Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 12.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: блoнди]  
АвторMaMa (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 11:47



И аз моя като беше малък го водих на ушен лекар
те да не са братовчеди
Но, наказването с домакинска работа е много лош вариант!
В никой случай не бива човек да гледа на нея като наказание!
Майка ми навремето ме "наказваше" с измиване на чинии
смятай как ми се струва домакинската работа
Сега имам съдомиялна и сина я пълни и изпразва, аз малко мия и то каквото не може тя.
Това със смяната на ролите е отлична идея



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: MaMa]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 13:33



Вярно, децата са различни.

Джобните, според мен, са необходими на детето не толкова, за да си купи закуска, а за самочувствие и един вид социални контакти. Ето, давал на заем, но какво като не му ги връщат, някой ден е щял да разбере и да избере дали да го дава или да черпи, на кого да дава и на кого да не дава, дали да ги спестява за някаква си негова цел или не... И какво като се бутне малко повече с по-големите в бюфета, така ще разбере как да се държи и с батковците. И защо да гледа другите деца отстрани, когато си купуват желирани бонбони и дъвки, макар и с надценка или не толкова еВтини, колкото мама може да намери. Важното е той да направи покупката, да вземе решение, да бъде като другите приятели, приобщен с нещо отличително за бандата. Знам, знам, и аз като родител съм против тези покупки "боклуци", но важното е те, децата, да свикнат, че могат и сами да решават без нашата опека и одобрение, да разберат сами, че това са боклуци. Е, ако е напълно задоволен, претрупан от играчки и вещи, и няма за какво да си мечтае... Няма ли някакви странични интереси извън училище? Напр. едното ми дете се вълнува от компютри (много разпространено сега при децата) и още докато нямаше комп, се интерсуваше от литература по въпроса, правеше опити да изчита де що види списание, колко разбира е друг въпрос, но спестяваше си стотинките за това и си пазаруваше списанията редовно със спестените джобни. Преди това джобните ги използваха за какви ли не колекции - парфюмирани тефтерчета и листчета, стикери от кроасани, стикери от ТУРБО дъвки, кечисти и т.н. За всичките тези хобите най-много половината пари да са дошли от нас, родителите, а другото е било от неговите джобни. После се заинтерсува от фантастика, подарихме му няколко класики по темата поредицата на Хари Потър, Толкин, А. Кларк, няколко от изд. "СЕРПИС" и спряхме. Обаче той - не и почна да си спестява за следващи и когато успее да събере известна сума, поръчва си по мрежата и си ги плаща. Другото ми дете се интерсува най-вече от игри на открито и с приятели, спорт. Купихме му колело, после скейтборд, ролери. Обаче колелото не било БМХ като за екстремно скачане и някакви акробатики и сега то си спестява за точно такъв модел. Колко ще спести и дали скоро ще успее е друг въпрос. Друго, тренира волейбол, купихме му екип, но сме забравили за наколенки и то от "специалните", а не някакви медицински. Е, успя да си спести от джобните пари за тези прословути наколенки, за които една седмица ми надуваше главата, а аз му отговарях, чакай, да видим дали ще останеш повече от година в този спорт... Сега има друга мода - хек, обаче аз му казвам, че като свършим с покупките за училище, все още има учебници по английски да купуваме и тогава, но той не могъл да чака и като така, взе, че си уши някакво подобие на онази парцалена топчица със пластамсови сачми (= хек) и така много си я цени тази малка и непотребна (според възрастните) вещ... Само 4 лева е и не, че не ми е по възможностите това или друго тяхно желание, но не е възпиталено, всичко, което поискат, веднага да им се купува и дава. И в живота е така - нещата не се получават от раз, поне за простосмъртните. Сега във всяка свободна минута е с приятеля си да тренират с нея.

И така, според мен, това е принципа - да не се задоволява всяко желание и прищявка на децата, дори и да ви е по възможностите - не е възпитателно и няма как наличието на вещи и пари да убеди детето да ги оцени и пази. По-скоро тяхната липса може да го мотивира.



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: Жeни]  
АвторMaMa (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 13:17



за бюфета не съм съгласна - да пуснеш дете 2 клас с 11 клас ........
пък и им дават топли закуски и почти всички са записани,
а тези дето не са г-жата каза, че гледали жално и да ги запишат и тях.

Но за имането, едно дете и на двете роди - смятай колко подаръци получава за нова год. или рожден ден ! Напълно съм съгласна, че човек трябва да има за какво да мечтае.



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: MaMa]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 15:15



Няма страшно, ако го "пуснеш" дете 2-ри клас с "големите" от 11 клас в бюфета - ще се научи да решава и смята бързо, а може и да си помечтае да стане висок и/или силен като "големите" и ето ти желание да спортува... Разни майки, разни мнения.

Какво стана с разсеяността? Тренирате ли като Шерлок Холмс за наблюдателност и памет или поне като д-р Уотсън с тефтерче в ръка Или открихте нещо друго, напр. като Пипи, че е много вълнуващо да се противопоставиш на всякакви "измислени" от възрастните правила и канони, и да се посветиш на "нещотърсачеството"



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: MaMa]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано14.10.03 01:25



И двете ми деца сега са в тази възраст - сина ми е втори клас, дъщерята четвърти.
Този проблем започнах да го решавам още когато започнаха да ходят - много бой, после обяснявам защо бия.
Още преди да тръгнат на училище спряхме тази процедура - вече не се налагаше. Сега се разбираме прекрасно, но и аз срещам подобни проблеми при сина си. Работата е там че на него още му се играе.

Не искам да се правя на "домашен психолог", но мисля че детето се нуждае от повече ВНИМАНИЕ, ПОМОЩ и ОДОБРЕНИЕ. За бой вече е късно.

Мисля че не трябва само ти да участваш в тази игра, трябва и таткото да се включи по-активно, да имат малко мъжки взаимоотношения. Това е важно за тази възраст - майката е за утеха, бащата за пример. Ако си нямате татко по някакви причини, може и дядо, но в никакъв случай външен човек.

За съжаление висенето над главата му е неизбежно. Само стимули като точки, стотинки, играчки и прочее не вършат никаква работа в тази възраст. Той е още дете и има нужда от родители а не от самостоятелност. Така че се въоръжаваш с търпение и висиш. Коригираш нежно, с внимание, одобряваш бурно, все едно мач играете :-))))). ДЕЦАТА ИМАТ ОСТРА НУЖДА ОТ РОДИТЕЛСКОТО ОДОБРЕНИЕ. Достатъчни са им даскалите в училище, с техните изисквания. Мисля че сина ти ще е щастлив ако вие сте доволни от него и ще се старае повече.

Едно уточнение - никога не използвай обиди и не го изнудвай с любовта си - "Няма да те обичам ако......"

:-))) Дано не съм станал досаден.

Йоан 3:16


Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: Bloodsigned]  
АвторMaMa (Нерегистриран)
Публикувано14.10.03 10:05



A ти братко чел ли си книгата "Смелостта да възпитаваш" от д-р Джеймс Добсън, ако не си ти я препоръчвам
ако ли не си падаш по четенето я препоръчай на съпругата си
Имаме си татко и синчето му е одрало кожата
ако беше взел мойта кожа нямаше да се борим с тези неща
Пробвахме с точковата система, но точки само за послушание и добри резултати при ученето - определено дава резултат
дори спря да закача съседа си по чин в клас



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: MaMa]  
Автор Bloodsigned (влюбен)
Публикувано14.10.03 18:04



Радвам се да го науча толкова скоро :-))))))))) Благодаря.
Наистина се радвам че разрешавате проблема :-))))
Не знам за д-р Добсън, но аз ползвам доста по-прости методи, за възпитание, направо от Библията
Резултатите направо цепят мрака :-)))

Йоан 3:16


Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: Bloodsigned]  
АвторMaMa (Нерегистриран)
Публикувано15.10.03 11:55



не се и съмнявам
но д-р Добсън е вярващ и също ползва принципите за възпитание от Библията, но е доста по възрастен от нас и освен своя опит ползва и опита на много родители и е много по навътре,
точно за това ти го препоръчах, братко



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: MaMa]  
АвторAlbena (Нерегистриран)
Публикувано15.10.03 17:49



edin vapros: saprugat ti pravi li gi tezi neshta? predpolagam che NE. togava ne chakai ot deteto



Тема Re: Ще ми дадете ли съвет ..............нови [re: Albena]  
АвторMaMa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 10:11



Kакво да прави - да си пише домашните сам ли
или да слуша г-жата
не са много съизмерими като отговорности двамата




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.