re: тютюнопушененови [re: blues_woman]  
Автор DarkCat ()
Публикувано23.09.04 10:24



това с вредата върху външния вид дали ще сработи? съмнявам се малко....

представи си че попита "А като се погрознява от цигарите ти защо пушиш?" хм...

май личния пример е важен. иначе до посиняване може да се приказва



Тема Лоша работа!!!нови [re: DarkCat]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 11:21



Абе като се стигне до там, нищо не помага!!!
Основното е, че никакъв разумен довод неможе да им промени действията.
Като бях тийнейджър пропуших, а знаех, че не е хубаво, беше ми неприятно /всъщност на всеки начинаещ пушач пушенето е неприятно, но.../, нямах личният пример на роднини, нито възможност да се оправдавам с това, родителите ми бяха много, ама много против .... и аз пак пропуших...
Преди три години ги отказах.
Синът ми /16 г./ май не пуши /да не казвам голяма дума и да чукам на дърво.../
А той има личния пример /жена ми пуши, пък и аз до скоро../



Тема Re: тютюнопушененови [re: лoшa мaмa]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 11:22



Всички изброени хора, които уважава са от миналото поколение, от минала мода и минало време с други ценности... Нима това са ценностите на нейното поколение. Може би на "лузерите", губещите... Кажи й, че ако сега можеше да избираш, нямаше да си толкова изостанала и да пренебрегваш здравето си, а оттук и успеха в живота си. Сега не е модерно да се пуши. И да преяждаш и да бъдеш дебел, освен ако се страхуваш дали ще можеш да спечелиш пари за хляба си. И да боледуваш от болести, от които си могъл да се предпазиш само с профилактика. Не е модерно за хората, които са образовани и се стремят към висок стандарт на живот. Образовани са хората, които имат и здравна култура.



Тема Re: тютюнопушененови [re: blues_woman]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 12:11



О, в тази възраст наистина много обичат да се правят на интересни.... Но защо с пушене, като всеки втори това прави... Просто, на децата им е необходимо възможност да се изявяват и ако се погрижим да им осигурим условия всеки в неговата си сфера на интереси.... А така, опитват просто от скука. Има и някакъв "наследствен" ген, като при алкохолиците.



Тема Re: тютюнопушененови [re: лoшa мaмa]  
Автор The Fallen Angel (Dog 4 Life)
Публикувано23.09.04 13:56



Хубави примери ти е дала дъщеря ти... А ти защо не и дадеш няколко примера... Например, че ти работиш и носиш пари за да можете да ядете, че готвиш, че переш и плащаш данъци!? Защото тея дербните като ги видя колко са пристрастени към цигарте и ги питам "що бе?" и те незнаят... Някой от тях вече немогат и един час без цигара да изкарат, баси резила, на по 13-15 години а вече са тотално зависими от тоя боклук... Да се тровят, като им е толкова акъла!

You can have anything you want
But you better not take it from me


Тема Re: тютюнопушененови [re: лoшa мaмa]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано23.09.04 17:01



Мисля си, че всичко трябва да се опита да се каже. Не се знае какво точно ще подейства.
Към списъка можеш да добавиш и че ще и надебелее и пресипне гласът и когато се обажда по телефон, хората ще я бъркат с мъж. Така казано звучи глупаво и смешно, но това беше една от причините, които ме отказаха да пуша, когато като "много модерна" тинейджърка пушех като печка.
Сега има 1 жена, която наистина винаги бъркам с мъж, когато я чуя по телефон и това ме кара да се усмихвам.
Друга съществена причина беше, че майка ми не ми забрани да пуша, а дори ме приканваше да пуша (никой вкъщи не пуши) с нейните приятелки. Доста рисков ход от нейна страна, но подейства. Пушенето ми трая кратко.
**
Личният пример може би има ефект само при спора. Дотолкова, че дете-пушач да няма как да каже на родителя "Ами ти като пушиш..." Обаче въпросът за изборът на детето да пуши си остава. И деца на родители непушачи пропушват рано.
**
Много важна е компанията. Ако приятелите пушат, струва ми се много трудно за родителя да въздейства.
Виж колко хубаво го е написала Loretta тук:








Тема Re: тютюнопушененови [re: лoшa мaмa]  
Автор zdra4avase (нищо не виждам)
Публикувано24.09.04 00:10



Аз също съм пушачка,но ще ти предложа един вариант,който майката на една от най-близките ми приятелки приложи на нея ,на времето.
Каза и,че като малка е изкарала много тежка пневмония,при която лекарите изрично са я предупредили,че е опасно за живота и и за белите дробове каквото и пушене.
С нея в началото заедно пропушвахме ама при тази информация тя веднага спря.И до ден днешен не пали, а на нас ни изглеждеше още по велика с този претекст да откаже пушенето.
Та аз си мисля,че на тази възраст само такива твърдения могат да звучат наистина основателно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.