Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:39 30.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема гледаш едностранчиво на нещата :)))нови [re: St.Lucifer]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано26.08.04 00:36



Hell в някои езици, различни от английски означава светлина :) Впрочем Луцифер нямаше ли подобна двойнствена природа?

Не само психиката оказва влияние, някои неща са си просто физиологични... химия. С психиката си можеш да си помогнеш за преодоляването им, но не тя е повода за възникването.

Гаденето и повръщането в началото на бременността са симптом на хормоналните промени в организма. Това, че фобиите на някои жени засилват тези симптоми е нещо съвсем отделно от причината :)

Ето, вземи примерно противозачатъчните таблетки (обратния случай). От тях ми се гадеше много повече, отколкото по време на бременността ми и колкото и положително да се отнасях към тях, не можах да го преодолея :) А от презервативите, примерно, не ми се гади :) И двете средства предпазват от забременяване и в случая не можем да говорим за някакво скрито желание за дете, поради което психиката ми отхвърляла предпазното средство. Просто разбутването на хормоните при някои жени се усеща по-силно отколкото при други и това си зависи от хормоналния баланс преди събитието (гълтане на хапче, бременност).

Не съм лекар и може и да бъркам нещо, разсъждавам единствено на базата на основни познания по анатомия... но ми се струва, че е вярно това :)




Тема Re: гледаш едностранчиво на нещата :)))нови [re: Hell]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано26.08.04 00:48



Ми той и Адът свети... в червено... :)

Аз не казвам, че при ВСИЧКИ жени е така - давам ти примери, свързани с това... и тъй като не съм си ги измислил сам, т.е. някой чичко с бяла престилка го е казал, значи има нещо вярно... Реално ако погледнеш на нещата от друг ъгъл, ще видиш, че е така както аз казавам, но не за ВСИЧКИ.

В крайна сметка това не е математика, говорим за субективни неща...

do NOT click



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: kalina]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано26.08.04 00:54



Тъй като интернет все още няма способността да пренася иронията, освен в най-грубия й вид, приемам го като чиста монета това, което пишеш.

Принципно не става въпрос за приятелство, а за отношения. Какви точно ще са, доколко приятелски - зависи.

А и със сигурност и най-добрия приятел да беше с майка си, надали щеше да й кажеш баш всичко - това дава в ръцете й огромен коз, с който може да те манипулира... наречи ме параноик, но това са вероятности все пак :) и при най-малко съмнение, а такова винаги има, естествената защитна реакция на човек е да се предпази... част от тази реакция е да даваш на "врага" минимално количество инфо...

Както и да е :) За н-ти път казвам - целта на тази тема е да предизвика размисъл, а не атаки... на каквито съм подложен почти нон-стоп :))

do NOT click



Тема Re: и в двата случая нищо не можеш да направишнови [re: St.Lucifer]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано26.08.04 01:16



Скъпи Fallen Angel,

Дотук ми стана ясно, че си чел много. Може би прекалено много. Обаче, чел недочел, си избираш няколко теории, и хоп, всичко ти е ясно, като на длан. С няколко избрани цитатчета създаваш теория, която ти се иска да е меродавна общоприета и общовалидна. Недей така. Не четеш само ти психология, другите също четат. И разсъждават върху прочетеното. Какво са теориите за личността на Фройд, Адлер, юнг, Фромм, Дойч, да изброявам ли още? Това са просто теории. За някои неща са единодушни, за други си противоречат. Ето, точно тоя сайт го четох съвсем задълбочено наскоро. Сега пак го отворих, в началната страница виждам това:

This is an electronic textbook ("e-text") created for undergraduate and graduate courses in Personality Theories. While it is copyrighted, you may download it or print it out without permission from the author, as long as the material is used only for personal or educational purposes, and the source is indicated. I hope you enjoy the chapters!

To read about my own personality theory, see Perspectives Theory and Seven Perspectives.

Което ще рече, че и създателят на този сайт си има негови лични теории за човешката психика. И той си ги проповядва, както и останалите, известни в случая, психолози.
Да ги оставим тях на мира за малко.
Аз не съм известен психолог, но си имам мои лични теории, които се основават главно на личния ми опит. И си ги проповядвам колкото си искам, защото вярвам в тях. Това не означава, че те са меродавни и общовалидни. Някои ще се съгласят с тях, някои няма. Защо? Замислял ли си се защо хората винаги имат разногласия? Особено в области като психологията, където всичко се основава на субективни възприятия и лични оценки.

Преди да забравя, виждам, че имаш хъс, ако можеш да си намериш тая книга:

, ти я препоръчвам горещо. Там ще се запознаеш по-отблизо с принципа на дисциплината и ще се убедиш в нуждата на детето от нея. И не се сърди за острия ми тон. Просто имаш нужда от лееееко приземяване. Майката земя те вика!

Сега конкретен отговор: усещам, че и двамата бием в една насока и май ще се срещнем по средата (на пътя). Разковничето наистина е там: мерки се взимат от първия ден. С това сме съгласни и двамата.

Спорът се върти около естеството на тези мерки. Е, аз имам малко повече от пет години родителски стаж, имам си някаква представа за природата на детето. И, преди да кажеш, че и ти си имаш представа (брат ти), ще ти кажа, че разликата от брат (моят пък е с 18 години по-малък от мен!) и собствено дете, е от небето до земята! И ако държиш да изброявам, ще го направя в следващия си пост. Съответно, позволи ми да имам малко повече практически познания относно прилагането на възпитателните мерки към едно дете, колко лесно е на теория, и колко (няма да кажа трудно, понеже зависи много от характера на детето) различно е на практика.

си безкомпромисен собственик на децата си
О, да, това няма да го оспоря. Просто погледни от друга гледна точка (не негативната "собственик, който бие добичето си и го наказва с глад и се възползва от услугите му" \ макар че и това са възпитателни техники, проповядвани от други пък психолози, да!\)
Аз съм собственик на детето си по закон, по природа, по необходимост.
И, като собственик, съм склонна да бъда безкомпромисна относно физическото и психическо здраве на въпросната собственост докато тя е под моя опека. Две мнения по този въпрос не вярвам да намериш, дори и ти трябва да се съгласиш с мен, щеш не щеш!

дай дефениция на думата "контрол"
Ето: власт, управление, ръководство, ръководене, регулиране
Когато детето се роди, то е едно абсолютно егоцентрично същество. Моята задача като негов родител (собственик) е да го ръководя/насочвам в посока, която да му гарантира оцеляване (физическо и психическо), в настоящето и бъдещето. От себе си добавям: целият този контрол се упражнява, като под внимание се взима факта, че детето е човек, който има чувства, и те трябва да се захранват, а не нараняват. Ако, обаче, възникнат ситуации, в които за детето съществува неминуема заплаха за неговото здраве (пак изтъквам: физическо И психическо), аз ще изпълня задължението и правото си на контрол да елиминирам въпросната заплаха, със или без съобразяване с чувствата на детето (според ситуацията). Вярвам ще се съгласиш, че един родител не може да остави малко дете да си играе с кибрит само защото, ако му го вземе, то ще се разстрои? Ето ситуация, в която трябва да избираме по-малкото зло. Ето ситуация, в която родителят трябва да упражни контрол. Поради простата причина, че детето на този етап все още не е компетентно да вземе правилното решение.

В частност за примера, който дадох: да, ще упражня правото (и задължението) си на контрол. В края на краищата секс с малолетна е престъпление. А от гледна точка на малолетната, ако тя толкова има нужда от това, ще й обясня предимствата на мастурбацията. Нямам задръжки в тая насока. Винаги съм открита и пряма с детето си.


Ти нямаш правото да ограничаваш никой в контактите му.
Точно там грешиш. щом това действие се предприема в защита на здравето на детето ми, аз не само имам правото, но и задължението да се грижа за това здраве (по закон).

Мерките, които описвам, не са утопия. Не пропускай да вземеш под внимание условието, което съм поставила, преди да се предприемат въпросните крайни мерки: "Да предположим, че имам необходимия авторитет пред детето си и уважение, което е взаимно. И, като всяко дете, тя се страхува, да не ме разочарова = тоест всяко дете изпитва нужда да се хареса на родителите си."

СВОБОДАТА не е СЛОБОДИЯ. Но и ДИСЦИПЛИНАТА не е куршум - да го изстреляш в главата на детето и то да стане ДИСЦИПЛИНИРАНО.
Съгласна съм с това. Ти проповядваш слободия: Надали някое дете на 10 годинки ще се оплаче от липса на родителски грижи, ако е оставено само да си избира училището, дрехите, които носи, приятелите, с които се среща... . В никакъв случай детето не бива да бъде "оставено". Винаги трябва да има наблюдение. Както казах по-горе, децата нямат нужния опит да взимат важни решения. Понякога дори и маловажни. Нека не звуча като диктатор, но, изпадам в крайни изказвания точно поради факта, че твоите са крайни. Нека приемем, че детето не е безгласна буква. Даже напротив. Моите крайни изказвания се отнасят за крайни ситуации. Най-вече за такива, които са опасни за здравето.

И, като всяко дете, тя се страхува, да не ме разочарова = тоест всяко дете изпитва нужда да се хареса на родителите си.
Твоя коментар към горното не го разбрах...: Даваш ли си сметка, че това е разковничето за МАЙЧИНСКИТЕ ТИ ЧУВСТВА към детето? Желанието да не разочароваш твоята майка става любов към детето!

Отричаш факта, че децата искат да се харесат на родителите или какво?


И отново: мило ми паднало ангелче, Ако не си си свършила раотата преди това
Всичко, което се опитвам да ти обяснявам дотука е свързано точно с тая ми работа: работата на родителя.

Истината боли един миг,
лъжата - много по-дълго...


Тема абе гледам го аз този ъгъл...нови [re: St.Lucifer]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано26.08.04 01:19



ама нещо не ми се ще да седя в него :))

Естествено, че са субективни неща. И естествено аз също няма предвид всички жени - и двамата говорим примерно и средностатистически :)
Илюстрациите към повествованието са само за да не захърка публиката :)




Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: St.Lucifer]  
Автор kalina (Русе)
Публикувано26.08.04 01:20



И аз като чиста монета го написах, не те иронизирам. Това което цитирах от твоето мнение за подскачането като убоден е в чист вид най-основното за мен от цялата тема, което ще ме замисля доста време оттук нататък. И съм доволна от това. Не може само с " 'Ся ша видиш кон боб яде ли!" да ги възпитаваме.

"това дава в ръцете й огромен коз, с който може да те манипулира... наречи ме параноик, но това са вероятности все пак :)" Тук също съм съгласна /ако пък ме научиш как да цитирам " в отговор на", цена няма да имаш/
Конкретен случай от миналата седмица. Питам дъщеря ми, на 15 години, в прав текст - пушила ли си трева. Тя ми отговаря - да. Питам - какво значи "да". Тя казва - опитвала съм. Не мога да ти опиша какви чувства породи за секунди у мен този кратък диалог.
Сборих се много бързо с първото което ми дойде наум, а именно "Ти луда ли си, такава трева ще ти дам, че ще ти държи влага..." Бях направо щастлива че ми отговори така, защото, няма какво да се лъжем, огромна част от нейнте връстници са дръпвали поне веднъж, да видят какво е. Аз никога не бих си признала, ако бях на нейно място, защото нямаше да искам да си усложнявам живота

Яна 21.09.2003

Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: kalina]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано26.08.04 01:24



Правилно сте направили и двете, само дето според мен трябваше маалко по-раничко да я питаш... Ако досега не си говорила за хард-дрогата, сега е момента - вземи си книжки, брошурки, всичко, и й покажи гнусната отвратителна част от дрогата... и стискай силно, ама много силно палци...

А ина цитат се права така:
{quote}думи-думи-думи{/quote}

само че вместо {} слагаш квадратни скоби. Ето резултата:

В отговор на:

думи-думи-думи




do NOT click

Тема Re: и в двата случая нищо не можеш да направишнови [re: oтвopeнa]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано26.08.04 01:33



Скъпа ми отворена, провокациите са били част от моя живот и те ме правят такъв, какъвто съм.

Теориите не гледат деца.

НО (ах това гадно "но") помагат човек да опознае себе си, да види слабите и силните си страни.

Ако ти мислиш че си опознала себе си - ок, тогава защо се опитваш да пребориш мен? Спорът ти с мен дали наистина е с мен? или е със самата себе си? Защитавайки твоите си теории чрез мен? Ноу дертс! Аз, за разлика от теб, не давам наклон в живота някому, а се опитвам да ги накарам да мислят. Казвам за разлика от теб, защото и на детето си няма да дам нищо повече от морални устои и подкрепа. а не КОНТРОЛ.

Ако съм успял дори за 5 минутки, дори с един човек, значи не съм хващал мускулна треска на пръстите напразно.

Прочитайки твоя постинг, мога само да ти кажа същото, което казах на додо - след 2-3 постинга ще почнем да се псуваме и ще стане мазало. Ако държиш последните думи в диалога ни по тази тема да са твои - странно защо ли съм почти сигурен, че ще го направиш? - давай.

Good luck! :)

do NOT click



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: oтвopeнa]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано26.08.04 01:35



Ахъм, само дето чичко Фройд малко е поостарял с разбиранията си от края на 19-ти век, ама карай... както казваш, всички четем книжки... Прочети малко по-долу...

do NOT click



Тема Re: и в двата случая нищо не можеш да направишнови [re: St.Lucifer]  
Автор oтвopeнa (open-minded)
Публикувано26.08.04 01:39








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.