Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:48 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Тинейджъри - съветнови  
Авторuplashena (Нерегистриран)
Публикувано12.02.03 15:36



Много ви моля за спешен съвет. Детето на най-добрата ми приятелка - на 16 години има голям проблем. Малко предистория момиченцето за което говоря до преди година беше за мен дете образец - отличничка, от училище се прибираше в къщи и учеше без някой да я кара насила или да я контролира. Ходи на кръжок по рисуване и явно има дарба, вече две години ходи на езикова ваканция лятото в Англия / учи в езикова гимназия / и въобще едно добро дете. От около половин година настанаха обаче страшни промени събра се с една компания - по цяла нощ в компютърни клубове / това пак е добре/, по дискотеки / оказа се че във въпросната дискотека освен "невинната" трева се консумират и други разни дроги, от къщи взеха да изчезват разни ценни неща /бижута, телефони и пари/. Детето е все пак разумно и искам от вас съвет какъв вид според вас би трябвало да има един разговор с нея за да осъзнае дълбочината на проблема пред който е изправена и за да и помогнем да се спре преди да е затънала... Извинявам се за обърканото писане но съм много развълнувана. моля ви за помощ и съвет.



Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: uplashena]  
Автор Alegra (загадката)
Публикувано12.02.03 16:43



Според мен, един добър пример каква би била съдбата й, ако продължава в същия дух, би бил дъбър подход... Точно това, може би, ме накара да не опитвам никога от тези боклуци....страх....
Подходящите примери, казани с подходящи думи могат да те откажат от почти всичко.....Пък да се надяваме, че тя сама ще се замисли над нещата и че това е нейният живот и дали си заслужава да го опропастява.... И все пак, можеш да отидеш в клуб Психология и да помолиш за съвет.....

Успех и усмивки

И да е купен съдията, важното е да играеш


Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: Alegra]  
Автор oтвopeнa ()
Публикувано12.02.03 18:07



Ако намериш филма Basketball Diaries или не знам как е преведен на български, би трябвало да звучи като Баскетболните дневници, с Леонардо ди Каприо, дай го на детето да го гледа. Този филм илюстрира историята на един младеж(Леонардо, преди няколко години), който се забърква с дрога и т.н.

Първата ми реакция като гледах този филм, беше да си помисля, че един ден, когато детето ми наближи тази възраст, непременно трябва да види този филм, за да се уплаши от наркотиците и техните последствия.
А до ден днешен и аз даже не съм имала и ЛЮБОПИТСВОТО да ги пробвам, защото съм ИНФОРМИРАНА за тяхните последствия, и ме е СТРАХ.

Страх лозе пази, са казали хората!
Най-добри пожелания!

I was crying because I had no shoes
until I saw someone who had no legs...


Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: uplashena]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано12.02.03 21:37



Наистина е тревожно. Родителите не бива в никакъв случай да прекъсват връзката с нея. Вярно, ужасно е, обидно е да те краде собственото дете, но ако се разкъса връзката, тогава как ще й се помогне? Нека разговарят с нея, нека продължават да вършат заедно разни приятни неща. Очевидно, тя е доста зависима от компанията си, едва ли ще е възможно да я откъснат от нея, но това може да стане постепенно. Може да се запознаят с тези младежи, да видят какво представляват, да навлязат в нейния свят. Това поне за начало е добре. Ако има пристрастяване към дрога- трябва лечение, и колкото по-бързо, толкова по-добре.



Тема Re: Чудя сенови [re: kakata]  
Автор lenny (щастлив)
Публикувано13.02.03 10:21



каква да ти препоръчам. От една страна се изкушавам да ти кажа, че най-добре е хубавичко да я напляскат / ама пък на 16 години не става май/, от друга страна си мисля че може би момичето също е объркано и ако родителите демонстрират разбиране и си поговорят с нея като с равна тя ще разбере проблема и ще успее сама да се пребори с него. Важно е до колко и влияе въпросната компания, защото ако е много може би трябва да се вземат по-крути мерки. Ох хубаво са го казали хората - малки деца малки ядове, големи деца - големи такива..... пиши пак за развитието на този случай защото може да бъде от полза на всички родители като опит....



Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: uplashena]  
Автор Цвeти (глезанка)
Публикувано13.02.03 11:35



Значи първо, ако тези родители 16 години са разчитали на факта, че детето им е умно и разумно и отличен ученик и сега се сблъскват със сериозен проблем за първи път... Много глупаво ми звучи "да поговорят с нея"! Звучи ми като "да я заведат на вечеря"! Ще ме извините за острия и груб тон, но е точно така. То с един разговор на 16 години нещата не се оправят. Ако те редовно и систематично не са поддържали връзката с нея, сега трябва да се радват, ако не им се изсмее в очите дори! Как пък можем толкова да бистрим взаимоотношенията между съпрузите, как да не губим връзката, как да я поддържаме жива и да я разообразяваме, а подобни теми за връзката дете-родител са направо рядкост. Пиша ти от позицията на дете, между другото, нищо, че съм омъжена от няколко години!
Значи ако те сега се сещат, че някъде по пътя просто са я забравили, защото тя е примерна, тя е идеална, тя е отличничка и непременно е и разумна, то им остава само да се молят тя наистина да е разумна. Е, не пречи да поговорят, да опитат и по-крути мерки, даже крайни като забрана за излизане и т.н., но резултатът ще е непредвидим - зависи от толкова много неща и фактори, че дори целия клуб Психология да впрегнеш, пак ще започва всичко с "Ако..."

Проблемът наистина е сериозен и ти, като страничен наблюдател, можеш да помогнеш много. Може да ти звучи странно, но ти можеш да направиш много за това момиче. Поговори с нея, сближи се - вероятността да те допусне до себе си е много голяма, даже по-голяма, отколкото да допусне баща си примерно. Плюс това може да не се забърква непременно с наркотици, а някой да я използва и чрез нея да краде родителите й. Например някой пъпчив младеж, в който тя е влюбена и на когото без особени скруполи подарява злато, пари, мобилен телефон... Това също е възможно - да се опитва да помогне на някого, но не разчитайте само на тази версия.

Единственото сигурно в цялата ситуация е, че трябва да я наблюдавате много внимателно (дори ако трябва да я следите) и видите ли и най-малките признаци на дрогиране (дори "само" да пуши трева) - крайни и крути мерки. Защото биологичната зависимост от хероина се развива за 7 до 14 дена и от там връщане няма! Ако трябва даже я отведете някъде, дори да изпусне от училището - да замине нанякъде, в провинцията при баба или ако имате възможност на екскурзия в чужбина. Да се откъсне от тези хора и от тази среда, да види нови неща и хора, нови аспекти и перспективи. Да поработи малко, да види как се изкарват парите, за летните й ваканции в Англия, просто да се откъсне (например нещо да превежда, нали учи в езикова гимназия)! Но направете нещо спешно, защото ако се забърква с наркотици - няма по-страшно нещо за един тийнейджър и родителите му.

Аз не опитах наркотици като по-млада, защото учителите ни (Бог да ги благослови) в съдружие с няколко родители се постараха да ни покажат колко страшно нещо е това - до дълбините и на физическия и биологичния и психическия ужас на наркоманиите! Колкото и страшно да беше, мисля, че това спаси и предотврати доста нещастия за в бъдеще. Защото не е вярно, че само деца на пропаднали семейства посягат към наркотиците, за съжаление. Това е жесток бич и още веднъж се извинявам за острите думи, но по-добре да се окаже, че аз греша, отколкото да се окаже, че съм права!

ПП - Идеята с филми по въпроса също не е лоша.



Тема Re: Тинейджъри - съвет [re: uplashena]  
Авторniakoisi (Нерегистриран)
Публикувано14.02.03 14:13



Vij sega imam dashteria na 14 i obiasniavam vsichko. Gledame zaedno The Osborns po MTi i narkotici.Za cigarite az sam i otricatelen primer.V i i pokazvam v kakvo se prevrashta edin talantliv chovek koito e bil 10 godini na heroin. Predi niakolko sedmici ni iznenada che e opitvala bira i razni kokteili, no beshe iznenadana che s maika i ne i se skarahme samo i raziasnihme postanovkite da ne gi mesha. I za vsichko koeto moje da ia spoleti sled upotreba na alkohol i cigari. Uspeh i idi na cherkva, izpoviadai se i se moli.



Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: Цвeти]  
Автор Kapмeн (оптимистка)
Публикувано15.02.03 00:24



Абсолютно съм съгласна с мнението на Цвети.Ако се дрогира,прост разговор няма да помогне.Трябват наистина крути мерки с откъсване от тази среда....На 16 год.тя си е още дете и ако трябва ще я заключват и няма да и позволяват да излиза..

Животът е кратък,изкуството-вечно!


Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: niakoisi]  
АвторHямaм (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 14:19



Моят калпазанин сега е почти на 11 години. Но от малък се старая да му показвам в какво се превръща човек, който е започнал с алкохола и дрогата. Влача го на картинг всеки петък (разведен съм и само тогава имам права), за да му вкарам някакъв интерес...
Мисля, че с 16 годишното момиче връзката е изгубена поне преди 3-5 години. Много хора страдат от манията (както и баща ми), че не трябва да допускат прекалено близко до себе си децата. А трябва непрекъснато да се говори с тях, изслушването е част от комуникацията. Забързани в делниците се интересуваме само от бележките в училище. Когато са отлични - за нас всичко е наред. А така ли е всъщност?



Тема Re: Тинейджъри - съветнови [re: uplashena]  
Автор ha! ((ужасна))
Публикувано18.02.03 18:57



но мила ...... детето вече е затънало
стандартен случай на слепи родители и приятели...

...не можело...!!...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.