Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 11.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Jennifer]  
Автор Ecнaф (новак)
Публикувано07.09.04 20:48



Полу- и само-ирония, понеже всички сме минали през тези въпросчета и вътрешни чуденици. Пък и преди пубертета смятам за по-важно изграждането на характер, отколкото трупане на знания; в този смисъл училище в лош квартал би могло да бъде дори по-полезно, оттам излизат лидерите. За тази младенческа възраст, за която става дума в темата, изобщо ми е смешно да се мисли за "ниво" и подобни, всичко ще е достатъчно добре забравено и без никакво значение след 10-15 години, когато детето ще е отраснало. Племенникът ми (от Кюстендил, учил в най-забутаното възможно училище) изкарва без грам частни учители изкарва 6.00 на кандидат-студентски по математика в СУ... това пък е друг пример - природна дарба. Тези наши родителски притеснения... те си остават само за наше сведение и са видни по среброто в косите, животът не ги признава.

Тъжната истина е, че днес само с пари можеш да осигуриш сносно бъдеще, така че децата ти да могат да заемат добри позиции занапред и съответно и те да са заможни. Без пари можеш само да се кръстиш и да се надяваш на скрити таланти у детето. Образованието вече прави класовата разлика. Но все пак, тъй като парите никога не стигат, добре е да се инвестират разумно - според мен, по-смислен е моментът с висшето образование (и малко - поне година - преди него, разбира се), отколкото моментът с детската градина или началното училище.

Както казва един автор (в Плейбой го четох), нас българите са ни спасили две неща през този преход: образованието (култа ни към него) и собствеността върху жилищата...



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Идиoтчe]  
Автор 3вeзднa нoщ (непредвидима)
Публикувано08.09.04 10:37



В допълнение на мнението ти, с което съм съгласна, мисля че учителите в тоя род училища не оценяват обективно учениците. Защото ако мама и тате на въпросното дете дават достатъчно много пари, а учителите вземат да му пишат слаби оценки отразяваще реалните знания на богаташчето, то това детет ще бъде преместено вероятно в друго училище. Все пак целта на родителите е то да получи "добра" диплома накрая. Така че при обективно оценяване училището рискува да си загуби част от приходоизточниците. Това за съжаление в България все още обезсмисля пращането поне за мен на детето в такова училище.
Аз не искам детето ми което е умно, но аз разполагам с ограничени парични средства и не спонсорирам училището да получава по-слаби оценки от посредствени богаташчета и от това моето дете да се чувства кофти.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: zuzka]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 12:30



Зузке, Зузкеee, кое учелище си посещавала и дали?



Тема Re: за богаташчетатанови [re: yчитeлka]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 12:35



Училище. Извинения за печатната грешка, но клавишите Е и И са близо един до друг.



Тема Re: Да ти кажа,нови [re: Ecнaф]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано08.09.04 13:22



Разбрах те.
Само че за себе си не мога да си отговоря на едни въпроси.
Тръгвам от малко по-далече.

Точно по времето, когато дъщеря ми тръгваше на градина дойде "модата" на частните детски градини. Много, много съм се чудила как да постъпя и какви продукти ще изкарат тези заведения.

Ето, мина време. Сега спокойно мога да видя и да сравня резултатите: деца от частна и от държавна ДГ. Изводът, който направих е, че частните детски градини не са изплюли някакви по-добре подготвени деца.
Значи от дистанцията на времето преценявам, че съм постъпила правилно, като не съм записала детето в частна ДГ.

И сега за ВУЗовете. Винаги ми е било много интересно как наши ученици отиват във Великобритания и от тройкаджии и четворкаджии тук, се превръщат в отличници там.
Не веднъж тук сме обсъждали разликата в нивото на тяхното образование и нашето.
Значи тези деца, които завършват английските училища след това постъпват в гореизброените учебни заведения, които се смятат за СУПЕР, не а за ХИПЕР елитни.
Е добре, откъде дойдоха добре подготвените кадри за тези заведения?
Още - деца на познати учиха там. За 2 години (4 - 5 семестъра) вземат специалност икономика и информатика. В БГ в кое учебно заведение се взема дори и една от тези нелеки специалности за същото време?


Ей такива въпроси ми се въртят из главата и не мога да намеря отговорите.

Та мисля си, че и обучението в чужбина vs обучението у нас може да се окаже като обучението в частна ДГ vs държавна ДГ.

Е, разбира се, отчитам и плюсовете на обучението в чужбина, но те се изразяват по-скоро в научаване на неща извън училище и създаване на определени контакти.



Тема Re: за богаташчетатанови [re: Дeлфин]  
Автор Jennifer (Scarlet)
Публикувано08.09.04 13:26



Съжалявам, ако ти е прозвучало поучаващо.
Задала си въпрос, отговорила съм ти съвсем конкретно.

Щом не те интересува кой е богат и каква му е къщата, няма да те интересуват и децата в училището дали са богати или не, следователно изобщо няма проблем и не би следвало да има въпрос.



Тема Програманови [re: Ecнaф]  
Автор Loretta (curse)
Публикувано08.09.04 14:08



Аз деца още нямам, ама амбициозна програма вече имам

Детска градина и начално училище - кварталните.
Гимназия: според насочеността на детето. Ако е хуманитарче кат мама и тати, никаква Горна баня (за какво му е тоз италиански? екзотика някаква) - беж в Американския колеж. Паричките, спестени през годините на ДГ и начално у-ще, което НЕ Е Горна баня, ще подпомогнат плащането на таксите в Американския (дай боже).
Ако пък не хвърчи в облаците и от малко е ориентирано към по-практически неща, ще разуча въпроса с тогавашното състояние на икономическите гимназии (има някаква по маркетинг и мениджмънт и тем подобни).
Ако е математик (чудно отде ще се извъди, ама кой знае), то изборът ще е някоя математическа.

Като си завърши съответната гимназия, да се изнася на квартира и да си решава само оттам нататък що ще чини.

Българското висше образование, специално хуманитарното такова (СУ), но и икономическото, са като цяло голям зян. Нов Български си е съсипал репутацията и той. Единствено хубави неща се чуват за Американския Университет в Благоевград. Ако има амбиции, да заминава там. Ще получи валидно образование на световно ниво.

Аз съм посещавала ДГ, Началното училище и съм завършила Гимназията (Лицея) в Горна баня. После в СУ (филология, но не италианска) имах интересното преживяване да уча с колеги, завършили Американския колеж. По дисциплина, трудолюбивост и учебни навици тези хора ме сложиха в малкия си джоб. Горнобанският етикет "елитна гимназия" почна да се отлепва по краищата и да се ветрее още след втори курс. И всички предимства на задълбоченото образование по редица предмети (разширен курс по литература с литературна теория; история на изкуството; история на философията; история на религиите и др. супер приятни за изучаване неща) от един момент нататък само ти помагат да блеснеш в компания, да се чувстваш уверен, че "аз това си го знам"... но пак си си един вятърничав интелектуалец, който си лежи само на тия знания, а от тях на практика файда - никаква. Докато тези, които имат навици и умения за яко учене, в един момент с лекота те задминават (колко му е да се навакса) и оттам нататък само им дишаш прахта. А такива навици Горна баня определено не създава - макар и елитна, тази гимназия се завършва без човек да си дава много зор.

А проблемът с "богаташчетата" ще го има във всички училища, в които образованието е на високо ниво. Нормално. Пожелавам на всички ни, включително и на себе си, докато ни пораснат децата, и ние да сме станали богаташи, та този проблем да не ни притеснява

a wee little girl with a can of gasoline


Тема Re: Програманови [re: Loretta]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 15:28



mnogo ograni4eno mnenie mnogo......prosta si kato guz,no s ambitsiozna ve4e programa....hahahaah.i za kvo 6te mu bude na tvoeto bude6to 4ave amerikanskia kolej ..ekzotika niakakva 6te da e



Тема Re: Програманови [re: az]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 16:35



нещастно българско човече, не може да не си излееш тъпата злобица върху тези, които с кожата си усещаш, че те превъзхождат, нали?
считам, че постингът на Лорета е много добър и смислен.
особено изводите, които е направила от следването си, съветвам да бъдат прочетени и осмислени от амбициозните родителки - фенки на частните уроци и "престижните" училища.



Тема Re: Да ти кажа, [re: Ecнaф]  
Автор Идиoтчe ()
Публикувано08.09.04 18:18



По повод университетите, исках да кажа, че децата спечелили пълни стипендии от престижни западни университети не са от училището в Горна баня, а са от математическите гимназии, например. А там се влиза с изпит. Както и в езиковите гимназии. Така че, ако детето е талантливо и му се учи, тези гимназии ще му дадат достатъчно, а после "каквото сабя покаже".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.