Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:53 25.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: DarkCat]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано25.08.04 16:50



Стискам ти ръката. За разлика от двамата други потребители, ти си схванала точния смисъл на цитатите.

Само можем да поспорим дали СЛЕД раждането или СЛЕД зачеването, но това са подробности.

do NOT click



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: dodo_dodo]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано25.08.04 16:53



Как дефинираш понятието "дете"?

На база на какво твърдиш, че твърдението ти "житейска мъдрост", насаждаща страх от това да бъдеш родител, не е субективно, а е обективно?

do NOT click

Редактирано от St.Lucifer на 25.08.04 16:56.



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: St.Lucifer]  
Автор dodo_dodo (трън)
Публикувано25.08.04 17:24



Добре, само се успокой.
Независимо от плоскостта, геометричната фигура, математическото понятие, опита да се каже нещо просто със сложи словосъчетания - истината е една.
А именно - че ние родителите /в по-голямата сичаст/ наистина ОБИЧАМЕ децата си.
Да, понякога в страха си ставаме деспотични.
Да, понякога в грижата си прекаляваме и прекрачваме онази тънка линия, която прави детето самостоятелен субект и без да искаме внушаваме това чувство за собственост за което ти говориш и което те тревожи.
Но съгласи се, родителите също са хора и като такива грешат. Дано само грешките ни да бъдат по-малко носещи последици. И да не наложат отпечатък върху бъдещият възрастен.
Но! Констатацията, че родителите също са хора и като такива грешат не бива да те убоде сега и пак да подсочиш като жегнат
Това не е оправдание, не е параван зад който да скрия грешките които допускам аз в частност и родителите като цяло. Това е тъжна равносметка, уви. Хубавото е, че тя съществува все пак. Защото можеше и да я няма.
След като съществува, винаги стои и надеждата за поправителен, за опит за корекция....
Така мисля аз.
Разбира се, че искам децата ми да еволюират. Да постигнат онези неща, които аз не съм постигнала, да допускат по-малко от мен грешки и да бъдат по-добри.
Но има и неща които са непреходни и които не можем да искаме да се променят. Те са заложени дълбоко в човешката ни природа и са неотменна частица от нас. Това са именно любовта, нежността, нуждата да обгрижиш любимите си същества. И тук идва голямато противоречние. Че любовта често пъти е задушаваща. И такава може да бъде не само родителската любов, но и любовта между мъж и жена, знаеш предполагам.
Така, че въпроса който поставяш е по-глобален. Т.е. "обвиняемите" едва ли са само родителите, греха в който ги уличаваш едва ли е само техен.




Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: St.Lucifer]  
Автор dodo_dodo (трън)
Публикувано25.08.04 17:27



Хм..не мога да дефинирам понятието "дете", защото за мен детето не е понятие. Това е жива човешка единица Субект.
На база на какво твърдя, че твърдението ми.....
Не разбрах.



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: dodo_dodo]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано25.08.04 17:32



Как реши, че съм цитирал деца? Това ми кажи? Защото, ако не си забелязала, първите ми мнения са ЦИТАТИ. И ти нападна цитатите - т.е. Ерих Фром и Хелена Дойч.

Ако започна по-често да цитирам, особено Хелена Дойч, ще ме обявите за женомразец. Но по-интересното е, че ТЯ самата е жена!

do NOT click



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: dodo_dodo]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано25.08.04 17:56



Единствено в името на консенсуса спирам спорът с теб.

Дори в този ти пост се виждат две неща.

1. След тоталното отричане "Ти не знаеш какво, защото си дете" идва вече обяснението - досещаш се, че само по себе си това не е правилно.

2. Перефразирайки "Процесът на наблюдение променя и обекта на наблюдението, и наблюдаващият го", ти подсъзнателно НАЛАГАШ на децата си неща, които ти не си постигнала.

Спокойно можеш да провериш по книжарниците за книгата на Хелена Дойч, от която цитирам, и когато и ако я прочетеш, ще говорим отново. Колкото и странно да звучи, аз, индивид от мъжки пол на 27 години, чета книга, която се казва "Мъдростта на майчинството". Ако сега усмивка се прокрадва по лицето ти, значи е крайно време да я прочетеш книгата.

Вече наистина спирам. Успех във възпитанието и дано по-често мислиш за това, което написа - детето не ти е длъжно за нищо, дори и едно "благодаря" не ти дължи. То е самостоятелна биологична и психологическа единица, ако мога така да се изразя.

do NOT click



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: St.Lucifer]  
Автор dodo_dodo (трън)
Публикувано25.08.04 18:02



Кога съм казала, че цитираш деца?!?
Разбира се, че са цитати първите ти мнения, видях това.
Не съм коментирала цитатите в частност, а това което ти се опита да кажеш чрез тях



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: St.Lucifer]  
Автор dodo_dodo (трън)
Публикувано25.08.04 18:11



Аз не споря с теб
Но моля те не тълкувай както ти е угодно какво и кога съм искала да кажа. Мисля, че ясно го направих. А в най-първият си пост написах, че не ми се задълбава, защото нямам време и затова пиша общо. За щастие малко по-късно се освободих, защото бебето заспа и това ми даде възможност по-подробно да опиша част от възгледите си.
Не съм очарована и от опита ти да ме анализираш. Но щом това ти се нрави и ти доставя удоволствие - ок, забавлявай се
Ще проверя за книгата, която ми препоръча, а факта, че ти четеш такава книга ни най-малко не ме кара да се усмихвам. Напротив, радвам се, че има и момчета като теб, които да се вълнуват от подобна литература.

И в заключение - не мисля, че децата са ни длъжни. Дори и благодаря не очаквам от тях. Присъствието им ми носи достатъчно радост само по себе си, а и не за това ги създаваме в крайна сметка, нали?



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: St.Lucifer]  
Автор Edin_dva (член)
Публикувано25.08.04 18:21



За това последното - браво! За съжаление с възрастта може би се забравят някои неща и обещания. Факт е , че без да си станал родител трудно можеш да разбереш какво представлява тази страна на твоята личност и не е много честно да се съди отстрани - когато повярвай ми морето ти е до колене.
Да си родител е голямо удоволствие , но и отговорност, която носиш цял живот, защото като дойде момента когато порасналото ти дете се обърне към теб и ти каже -ти си виновен, защо не ме караше по-упорито да уча, или защо ми разреши да ходя еди къде си ти си виновен за това което съм и което ми се случва - е тогава не можеш да кажеш не съм, не съм ти длъжен, защото си... като родител си длъжен да се грижиш и носиш отговорност за развитието на деето , което си създал.
Познавам хора, които са казвали на порасналите си деца - ти си ми длъжен защото те отгледах -е няма по-грозно и гадно нещо. Но надявам се аз, а и ти като станеш родител никога да не го кажем .



Тема Re: Има ли въобще "родителска любов"?нови [re: Edin_dva]  
Автор St.Lucifer (Fallen_Angel)
Публикувано25.08.04 18:33



В отговор на:

Да си родител е голямо удоволствие , но и отговорност, която носиш цял живот, защото като дойде момента когато порасналото ти дете се обърне към теб и ти каже -ти си виновен, защо не ме караше по-упорито да уча, или защо ми разреши да ходя еди къде си ти си виновен за това което съм и което ми се случва - е тогава не можеш да кажеш не съм, не съм ти длъжен, защото си... като родител си длъжен да се грижиш и носиш отговорност за развитието на деето , което си създал.
Познавам хора, които са казвали на порасналите си деца - ти си ми длъжен защото те отгледах -е няма по-грозно и гадно нещо. Но надявам се аз, а и ти като станеш родител никога да не го кажем .


Мдам, но аз не искам дори и да чуя "Ти си виновен за..." Предпочитам да дам съвет, и после да го оставя да си "чука главата". Наистина страшно много хора забравят какво и как се вижда от детските очи. Надали някое дете на 10 годинки ще се оплаче от липса на родителски грижи, ако е оставено само да си избира училището, дрехите, които носи, приятелите, с които се среща...

Не казвам че е лесно, както и че дори и с хиляди книги изчетени книги не се става "перфектния родител". Но насищането с разнообразна информация поне дава шанс да се стигне до някои изводи, а липсата на информация просто премахва дори и тази вероятност.

Целта на първите ми два постинга беше провокацията - дори името на темата е такова. Защото доста родители живеят с илюзията, че след като са родили деца (тук визирам и майката, и бащата) те вече знаят всичко. И само и единствено чрез пряка провокация може да се стигне до някаква разтърсване и, надявам се, до размисъл от типа "Аджеба, може и да бъркам, нека проверя все пак..."

Това може да бъде само от полза за децата им.

За да не бъда голословен, ще кажа следното: аз съм от семеъство с 3 деца, като третото, най-малкото, е с 13 години по-малко от мен. Така успях в удна що-годе по-нормална възраст да видя как се възпитава едно дете в първите 7 годинки. Именно от тази позиция изхождам в съжденията си, подкрепени от тези двама психоаналитици. Сам съм правил "експерименти" с брат ми на тема възпитание и е факт, че той вярва абсолютно безрезервно на мен, и с родителите ми има сериозен конфликт от типа "сблъсък на поколенията".

do NOT click


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.