Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:27 30.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Stranno povedenieнови  
Автор babaToHka (старило-патило)
Публикувано09.08.03 19:33



Става въпрос за много странното поведение на дъщеря ми, която е на годинка и половина. От около 2 седмици като и се скарам и почва да си удря главата с ръце. И лошото е че започва да го прави все по-често, дори когато и кажа "не", за да не пипа нещо. А от няколко дни си блъска главата в нещо - в земята, в маса, в бюрото.
Ако ходеше на ясли или детска градина щях да им разкатая фамилията, защото съм чувала, че децата правят така ако някой е приложил насилие върху тях. Бързам да кажа, че в нашето семейство никой не би и направил подобно нещо, още повече че сме двете през цялото време заедно. По градинките също не съм забелязала някой да е правил подобно нещо и сериозно се притеснявам на какво се дължи това внезапно и с нищо непровокирано държание. Не и се е случвало нищо особено в този период, не си спомням даже да е падала или да се е удряла сериозно.
И започвам сериозно да се притеснявам на какво може да се дължи. Ако на някой му се е случвало ще се радвам да даде идеи как да го преодолее.

Жить, как говорится, хорошо! А хорошо жить - еще лучше!


Тема Re: Stranno povedenieнови [re: babaToHka]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано09.08.03 19:42



Моето момченце е на годинка и 4 месеца и го прави същият номер от около 2 месеца. Точно както ти го описваш. Когато му се скарам или не му позволя да направи това което си е наумил или просто му кажа НЕ. Изпада в ярост, сяда на пода и почва да си удря земята в пода или стената. Никога не е имало грубо отношение към него, напротив, дори мисля, че е мамино детенце повече глезено отколкото възпитавано строго. Чувала съм, че това е срещано явление и при други дечица. Поведение за което няма разумно обяснение, просто се израствало.
Преди около година имаше подобна тема точно тук, в този клуб. И някой беше споделил, че е гледал някакъв научен филм в който е описано това удряне на главата като симптом на аутизъм. Но не е задължително. Аз не допускам подобни тревожни мисли в главата си, макар, че това удряне не мога да не го забелязвам.

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.


Тема Re: Stranno povedenieнови [re: babaToHka]  
Автор Birdy (птица проклета)
Публикувано09.08.03 22:40



Мисля, че много деца го правят и го надрастват (включително и моят син като беше по-малък).
Аз си го обяснявам с това, че на тази възраст вече осъзнават гнева си от това, че нещо им е отказано, но нямат речник да го изразят с думи.
Може и да не съм права в обяснението си, но факт е, че това се надраства.




Тема Re: Stranno povedenie [re: babaToHka]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано10.08.03 08:56



Наранява ли се докато го прави или си причинява болка в поносими за нея граници?



Тема ....eto tozi linkнови [re: dodo_dodo]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано10.08.03 11:08



vizte...



...vyrno e , che tova udryne na glavata i samonaranyvane se smyta za priznak na autizum...., no ne biva da se burza s ..tezi zakluchenieya ....

autizma e kombinaziya ot dosta nesta ......ako predpochita da e sam vmesto da igrae s deza...ako e nazad s ezika....ako obicah da povtarya frazi....ako ima spezifichni neshta ..ot koito se intereesuva i samo ot tyh...( naprime ...washing mashines i samo tova)
da ne gleda v ochite kato govori ....ne obichat da se gushkat ...dosta takiva neshta v kombinaziya.....

togava veche chovek moze da se strahuva.....

Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.

Редактирано от rebekka на 10.08.03 11:09.



Тема Re: ....eto tozi linkнови [re: rebekka]  
Автор dodo_dodo (само веднъж)
Публикувано10.08.03 11:39



Не, аз нямам подобни страхове. Изчетох доста неща и не откривам други симптоми в детето си. А удрянето на главата е твърде относителен симптом.
Иначе той е много контактно дете, винаги усмихнато и сияещо. Обича да се гушка и гали. Не спира да бърбори, отворен е към заобикалящото го.
Четох, че малката обиколка на главата на новороденото, последвана от бързо и прекомерно нарастване на главата през първата година от живота са най-ранните предупредителни сигнали, че детето може да развие аутизъм. Моето дете се роди с обиколка на главата 38см., която нарастваше бавничко и с това компенсира по-големият си първоначален размер. Не се бои от високи звуци, резки движения или пък ярка свитлина....
Не смятам, че имам основания за притеснение. Макар, че пък се казва че аутизма се диагностицирал между 2 и 4 годишна възраст.
Споменах за аутизма във връзка с удрянето на главата за по-голяма изчерпателност по темата. Но основното е, че това удряне е често срещано явление при доста от дечицата без да има някакво отклонение в развитието им.
Както Бърди е написала аз също съм склонна да го разглеждам като опит да изрази детето гнева и яроста си по този своеобразен начин по простата причина, че малките деца поради несъвършенство на кумуникативните си способности изразяват емоциите си по първичен начин.

Едно е да говориш много, друго е да кажеш нещо.


Тема Re: Stranno povedenieнови [re: kakata]  
Автор babaToHka (старило-патило)
Публикувано10.08.03 12:05



Не става въпрос да се наранява силно, просто се тупа с една или две ръце по главата. Винаги съм смятала, че по този начин децата копират нечие поведение, т.е. подсказват, че върху тях е упражнено насилие, но явно не е точно така. Възможно е това да е просто начин на изразяване. Още повече, че сега девойката расте много бързо и май започва да се лигави. Е, ако е това ще се държим по-строго и толкоз.
Колко време продължи при вас? И има ли някакъв начин и родителят да помогне в преминаването на този етап?

Жить, как говорится, хорошо! А хорошо жить - еще лучше!


Тема Re: Stranno povedenieнови [re: babaToHka]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано10.08.03 12:43



Синът ми, който наскоро навърши 3 , доскоро също си удряше главата в стената или в нещо друго и можеше да го прави по половин час, но не като проява на недоволство, а просто така, както се удря играчка в играчка. Ако се опитвах да го спра, а аз се опитвах в началото, почваше с още по-голяма сила, така че аз престанах да му обръщам внимание и скоро той загуби интерес, пък и вече ритмичното удряне на глава или нещо друго не му е интересно, има други игри. Така че може и да е вид игра, която детето знае, че привлича вниманието на възрастните.



Тема Re: Stranno povedenieнови [re: babaToHka]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано10.08.03 12:46



Честно казано, не си спомням да са се тупали по главата моите. Някой си удряше главата в пода, но само на килима, но дали бяха моите деца или племенника ми - вече не помня.
Струва ми се, че това поведение представлява опит да наложи волята си. Децата много силно се стремят към това да бъдат център, да контролират и всички да се водят по прищевките им.
Ако не е това, ще е нещо друго - тръшкане, писъци, отказ да се храни. Трябва да дадете пример за уравновесено поведение, без истерии, без да й се връзвате като се ядосвате и губите контрол над себе си. Като цяло те трябва да разберат, че родителите са тези, които решават, и въпреки че ги обичат много, за прищевките има правило : NO PASSARAN.



Тема Re: Stranno povedenieнови [re: babaToHka]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано10.08.03 21:47



аз не съм виждала такова поведения, за щастие (че като нищо щях да си внуша онова за аутизма, и аз съм го чела), но така както го описваш на мен ми прилича на алтернативата на "тръшкането". Ако не си срещала досега повече инфо за това поведение, пусни търсене на "temper tantrum" и ще ти излезе много, само че на англ. Така реагират децата, когато им се забрани нещо, или най-просто казано, не искаш да им играеш по свирката
да уточня, удрянето по главата ми се вижда доста по-мек вариант от тръшкането, имам предвид - поне липсата на силни звуци




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.