Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:30 17.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Шокирани и възмутени сме, и какво?нови  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано17.03.04 09:15



Ставна дума за безпрецедентния пловдивски казус. Гледам снимката на двете убийци с ангелски личица и се питам като всички : Какво става тук бе?
Телевизията, видеото, интернет, училището, родителите, извратената ценностна система на обществото, самите те, кой е виновен?
Или всичко по малко се е забърквало постепенно в главите им докато стигне до пъклените мисли. Ако бяха малко по-хитри и с повече житейски опит можеше да се превърнат и в серийни убийци.
Та питам се, познаваме ли всъщност децата си? Какво от тяхната същност е скрито или не искаме да видим. Как да проникнем до него и как да се борим със злото, което се налага като модел за поведение. Е такива мисли в началото на работния ден ме налегнаха.

Редактирано от kakata на 17.03.04 16:32.



Тема чудех се...нови [re: kakata]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано17.03.04 10:09



кога и кой ще се престраши да я подеме тази тема тук.

И още по-интересното: говорих със сина ми... нормално беше, че не е чул (все пак по новините не се заглежда много), но се оказа, че и в училище не е имало никакъв отзвук.
Не е ли редно класният ръководител да поговори с децата, да чуе мненията им... все пак на едни години са с тези момичета.

Не познаваме децата си, вярно е.




Тема Re: чудех се...нови [re: Hell]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано17.03.04 16:27



Моят син е в течение и е възмутен до дъното на душата си, пали се и го изживява.
Аз пък като пуснах темата запчнах да се чудя дали пък двете момичета не се демонизират прекалено, така ли е както е описано във вестниците. Знаеш, от вестниците едва ли има по-голяма раздувка.
И друго, при положение че няма никакви свидетели, един безскрупулен адвокат може да се покрие със слава като ги измъкне. Свидетели няма, няма никакви преки доказателства, а само косвени, т. е. една защитна линия в стил "Борихме се и си правихме ключове от джудото" има големи шансове за успех.
Според мен най-приемливо от всякаква гледна точка е да се установи истината и те да получат наказания в разумни граници, тоест 3-5 години, може пък и да станат хора.



Тема Re: Шокирани и възмутени сме и какво?нови [re: kakata]  
АвторЛM (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 16:36



Хората не се раждат ангели. Децата не са ангели априори.

Въпреки широко-разпространеното обратно мнение, което често повтаряме папагалски и не ни се иска да приемем, че не е абсолютно вярно.

Добротата, хуманноста, толерантността се възпитават... трудно и не винаги успешно.
Агресията и насилието към околните като че ли избуяват много по-често и по-лесно.

Особено, ако намерят подходяща почва (какъвто е случая у нас и сега) и не бъдат подтиснати(май по-точно е думата "преодоляни") с външна помощ - общество, родители, ценностна система, религия и т.н. В интерес на общото благо, включително и на тези, които са предразположени към насилие (дали не сме всички ???!)

Може би съм краен, но така си мисля ...и то не от вчера.

Ми погледнете само как се решават конфликтите и противоречията в еди най-обикновен детски пясъчник. За световния нефт не ми се говори.



Тема Re: чудех се...нови [re: kakata]  
Автор dara (osobena)
Публикувано17.03.04 16:40



Как от 14-годишни хладнокръвни убийци с някакви си 3 години лишаване от свобода ще станат хора? А ако си на мястото на родителите на убитото момиче пак ли смяташ, че 3-5 години ще изкупят един човешки живот? Не знам, аз съм много крайна може би, но сега пак четох в Стандарт подробноси, които са просто ужасяващи. Например - взели са й телефона за да го продадат. Ами това ми звучи чудовищно просто. Нямали са и угризения, даже напротив... Това с 3 години... Неееее.

В същото време никъде не прочетох дори съмнения да има, че са те. Това не се оспорва.

Ние не знаем какво е самотата
И до къде се простира тя...



Тема съмнения вече няма майнови [re: dara]  
Автор Hell (слънце с носле)
Публикувано17.03.04 17:18



нали са разказали всичко на друго момиченце, 12 годишно, което се е обадило анонимно в полицията.

Явно версията на детето и това, което са видели следователите съвпадат.

на 17-19 години все още ще са едни пикли... обаче поживели 3-5 години в изправителен дом. Не вярвам нещо свястно да излезе от такава присъда.
Абе няма да е лесно и на съда.

Според мен от това, което чета по пресата са за психиатрия... нещо много сгрешено има в главите на тези деца, ако е истина това, което се пише и говори.




Тема ако поиска, властта може да направи нещо реалнонови [re: Hell]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 18:51



Не знам дали са за психиатрия, но не са единствен случай на деца, които посягат на деца - има случай на едно 15 г. момче от Пловдив, който извадил нож на друго, почти по същото време имаше друг случай на две по-малки момичета тормозили, съблеки и се гаврили с друго по-малко момиче, миналото лято две момчета убиха момиче в гората и ред други ужасии... Агресията в обществената среда и неовладяването й поражда агресия. Вина има и в липсата на адекватно родителско възпитание. Вина, че не са имали и време за диалог с децата си. И какво от тук нататък? Според мен, част от вината трябва да се поема при такива случаи от родителите, необходимо е училище за родители, в което специалисти да "преподават" на "сгрешилите" родители... Необходимо е в закона за образованието да се регламентират задълженията и правата на учителите (сега всеки бабаит може да им извърти по един шамар за най-малката забележкаи те са безпомощни да действат), които да могат да работят съвместно с полиция и Агенцията за защита на децата и др. подобни органи с цел да се оказва практичеко въздействие върху възпитанието на децата... Къде е сега г-жа Местан и нейната агенция да вземе отношение? И в други страни има детска престъпност, но поне се чувства ролята на държавата, всяко дете може изпитва респект от полицията, ученическия психолог и може да отиде и да се довери, да сподели... В това пловдивско училище имало ли е психолог на щат, той интерсувал ли се е от учениците, поведението им, конфликтите им... В училището на децата ми има такъв, но освен да им прочете правилата за движение по пътищата от готови листовки на КАТ не намира за уместно да прави нещо друго, не взима отношение при междуучилищни конфликти или расови такива (в училището учат арменци, русначета, роми, еврейчета...) и се случват подобни случки...



Тема Re: Шокирани и възмутени сме и какво?нови [re: ЛM]  
Автор.... (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 20:54



Какво да гледаме пясъчниците, като навсякъде около нас междуличностните отношения са агресивни, обидни, на ръба на скандала.



Тема Re: Шокирани и възмутени сме, и какво?нови [re: kakata]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 23:58



днес и други едни малолетни пловдивчанки в новините - празнували група момичета 8-ми март (най-малкото на 12, най-голямото на 18). изпили бутилка водка, тръгнали по улицата, спрели някаква жена да й искат пари, съборили я на земята и започнали да я ритат и да я налагат с юмруци.
на другия ден, пред полицията казали, че много съжаляват, но понеже били пияни, не знаели какво правят...
18-годишната рекла, че като си пийне, става агресивна.... тя си го знаела това вече - от опит....



Тема ...и какво? е един добър въпрос [re: kakata]  
Авторвeчe пopacтнax (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 10:36



Това, което се е случило е наистина ОТВРАТИТЕЛНО.
НО наистина "КАКВО?" е хубав въпрос. Какво ще стане от тук нататък? Кой е длъжен да предприеме мерки подобни неща да не се повтарят?
Иначе подобни гаври между деца не са от днес. Когато аз бях ученичка имаше подобен случай в малкия град, в който живеех тогава, наистина, без да се стига до фатален край, но подробностите от гаварата бяха ужасни. Говоря за време преди 1989 година. И тогава ли телевизията е била виновна?
А днес, когато съучениците на тези деца гледат цялата тая истерия има ли кой да им обясни какво се е случило и най-важното какви са последствията? Знам, че за деца на такава възраст едва ли може да се каже, че им сработва механизма за ваденето на причинно-следствени връзки, но от тук се започва с ученето на правилата.
Винаги е лесно да обвиниш някой друг за грешките си- училище, телевизия, общество, все едни абстрактни думи, които мен лично не ме утешават.
И знам, че за родителите на двете момичета е наказание проваления им живот, но не е достатъчно. Защото вината е тяхна.
Замислям се напоследък как да възпитавам сина си.
Ако е в някакви морални и етични принципи, дали ще може да оцелее сред другите?
Страхувам се. Много. И то от това, че в мен се е появило подобно съмнение.
А при вас как е?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.