Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:47 18.04.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Малко помощ за едни костенурки?нови  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано02.10.03 22:37



Ами здравейте:-)) Надявам се тук да знаете какво да правя. Имаме две бебета в къщи от една седмица. Червенобузести. И ме е страх, че ще взема да ги уморя. Не забелязвам да ядат тия сушени неща, които продават за тях в магазина - водни бълхи ли са, какво са, може и да изяждат някаква част от което им давам, но не съм много убедена. Може би има и друго, което да им предложа? Освен това нямам представа водата на животинките колко често трябва да се сменя, трябва ли изобщо. Аз, разбира се, им сменях водата, на два-три дни, а ги и къпах, защото мисля, че и черупка да е, трябва да диша някакси, а бяха едни лигави, видя ми се не както трябва. Въобще не знам как да ги гледам, наистина. И колко дълбока вода им трябва не знам. И как да направя да се чувстват уютно. Не са за момента в аквариум, а в едно пластмасово нещо, то си е специално за костенурки, но ми се вижда твърде плитко. Видях, че гледат да се подпъхват под камъните, които сме им сложили и им направих "къщички" да си се крият, но все драпат по стената, откъм която имам цветя. Значи ли това, че харесват растения и има ли нещо, което ако вземем аквариум за тях, да може да се сложи вътре? Да не вземат да се натровят от някоя случайно избрана трева, нали? Посъветвайте ме нещо, че ми се виждат тъжни, доколкото мога да предполагам как се чувстват.

- - - -
Нищо, направено от сърце, не е излишно.



Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: Бeзcъннa]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано03.10.03 01:35



Здравей
Набързичко ще ти изброя какво ти е необходимо.
Значи първо термометър, който да ти показва Т на водата, която не бива да е под 20 градуса. Тази Т ще я поддържаш с нагревател. Има обикновенни, а има и със самоизключващо се реле - вторият вид е по удобен, съобтветно по-скъп.
Другото нещо което е добре да имаш е лампа, която да нагрява островчето на което те излизат да се припичат/костенурките обичат да се пекат на топличко/ Ако нямаш терариум, а ги отглеждаш още в онези бъбрековидни зелени легенчета, смятам че лампата ще ти нагрява достатъчно водата и без нагревател. Но аз лично бих препоръчала да си вземеш едно истинско малко терариумче, за да можеш да си монтираш и водна помпа, която да ти пречиства водата.
Това са основните нужди на костенурката. Знай, че ако и е студено, първо ще спре да се храни, от липсата на светлана ще и омекне черупката /костенурките са студенокръвни животинки и затова имат нужда от външни източници на топлина и светлина, в противен случаей загиват/ и накрая ще и се образуват едни пердета на очичките и няма да вижда - ще спре да мърда и шава.
Профилактично бих ти препоръчала да си вземеш вит. А от аптеката и да и капваш в очичките веднъж на ден. Тя ще мижи и затова с капкомера може да и цвъкаш направо в муцунката.
Това е в общи линии. Има и специални витамини, но те са доста скъпички. Ако те интересува обаче, в първият ззомагазин - ще те напътят за тях.
Това, че костенурите не ядят е тревожен признак, вземи бързи мерки, защото трудно се лекуват веднъж образувани пердета.

А, можеш да им даваш и тревички разни, обичат марулки, зеленяш, също и месце от вашто ядене, обожават парченца сурово месце.......
Относно дълбочината, колкото и да е дълбоко няма страшно, те плуват и знаят как да излязат на повърхността. Може да апликираш с камъчета разни, за треви има изкуствени. Ако имаш помпа няма да ти се налага да сменяш много често водата, иначе когато започне леко да мътнее. Черупките им стават лигави да - можеш да ги почистваш леко с четка за зъби/без паста де/,
не слагай много храна защото се разлага във водата и замирисва гадно, колкото да изядат. Ако ги храниш по-много бързо растат и имат навика да бягат от тераиумите. Моята беше избягала веднъж за един месец! Не се тревожи, много са издръжливи.
Друго не се сещам засега, питай ако има нещо.

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.

Редактирано от dodo_dodo на 03.10.03 01:43.



Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: dodo_dodo]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано03.10.03 11:00



Мда, точно в такова бъбрековидно са. Явно ще се пазарува. А това за пердетата въобще изобщо никак не би могло да ми хрумне! На първо време обаче мисля да не им пипам очетата. Оффф. Ми, така става като иска детето животинки:-))) Изненадки. Ще се погрижа, много ти благодаря! Казаха ми, че докато са още съвсем малки, не бива да им давам месо, ти как мислиш? А, и още - помпата как така осигурява пречистване на водата, с филтър някакъв ли са тия неща? Между другото - едната хитруша два пъти избяга - ти му правиш къщурка да си се гуши отдолу, то се катери отгоре!:-)))

- - - -
Нищо, направено от сърце, не е излишно.



Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: Бeзcъннa]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано03.10.03 11:17



Ами аз съм давала по малко месце, като бяха малки мойте. Но ако така са ти казали изчакай малко и давай от сухите скаридки, те ги обичат.
Вит. А е полезен за тях и се дава и дори и като са си здрави, не се тревожи. А пък водната помпа има една гъба вътре, която задържа мизериите от водата, иначе водата циркулира и пада като водопадче, хубаво е, гадинките обичат да се къпят под водопадчето
Вземи си от онези термотерти, което са като лепенка и се лепят на стената на самия терариум. Ще ти е нужен един разклонител при всички случаи ако вземеш нещата които ти изброих - за помпата, за нагревателя и за лампата.
Като ги къпеш - внимавай, че хапят
В общи линии са доста сладки животинчета , като съвсем малки ми приличат на бирени капачки, но като попораснат стават доста зловещи същества - съскащи и опитващи се да те захапят. В муцуните приличат на змии
Аз имах две парчета, едната беше станала огромна и след като бяга няколко пъти, последният за месец се принудих да и купя 70 литров терариум, който не ме питай как се почиства. След време мъжът ми ми подари едно бебе костенурче. Обаче неволите ми започнаха когато голямата почна да гони малката за да я изяде. Беше някакъв кошмар, та я преместих в отделен по-малък терариум. Доста грижи ми костваше. А най-големият купон беше веднъж когато Жакото ни ме беше ядосало нещо и го погнах с една метла. Той се разкряка, опита се да хвръкне и цопна в големият терариум при дзвера, оня го подгони и стана малък воден екшън в къщи. Куче лае, папагал крещи, костенур съска злобно

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.


Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: Бeзcъннa]  
Авторyчeничka (Нерегистриран)
Публикувано03.10.03 13:23



Здравей,
Искам само да допълня, че когато нашата костенурка беше къвсем мъничка й давах от гранулираните храни и скариди на малки парченца и гледах да падат точно под носа й, като ги пусках едно по едно. Иначе и аз имах чувството че не могат да си намерят храната.



Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: Бeзcъннa]  
Автор Пaлмиpa (вече не е тъжна)
Публикувано03.10.03 13:52



аз имам една такава, вече е на 4 години, мъжка.
носим си я от Бг.
непрекъснато дращи с нокти и според мъжът ми иска женска, ама откъде ти тук женска....имат една в музея, ама....
вечно е гладна, яде до пръсване според мен.
с черупката имам голям проблем, все се събира една растителност отгоре. търкам с четка за зъби.
моята има тумор на лявата буза, незнайно от какво, мъжът ми е води на специалист по костенурките, капаха и нещо, и си живее така, с тумора.
нямам помпа за пречистване на водата и явно ще ми се наложи да си купя, че я сменям през 3-4 дни.
има си един камък от който гледа отвисоко.
като чуе кучетата да лаят "бяга" и се крие.
внимавай, твойте са малки, но моята иска да духне , ако и отворим и за бравим аквариума, като едното нищо ще има д ая издирваме, ако някое от кучетта не я опоска през това време.
знам, че Мама Нетти имаше такива костенурки, ако искаш питай я и нея.
успех в отглеждането.
Нашият термометър е почти винаги на 20 градуса.

Не допускайте магаретата да ви четат конско.


Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: Бeзcъннa]  
Автор irina ()
Публикувано03.10.03 22:45



Хубава тема си отпочнала.
Аз имам следния проблем с нашата костенурка. Големият ми син я има от 3 години, ама НЕ СЕ ГрИЖИ ЗА НЕЯ! Жива и здрава е горката, ама рядко се сеща да й смени водата, храни я, когато се сети
Жал ми е за нея, а да си призная - нямам желание аз да я поема.
Накрая стигнахме да консенсус- ако намерим на кого да я дадем, няма да се сърди.
Някой иска ли една бедна тригодишна червенобуза костенурка? Подарявам я.

бате Симеон - 11.07.1991
бебе Павел - 08.05.2003


Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: dodo_dodo]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано04.10.03 10:59



Представих си екшъна!
Кажи ми - има ли нещо, което трябва да знам по отношение на детето? На шест е и няма шансове да налапа костенурковче:-)))), обаче ей така, да знам, ние си ги гушкаме и им говорим, да имам идея за какво да внимавам, ако изобщо. Казаха ми, че големите хапят, но малките още не. Нещо друго да се сещаш? Тия пердета примерно? Ако се получават заради бактерии някакви? Питам си, за всеки случай.

- - - -
Нищо, направено от сърце, не е излишно.



Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: Пaлмиpa]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано04.10.03 11:08



Виж, по-долу имат самотна костенурка за подаряване, прочетох, но как ще се телепортира до вас е силно неясно...
Едната наша, на която й хареса да бяга, и двата пъти лесно я намерихме, няма начин извън апартамента да отиде, само дето сега на влизане в къщи първото, което се проверява, са костенурките дали не се разхождат, да не ги стъпчем, не за друго:-))) Като нищо може да са ми били поумърлушени заради температурата, да, на първо време ги сложих до прозореца в кухнята, да им е по-топло, докато им вземем подходяща "къща". Благодаря за консултацията:-))

- - - -
Нищо, направено от сърце, не е излишно.



Тема Re: Малко помощ за едни костенурки?нови [re: yчeничka]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано04.10.03 11:09



И аз така правя. Дали имат обоняние, много ми е интересно.

- - - -
Нищо, направено от сърце, не е излишно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.