Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:15 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ужасната мания "ЕВТИНО"нови  
АвторSELECT (Нерегистриран)
Публикувано25.08.04 14:18



ще се побъркам! два-три пъти седмично на вечеря идва свекърва ми и все мъкне по нещо за детето. обаче това нещо е купено от магазин за 1 лев и е направо ужасно - и като качество, и като дизайн. аз все й казвам "МАМО, НЯМА НУЖДА, ТЯ ВСИЧКО СИ ИМА", но няма ефект. напълнихме се с боклуци. колко пъти съм й предлагала вместо някакъв кич да вземе 2 ябълки - не и не! по-ужасното е, че дъщеря ми определено оформи вкус към безвкусното. ходим по улиците и тя се спира пред сергия с ужасни пенбени герданчета, които й стигат до пъпа и се опъна пред циганката да й купя. прави ми забележка, че купувам нещо с довода, че магазина не е евтин, все гледа за разпродажба и прочее. просто не искам да я пускам на разходка с баба й, защото се връща с промит мозък. от една страна стана много пресметлива, от друга не може да се примири, ако се върне в къщи без да сме й купили нещо! на 5 г. е.
как да постъпя?



Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано25.08.04 14:28



Застреляй бабата.

P.S. Майтап, ако някой не се е усетил...

do NOT click



Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Авторtia (Нерегистриран)
Публикувано25.08.04 16:02



Мисля, че вкусът се формира от ранна детска възраст и че детото ти съвсем не е малко за смилено обяснение какво е кич и колко е грозен той. Опитай с нагледни примери, сравнения с този или онзи човек, дете и т.н. Отново с пример обясни как ефтиното излиза скъпо. Основното е да се говори и обеснява, щом свекърва ти успява при излизанията си с детото да му "промие" мозъка, мислиш ли, че ти не можеш да въздействаш по този начин. И все пак главното е в смислени, подходящи за възрастта и обяснения. Започни лека, полека, за да не се чувства детето ти атакувано.
Успех в оформянето на детския вкус, нали знаеш, че победата е най-сладка при явно предизвикателство.



Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Автор Dino (притеснителна)
Публикувано25.08.04 16:14



Не знам как е при момичетата, но тези магазини определено са превъзходни за момчетата.
Лично аз много ги употребявам. ЗАЩО? Ами защото там има наистина евтини боклуци, които с не особена трудност с разглобяват и доставят удоволствие на децата. (момчетата имам предвид). Да не говорим, че там пускат много на брой и разнообразни момчешки кукли, движещи ръце и крака, които въпреки грозотата си, предизвикват ентусиазъм и възторг. Със същия успех биха си играли и с нормални кукли от нормалните магазини, но в ограничено количество. За нас, обаче количеството е от огромно значение. Едно е да имаш взвод, друго е да имаш цял полк.

За момичетата - може би си права, че не формират особено изискани вкусови навици. А това е много важно! Но и да застреляш бабата, ефект няма да има, защото така правят и съседите, и приятелчетата от детската градина,че дори самите учителки и директорки на детски заведения. Наблягат на количеството, а не на качеството. Да не говорим, че и те самите не винаги са добре облечени, подредени, вдъхващи уважение и т.н. А това е доста по-важно от грозните кукли.

Ако мога да те посъветвам нещо, то е да се опиташ да извлечеш полза за детето си в дадената ситуация. Но трябва ти самата да обмислиш добре начина на въздействие и да заемеш правилната стратегическа позиция. А дъщеря ти е на 5 години и е достатъчно голяма да схване и осмисли някои неща. Не я подценявай! И не забравяй, че не винаги скъпите неща са добри, качествени и хувави. Какво имам предвид? Ами например наблегни на БЕЗВКУСИЦАТА. Покажи й какво значи безвкусица и тя до живот ще го запомни. И не само ще го запомни, но и ще избягва да го прилага върху себе си.

Това се нарича с прости думи : ДА СЕ УЧИМ ОТ ГРЕШКИТЕ НА ДРУГИТЕ!

Живота е хубав, въпреки гадните му номера!!!!


Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано25.08.04 19:50



Тези магазини привличат като с магнит децата.
Вероятно защото стоката там им е "по джоба".
Всички деца обичат шаренийки и цигански герданчета. Спокойно! Всеки е минал по този път.

Иначе за зряла възраст, според мен, това си е въпрос на манталитет.
Просто някои хора обичат евтиното. Може да са възпитавани във вкус към възвишеното, да имат много пари, но просто си обичат евтиното.
Други пък - обратното.



Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано25.08.04 20:23



Не се сърди толкова на бабата, де. живяла е в лишения жената, търси евтиното. Дъщеря ми редовно пазарува от магазина за един лев. И мен ме замъкна и аз изхарчих цели четири лева - купих сума ти щипки за пране за един лев, таен дневник за един лев, а иначе знаеш ли по колко вървят тайните дневници, а?, 2 сапуна за един лев и пликове за печене на пилета.



Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Автор MoniT ()
Публикувано26.08.04 03:07



Защо се вживяваш толкова? Детето ти е на 5 години. Не може да очакваш от нея да има изграден вкус, но определено детето обича да получава подаръци (то кой ли не обича ). Можеш просто да и обясниш (по деликатен начин), че е о.к. да се купуват дреболийки от този тип магазини. Аз пък си мисля, че твоята свекърва е готина! А по- добре ли би било ако не донесе нищо?! Звучи ми малко снобски да очакваш детето ти на 5 години да бъде с оформен вкус. Ами те евтините магазини по цял свят са за това - да се купуват глупости за децата. Иначе биха банкрутирали! Има много начини да възпиташ вкус у детето си, но според мен противопоствавянето на свекървата няма да е добър подход. По-скоро използвай предметите, които тя и е подарила за да обясниш на дъщеря си, че тези неща може да носят вкъщи, но навън е по-добре да се следват съветите на мама. Всъщност малко се разводних. Това, което искам да кажа е, че човек може да поучава детето си както с положителен, така и с отрицателен пример (но в никакъв случай не говори лошо за свекърва си пред детето).
МониТ



Тема ужасната снобария "СКЪПО"нови [re: SELECT]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано26.08.04 18:12



това провокативно заглавие е просто за да те подсети да внимаваш в естетическото възпитание - да не залитнеш в обратната крайност, защото както от безвкусица, така и от снобария трудно се отучва

не забравяй, че в крайна сметка добрият вкус е нещо субективно - има ги всякакви и в днешното шарено време професията arbiter elegantiarum е отмряла
в същото време вкусът е и много социално явление, а модите се менят и това, което днес смятаме за грозно, може след 10 години да се струва красиво на твоята тийнейджърка

всъщност ти си в една добра ситуация да научиш детето си на нещо много по-важно - на толерантност
можеш да обясниш, че на някои хора им харесват еди-какви си неща; на други хора - други неща, и че и двете са ОК, защото всеки има своето право на избор, а така също и лично дъщеря ти (и дай боже след време да умее в определени ситуации да прави лични избори, различни от тези на непосредственото й обкръжение)

иначе, всеки път когато изразиш искреното си одобрение или неодобрение на даден стил, това само по себе си ще е възпитателно за вкуса на дъщеря ти, по силата на твоя авторитет пред нея - това си е естествено, просто говори с нея за тия неща и изразявай мнението си

навремето моята майка и баба също ме възпитаваха в различни естетически нагласи: баба ми - в женствено кокетство и суета, майка ми - в строг класически стил, изчистен от есктравагантност
моят вкус излезе съвсем трети , но винаги мнението на майка ми е имало по-голяма сила пред мен... мисля, че по принцип майката е по-силен авторитет от бабата

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: ужасната мания "ЕВТИНО"нови [re: SELECT]  
Автор hot pocket in the 4Os (новак)
Публикувано27.08.04 20:49



Майка ми никога не купува евтино, особено когато е за мен. Когато е била малка, по-малкият и брат е бил бебето на семейството и тя се чувствала необичана. Били бедни и майка ми все носела дрехите на братовчедите, дори за бала искали да и вземат рокля назаем. Та така майка ми е решила, че купуването на скъпи вещи и храна е израз на обич и мен все ме заливат с разни най-скъпото.

Та като станах студентка и се изнесох на собствен бюджет и в главата ми още си беше идеята, че се купуват само скъпи неща от маркови магазини. Е да, ама аз дори не работех на пълна работна седмица, та да видиш как парите бързо свършваха, докато се науча, че скъпо ще си купувам само когато наистина ми е изгодно. По-късно научих и що е то бизнес корпорация и колко са вредни и реших, че няма да им купувам продуктите.



Тема ще й мине :)нови [re: SELECT]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано27.08.04 23:28



май повечето деца минават през фазата "пазаруване" на тази възраст... интересно им е да си играят с пари и на пазар.

Защо не пробваш да определиш дребна седмична/месечна сума (примерно 1-2 лв), която ще се харчи точно за такива боклуци и ще си ги избира сама. Ако знае, че за седмицата ще има право само на един избор, дъщеря ти сама ще стане критична към покупките си. Може даже да реши да си събира парите за нещо по-скъпо и хубаво . А на баба й можеш да обясниш, че се опитваш да приучиш детето да си прави сметка на парите и да я помолиш и тя да действа по същия начин.

От пембените гердани става интересна коледна украса или поставка за свещи с подходящи цветове :) Дали ще склониш да й купиш тъпото герданче не е чак толкова важно, по-важното е категорично да откажеш да излизаш с нея някъде, щом си го е нанизала на врата, под предлог, че те е срам да вървиш с нея по улицата Мисля, че това ще има по-добър ефект





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.