Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:47 11.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема за богаташчетата  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано06.09.04 12:29



Бхите ли пратили детето си в училище, където преобладават деца на много богати хора при положение, че не можете да осигурите на детето си същия стандарт? Аз доскоро бях категорична, че това не би трябвало да има значение, щом на това място детето ми ще получи добро образование, че от малко трябва да разбере, че не е важно каква марка маратонки носиш, а какъв човек си...но взех да се замислям, особено като знам как повечето новобогаташи обичат да парадират с възможностите си и учат на това и децата си. Дали все пак детето ми няма да се чувства нещастно и изолирано въпреки, че е възпитавано да не държи на тези неща?
Може би ще успея да я запиша в детската градина в Горна баня като стане на три години с идеята да продължи в училището там, но се питам дали ще се чувства добре?



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
АвторTaпa (Нерегистриран)
Публикувано06.09.04 13:33



Първо, не е сигурно, че като е на градина там, ще го приемат в училището. Второ- защо смяташ, че това е най-доброто училище като образование? Според мен в България тези училища съвсем не са най-добрите. Просто се създават някакви легенди за тях и всички хора с пари се юрват като невидели. Най-смешно ми беше, когато едни познати, чието дете е там, първите години доста се оплакваха от това, че детето там не учи достатъчно от основните предмети, за сметка на някакъв класически балет и т.н. Сега същите тези хора са оставили детето там и след седми клас, защото просто не са могли да преодолеят снобарията си- собствената и новосъздалата са у детето. Доста тъпо според мен. Та, ако нямаш парите да осигуриш на детето си живот, при който да може да играе цял живот балет за удоволствие и да рисува за удоволствие и т.н., не е лошо да му осигуриш полезни знания.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор lsa27 (член)
Публикувано06.09.04 14:14



Не мисля, че в училището в Горна баня има само деца на "много богати хора". Там също така има деца на журналисти, политици, хора на изкуството, а и деца на съвсем обикновени хора, ако приемем, че горните са необикновени. Изобщо доста разообразна среда.

Според мен детето ти ще възприема децата на богатите така както сте го научили да възприема богати хора. Ако за вас това са само хора, който се фукат с парите си и немогат да му предложат нищо стойностно като общуване и то ще мисли така.

Детето на мои колеги беше в детската градина там, а сега е в училището. Те са хора с възможности, но определено не са "много богати" и въпреки всичко са доволни от училището и от средата. Вярно дъщеря им ги е питала веднъж, защо не ги дават по телевизията, както майката на приятелката й. Аз обаче бих предпочела такъв въпрос, вместо защо с баща й не се бием както родителите на приятелката й да речем.

И нещо за финал - като избираш училище се замисли, че всъщност избираш бъдещата среда на детето си - хора, с които то ще общува, по всяка вероятност, и след като излезе от училище. Аз самата съм учила в елитно училище и не съжалявам за това. Със сучениците ми никога не сме парадирали с възможностите на родителите си един пред друг. Когато всички имате маркови маратонки - няма как да се фукаш с твоите - нали?




Тема Re: за богаташчетатанови [re: Taпa]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано06.09.04 14:58



Двете ми братовчедки учат там и покрай тях съм останала с много добро впечатление както от базата, така и от страничните занимания. Поне за малки деца според мен училището е много добро. За след седми клас не твърдя такова нещо. За детската градина също съм чувала само хубави неща...та затова



Тема Re: за богаташчетатанови [re: lsa27]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано06.09.04 15:12



Е, далеч съм от мисълта да слагам всички богати хора под един знаменател и да създавам негативно мнение за тях само, защото са богати. Да, знам, че е така, познавам много свястни деца, учещи там..може би беше грешка да споменавам конкретно училище. Въпросът е по-скоро принципен...
Преди време четох една статия за елитните училища в Западна Европа, как униформите са въведени точно с цел да се заличат доколкото могат тези различия между децата, как им се позволява една мах. сума джобни пари на ден, за да не се потискат останалите, обаче някакви някакви българи, познато семейство на пишещия статията се хвалели, че намерили начин да им пришият в таен джоб по-голяма сумичка, как така ще им се ограничава дететоНепоносимо е за тях отрочето им да не носи по сто лири като могат да си го позволят...Ей такива работи се сетих



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано06.09.04 16:49



Да, базата е добра и страничните занимания също. Но има съмнения, че страничните занимания са за сметка на основните. Проблемът обаче, според мен, е и в това, че детето малко или много ще е отделено от останалите. Например- организира се екскурзия в чужбина- другите родители плащат, но ти не можеш. Няма да му е много добре.
Дъщеря ми не е в такова училище, но от 1 месец непрекъснато ми говори какъв мезонет строят родителите на приятелката и. Аз непрекъснато говоря, че това не е важно, ама на нея си и е кофти.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор geminarius (beauty fool)
Публикувано06.09.04 17:59



Не мисля, че всички хора с възможности парадират със средствата си.
Парадирането с маратонки и пари, между другото, не е изключено да се случи и в "нормално" училище. Дори е по-вероятно, понеже така се набива на очи разликата. А дали детето ти би се комплексирало, зависи и от теб. Много често децата не обръщат внимание на такива работи.

Аз съм учила и в двата вида училища и именно в "елитното", където всички бяхме с униформи, е нямало такива случки. Докато в ЕСПУ-то винаги се е виждало чии родители ходят в командировка.

Според мен е важно какво училището може да даде на детето ти, а не какви хора пращат там децата си.
В един частен колеж или пансион може да има деца на снобари и въпреки това преподавателната система да е на много високо ниво. Както и обратното.

* Life is everything that happens to you, while you plan life *


Тема Re: за богаташчетатанови [re: lsa27]  
Автор antea (SameOne)
Публикувано06.09.04 20:49



Isa27, би ли споделила кое е Елитното училище, в което си учила?
Любопитно ми е поради простата причина, че моята представа за елитност на училището се състои главно в приемни изпити, които не всеки успява да издържи достатъчно успешно, за да се класира и влезе, и няма абсолютно нищо общо с това, че масово всички вътре са били деца на родители с възможности за маркови маратонки
та именно последното ти твърдение донякъде ме притесни



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Идиoтчe]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано06.09.04 21:30



Мисля си, че когато детето е малко, е по-важно да получава увереност в себе си посредством правилни педагогически методи, да се развива като творческа личност, да бъде насърчавано да се изявява по начина, който го влече най-много. Затова винаги бих пожертвала основните знания, поднесени по стресиращ и безинтересен начин, пред множеството странични, развиващи у детето нещата, които съм изброила по-горе. Това е и причината да се насоча именно към у-щето в Горна Баня.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: geminarius]  
Авторzuzka (Нерегистриран)
Публикувано07.09.04 09:56



Zdraveite maika sam na 5 godishno momcence,ima me dosta golemi finansovi vagmognosti no ako ni vidite nqma da moge da povqrvate ce nasheto semeistvo moge da si pozvoli skapa kola ,kashta sas basein v dvora i tem ti podobni zemni blaga koito gi gledame po fulmite.Ne nie giveem vav obiknovenna kashta sas cetiri stai,karame normalno skapa kola ,uvagavamese sas svicki komshii po ulicata,no nai vagnoto detetomi si igrae sas decata na ulicata dosta
spokoino i te go priemat dosta dobre.Nashiqt grad e dosta malak i se poznavame pocti vsicki i pocti vsicki ot grada ni se cudqt kak mogem da giveem taka normalno kato imame tolkova golemi finansi,a negi pokazvame sas absolutno nishto ,detetomi eobleceno kato drugite deca i to e nauceno da ne pravi razlika m/y bogati i bedni ,ce vsicki hora sa ednakvi i trqbva da se uvagavat.Atova za decata na bogatashite kakto se izrazqvate kakvisa vav ucilishte zavisi mnogo ot roditeliteim,samite roditeli si pravim decata takiva smahnati ideoti maniqci za pari
maniqci za skapoto.Aza ucilishteto i vav nai obiknovennoto ucilishte da go zapishesh ucilimuse na deteto da znaesh ce to vinagi shte si uci i nqma dago interesuvat bogatashcetata



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор lsa27 (член)
Публикувано07.09.04 10:33



Хихи- и аз я четох тази статия - ужасно наистина. До колкото си спомням даже има определено точно колко чорапи могат да имат децата, пуловери и т.н.

Униформите разбира се са хубаво нещо.

Виж според мен много зависи от детето, от учлището, от учителя, от приятелчетата... каквито и съвети да ти дават ще разбереш чак като започне да учи там детето. Ако смяташ, че това училище ще му даде добро образование - пращаш го там, а винаги можеш да го преместиш ако видиш, че нещо или някой не се отразява добре на детето ти.

Малката ми сестра учеше в частно училище, но я преместиха в нормално и от "отличнчика" изведнъж успеха й мина към средния... просто във въпросното училище са смятали, че щом родителите си плащат - не трябва да я учат, а да й пишат високи оценки - отвратително.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: antea]  
Автор lsa27 (член)
Публикувано07.09.04 10:37



Да - вярно, че както съм го написала - изглежда все едно е било елитно, защото е имало деца на богати хора - глупаво от моя страна. Говоря за математическата гимназия.

Там естествено се влиза с изпити и пак естествено имаше всякакви деца - просто се сетих за мои съученици с възможности и за това, че кой какви родители има и какви маратонки носи никога не е било тема за обсъждане, нито сме се делели на деца с маркови дрехи/маратонки и на такива - без.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано07.09.04 11:42



Според мен много по-важно е да проучиш дали изискванията на учителите са високи, класът добър ли е, има ли висока успеваемост. Ей такива училищни неща. Лично за мен това е най-важното при избор на училище.

За богатите.
Колкото и богат да си, винаги ще има някой по-богат от теб. Ако това те комплексира, лоша работа, защото винаги ще има някой, който да ти създава нови и нови комплекси.
И в живота е така. Може да имаш хубава къща, но някой друг ще има още по-хубава. Просто няма как всички да са еднакви.

А това наистина ли е най-доброто училище за момента?
Питам наистина от любопитство.
Познавам една учителка там, бивша моя състудентка. Изказа се много лошо за нивото на децата. Но имам само нейното мнение, не мога да си създам реална представа за нивото в училщето.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано07.09.04 15:39



Че къде пък толкова ги стресират децата с основните знания? Виж, аз не те убеждавам, само споделям мнения на родители на деца, които учат там. Истината е, че по една случайност познавам доста деца от това училище. Някои са много умнички и образовани, други- не са. Като навсякъде. Всъщност умничките са приети нормално, а другите- чрез ходене на частен учител за подготовка за изпит при "правилните" учители и срещу "правилната" сума. Когато става дума за такъв прием, не съм убедена, че крайният резултат ще е чак толкова добър. Ако в това училище имаше прием, както за всички елитни гимназии, например и там влизаха децата с най-висок успех, щях да се съглася, че е елитно. Но изпит, при който проверяващият знае името на кандидатстващия, не е изпит, а бутафория и резултатът няма как да е супер високо ниво на обучение.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано07.09.04 18:41



Конкретно за Горна Баня нямам наблюдения, но съм останала с впечатление, че там въпреки сериозното количество "гъзарчета" има и прилична доза "нормални" дечица.
По мое мнение много по-важно е какво образование получава детето. И не съм убедена, че щом на училището е лепната табелка "елитно", но се плаща за прием, това е качествено училище.
Най-добре реазговаряй с родители и деца, които учат там и прецени дали знанията, които са получили биха те удовлетворили. В противен случай няма смисъл да пращаш детето там.
Аз, за моето детете, смятам, че е безсмислено да го пращам на някаква "по-специална" градина. В градината целта не е да се научи детето на кой знае какво, а по-скоро да се социализира, да свикне да играе с други деца и пр. Поне на мен ми се струва, че в тази възраст основният приток на знания идва от дома и семейството. Искренно се надявам, че ще намирам време да се занимавам с детето си, да му давам основа за това, което по-късно ще учи в училище.
Вече с училищата е по-различно, но ти сама трябва да працениш дали си струва.



Тема Да ти кажа,нови [re: Дeлфин]  
Автор Ecнaф (новак)
Публикувано07.09.04 19:00



всичко преди Принстън, Йейл или Оксфорд няма особено значение... разликата е след това. Събирай пари за там, каква тук детска градина...



Тема Адски си правнови [re: Ecнaф]  
Автор tinkerbell (the bright side)
Публикувано07.09.04 19:51



Аз бих добавила и Caltech, MIT, Stanford, Harvard, Cornell и т.н. Ама съм една амбициознааа.

Сега Делф., на въпроса ти. Не. Но все пак зависи.

Дали в училището ще те приемат защото си повече умен, или защото си повече богат.

Дали учителките могат да не делят децата на богати и известни и обикновени такива. (Само в скобички, представи си детето ти да пише граматически правилно, но да получава по-ниски оценки от детенце, което пише като zuza по-горе)

Зависи и от темперамента и характера на детето. Колкото и да му говориш, някое може да страда, че е различно, на друго може изобщо да не му пука. Но все пак дечицата в невръстната възраст на ДГ и нач. у-ще имат много силно развито стадно чувство. Малко са тези, които могат и искат да са различни. В тази ситуация, важно е детето да е родено за лидер, или да е много обаятелно, то да е водач, а не да гони другите. Ако може да е Но1 в нещо, най-добре. За момента не можем да имаме обективна преценка дали отговарят на тая точка.

За мен Горна Баня има и един друг минус. Не мисля, че журналистите и политиците са "елитът" на БГ. Дори към повечето такива имам доволно подигравателно отношение, което според мен е здравословно:) Но ако щерката учи в Г. Баня, ще ми е трудно да й обясня, че смятам родителите на една част от съучениците й за нискообразовани нагаждачи:)
И друго, аз самата нямам опит как се оцелява в такава среда. Нач. си училище го минах в периода на социализЪма. Там богатите не бяха чак толкова на почит. После, в гимназията, лидер беше този, който знаеше, а не който имаше пари. В университета имах достатъчно самочувствие и знаех къде тежа. Изобщо не съм се сравнявала по този показател. Та ще ми е доста трудно да се поставя на нейно място и да й дам адекватен съвет по проблемите, с които ще се сблъска.



Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Ecнaф]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано07.09.04 20:31



Кажи ми сега това сериозно ли го каза, или с ирония.



Тема Re: Адски си правнови [re: tinkerbell]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано07.09.04 20:35



"нискообразовани нагаждачи" ми хареса
Откога търся подходящите думи!

И само още едно отклонение. При социализъма на почит бяха децата на активните борци.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Jennifer]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано07.09.04 20:44



Вие пък как взехте да ме поучавате...хич не ме интересува кой бил богат, колко бил богат и каква му била къщата...дали е нарочен, че е от нещастния ни...хм..."елит"или не.



Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Jennifer]  
Автор Ecнaф (новак)
Публикувано07.09.04 20:48



Полу- и само-ирония, понеже всички сме минали през тези въпросчета и вътрешни чуденици. Пък и преди пубертета смятам за по-важно изграждането на характер, отколкото трупане на знания; в този смисъл училище в лош квартал би могло да бъде дори по-полезно, оттам излизат лидерите. За тази младенческа възраст, за която става дума в темата, изобщо ми е смешно да се мисли за "ниво" и подобни, всичко ще е достатъчно добре забравено и без никакво значение след 10-15 години, когато детето ще е отраснало. Племенникът ми (от Кюстендил, учил в най-забутаното възможно училище) изкарва без грам частни учители изкарва 6.00 на кандидат-студентски по математика в СУ... това пък е друг пример - природна дарба. Тези наши родителски притеснения... те си остават само за наше сведение и са видни по среброто в косите, животът не ги признава.

Тъжната истина е, че днес само с пари можеш да осигуриш сносно бъдеще, така че децата ти да могат да заемат добри позиции занапред и съответно и те да са заможни. Без пари можеш само да се кръстиш и да се надяваш на скрити таланти у детето. Образованието вече прави класовата разлика. Но все пак, тъй като парите никога не стигат, добре е да се инвестират разумно - според мен, по-смислен е моментът с висшето образование (и малко - поне година - преди него, разбира се), отколкото моментът с детската градина или началното училище.

Както казва един автор (в Плейбой го четох), нас българите са ни спасили две неща през този преход: образованието (култа ни към него) и собствеността върху жилищата...



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Идиoтчe]  
Автор 3вeзднa нoщ (непредвидима)
Публикувано08.09.04 10:37



В допълнение на мнението ти, с което съм съгласна, мисля че учителите в тоя род училища не оценяват обективно учениците. Защото ако мама и тате на въпросното дете дават достатъчно много пари, а учителите вземат да му пишат слаби оценки отразяваще реалните знания на богаташчето, то това детет ще бъде преместено вероятно в друго училище. Все пак целта на родителите е то да получи "добра" диплома накрая. Така че при обективно оценяване училището рискува да си загуби част от приходоизточниците. Това за съжаление в България все още обезсмисля пращането поне за мен на детето в такова училище.
Аз не искам детето ми което е умно, но аз разполагам с ограничени парични средства и не спонсорирам училището да получава по-слаби оценки от посредствени богаташчета и от това моето дете да се чувства кофти.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: zuzka]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 12:30



Зузке, Зузкеee, кое учелище си посещавала и дали?



Тема Re: за богаташчетатанови [re: yчитeлka]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 12:35



Училище. Извинения за печатната грешка, но клавишите Е и И са близо един до друг.



Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Ecнaф]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано08.09.04 13:22



Разбрах те.
Само че за себе си не мога да си отговоря на едни въпроси.
Тръгвам от малко по-далече.

Точно по времето, когато дъщеря ми тръгваше на градина дойде "модата" на частните детски градини. Много, много съм се чудила как да постъпя и какви продукти ще изкарат тези заведения.

Ето, мина време. Сега спокойно мога да видя и да сравня резултатите: деца от частна и от държавна ДГ. Изводът, който направих е, че частните детски градини не са изплюли някакви по-добре подготвени деца.
Значи от дистанцията на времето преценявам, че съм постъпила правилно, като не съм записала детето в частна ДГ.

И сега за ВУЗовете. Винаги ми е било много интересно как наши ученици отиват във Великобритания и от тройкаджии и четворкаджии тук, се превръщат в отличници там.
Не веднъж тук сме обсъждали разликата в нивото на тяхното образование и нашето.
Значи тези деца, които завършват английските училища след това постъпват в гореизброените учебни заведения, които се смятат за СУПЕР, не а за ХИПЕР елитни.
Е добре, откъде дойдоха добре подготвените кадри за тези заведения?
Още - деца на познати учиха там. За 2 години (4 - 5 семестъра) вземат специалност икономика и информатика. В БГ в кое учебно заведение се взема дори и една от тези нелеки специалности за същото време?


Ей такива въпроси ми се въртят из главата и не мога да намеря отговорите.

Та мисля си, че и обучението в чужбина vs обучението у нас може да се окаже като обучението в частна ДГ vs държавна ДГ.

Е, разбира се, отчитам и плюсовете на обучението в чужбина, но те се изразяват по-скоро в научаване на неща извън училище и създаване на определени контакти.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано08.09.04 13:26



Съжалявам, ако ти е прозвучало поучаващо.
Задала си въпрос, отговорила съм ти съвсем конкретно.

Щом не те интересува кой е богат и каква му е къщата, няма да те интересуват и децата в училището дали са богати или не, следователно изобщо няма проблем и не би следвало да има въпрос.



Тема Програманови [re: Ecнaф]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано08.09.04 14:08



Аз деца още нямам, ама амбициозна програма вече имам

Детска градина и начално училище - кварталните.
Гимназия: според насочеността на детето. Ако е хуманитарче кат мама и тати, никаква Горна баня (за какво му е тоз италиански? екзотика някаква) - беж в Американския колеж. Паричките, спестени през годините на ДГ и начално у-ще, което НЕ Е Горна баня, ще подпомогнат плащането на таксите в Американския (дай боже).
Ако пък не хвърчи в облаците и от малко е ориентирано към по-практически неща, ще разуча въпроса с тогавашното състояние на икономическите гимназии (има някаква по маркетинг и мениджмънт и тем подобни).
Ако е математик (чудно отде ще се извъди, ама кой знае), то изборът ще е някоя математическа.

Като си завърши съответната гимназия, да се изнася на квартира и да си решава само оттам нататък що ще чини.

Българското висше образование, специално хуманитарното такова (СУ), но и икономическото, са като цяло голям зян. Нов Български си е съсипал репутацията и той. Единствено хубави неща се чуват за Американския Университет в Благоевград. Ако има амбиции, да заминава там. Ще получи валидно образование на световно ниво.

Аз съм посещавала ДГ, Началното училище и съм завършила Гимназията (Лицея) в Горна баня. После в СУ (филология, но не италианска) имах интересното преживяване да уча с колеги, завършили Американския колеж. По дисциплина, трудолюбивост и учебни навици тези хора ме сложиха в малкия си джоб. Горнобанският етикет "елитна гимназия" почна да се отлепва по краищата и да се ветрее още след втори курс. И всички предимства на задълбоченото образование по редица предмети (разширен курс по литература с литературна теория; история на изкуството; история на философията; история на религиите и др. супер приятни за изучаване неща) от един момент нататък само ти помагат да блеснеш в компания, да се чувстваш уверен, че "аз това си го знам"... но пак си си един вятърничав интелектуалец, който си лежи само на тия знания, а от тях на практика файда - никаква. Докато тези, които имат навици и умения за яко учене, в един момент с лекота те задминават (колко му е да се навакса) и оттам нататък само им дишаш прахта. А такива навици Горна баня определено не създава - макар и елитна, тази гимназия се завършва без човек да си дава много зор.

А проблемът с "богаташчетата" ще го има във всички училища, в които образованието е на високо ниво. Нормално. Пожелавам на всички ни, включително и на себе си, докато ни пораснат децата, и ние да сме станали богаташи, та този проблем да не ни притеснява

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: Програманови [re: Loretta]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 15:28



mnogo ograni4eno mnenie mnogo......prosta si kato guz,no s ambitsiozna ve4e programa....hahahaah.i za kvo 6te mu bude na tvoeto bude6to 4ave amerikanskia kolej ..ekzotika niakakva 6te da e



Тема Re: Програманови [re: az]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 16:35



нещастно българско човече, не може да не си излееш тъпата злобица върху тези, които с кожата си усещаш, че те превъзхождат, нали?
считам, че постингът на Лорета е много добър и смислен.
особено изводите, които е направила от следването си, съветвам да бъдат прочетени и осмислени от амбициозните родителки - фенки на частните уроци и "престижните" училища.



Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Ecнaф]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано08.09.04 18:18



По повод университетите, исках да кажа, че децата спечелили пълни стипендии от престижни западни университети не са от училището в Горна баня, а са от математическите гимназии, например. А там се влиза с изпит. Както и в езиковите гимназии. Така че, ако детето е талантливо и му се учи, тези гимназии ще му дадат достатъчно, а после "каквото сабя покаже".



Тема Re: Програманови [re: az]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано08.09.04 18:25



Че има някой тъп във форума, има, ама определено не е Лорета. Много разумно мнение и при това обективно, защото идва от човек, който го е преживял, докато останалите говорим само за "какво чух и видях".



Тема Re: Програманови [re: Идиoтчe]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 19:04



a ti ot kude znae6 dali Loreta e u4ial tam ili si govori na izust....aman ot idioti bre...



Тема Re: Програманови [re: az]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано08.09.04 19:08



Айде бегай избивай комплекси в друг форум, моля те.



Тема Re: Програманови [re: lady Marian]  
Авторaz i toi (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 19:56



vie Lady kvo se obajdate.vas niakoi da vi e iskal mnenieto?to taka ili ina4e puknata para ne struva....AMAN OT ZLOBNI, BITI I NEDOEBANI JENI



Тема много ясно :)нови [re: az]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано08.09.04 23:26



естествено, че там е учила
от този форум хората понякога се познават лично
Иначе за "аман от идиоти" мисля, че всички сме на едно мнение



Тема малко закъснял отговорнови [re: Дeлфин]  
Автор Гъceниk (член)
Публикувано08.09.04 23:46



Става въпрос точно за училището в Горна Баня. И трите ми деца ходеха там на детска градина. Казвам ходеха, защото от тази година ги преместих. Ние сме едни съвсем обикновени хора - не сме богати, не сме известни личности, не се занимаваме с политика, журналистика и т.н. Оказва се, че деца на такива родители много трудно виреят там. Челятта ми влезе там с "приемен изпит" и трябваше да плащаме само установените държавни такси. Първо никой от другите родители не ми повярва, че децата ми са влезли без връзки. Второ се наслушах на какви ли не парадокси, като това да си запишеш 3 годишното дете на частни уроци, за да кандидатства там!!!! Трето - струва ми се малко страно дете на 4 години да се интересува каква марка са дънките и маратонките на дъщеря ми.
Базата може да е страхотна, обучението също, обаче не смятам че трябва да затормозявам детето си от толкова малко с такива неща. Егати! Да си дадат отрочето на частни уроци, за да го приемат в детска градина - и това 3 пъти седмично в продължение на 1 година. Не ми се мисли какво е в горните класове.
И в краяна сметка, като не учи в Горна Баня, няма да стане човек ли?!! Другите дето си учат в кварталните училище не оцеляват в живота може би?!

В България няма условия за живот, но живот има!


Тема Re: Програманови [re: az i toi]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано09.09.04 10:46



Не видях и на теб някой да ти иска мнението, а с майка ти не ме сравнявай.

Редактирано от lady Marian на 09.09.04 10:47.



Тема Re: много ясно :)нови [re: else]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано09.09.04 10:59



М-м, някакви проблеми ли имате с идиотите? Ами не им обръщайте внимание, бе! Бъдете над тези неща.



Тема Re: малко закъснял отговорнови [re: Гъceниk]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано09.09.04 17:28



Сериозно?!
Добре, а от чисто любопитство питам какво толкова се учи в тази детска градина, че трябват частни уроци?
И кой извършва тази услуга частни уроци за прием в ДГ? За колко пари и т.н.
Направо като виц звучи! Ужас!



Тема Re: малко закъснял отговорнови [re: Jennifer]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано09.09.04 18:35



За детската градина не знам, но за училището едни познати си водеха детето при учителка от Горна баня и платиха, мисля, над хиляда долара. Ако приемеш, че училището е добро, заслужава си, защото в частните училища 1 година е 2000 долара, а тук с хиляда си плащаш седемте години.



Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Jennifer]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано09.09.04 23:20



Знаеш ли, аз всъщност не се интересувам от подготовката на децата в детската градина. Мисля, че на тази възраст родителите основно дават познания на децата си ако се занимават достатъчно с тях. За тази възраст най-важно за едно дете е да е щастливо и нищо друго...Изглежда съм създала грешна представа за някаква хипер амбициозна майка, заслепена от етикета "елитен". Насочих се към градината в ГБ, защото имам много лоши, ужасни спомени от моята градина и всячески се опитвам да спестя подобни преживявания на моето дете. За частна градина, където госпожите се предполага, че са по-добре платени и мотивирани да се държат човешки с децата, нямам средства, затова много се зарадвах, когато ми предложиха варианта Горна баня...

Щом не те интересува кой е богат и каква му е къщата, няма да те интересуват и децата в училището дали са богати или не, следователно изобщо няма проблем и не би следвало да има въпрос.
Ама разбира се, че не ме интересува! Интересува ме дотолкова, доколкото това би могло да се отрази зле на детето ми



Тема Re: Адски си правнови [re: tinkerbell]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано09.09.04 23:21



Да, и аз си мислех точно тези неща



Тема Re: малко закъснял отговорнови [re: Гъceниk]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано09.09.04 23:31



Да, основното ми опасение е "елитът" да не ми развали детето Защо съм се замислила за там писах по-горе преди малко, т.е. продължаването в у-щето не ми е основна цел...



Тема Re: Програманови [re: Loretta]  
Автор silent (някакъв)
Публикувано10.09.04 10:42



и аз така съм с амбициозна програма............кат одъртея и се пенсионирам отивам на хаваите да си пека ревматизма и да пецкам стари баби хавайки..........ако пенсията ми го позволи ако ми става патката и ако междувременно не са ме погребали в дъбов ковчег..........

незабележим


Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Дeлфин]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано10.09.04 11:32



Не, напротив, не си ми създала такова впечатление. На мен лично повече ми харесват амбициозните родители, отколкото тези, които не поглеждат децата си. Но не съм си съставила лошо мнение за теб ни най-малко, напротив. Добре е че питаш и искаш мнението на хора, които имат впечатления.

Да ти кажа за нашата ДГ. Неведнъж съм хвалила тук госпожите. Просто им идва отвътре да работят с децата. Напоследък все се натъквам на детски и начални учителки, които работят както се казва за слава. Много им се възхищавам. Сериозно ти говоря.
Ето, дъщеря ми завърши детската градина, тази година ще бъде 3 кл., аз самата в работата си имам контакти и с този контингент учителки, нито за една от тях не мога да кажа каквото и да било лошо. За съжаление, в основна степен картинката не е така розова и това ме притеснява, но има още време:))



Тема Моля, спрете!нови [re: Дeлфин]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 12:00



Поста ми не е насочен конкретно към теб Делфин, той е към всички.
Четох, четох, четох... и се смаях...
Така ли се изпари всичката човещина по тези геогравски ширини!? Защо в купищата писания за обучението и възпитанието на децата, никой не употреби думите доброта, хуманизъм, щедрост, смирение, любов... Защо говорейки за децата си казваме:амбиция, чужбина, гъзария, елит, лидер, водач, богат, мениджмънт, собственост, № 1, най-, по-, пари ...?
Да, Лорета говори за трудолюбие и дисциплина, но само и вижте завършека...
Зузка се опита да каже нещо нормално, но вълната от злоба и амбиция я помете. Злостни, неточни забележки и подмятания...
"аз" ви напсува, та дано се сетите, че в снобарията и първенющината си сте прекрачили всички човешки граници, но и това не ви завърна...

Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!



Тема Re: Моля, спрете!нови [re: Бoнчo]  
АвторMaya (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 12:15



pozdravlenia.strahoten na4in na izkaz.az mislia 4e mnogo dobre im go kaza.



Тема оффнови [re: silent]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано10.09.04 12:48



В дъбов пък ти. Тъкмо оня ден получих в пощата една рекламна брошура на погребална агенция. Най-евтиното погребение излиза 353.80 лв - с "ковчег обикновен" и 20 души посетители. Това са 3 пенсии и нещо.
Престижното погребение ти позволява да си избереш (така де, да ти изберат) ковчег по каталог и там може да има и дъбов, не знам. Но така излиза 900 лв. Това са даже още повече пенсии.
Та не знам, на Хаваите май по-добре, пожелавам ти го А аз ще взема и една погребална програма да си направя - тъкмо са ми пратили цените - поне да си избера цветя по мой вкус и житото да е с орехчета вътре.

Баси, извинявайте хора, ама се чувствам малко странно откак получих тоя знаменит лист по пощата и нещо прещраках. Ни върви да го изхвърля, нито - да го задържа... Нали съм свикнала да се мисля за безсмъртна...

a wee little girl with a can of gasoline


Тема образованието и паритенови [re: Бoнчo]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано10.09.04 13:23



Аз ще се обадя, само защото си ме споменал персонално в постинга си.

Да, в днешно време образованието все повече се превръща в приоритет на финансово осигурени хора. Това не е приятно на никого от нас, но е факт, пред който няма смисъл да си затваряме очите.
Това се отнася не само до конкретното училище или университет, но и до средата, която се създава в детските градини и кварталните начални училища. Защото София вече е разделена на райони и кварталите започват да придобиват класов облик. Знае се в кой квартал колко добре осигурени хора могат да живеят, и съответно нивата в учебните заведения, където учат децата от квартала, ще започнат все по-ясно да отразяват тези реалности.
И тук става въпрос не само за ниво на образование, но дори повече - за поддържане на някаква среда. И най-ентусиазираният учител не може да си свърши добре работата в клас, където незаинтересовани гаменчета му джвакат дъвки насреща и му държат неуважителен тон. А това ще са училищата на бедните. Може би не все още, защото имаме натрупана инерция отпреди, а и защото кварталите още не са толкова силно обособени. Но тенденциите са ясни и са именно в тази насока.

И ако си беден и можеш да си позволиш да живееш само в скромните предградия, и в кварталното училище детето ти учи заедно с гореспоменатите гаменчета и при некадърни учители с минимални заплати (понеже свестните са напуснали) - е, кажи ми, за каква доброта, хуманизъм, щедрост, смирение, любов ми говориш? Може и да ги получи - нищо не е изключено - но шансовете да попадне например в бандичка обирджии на автомобилни касетофони или на GSM-и по улиците според мен е далеч по-голям, отколкото ако е в "елитно" училище сред подбрана среда от неслучайни хора. И опасността от това детето ми да го тресне гъзарията и да се превърне в самозабравило се снобарче я смятам за по-малкото зло от това да попадне в банда и да стане престъпник, или да се задоволи цял живот с някаква нископлатена, неблагодарна и съсипваща здравето му работа (защото за по-добра няма да има шанс и амбиция). По-добре снобар по собствен избор, отколкото лузър поради липса на избор.

И понеже мнението ми звучи много крайно, искам да уточня, че говоря за едно възможно (и доста вероятно) бъдеще, когато според мен нещата ще стоят горе-долу така. Не говоря за сега, в момента все още е мътно и крайностите не са толкова рязко изразени.

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Ти говориш ...нови [re: Loretta]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 14:12



... за "бъдеще" на "бананова република", към каквото, смятам, не се стремим. То мисленето и децата ни ще ни определят бъдещето.



Тема сериозна съмнови [re: Jennifer]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано10.09.04 14:28



не ами отатък минава!!! За да тръгна да си места диванетата, не е просто ей така
Трагедията е, че в децката не ги занимават с нищо кой знае какво повече. Имат си там някаква тяхна програма, но да е чак толкова велика - не е! С голям мерак си записах голямото там (тя е плашещо малко генийче) и мислех, че съм намерила най- доброто. В последствие се оказа, че освен прекрасна база, не можаха да предложат нищо по- съществено.
Частни уроци обикновено дават самите преподаватели от ГБ. Услугата излиза около 1000 евро. Честно казано бях толкова шокирана, че не разпитах за никакви подробностил



Тема П.П.нови [re: Loretta]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 14:51



Внимавайте с пожеланията, някой се сбъдват!
Знайте, че пожелавайки богатство то означава власт, сила, влияние върху много хора. Попаднало в грешни ръце всичко това може да е пагубно. Спомнете си утрешният ден и събитията от преди три години...!
Богатството е отговорност, която не всеки може да носи! На богатия е нужен много повече морал отколкото на бедния. За това съществуват държавата и правото, за да пресичат пътя на непочтените към властта.
Богатството е средството, което най-лесно изважда простотията на показ.

Слепият стремеж към богатството, ти отнема много, а вероятността да го достигнеш се превръща в опастност за околните и за теб самата. Ако желаеш, мога да ти копирам тук "Приказка за стълбата" от Смирненски.



Тема Лелееееееееееееенови [re: Loretta]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано10.09.04 14:59



Ти направо ме хвърли в потрес. Дааааааааааааааа селд като разбрах, че си възпитаничка на Горна Баня, у мен не остана и капка съмнение, че съм взела най- правилното решение да махна децата си от там!!!
Незнам на колко години си и на базата на какъв житейски опит говориш, но ще ти споделя моя. Завършила съм квартална гимназия и после УНСС, което не е нито едно от изброените от теб елитни училища. Кандидатствах магистратура в Лондон и ме приеха с пълна стипендия. Работя в БГ за едно доста известна международна институция. Докарвам си достатъчно пари, та да могат децата ми да учат където си поискат по света. Работата ми е сварзана със страшно много контакти с доста преуспели чужденци, както и с доста високопоставени хора. Повечето от тях са съвсем земни хора. Еквивалента на средно образование са завършили в ДЪРЖАВНИ УЧИЛИЩА, къде що годе елитни, къде не. Висшето си образование, обаче са завършили в доста елитни университети с пълна стипендия. Забележи, мама и тати не са им дали парички да учат. Те сами са се напънали. И знаеш ли какво - част от тия хора идват от съвсем обикновени семейства дето живеят в крайните квартали.
Хората обаче са се борили и учили. Имено такива хора преупяват. А не такива дето живеят в богати квартали, мама и тате плащат всичко и на човека не му се налага да си мръдне пръста!
Изобщо в БГ се наблюдава доста криво разбиране за елитност.



Тема БЛАГОДАРЯ ти, Мая!нови [re: Maya]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 15:14







Тема Re: Моля, спрете!нови [re: Бoнчo]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано10.09.04 15:30



На доброта, хуманизъм, щедрост, смирение и любов детето се учи вкъщи, ако има добър пример пред себе си. Останалото си е част от реалността и е съвсем нормално. Естествено е човек да се стреми към успех, лидерство и т.н. И това не означава, че тези деца ще израстнат като лоши хора. Дори нещо повече- богатият човек може много повече да помогне и на околните да се чувстват добре, така че не виждам защо не трябва човек да бъде амбициозен.
Така че за каква снобария и първенющина става дума? Говорим за придобиване на знания. Затова се ходи на училище.



Тема Re: Лелееееееееееееенови [re: Гъceниk]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано10.09.04 16:39



И ти ме хвърли в потрес. Ако всичките чужденци дето познаваш са завършили елитни университети с пълна стипендия, мога само да ти завиждам... Обаче просто направи една справка какъв процент от хората в елитните университети не са със стипендия преди да говориш глупости, моля те. Поради самия факт че ти си учила в такъв би трябвало да знаеш това.. но от думите ти не личи нищо такова. За да учиш на запад си трябват яко пари. Това си е факт.

Много ясно че е най-добре да си интелигентен, работлив, находчив и т.н. и т.н., много ясно че тия хора обикновено преуспяват... Няма какво да го кометираме това.

Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.


Тема за промените; за разбирането за елитностнови [re: Гъceниk]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано10.09.04 17:21



Гъсеник, преди да се нахвърляш върху мнението ми, прочети го първо по-внимателно и обърни внимание на последния параграф. Реагираш емоционално, защото приемаш нещата твърде лично. А те не са. Опитвам се да изложа наблюдения върху обективно протичащи процеси в нашето общество. Интересно ми е какво мислиш ти като икономист за тези неща, затова ще се опитам да се поясня, за да съм сигурна, че си ме разбрала правилно.

Твоят пример и примерът на твоите колеги не оборват моите предвиждания за бъдещето, защото вие (а и аз, и повечето, които днес са млади родители) сме продукт на предишната образователна система. А тя доста бързо се променя.

От това, което си казала за себе си, оставам с впечатление, че си завършила средното си образование преди поне 10 години. В гимназията си влязла някъде преди 15. Това значи, че информацията ти за кварталната гимназия (в която е възможно да се получи свястно ниво на образование) е за периода 1990-1995 година горе-долу. Съгласна съм, че през този период общо взето не беше чак толкова определящо къде е учил човек - навсякъде имаше възможност да се изучи добре.

Децата ти са родени някъде през 1999-2001 година (щом са вече на градина, над първа група, а не са още на училище). Дете, родено през 2000 година, ще кандидатства за гимназия през 2013-2014г. Това пък е периодът, за който аз говоря. Опитвам се да кажа, че според мен през 2013 година ще е почти невъзможно в напълно безплатното, стандартно средно училище (в работнически квартал, а не, например, в Изток или Лозенец) детето да получи образование на достатъчно високо ниво, което да го постави в равностойно положение с възпитаниците на скъпите, елитни гимназии, където учат подбрани хора (с най-високи оценки от конкурсни изпити, ПЛЮС достатъчна платежоспособност на родителите).

Разбира се, изключения винаги ще има. Те ще се превръщат в легенди, защото постиженията им няма да са по силите на всекиго. Тръгнали са с неравен старт, а са постигнали повече от другите. Докато днес ти и твоите колеги дължите постижението си тъкмо на сравнително равния старт, който повечето от нас имахме преди 15 години, и в този смисъл твоята магистратура в Лондон няма да стане легенда. Радвай се, че си имала този шанс; но за децата си знай, че няма да го имат, защото времето ще бъде различно, и мисли как да им осигуриш възможно най-високия старт, който можеш.

И последно: елитното училище не е това, в което на човек не му се налага да си мръдне пръста. Напротив. Това е училището за бедните. Там важното е да се избута някак и никой не си дава зор, защото хората и без това са обезверени, без амбиции и с други, по-важни належащи проблеми.
Елитното училище е това, в което се скъсваш от учене, за да се превърнеш един ден наистина в елитен кадър. То може да ти предложи възможности да добиеш разностранни знания и да развиеш всякакви интелектуални и артистични заложби, но няма да те търпи, ако си мързелив и нехаен. Именно затова смятам Италианския лицей за училище, чийто етикет "елитно" е доста съмнителен. И затова виждам надежда в Американския колеж, който обаче, за зла беда, е освен елитен, и много скъп :)

a wee little girl with a can of gasoline


Тема богатствонови [re: Бoнчo]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано10.09.04 17:40



В никакъв случай сляп стремеж към богатство!
Стремежът е към други неща, но част от тях за съжаление скоро ще могат да се постигат само от финансово осигурени хора

Забележи: говоря за осигурени. Не за тънещи в охолство. Абе искам да мога да плащам таксите в училищата, които искам, и в университетите, чиито програми намирам за отговарящи на личните ми интереси. Ето например вчера разглеждах на сайта на НБУ програма по фамилна и брачна психология и психотерапия, където преподава и една моя бивша учителка. Аз имам отколешен интерес към темата и бих искала ей така за лично самоусъвършенстване (това нали е хубаво?) да съвместя почасовата си работна заетост с добиване на знания в тази област, без непременно да преориентирам целия си живот към психотерапията (късно ми е). За съжаление, удоволствието ще ми струва грубо 600-800 лв на семестър (по сегашните цени) за минимум 5 години, и въпреки че това не е кой знае колко, в сравнение с цените на Запад или в други, по-престижни частни програми, аз все пак не мога да си го позволя.
Не искам хеликоптери и басейни, не искам къща в Бевърли Хилс - искам само да мога да си позволя неща като свястно образование на себе си и децата ми, богата културна среда, цивилизовани отношения. Достойно съществуване. Това, Бончо, преди 15 години сме имали общо взето наготово. Днес вече не. А нашите деца ще го имат само ако много, много се потрудят и ги споходи и късмет.

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: богатствонови [re: Loretta]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано10.09.04 18:50



за съжаление си много права

И не заради това, че сме щели да станем бананова република (както спомена Бончо). В богатите страни също е така.




Тема Re: Лелееееееееееееенови [re: Paganel]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано10.09.04 19:14



Прочетох си още веднъж мнението, за да видя къде точно пише че ВСИЧКИ чужденци, които познавам са със пълни стипендии. Говорех за хора, които наистина са успели и са направили много добра кариера. Като ми кажеш, какъв процент, от хората дето ги познаваш са такива, ще ти кажа и какъв процент от хората дето учат по елитните университети са на пълна стипендия!
И да права си - ако не си на пълна стипендия е страшно скъпо да учиш в чужбина (то ти излиза достатъчно скъпо и да си на пълна стипендия). Въпросът е друг - това, че си завълшил еди къде си все още не означава, че ще преуспееш.
Според мен първо трябва да научиш детето си точно как да успява в живота, а не да смяташ, че този проблем ще се реши като го запишеш някъде си!



Тема Re: за промените; за разбирането за елитностнови [re: Loretta]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 19:14



отлични анализи, Loretta!
за съжаление, ние от епохата на равния старт сме доста склонни да залитаме в емоционални и философски отклонения, но трябва да се научим да приемем реалността - такава, каквато е и каквато ни се очертава.



Тема Re: за промените; за разбирането за елитностнови [re: Loretta]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано10.09.04 19:34



Има известна логика в това, което казваш, но има и доста неща за които не си съвсем права.

Когато аз завърших гимназия, наистина нямаше чак такова разделение на богаташки и работнически квартали (от там и на такива училища) Въпреки всичко нямахме еднакъв старт. Примерно за да учиш сериозно език в училище, трябва да са те приели в езикова гимназия. А в софия тогава бяха точно 5. Някои бяха малко по привилигировани и влизаха по- лесно
Така, че за да ме приемат в Лондон ми се наложи да уча английски сама (което включваше и 1 година работа като детегледачка в Англия)

Не е ясно дали през 2013 година държавните училищата в богаташките квартали ще са по добри от тези в работническите (в общи линии наблюденията ми показват че не е точно така). Тука вече възниква въпросът дали платеното частно образование като цяло, ще е по- ефективно от държавното. За сега, противно на всякаква логика, в БГ това не е така. В общи линии един ученик завършил математическа, английска или финансово-стопанска гимназия, има значително по- добра подготовка от децата учили в частни гимназии.

И третото което е учене в профилирана гимназия, означава че детето е вече на 14-15 години. На този етап от живота му съм склона да дам повече пари, за да му подсигуря качествено образовани. За сега в БГ няма да ми се наложи да дам пари, защото там където може да научи нещо е безплатно, а там където е платено е безмислено да го давам. Това и възрастта, в която трябва да научим децата, че трябва яко да се трудят, за да постигнат нещо и трябва да осъзнаят, че мама и тате няма вечно да са там и да плащат за всичко. В БГ платени училища се научават на доста снобизъм и най - вече да искат еди какво си, дето еди кой си го бил имал. Това със сигурност не е елитно училище.

Та в общи линии основното ни противоречие дойде от факта, че аз ти говоря за тук и сага, а ти се опита да начертаеш един от многото бъдещи модели.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор silent (някакъв)
Публикувано10.09.04 21:30



баси .............как е тръгнало след години ше се омиришеми гладни ше са скитаме щот кат гледам как е тръгнало всичко отива да учи в престижни университети колежи начални училища и детски градини..........и един ден ше се окаже чевтая държава няма да има един неизучен дет да дойте с боклучарката да ни извозибоклуците ..............да не говорим че и магазинерки нняма да има хляб да ни продават.......няма да дочакам пенсията май по скоро ше се изнасям за хаваите..........


незабележим


Тема Re:Пък те това обеснява всичко.......нови [re: Дeлфин]  
Автор silent (някакъв)
Публикувано10.09.04 21:41



написано по-горе.........Случайно попаднах на него в друг клуб и копнах от некой си кире господ здраве да му дава..........
"Да станеш родител означава да оглупееш. Това е заключението на американски учени, изследвали 173 семейни двойки преди те да се сдобият с дете и след това, информира в. "Сън". По време на 5-годишното проучване специалистите установили, че родителите били по-умни преди раждането на детето. Коефициентът им на интелигентност обаче намалял с около 20 точки след появата на бебето. Според учените причините за оглупяването на родителите са психологически, а не биологични. Не се знае още дали процесът е обратим.
Американските специалисти смятат, че младите родители губят чувството си за обективна преценка. Те вярват, че децата им са най-умните ученици и най-добрите спортисти.
Аз имам двечки, да са ми живи и здрави !
...ма като си помисля че на Царо са му четири "

Особено ми хареса последното изречение . Разгеле че язе съм едничко та вервам процента ми мъненичък........

незабележим


Тема а... и аз го четох тва снощи :)нови [re: silent]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано10.09.04 23:58



ама като си помислих колко черни котки ще ми се нахвърлят, ако само го постна като тема за размисъл това и предпочетох да се въздържа... така де, все малко акъл ми е останал в тиквата след 1-то дете :)))))




Тема Re: а... и аз го четох тва снощи :)нови [re: Hell]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано11.09.04 08:23



Аз мисля, че това важи главно за първите деца. След второто, третото човек свиква и започват да не му се виждат толкова гениални и неповторими, така че разумът започва бавно да се завръща в главите на родителите.



Тема Re: за промените; за разбирането за елитностнови [re: Гъceниk]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано11.09.04 19:13



Ама защо делите кварталите на София на престижни и не, като от преди 10-ти и досега няма ясни критерии за елитност. Как Лозенец ще ми е престижен квартал, като се прескачат една връз друга новопостроени кооперации и все по-гъсто става. И кои са новодомци там - мутри, мутреси са се объркали с някогашната интелигенция. В крайните пък квартали (живяла съм половината си живот там) прииждат и се установяват хора от вътрешността на страната, търсейки препитание, вярно, много от тях с хъс да успеят, но има и алкохолици, цигания, атвокрадци и всякакви дребни престъпници и хитреци. Въобще всичко се е объркало с някакво крехко равновесие. За Симеоново, Бояна, Драгалевци е същия хаос - жители с наследствени фамилии наред с новобогаташи, чалга-певци, българи емигранти, мутри, неосъдени мошеници Барбуков&сие и т.н. Може да се говори за скъпи и бедни квартали (от икономическа гледна точка), но не и за елитни (от гледна точка на жителите).

По отношение на училищата е почти същото,както преди: елитни (в смисъл учи се по-сериозно) са езиковите, математическата, НПМГ, НСОУ, Американския... Но и тук не пречи да има "парашутисти". Разликата е, че не привилегии, а корупция е по-лесното влизане и завършване на тези 5-6 училища. Все още няма гаранция в частното образование у нас. Обаче със сигурност за образование са необходими пари - за квалификационни курсове, за книги и полезни учебници, за Интернет, за бригади-стажове и обмен на опит в чужбина, за основни средства като компютър, маслени бои, четки, платна, глина и т.н. (за дете с талант по искуства), спортни уреди (ако детето има спортни наклонности) и т.н. И последно, дори детето ни да е завършило едно или другопрестижно училище, т.е. да има престижни дипломи, то тепърва след това ще доказва струвало ли си е или не.

По темата дали децата ни да учат в елитни училища, моето частно мнение е да преценяваме от гледна точка на средата от съученици, атмосферата, създадена от учителите и дали това ни по чергата, защото по последния критерий много лесно е децата да се комплексират и заради това да подтиснат свободата да развият своите възможности. Това може да се случи както в Италианския лицей, така и в общинско/държавно училище.



Тема Re: Моля, спрете!нови [re: Бoнчo]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано11.09.04 19:24



Причината да не се наблегне на изброените от теб е, че тук се разисква предимно образованието, което се получава в училищата и градините. Твоите доброта, хуманизъм, щедрост, смирение, любов са качества, които се възпитават в домашна обстановка, тоест - темата, в която трябва да се обсъждат е друга.
Ако ти очакваш някой друг (градина, училише, университет) да възпита тези качества в децата ти, жалко за теб, жялко и за тях...



Тема Re: Моля, спрете!нови [re: Идиoтчe]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано11.09.04 19:31



Подкрепям с две ръце :-)



Тема Посмали малко ....нови [re: Гъceниk]  
Автор bib.bib ()
Публикувано11.09.04 21:46



В Бг вече доста хора работят с чужденци, дошли да изкарат тук м/у 1 и 5 години, причините знаеш, щом работиш с тях
Статистиката ти обаче е малко грешна. Ще ми бъде интересно да чуя името на един чужденец работещ или работил в Бг, който да е завършил наистина елитен университет.
Не се шегувам, напиши само едно име, придружено с университет и образователна степен
За добро или лошо животът не е черно-бял.
Поздрави!



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: bib.bib]  
Автор hot pocket in the 4Os (новак)
Публикувано12.09.04 06:48



Margot Downs, B. A. Bowdoin College



Тема а след 10-тото...нови [re: Идиoтчe]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано12.09.04 12:32



започват да им забравят имената :))))

Абе имали пари за харчене американците, правили си някакви изследвания :)))




Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано13.09.04 01:44



Аз доскоро бях категорична, че това не би трябвало да има значение, щом на това място детето ми ще получи добро образование, че от малко трябва да разбере, че не е важно каква марка маратонки носиш, а какъв човек си...но взех да се замислям, особено като знам как повечето новобогаташи обичат да парадират с възможностите си и учат на това и децата си.

Аз СЪМ категорична, че няма значение.

И съм сигурна, че ти в къщи правиш всичко възможно да възпиташ детето си така, че да гледа над тези неща.

Не забравяй, тя винаги ще има допир до новобогаташи с маркови маратонки.
Ако не са съучениците, то ще е комшийчето или братовчедката. Все някой, все някъде, все някога.

Та затуй, не се притеснявай толкова много. Просто работи над детето си да й вдъхнеш увереност и самочувствие в такива ситуации.

Макар че... познавайки те поне малко виртуално... този съвет не ти е нужен. Сигурна съм, че ти правиш това от как бебето се е родило .

(Още помня как за първи път прочетох нещо от теб. Ставаше въпрос за отношението към новородените. Мненията ни напълно съвпадат. Та... съдейки по моята бивша новородена, на твоята бивша новородена не би трябвало да й липсва самочувствие, дори напротив!)

Истината боли един миг,
лъжата - много по-дълго...


Тема Моралнови [re: Loretta]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.09.04 10:47



Да! Морал е ключовата дума. Не богатство, бедност, заможност или каквито и да било категории, определящи степента на благосъстоянието.
Възпитанието не е целенасочена дейност, която се извършва от определени лица в определено време. Това е перманентен процес. Средата възпитава! Възпитанието се извършва дори и от съседа-пияница. Нищо не се получава, когато вие в къщи демонстрирате добродетелност, а като излезе детето на улицата се сблъсква с кучите нрави. Ужасявам се от мисълта, че бъдещето на България расне в такава мутренско-снобарска обстановка. Още по-ужасно е, че и тези които нямат възможност да покажат "белизите на успеха" съгласно настоящата местна "мода", още по-силно се стремят към това. /в нормалните страни такъв неистов стремеж към перчене с богатство няма/ Да! Това възпитава децата ни. И вие сте така възпитани и за това неможете да приемете, че амбицията ви е нездрава. За това на децата се разказва приказката за Златната рибка. Не за да си помечтаят за лесни печалби, а за да разберат, че алчността на бабата е опасна. Специално за теб Лорета по повод думите ти "Забележи: говоря за осигурени. Не за тънещи в охолство." ще кажа: - И бабата първо иска ново корито и нормална къща. Или една друга поговорка: "Пътят към ада е покрит с добри намерения".

Приказките са много поучителни. То сигурно за това децата немогат да четат, та родителите им да си припомнят приказките и ако не са ги разбрали на времето, сега да се позамислят ...



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: hot pocket in the 4O]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано13.09.04 11:34



B.A. в колежче? Bachelor of Arts :))))))
не ни разсмивай, това е три годишно обучение и тук не се признава за висше университетско образование дори.



Тема Re: Моралнови [re: Бoнчo]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано13.09.04 13:22



а като излезе детето на улицата се сблъсква с кучите нрави.

Детето цял живот ще се сблъсква с кучите нрави. Дали ще им се поддаде зависи от това, което е научило в къщи и от примера на родителите. А средата е такава, каквато си я направим.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: bib.bib]  
Автор Гъceниk ()
Публикувано13.09.04 15:13



Никъде не съм споменала че въпросните чужденци работят в БГ. Казах, че аз работя с тях, а аз работя за международна финансова институция, което означава, че в повечето случаи това са ни клиентите или колегите от чуждестраните офиси. Единствено шефът ми е французин и има пет годишен договр за работа с в БГ.



Тема Re: Моралнови [re: Бoнчo]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано13.09.04 15:17



Според мен ти имаш известна трудност с дефинирането на сърцевината на разговора и затова се намесваш с не до там адекватни забележки.
Моралът не може да замести финансите, не е и нужно да ги замества, защото тези неща не са взаимноизключващи се. Те просто изпълняват напълно различна функция и в контекста на нашия разговор няма никаква причина да ги противопоставяш едно на друго.
Не разбирам защо настояваш да го правиш и да слагаш това противопоставяне в центъра на аргументацията си. Така на практика не може да се води спор, защото всичко се изкривява през някакъв ъгъл и на практика се измества въпроса.
Как например с морал ще си платиш таксата за училището или ще купиш дрехи на детето?
И като използвам този аргумент аз не искам да кажа, че моралът не служи за нищо, а просто че не служи за нещата, в които ти се опитваш да го набуташ.

В този клуб има много теми, в които се разискват най-различни апекти на възпитанието в морал. Но тази тема конкретно е за да се дискутира образованието. И в частност - това, което струва (много) пари. Така че финансовият въпрос е пряко свързан с темата на дискусията и по никакъв начин не изключва или се противопоставя на морала. Просто темата е за друго.

Иначе ти си подхващаш тук едно ръкавче, в което да дискутираме морала. Няма проблем, но защо трябва да е в тази тема?!
Възпитанието и улицата - щом те влече, можеш да си пуснеш нова тема, никого не сме спрели до сега.



Тема Къде е връзката???нови [re: else]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.09.04 16:52



Темата е "богаташчетата". Поставеният от Делфин въпрос е, дали да си даде детето в "елитно" училище, където властва Цар Долар /даже не и Цар Лев/ и всичко там се съизмерва с него? С написаното от мен й отговарям, да не си дава детето в "елитно" училище, щото има и други мерни единици като моралните, метричните и др. например.
Ако го бях написал така, по-ясна ли щеше да е връзката ...???



Тема Re: Къде е връзката???нови [re: Бoнчo]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано13.09.04 18:22



То така хич не ми стана ясно.
Какви са метричните мерни единици?
Може би си искал да кажеш, че не си струва да се получи качествено образование, ако детето ще е заобиколено с деца, които слагат парите на много високо място в класацията на ценностите си.
Само че тук нещата отиват в малко по-друга посока. Например кое е това училище, в което няма деца, които да слагат приоритет на финансите? Някое държавно? И кое точно?
Според теб има ли училище, в което приемат децата на принципа на високия морал? Приемен изпит по морал... нещо такова ли си представяш?
И най-вече защо мислиш, че за да научиш едно дете на хубави качества, ти трябва да го откъснеш от реалния свят? Не мисля, че на добро се учи, като му забраниш да вижда лошото. Как ще направи сравнението?
Според теб то никога не трябва да вижда пияния съсед? Еми аз много години на ред в най-ранната си детска възраст виждах пияния съсед, играех си с неговата дъщеря, живеехме на една улица. Вечер, когато се прибираше с клатущашта се походка, всички деца бягахме от улицата и се криехме. Изглеждаше ми като някакъв деформиран човек, като чудовищата от филмите, ужасявах се. А дъщеря му често липсваше, защото след поредния скандал майка и се изнасяше заедно с нея за известно време.
Сега като ме накара да си припомня тази случка се сетих защо имам силна непрязън към алкохола, не бях се замисляла до сега.
Отплеснах се. Това беше просто един пример. Идеята ми беше, че ако затвориш едно дете в среда, където има само "добри" хора, то сигурно ще стане много добър човек, който обаче ще бъде пометен в мига, в който си покаже носа в реалния свят. Няма да знае какво да очаква от другите и как да реагира на гадостите.
Ролята на майката не е само да създаде добър човек, но и да го научи да оцелява в средата, в която му предстои да се оправя сам. Иначе процесът се обезсмисля.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: jam]  
Автор hot pocket in the 4Os (новак)
Публикувано14.09.04 00:14



Глупости. Образованието е четири години и се признава за висше в България.
А и жената е на 22 за Бога, очакваш да има докторат ли? За ВА колежът е много елитен.



Тема За първосигнално реагиращитенови [re: else]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано14.09.04 09:49



Метричните мерни единици са : милиметър, сантиметър, ме.... и др.
Обществото е съставено от хора. В тази група от хора по някаква случайност попадаме и ние с Вас. Ценностната система на обществото се изгражда от неговите членове, ерго и Вие, многоуважаема госпожо, участвате в този процес, колкото и странно да Ви звучи. От тук можете /предполагам/ да се сетите, че и от Вас зависи в каква среда ще живеят Вашите и моите /забележете и моите/ деца, т. е. бъдещето на тази страна. Може би е хубаво да се помисли, дали да не се научат, че от тях зависи тяхното бъдеще... Да, но как?? ... Как ще го разберат като на родителите им се налага по сто пъти да се повтаря едно и също нещо и те немогат и немогат да разберат, че не трябва да стоят и да гледат и да се нагаждат към външната среда, а да направят нещо. Като на първо време да възпитат децата си както подобава на достойни граждани, а не като оцеляващи измекяри...

Средата в която ще расте детенцето ми е куча, затова ще го възпитам като псе! - БРАВО!!!! Страшна си, мамче, ти си нашата гордост!!!! Ама то отрочето ти по закона на джунглата, първо твоето гърло ще пререже, за да ти наследи апартамента, например...

Може да се оцелява по достоен начин! Но той е по-трудния. Та нали за това уж се стремите към доброто образование или ще си противоречите? Научете децата си, да НЕ се движат по най-малкото съпротивление. Търтеи има много. Докажете, че можете и най-вече искате повече за децата си.
Значи след като от възпитанието на Вашите деца ще зависят другите, за Вас доброто възпитание придобива задължителен характер!!!


Та къде, викаш, била връзката...????



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: hot pocket in the 4O]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано14.09.04 10:38



първо, бакалавърски степени по америката масово раздават и след 3 годишно обучение, де да знам твоя казус че е учил 4 или че е на 22 годинки? това го нямаше в първоначалната информация.
второ, туй колежче само вие си знаете колко е престижно. титлата BA по принцип е толкова престижна, че еша си няма (кавички!)
второ, в България бакалаврите учат 4 годинки - да, ама магистрите учат 5!
висше университетско образование, много съжалявам за твоята позната, се получава след 5 години учене.
примерът ти не е адекватен, с две думи...



Тема Re: За първосигнално реагиращитенови [re: Бoнчo]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано14.09.04 10:42



ъ-ъ-ъ, драги Бончо, при цялото ми уважение към твоите възгледи, които до голяма степен споделям, в случая на дискусията ти с else, първосигнално реагираш ти. жената изобщо не е казала това, което ти й приписа...



Тема Възможно е...нови [re: jam]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано14.09.04 12:06



Много е вероятно моята реакция да е била неадекватна. Но тогава защо else се противеше толкова на това, че призовах за повече морал във възпитанието? Според нея това би създало някаква утопична, измислена среда, излизането от която щяло да е твърде стресиращо или пагубно за подрастващите.



Тема Re: Възможно е...нови [re: Бoнчo]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано14.09.04 17:52



Горния ти постинг го оставям без коментар, просто защото нищо не би могло да се коментира по него, без да е загуба на време

Призивът ти за повече морал във възпитанието, насред тема, която обсъжда образователните качества на определени училища, прозвуча горе-долу така:

Как може да си говорите за това къде децата ви ще научат по-добре математиката и историята (примерно), вместо за това колко е важно да ги възпитаме като морални личности!

Ти още тук не ме разбра и трябваше да ми стане ясно, че няма смисъл да продължавам разговора.
Никога не съм се противила на морала във възпитанието, нито съм казвала, че това ще направи от децата утописти. Казах само, че не трябва да ги крием от действителността, да треперим да не би случайно да видят някой "лош" човек, че току-виж осъзнали, че и такива ги има.
Ако не разбираш разликата, наистина няма смисъл да спорим повече.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: jam]  
Автор hot pocket in the 4Os (новак)
Публикувано14.09.04 18:35



Аха. Раздават ги, ако си могнал за три години да свършиш работа за четири, което значи, че си още по-добър. А в България всеки, който е учил повече от две години, има висше образование.

Неадекватно е, че очакваш примерът да е получил елитно образование по бългрските стандарти, ама в Америка, а въпросът беше да е поличул елитно американско образование. За Америка колежът си е елитен, виж тук http://www.usnews.com/usnews/edu/college/rankings/brief/libartco/tier1/t1libartco_brief.php.



Тема ДА!нови [re: else]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 09:22



Как може да си говорите за това къде децата ви ще научат по-добре математиката и историята (примерно), вместо за това колко е важно да ги възпитаме като морални личности!

Това исках да кажа. И още:

Какъв е смисалът от образование, след като то произвежда образовани мутри.

И накрая исках да изразя погнусата си от т. нар. "елитни" училища в които първенютата се изпотрепват да си набутат децата с израза: "То от сега трябва да си знае средата."
Исках, доколкото мога, да предизвикам размисли у пишештите тука на тема, като си плащам на "елитните" училища, не плащам ли за стабилизиране на първенющината и фолк-снобарията..??? - Щото знания така и така от там не чакай...



Тема Re: ДА!нови [re: Бoнчo]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано15.09.04 11:08



образовани мутри ми звучи почти като "военна интелигенция"

Мутрите не са образовани. Ако бяха, нямаше да са мутри. Не знам дали си обръщал внимание, но аз поне не познавам добре образован човек, който да не е морален. По собствените ми разбирания за морал, поне. Добре образованите хора имат ясна идея за собствения си морал и това им личи от далече. Но пак повтарям - средата в къщи обикновенно е много по-решаваща от всякакви училища.



Тема Никак не е чудно...нови [re: lady Marian]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 11:53



Пълно е с образовани простаци и мутри. То остави простотията им, ами обикновено са от най-безскруполните и не подбират средствата за постигане на целите си.



Тема Re: Никак не е чудно...нови [re: Бoнчo]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано15.09.04 12:41



Явно критериите ни за добро образование се различават значително. Можеш ли да дадеш примери? (опитвам се да разбера твоите)



Тема Re: Знам, че точно в това елитно...нови [re: lady Marian]  
АвторPi123 (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 12:43



училище в Горна баня учат децата на доста мутри...



Тема Критериинови [re: lady Marian]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 13:58



Много знания в една или повече области от науката и възможност да се използват в живота.
Познавам много хора, които наистина са страхотни специалисти в областта в която работят, защото са научили много и си прилагат знанията успешно, но са катили.
За това поставям възпитанието на по-високо ниво от образованието.

Пример:
Като гледаш успехите на Япония, си мислиш, че са народ от гении, а то... нищо особено, даже може българите да сме с по-шрока и богата обща култура. Просто всичко при тях се случва заради манталитета и възпитанието им. Преди 70 - 80 г. когато започват своето бурно развитие, те не са имали и една десета от кадрите /като образование/ които има сега България.

Каква полза, че знам толкова много, като си използвам знанията, за да крада повече и като не ми пука какво оставям след себе си.



Тема Re: Критериинови [re: Бoнчo]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано16.09.04 09:21



Възпитанието е ЧАСТ от образованието. А хората, за които говориш, може и да си вършат добре работата, но НЕ СА получили КАЧЕСТВЕНО образование.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: hot pocket in the 4O]  
Автор bib.bib ()
Публикувано16.09.04 15:11



В България вече няма висше образование. Има бакалавърска и магистърска степен. Тези, които са придобили степента висше преди промените в закона се броят за магистри.
Не се сещам къде в Бг преди промените в закона за висшето образование степен висше се взема за 4 години?

В контекста на предишния ме постинг нямах предвид образование в областта на изкуствата, та може би не визирах и хуманитарното образование като цяло. Не защото не го уважавам, просто течеше диалог за частния сектор, не изкуства или публичен.
Не омаловажам ничии постижения, образование или способности. Просто този наш нихилизъм на мен често ми надхвърля границите на търпимост.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: hot pocket in the 4O]  
Автор bib.bib ()
Публикувано16.09.04 15:36



И в Бг и във всяка друга държава има места, където "дават" образователните степени. Ако чета буквално постинга ти ще остана с впечатление, че в Америка такива места няма
Линкът ти не води до класация. Ако искаш да видим мястото на колежа прегледай пак линка, на мен поне не ми се рови след изречението "за Америка колежът си е елитен"

Интересно ти къде си завършил/а средно и магистратура или висше? Както пишеш би трябвало да си на ти с елитните заведения.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: bib.bib]  
Автор KaтИ. (мама)
Публикувано16.09.04 15:57



"Не се сещам къде в Бг преди промените в закона за висшето образование степен висше се взема за 4 години?"

Значи, когато аз следвах(завършила съм 1999 г.) можеше да слееш две години в една и да завършиш за 4 вместо за 5 години. Имам доста познати, които го направиха.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: bib.bib]  
Автор hot pocket in the 4Os (новак)
Публикувано16.09.04 18:37



Знаеш ли, аз нямам нужда да доказвам нищо нито на теб, нито на някой друг. За себе си знам, че съм получила добро образование и в България и в Америка.

Някой помоли за пример. Аз дадох пример, но ми е ясно, че ви е по-интересно да си лъскате претенциите. Айде, приятно.



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: KaтИ.]  
Автор bib.bib ()
Публикувано16.09.04 21:25



По цял свят се завършва за толкова време, за колкото можеш да си издържиш изпитите.
Нямала съм предвид нито вечните студенти, нито хората, които си взимат изпитите по-бързо от колегите си, нито хората, които учат по две специалности едновременно. Прочети, ако искаш още веднъж постинга ми по-горе.
Поздрави!



Тема Re: Посмали малко ....нови [re: hot pocket in the 4O]  
Автор bib.bib ()
Публикувано16.09.04 21:29



Не съм те молила да доказваш нищо. Просто ми се стори, че си изразила много силно мнение в предишния постинг и отговорих повторно.
С това "айде" накрая ме разби и претенции не знам от къде усети, ама "хайде" стига толкова.
Поздрави!



Тема Re: Моля, спрете!нови [re: Бoнчo]  
Автор tinkerbell (the bright side)
Публикувано17.09.04 01:32



Бончо, тя else ти го е казала, ама ти се правиш, че не разбираш.
Та значи седим си ние и си говорим в кой ресторант какви пържоли правят. На какви условия трябва да отговаря една пържола, за да е хубава. И в частност струва ли си човек да се замъкне до Г. Баня и да плати маса пари, за да яде някакви супер прехвалени пържоли, които ги ядат и "депутати и журналисти":) И ти идваш, тупваш се в гърдите и викаш: Аз обичам крем карамел, пък вие сте сноби и парвенюта, щото си говорите за пържоли. Чакай сега, и ние обичаме крем карамел, само че тук идеше реч за пържоли:) Ти пак, ама по е важно в ресторанта да правят хубав крем карамел...Ама, няма да се разберем така, моля ти се:)

Второ. Ако приемем, че от някое училище излизат по-добри, по-хуманни, по-честни личности, в сравнение с друго такова (макар че по този показател учениците на практика са сравнително равномерно разпределени), то какво ще да е това училище - "квартално", или "елитно". Тука да не мешаме хуманитарните гимназии, нищо че са "хуманитарни", от тях не излизат по-хуманни:) (опит за шегувка, ако не схващаш). На мен ми се чини, че там където е якият гърч в зубкането, ще да са малко по-честни и по-добри. Най-малкото, щото не ги толерират да преписват и не им остава време да мислят за глупости.

Трето. Огруханият човечец, който има 2, когато му трябват 50 (без значение в какви морални норми е възпитаван), много по-лесно ще прекрачи границата и ще се продаде за 100. Докато при този, който има 200, дилемата дали да се продаде започва от много по-големи стойности. И даже ако случайно някой му предложи толкова много, човекът обикновено предпочита да си запази спокойния живот и съвсетта.
Тука няма да навлизам в статистики образование вс престъпност, кражби и измами. Само ще ти напомня, че в задачата се иска да сравняваме брой хора, а не стойността на измамите.
Не знам ти какво влагаш в думата "катил", но щяха ли твоите познати да са по-малки "катили", ако не бяха добри специалисти? Така поне, макар и "катили", подпомагат развитието на обществото, сиреч изпълняват една хуманна задача:)

И последно:) Ако някое училище вземе да ми се рекламира, че учи децата на смирение и любов, ще бягам от него, като от секта.
Искам на у-ще детето ми да се научи да мисли логично, да анализира и да прави верни изводи. Тези изводи да може да ги защити аргументирано и спокойно пред всяка аудитория. Искам да добие представа как е устроен светът, в който живее (както във физичен, така и в исторически аспект) Освен това, да се научи да има приоритети, да си гони целите, как да си организира времето и други такива разни дреболии. За другото аз си поемам отговорността.
бтв не се ли учеше по комунистическо време един предмет "морал и етика":) И сега берем плодовете от поколението на тези, които са го учили:)

Последно. Вече наистина последно. Обичам пържоли, мамка им. И крем карамел също, ама сега си говорим за пържоли:)

Редактирано от tinkerbell на 17.09.04 01:49.



Тема :)))нови [re: tinkerbell]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано17.09.04 02:09



Искам на у-ще детето ми да се научи да мисли логично, да анализира и да прави верни изводи... Искам да добие представа как е устроен светът, в който живее (както във физичен, така и в исторически аспект...

Ако едно дете се научи да анализира, да мисли логично и да прави верни изводи... и в същото време учи задълбочено история... сещаш се до какви изводи ще стигне.




Тема Корекция!нови [re: tinkerbell]  
АвторБoнчo (Нерегистриран)
Публикувано17.09.04 09:17



То и аз съм го казал, но всеки разбира каквото му изнася.

Аз не говоря за крем карамел, а призовавам прежде говорившите когато готвят пържолите да не се опитват да ги направят смрадливи, мършави, разложени, гнусни и т. н., а вкусни, сочни, апетитни, ароматни ...
Говорейки за хубави пържоли те употребяват гнусни епитети. Не че пържолите не могат да бъдат гадни, но нали говорим за хубавите пържоли...???



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор saroni (мама на Ани)
Публикувано19.09.04 15:17



Аз пък изпаднах в депресия... Дали някой ден ще съумея да избера достатъчно добро училище и осигуря достатъчно добро образование на детето си...
А като го зачевахме си мислехме само как искаме да си имаме малко сладурско бебче...:))))))))))))))))))))))))))))
А то за какво неща се мислело предварително... сериозно се паникьосвам:)

Редактирано от saroni на 19.09.04 15:18.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор Aннa (около теб)
Публикувано24.09.04 13:10



По същата тема, макар и гарнирано с псувни:





Тема Re: за богаташчетатанови [re: Aннa]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано24.09.04 13:55



Тая тема е пркалено груба ДОРИ за мен



Тема още едно "против"нови [re: Aннa]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано24.09.04 21:16



- не бях се сетила да го спомена, защото не си давах сметка, че и в днешно време положението е такова... а именно: огромен брой хора просто мразят това училище и гледат на децата, които учат там, с неизчерпаеми количества злоба.
И нас ни мразеха навремето и все трябваше да се обясняваме едва ли не че не сме някакви извънземни, и беше добра тактика да изтъкваме предимно отрицателните страни на това да се учи там, защото можеше да си изкараме някой бой в противен случай. Като споменеш с нехаен тон, че коридорите са постлани с мокет, а във фоайетата са постлани килими и има дивани и фотьойли, си печелиш едни ококорени очи, гледащи те с изумление; но ако сбъркаш да заявиш, че в половината кабинети, в които учиш, има телевизори с видео - вече си доста нежелано другарче за игра... Собствената кинозала на училището и фонетичните кабинети, наблъскани с техника, съвсем не бяха за споменаване. Дълго време ми е набиван в главата някакъв срам, че съм учила на място, което е по-богато и по-добре уредено от училищата на кварталната тайфа. Затова говорех по темата крайно неохотно, но пък децата все нещо ги човъркаше да ме разпитват... :/ А аз се извинявах все едно...
Това е разбира се само една от множество възможни реакции. Споделям я, за да допълня картината.

2-3 години преди да завършим, момчетата от класа ми си имаха проблеми с местни горнобански банди от хашлаци, които ги причакваха на път към автобусната спирка, за да ги бият. Сега надявам се това го няма, но пък в анонимната среда на Интернет виждате колко злоба се е изляла... Пфу.

---
Между другото, още нещо се подсетих. Ученици от НУКК са си направили собствен форум - можете да го разгледате тук:


От това по-вътрешна информация просто не знам как може да получи човек.
Аз лично обърнах внимание на сравнително доброто ниво на езикова култура - ще го забележат само тези от вас, които имат наблюдения и върху други форуми, където пишат тийнейджъри (иначе е ясно, че се пишат всякакви простотийки и оффтопици, а учителите разбира се са от черни по-черни - но това си е нормално).
Админът на форума - chernobyl - пък е момък с изявени литературни таланти, чиито произведения можете да прочетете тук:


Та това бяха съответно две крехки "за" училището, да компенсирам горното "против" :)

a wee little girl with a can of gasoline

Тема Re: още едно "против"нови [re: Loretta]  
Автор Aннa (около теб)
Публикувано25.09.04 09:37



Радвам се, че го формулира, аз не бих могла да го кажа така, пък и нямах време да обяснявам.
Детето на една моя преподавателка - известна адвокатка - учи там, от нея подочух, че давала пари за частни уроци, за да може да влезе, а сега се възмущаваше, че "нищо не учели в това училище".

До lady marian: не съм предполагала, че някой се обезпокоява от псувни(особено в дир.бг).



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
АвторMama (Нерегистриран)
Публикувано26.09.04 06:02



Здравейте, някой може ли да ми каже адреса или телефон на тази детска градина в Горна баня?



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Mama]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано26.09.04 16:06



Адресът е ул. "Вечерница" 21, София 1614
В един сайт е даден следния телефон на комплекса: +359 (02) 57 20 25, 57 00 49.
Това са стари номера, ако не сработят - пробвай с 9 отпред, може да стане. Не намерих друг номер в нета.

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: още едно "против"нови [re: Loretta]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано26.09.04 23:48



Уф, и на мен ми стана гадно...
Е аз как пък познавам само свестни деца оттам?! Двете ми братовчедки - едната е `83, като завърши отиде да учи в Италия, но беше неприятно изненадана от нивото и се върна да следва тук. В това у-ще се запали по модери танци, в момента е един клас пред международен. Познавам много нейни приятелчета съученици - все добри и интелигентни деца, просто ми е кеф да общувам с тях. Малката е `89. Много скромно и добро дете, малко затворенко, от първи клас танцува балет.
Гаджето на сестра ми също там е учил - страхотно момче е! Просто е най-свесния в компанията и...
Толкова пък много изключения...

Както и да е, все си мисля, че проблемите, които биха могли да възникнат там, са по-малкото зло...



Тема Re: още едно "против"нови [re: Дeлфин]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано27.09.04 05:41



Да де, и аз дадох положителен пример с "chernobyl" (прочете ли му нещата?) и с форума на учениците...

Абе като обобщение можем да кажем, че си има и добрите, и лошите страни, и трябва човек да си прецени кое му е по-важно...

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано07.01.21 19:27



77 в началото на четирицифрения ми брой постини засега.
Тези постинги са резултат от над 20 години пребиваване в тези клубове.
така че станах профайлър макар че в началото се кръстих така на майтап, заради сериала Никита.

Това е моят аватар. По същество.
Пожелах си като подарък да освободят и да помилват Джулиан.
Джулиан Асанж, моя бро. Това е официалната ми молба към Сър Доналд Тръмп.
Каквото и да се случи, аз си оставам републиканец, и демократичната партия много ниско падна в очите ми.
Моят вот, ако бях с американско гражданство, е за все още действащия Президент Доналд Тръмп. ПОСЛЕСЛОВ
И така, окончателният вариант на моя девиз гласи следното за вас, лузъри глобални:
Това е копие от публикуваното в страницата на ЦРУ на САЩ мое оплакване от вашата наглост:
Read this, Sirs. There are some answers about global mess named protests and so on. It is from my Facebook blog. They deleted my personal and simple text about my private everyday life problems, So copy paste: Те си позволиха да изтрият част от увода ми.
НАГЛИ ТВАРИ.
ТОГАВА НАПРАВО ПО СЪЩЕСТВО.
ТОВА ЩЕ БЪДЕ СПОДЕЛЕНО В СТРАНИЦАТА НА ЦРУ.
See My NEW signature and don't worry, be happy


THE MAGIC OF PANEVRITMIA
Do you know what happens every 19th of August? Go to the Rila mountain lakes and enjoy the powerful dance of the White Brotherhood.

p.s.
Оriginal Paneurhythmy -Еxercise 16. THE RISING SUN

подпис:


Редактирано от funy77 на 07.01.21 07:47...

Videos

Language Teaching Methods: Suggestopedia
Много е досадно, затова оттук:
[url]https://youtu.be/3rkrvRlty5M?t=648[url]
Не - оттук:

Така обучават//имигрантите и ги зомбират. Включително през интернет. Влудяват и подчиняват волята на невинни хора. За да ги използват като тулс.
Което не оневинява участниците в престъпния план за нацистки реванш.

Това видео е от 2013 година. И ето - Флойд новия светец и хаосът в САЩ са резултат на тези усмихнати обработки на мозъка.

В момента тече обучение на жестомимичен полицейски таен жаргон.

Copy from CIA page на горния текст:


https://www.facebook.com/photo?fbid=250620129821235&set=a.237289904487591
https://www.facebook.com/photo?fbid=244323207117594&set=a.237289904487591

Ламерите, не можете http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=cinema&Number=1954915617&page=0&view=&sb=
Да се мерите с мен... В тази игра и на компютърното поле - престанете да се излагате с тези правописни грешки.
Много съм хард.
След като хакнах Гугъл и Уикипедия и след това Джими Уолъс престана да раздава тиквени медали.
Кълбото му разпаднах с хакнатия ми Ейсър, за който ме отупахте от Глоб,ул като брашнян чувал.


Благодарение на хакването влязох в сенчестата мрежа с интересните стоки за бременни и не само. И видях изродите генетични.
Интересно ми е дали тези любители на музиката ще ми дадат поне пет стотинки за личните подиси на диригента Темирканов и на цигуларя Владимир Спиваков, когото придружавах до един провинциален град, за да изслушам божествен концерт - няма значение, ччи пианото беше разстроено.
Юри Темирканов също сме го срещали фейс ту фейс.
Така че подписите и поканата са автентични..
Помня как на една пресечка се хилехте мамините момченца и щерки и ми показвахте паяк, който убих в моята стая, стъпках го.
Не виртуален - истински паяк.

Като казах хакери - ще открехна кой ми е дал малко рамо да оцелея срещу вас, тъпи ламери.

Джулиан Асанж.

А защо?

Защото с моите сърчове му открехнах доста истини кой е по петите му.
Освен това откръх първия му никнейм когато е влязъл в интернет.
Ясно?

Така че сте играли навремето срещу господа в мрежата и сега играете срещу само един господ - срещу мен.
Валяк и булдозер е меко казано.
Поняли?
Пшли в баню!
Все.
Глобально.

Лъжливата скромност настрана.
Шашнах дори Асанж с маниера си на хакване.
Защо?
Защото перях през просото и действах светкавично в сенчестата мрежа - не вярвам някой друг да е успял да стигне до онова фашистко магазинче.
пп
Интересно ми е дали тези любители на музиката ще ми дадат поне пет стотинки за личните подиси на диригента Темирканов и на цигуларя Владимир Спиваков, когото придружавах до един провинциален град, за да изслушам божествен концерт - няма значение, чe пианото беше разстроено.
Юри Темирканов също сме го срещали фейс ту фейс.
Така че подписите и поканата са автентични.
*
https://www.facebook.com/photo?fbid=250620129821235&set=a.237289904487591

5966 is good number
u got it:
Turkey is The Key.Turkey
Каквото и да означава това - cold or hot.

my sign, my new signature is:


аз затова бдях над хакнатите си и уж несъществуващи никове, понеже те ги ползват или за злепоставяне и като пощенски кутии за терористичните и криминалните си дела, със същата цел ползват и хакнатите пощи

Сектантите от Ню Ейдж работят задружно за глобална нацистка държава от сорта идил.

Редактирано от funy77 на 07.01.21 19:35.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.