Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:44 28.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Я да ви порицая задочно...  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано28.06.04 13:44



Ако има нещо, което не мога да простя на родителите ми, това е, че са ме възпитали "добре". Бих казал - излишно добре, след като и с големи усилия не мога да изтрия наученото. Кажете ми, за какво му е на нормален човек от двадесет и първи век да е честен, да уважава околните, да е справедлив? Какво по-излишно и пречещо можеш да имаш в живота си от тези измислени абсурдни морални ценности, на които родителите обикновено се стараят да те научат?
Имам един приятел, чиито баща е данъчен инспектор или нещо такова, абе работа, която плаче за подкупи и корупция. Той обаче е честен, неподкупен човек. Сериозно. Затова живее в гадна малка панелка с жена си и двете си готови за женене деца, и мизерното им съществуване е белязано от непрестанни проблеми, тревоги за насъщния и скандали за дреболии, поради напрегнатата от жалкото ежедневие обстановка. Естествено, децата си е възпитал според същият този кодекс на честта, който е съсипал живота му. Колеги на същият този човек си живеят живота, доставят си удоволствия, ходят на море и в чужбина...
В живота винаги успяват тези,, които нямат съвест, които могат без запъване да нарекат черното-бяло, които могат да обърнат мнението си на 180 градуса за секунда. Да, от книжките и филмите винаги сме били учени, че тези хора са подлеци, лъжци и прочие... И какво от това? Какво дава гордостта, освен някакво абстрактно и нереално удовлетворение от спазването на абсурдни, самоналожени забрани и правила? Гордост ли е, че никога не си вземал подкуп, че винаги си бил честен, ако синът ти на 24 години няма къде да наебе гаджето си? Гордост ли е да си достоен служител, ако живота ти преминава в довършване на работа до среднощ на масата в дома ти, за да изкараш пари колкото за сметките и храната? Ай стига бе!
Драги родители, не учете детето си да не лъже, учете го да лъже така, че да не личи... Не го учете да не краде, а да не го хващат... Какво предпочитате да дадете на света, един доблестен, честолюбив мизерник, когото играчите да ползват за изтривалка, или един безсъвестен, но преуспяващ човек? Ама хуууубаво се замислете, преди да отговорите, защото у вас са заложени години асимилиране на псевдо-ценности... Едно от най-вредните последствия, които наследихме от социализма...



Тема Re: Я да ви порицая задочно... [re: tchupakabra]  
Авторaмбpoзия (Нерегистриран)
Публикувано28.06.04 14:48



данъчните инспектори, на които ти сваляш шапка са нещастни изнудвачи. взимат подкупи и децата им карат хубави коли, носят скъпи дрешки, имат нови модели телефони и разполагат с много джобни, но... са пълни лекета, които не могат да се справят сами в живота си, не уважават родителите си /а има защо да не ги уважават!/ и ако утре "спре кранчето" ще се окажат пълни неудачници - пасивни и разглезени.

а, много поздрави на данъчния инспектор, който съвестно си върши работата. може и да не виждаш смисъл във философията на живота му - толкова по-лошо за теб



Тема Както споменах, той [re: aмбpoзия]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано28.06.04 15:08



е само за пример, а жалкото е за него и за скапаното съществуване, което нарича живот... Ако наричаш философия на живота примиряването с мизерията и отказът да промениш нещо, защото ще измениш на ите си принципи... И да ти кажа честно, децата му не го уважават кой знае колко... Едно, задето ги е обрекъл на живуркане, въпреки, че има избор... И второ, ей това е готино, защото покрай нервите в работата и в дома той е доста избухлив, озлобен човек... Не е ли смешно, да се превърнеш в гадняр за семейството си, защото не можеш или не ти стиска да си гадняр за другите...
Но темата не е за данъчните инспектори, а за възпитаването на децата в морални ценности, които ги превръщат в неудачници в реалния свят. Вече важат единствено законите на джунглата, макар и позавоалирани... Но виж например големите корпорации - поведението им напомня за гигантските риби от предисторическите океани, дебнат се и се разкъсват със зъби при всяка възможност... Същото в по-малки мащаби е до най-ниските нива на работещите... Да пуснеш в тази битка дете, научено да прави път на мравката и да подлага и другата буза, е все едно да хвърлиш котенце на крокодилите... Може и да оцелее, свряно в корените, и хранещо се със случайно докопани останки от пировете на големите животни... Ама пак, ама че живот...



Тема Re: Категорично несъгласна с теб!!! [re: tchupakabra]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано28.06.04 15:26



Виж какво, основен принцип в природата е, че винаги има равновесие. Не си мисли, че ако сега, в момента посочените от тебе нечестно спечелили парите си са се отдали на удоволствия, това ще им се окаже безплатно! Точно обратното.
Потърси си и примери от историята, от днешния ден, навсякъде ще видиш, че това, е така.

В живота винаги успяват тези,, които нямат съвест, които могат без запъване да нарекат черното-бяло, които могат да обърнат мнението си на 180 градуса за секунда. Ще редактирам това твое становище по следния начин : В ДАДЕН МОМЕНТ ОТ живота успяват тези,, които нямат съвест, които могат без запъване да нарекат черното-бяло, които могат да обърнат мнението си на 180 градуса за секунда. ПОСЛЕ ОТНОВО ВСИЧКО СИ ИДВА НА МЯСТОТО

Особено в днешния ден невероятно много уважавам хората, които са честни, които държат на нещо и вярват в него. Тези, които имат някакви ценности. НЕ ГИ СМЯТАЙ ЗА ГЛУПАЦИ! ТЕ ПРОСТО НЕ СА
Ако познаваш лично честният данъчен, поздрави го от мен! Покланям му се. Човек живее заради едното име и честта си. Останалите неща са суета.



Драги родители, не учете детето си да не лъже, учете го да лъже така, че да не личи... Не го учете да не краде, а да не го хващат... Какво предпочитате да дадете на света, един доблестен, честолюбив мизерник, когото играчите да ползват за изтривалка, или един безсъвестен, но преуспяващ човек? И Т.Н. И Т.Н..

Аз лично НИКОГА няма да тръгна да уча детето си да краде и да лъже, а ти си преразгледай ценностите и не насаждай на хората подобни идеи. Най-малкото от това имаме нужда сега! Боже, докъде я докарахме - да се възхищаваме на крадците и мошенниците, че и да си възпитаваме децата като тях. Еми пък НЯМА ДА СТАНЕ!

Обаче от сърце вярвам, че четящите и пишещите тук няма да приемат насериозно подобни призиви. Дано не се разочаровам!

Сега, специално за теб ще дам да прочетеш следното. Ти се замисли добре.

ПАРИТЕ МОГАТ ДА КУПЯТ :
ЛЕГЛОТО , НО НЕ СЪНЯ ;
ХРАНАТА , НО НЕ АПЕТИТА;
ЛУКСА , НО НЕ КРАСОТАТА;
ЕДНА КЪЩА , НО НЕ ЕДИН ДОМ;
ЛЕКАРСТВОТО , НО НЕ ЗДРАВЕТО;
СЪЖИТЕЛСТВОТО, НО НЕ ЛЮБОВТА;
РАЗПЯТИЕТО , НО НЕ ВЯРАТА ;
РАЗВЛЕЧЕНИЕТО , НО НЕ ЩАСТИЕТО;
СМЪРТТА , НО НЕ И ЖИВОТА ;
ПО-ЛУКСОЗНО МЯСТО В ГРОБИЩАТА , НО НЕ И НА НЕБЕТО .

Много емоционално писах, дано личи какво искам да кажа.

Редактирано от Scarlet на 28.06.04 15:30.



Тема Re: Както споменах, той [re: tchupakabra]  
Автор arc-en-ciel (lostinthemist)
Публикувано28.06.04 15:53



Ти си типичен пример за човек, който рядко се сеща, че хората са различни, и което е най-важното, не са подравнени според твоите критерии.
От думите ти излиза, че само парите биха могли да направят един човек щастлив, а само липсата им - нещастен.
Забравяш, че нещата може да седят така според теб, но не и според всички.

В отговор на:

жалкото е за него и за скапаното съществуване, което нарича живот...



Нарича го живот, защото за него може би е точно това. За теб не би било, но ти си друг случай, така че гледай себе си.
Аз например никога няма да забравя, че най-щастливият период в живота си го карах с по 30 лева на месец. Но изобщо не забелязвах да ми липсва нещо, защото нещата, които бяха важни за мен ги имах в огромни количества и те не бяха пари.
Ако ти е много трудно да проумееш как хората могат да имат нещо друго в главите си освен пари, значи родителите ти не са те научили на много неща. Честен и каквото там изреди може и да си, ама то не е достатъчно...

Колкото до съветите ти да възпитаваме децата си в анти-морал, ще ти кажа, че всяко нещо си има граници. След като толкова те интересуват парите, ти би ли разфасовал родителите си, за да ги продадеш за органи на черния пазар? Знаеш ли колко много кинти ще изкараш по този начин!?
Гледах една статия в коя страна по колко вървят очите, бъбреците, сърцата и т.н.. Определено ще забогатееш!
Въпросът е дали би си струвало на тази цена.
Ще се радваш ли на нещата, които можеш да си купиш с парите си, мислейки за това как си ги получил?
Проста математика. С всяко от двете действия ти губиш и получаваш нещо, въпросът е дали крайният резултат е положително или отрицателно число.
Същото е и с честността.

И ако се опитваш да кажеш, че трябва да изтръгнем всичките си задръжки срещу правенето на гадости, за да не ни човърка съвестта, когато получим кинтите, само ще те запитам дали ти би живял в такъв свят.
Би ли искал да си част от общество, където на улицата всеки да те дебне, за да те ограби, убие или продаде? Където не можеш да се довериш нито на приятел, нито на роднина, където консумирането е издигнато в такъв култ, че всичко е напълно обезценено в името му?
Аз не бих. И не бих предприела действия, с които съзнателно да допринасям това да стане реалност.

Надявам се да станеш родител едва когато акълът ти стига за тази изключително сложна работа.

Come take me in...
YOU'RE POSSESSING ME!


Тема Re: Категорично несъгласна с теб!!! [re: Scarlet]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано28.06.04 16:02



Това, че всичко ще си дойде на мястото, е точно едно от глупавите и неверни неща, с които се успокояват хората... Нищо не си идва "на мястото" просто защото нещата си нямат места... Супата се разбърква постоянно, и от всеки си зависи, дали иска да държи лъжицата, или да е от мъничките недосварени оризчета на дъното...
Глупак е човек, който живее в калта, защото държи на някаква глупост и вярва в нея... Ще си живее като глупак и ще умре като бедняк... Какво значи честност, да не бръкнеш там, където всички бъркат? Може, не знам... Но какво точно й е хубавото на тази честност? Светът се променя, капитализмът е подчинен на силния, а силен е този, който е гъвкав и способен да реагира, а не този, който е захванат в закостенялата морална черупка...
И последно, знам много добре, че парите не могат да купят щастие, но липсата им винаги води до нещастие... Сънят не е спокоен за честният човек, който цяла нощ пресмята с какво да купи дрехи на детето си... Чудесният апетит не е ценен на празна софра... В мизерно жилище красота рядко има... Здравето лесно се съсипва, ако улисан в работа-робия хапваш по някоя суха баничка на обяд, и оскъдна вечеря...



Тема Re: Както споменах, той [re: arc-en-ciel]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано28.06.04 16:10



То си е живот за него, и аз мога да видя, че е живот, но и аз, и той не смятаме, че е щастлив...

А ако не си забелязала, вече сме част от общество, където всеки те дебне... Вярно, не за да те убие, но за да те прецака или ограби... Повечето роднински връзки отдавна са белязани от недоверието и неприязънта... Които обикновено са последица от бедността...

"където консумирането е издигнато в такъв култ, че всичко е напълно обезценено в името му" Това пък, знаеш, за съжаление не може да бъде избегнато... Вече отдавна е факт в Америка, скоро ще дойде с пълна сила и у нас...



Тема Re: ИЗОБЩО НЕ СЕ УСПОКОЯВАМ [re: tchupakabra]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано28.06.04 16:13



Това си е факт.
Метафората ти със супата ми е малко неясна, затова я подминавам.

Какво значи честност, да не бръкнеш там, където всички бъркат? Там е номерът. Другото всеки го може. Както и да НЕ пушиш, защото всички други пушат. Схващаш ли? Затова този, който НЕ бърка е по-висш, така да се каже и на него се възхищавам повече. Не повече, защото на другите не се възхищавам.

Светът се променя, капитализмът е подчинен на силния, а силен е този, който е гъвкав и способен да реагира, а не този, който е захванат в закостенялата морална черупка... Да имаш някакви добродетели не е закостенялост, а нещо присъщо само на човека. Не ми е известно животно да има добродетел. Силни животни има, да, но добродетелни - няма.

И последно, знам много добре, че парите не могат да купят щастие, но липсата им винаги води до нещастие... За липсата на каква сума говорим тук? Ако на мен ми липсват пари, за да си купя последен модел мерцедес и това ме прави безкрайно нещастна, нали се сещаш ...


Сънят не е спокоен за честният човек, който цяла нощ пресмята с какво да купи дрехи на детето си... Сънят, особено напоследък, виждам че е много спокоен за видни баровци и хора, на които би трябвало да се възхищаваме. Само дето не е ясно дали утре няма да са поредните гръмнати, но това си е техен избор.



Тема Re: Остави го [re: arc-en-ciel]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано28.06.04 16:19



да си възпитава децата по своите си критерии, да ги учи да крадат и да лъжат.
Те първо него ще окрадат и ще излъжат.
Тогава ще дойде да плаче тука за съвети, но ще го препратя при мутрите, на които толкова се възхищава, те да го научат на акъл.



Тема права си :-) [re: Scarlet]  
Автор arc-en-ciel (lostinthemist)
Публикувано28.06.04 17:12



Ако възпиташ децата си да са безпринципни, трябва да си готов да понесеш тази безпринципност и върху себе си, защото ще ти се наложи.
Айде да е жив и здрав.

Come take me in...
YOU'RE POSSESSING ME!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.