Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:14 12.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Таксите за детски градини и ясли  
Автор ellion (sancta)
Публикувано28.12.02 10:03



вече не са фиксирани в Закона за местните данъци и такси, просто пише, че се събират такива такси.... Което явно означава, че конкретния размер ще се определя от съответната община или самото детско заведение? Дали в София не ни чака някакъв драстичен скок....



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Автор dara (osobena)
Публикувано28.12.02 10:23



Защо ли точно в Сф да ви очаква драстичен скок? Може би на нас останалите ще ни ги премахнат съвсем...

Ние не знаем какво е самотата
И докъде се простира тя...



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: dara]  
Автор insane ()
Публикувано28.12.02 23:39



Има се предвид, че животът в столицата винаги е по-скъп отколкото по другите места, така че нищо чудно това да засегне и детските градини.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: insane]  
Автор dara (osobena)
Публикувано29.12.02 09:21



А има ли се предвид колко по-големи са доходите в столицата, отколкото в "другите места"?
Колкото е тежко в столицата, толкова е тежко навсякъде другаде, че и повече. Така че, хайде без превземки!

Ние не знаем какво е самотата
И докъде се простира тя...



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: dara]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано29.12.02 12:30



ох бе дара, човек вече не може да пусне тема, без да го налази някой с комплекси



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Авторdara (Нерегистриран)
Публикувано29.12.02 15:03



Е, ти надявам се да ми простиш, че те налазих. Ама нали ние сме от провинцията, та ни е простено да сме комплексари.
Кротко ще пропълзя в друга тема. Дано там комплексите ми да не дойдат в повече на някой друг темопускащ.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: dara]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано29.12.02 15:33



както искаш, аз заминавам да празнувам



Тема Точно тамнови [re: insane]  
Автор Smile. (винаги)
Публикувано03.01.03 10:12



няма да ви засегне. Правила съм сравнение между цените на детските кухни във Варна и София - разликата е в "пъти" и София е по-добре.
Общо взето когато общината е по-богата - дава повече субсидии за "социалните програми" (не знам дали това е точния термин), а както е известно в софийската община се наливат много средства.



Тема Re: Taka eнови [re: Smile.]  
Автор ProBily (:-))
Публикувано03.01.03 19:07



Така е, живота в София е много по-лесен, от колкото в другите градове. Във Варна цената на един купон за кухня е 1.20 лв, а тук в София - само 14 стотинки. Стига само една кратка разходка по улиците на двата града, за да се разбере коя община има по-голяма кесия. Моите очаквания са, че в София таксите за ясли няма да се променят, но другите общини яко ще го отнесат, както винаги.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Автор meg (различна)
Публикувано05.01.03 19:46



Като стана въпрос, колко е таксата в момента в София?

"....тогава ще разбереш каква чудна сила се предава от човек на човек".


Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: meg]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано06.01.03 10:01



Поне до декември от 5 до 20 лв. - за ясла и градина, то навсякъде беше толкова по стария закон, това е основната цена, вече за спортове, езици, музики, танци се плаща допълнително. Проблемът тук е (а може и навсякъде да е така), че на много места искат "спонсорство", за да приемат детето.

Редактирано от ellion на 06.01.03 10:01.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Автор ProBily (:-))
Публикувано06.01.03 23:19



Това за "спонсорството" кога ти го "предлагат"? Преди приемането или при записването? Какъв е размерът на този първоначален разход? :-)))))



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ProBily]  
Автор Mamma ()
Публикувано06.01.03 23:55



На нас ни искаха преди да я приемат Ади в яслата, а после и в детската градина, като особено директорката на яслата беше особено "учтива" и "скромна".
Беше ми намекнато недвусмислено, че ако не закупя чаршафчета и лигавници за цялата група, "няма да имат възможност" да приемат детето..... и.... купих...
После в детската градина пък искаха покривки за масите.... ама поне не са ми искали пари кеш.

Детската градина, в която ходи Ади сега е първата, в която не ми искаха нищо като "спонсорство" и нямаше предварителни условия, просто на няколко пъти (много след като приеха детето) призоваваха родителите да съберат пари за нещо конкретно, в което не виждам нищо лошо.


Животът е такъв, какъвто си го направиш!

Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ProBily]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано07.01.03 08:30



Ами на мен специално нищо не ми искаха, защото си подадох молбата октомври 2001, за да приемат детето от септември 2002, а вече бяхме 10-ти в списъка... Но на близки приятели им се наложи да спонсорират с около 100 долара тяхната ясла, защото се сетиха да подадат молба "само" 5 месеца преди записването на детето.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: dara]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано07.01.03 12:15



Не е ли по-добре да си припомним приказката за градския и селския мишоци? На село едва ли някой си ляга гладен, едва ли рови в кофите за боклук, напр. пенсиониран даскал/ица или професор... Едва ли съществува ежедневния стрес? Едва ли се плащат същите високи данъци, такси и комисионни, за да се доближи човек до нормалния живот, който явно е илюзия и неосъществена мечта за българина... Илюзия както за селския, така и за градския български мишоци.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Жeни]  
Автор Passion (непознат)
Публикувано07.01.03 18:03



I spored teb vsichko osven sofia e selo?
Danycite sa si ednakvi v cialata strana, taksite v sf sa nai-niski (pone za vodata sys sigurnost), a zaplatite - nai-visoki! Gladni ima navsiakyde, kakto i roveshti se v kofite..
Zashto spored teb vsichki se butat v sf da jiveat (kolkoto i da e nepriatna)? Zashtoto ima rabota, i pone otniakyde mogat da doidat niakaki dohodi, s koito da si platiat danycite, taksite i komisionnite



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Passion]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано07.01.03 18:33



Хайде да не ми преиначавате думите или по-точно да не започваме да се делим на София и провинция, защото икономическата миграция към столицата у нас не е по-различна от тази към по-развитите икономики и реални пазари. мисълта ми беше, че няма идеално материално положение, т.е. и в селото, и в града си има своите плюсове и минуси. Човек избира и или се държи за корените си, или динамично се адаптира и сменя местоживеене, работа и начин на живот... Гладни няма навсякъде, защото ако си на село винаги можеш да си посадиш и отгледаш зеленчуци, жито, плодове... Да, с много труд, но няма да се умре от глад там. В градовете е друго, а най-трудно е в малък български провинциален град, в който няма поминък. Най-трудно е именно в тези градове, които са изкуствено създадени по времето на социализма, където изкуствено беше създавана някаква промишленост, която сега никой не търси и съответно рано или късно тя фалира.

Що се отнася до "бутането" в Сф, ами това е естествената конкуренция..Още по-добре за по-амбициозните е, че продължават нататък и отиват да се "бутат" някъде по света. Да не мислиш, че на софиянци ни е лесно да преборваме конкуренцията - все едно да сравниш конкуренция между американски софтуерист и китайски или индийски, който се задоволява с шепа ориз. Лошо няма - това да е проблемът. А който не успее, що не се връща, м? Манталитет е отговорът на твоя въпрос и закостеняло мислене за някой от нас. И не ми говори за по-високи заплати, с които ще си плащаме по-високите такси за вода... Който иска да успее (а не само да оцелее и всяка вечер в кръчма да пее), да не си мисли за заплати, а как сам да си стане господар. И данъците не са еднакви за цялата страна - питай някой счети. И цените - също ... Когато няма конкуренция и реална пазарна икономика, не може да очакваме понижаване на цените на услугите и повишаване на качеството...Хайде, наслука, на философски мисли ме наведе, за което много благодаря



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано07.01.03 18:36



Което явно означава, оптимистке, че в детските градини ще ходят децата на работещите родители и печелещи пари. Кой тук плачеше преди месеци, че като отиде да си вземе детето, то оставало последно, защото другите деца били взимани или от неработещи родители, или от баби и роднини, които се грижат за тях... Така че това освобождаване от фиксирани цени може да доведе до повишаване на качеството на труда на педагозите в тези заведения и съответния им паричен еквивалент. Тази логика харесва ли ти?



Тема Re: Taka eнови [re: ProBily]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано07.01.03 18:52



Стига де, ти за това ли се бориш, купонът за храна на собственото ти дете да стане 14 ст. вместо 1.20 лв?!? На собственото ти дете... Е, аз съм софиянка висшистка и имам две породени деца, с разлика 10 месеца и никога не съм им взимала храна с купони, от детска кухня... Тогава живеехме на свободен наем и парите не стигаха, но никога не ме е мързяло да им правя сама разнообразни зеленчукови и месни пюренца, кашички и нектарчета, та дори и за таткото да сготвя вечерта... Как аз, гражданката, съм могла с качамак да се изхранвам лятото при 38 градуса на сянка или нищо, но не съм чакала на баби и детски кухни да се погрижат за децата ми и винаги за тях е имало най-качествената и здравословна храна и грижи, а вие да не можете ?!? Дори млякото съм им купувала натурално от близко село, от една добра баба и подквасвала до 5-6 годишната им възраст след спиране на едногодишното им кърмене... Е, каква е тази ваша еманципация, парите, които изкарвате докато сте на работа, а децата ви в детската градина и тяхното здраве и възпитание еквивалентни ли са или?



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Жeни]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано07.01.03 19:09



Тази логика не ми харесва, защото не е вярна - с колкото вдигнат таксите, с най-малкото същата сума общината ще намали субсидията на детското заведение, така че крайният ефект ще е следния - пак ще плащам същите данъци, като миналата година, но и таксите за градина ще са по-високи (вероятно). Обаче неработещите родители не плащат данъци, нали?
а да си оптимист не значи да си идиот и да се правиш, че не забелязваш разни простотии



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Жeни]  
Автор kpokoжaбъл (зеленоопашат)
Публикувано07.01.03 22:06



наистина ли вярваш, че качеството ще се повиши? все пак учителките и лелките остават същите



Тема Re: Taka eнови [re: Жeни]  
Автор ProBily (:-))
Публикувано08.01.03 01:10



Явно не си разбрала основната идея на постинга ми. Може би си искала да се изтъкнеш колко велика майка си? Браво, поздравявам те за това, трябва да има много като тебе, за да учат другите. :-)))
Шегата на страна, аз също не признавам детската кухня и готвенето никак не ми е неприятно. Няма да излъжа, че и аз опитах от това общинско благо, но не останах очарована и след няколко опита се отказах. Храната може би не беше толкова лоша, колкото бе силно моето отвращение към тенджерите, в които не съм бъркала аз изключително. Но това е мой проблем, с който не мисля повече да ви занимавам.
Въпросът е в това, защо трябва семействата от различните общини, които със също толкова много труд, усилия, нерви и образование изработват доходите си, плащат същите данъци (с изключение на тези като данък смет и сгради, които се изчисляват според местоположението на имота), да отделят различна част от разполагаемия си доход за детски ясли и градини? Известно е, че доходите на населението в "другите градове" са по-ниски от тези в столицата. Също така е известно, че в същите общински хазни влизат много по-малко средства от данъци от фирмите, тъй като седалищата на преобладаващата част от печелившите фирми в България са регистрирани в София. Съвсем логично е тези общини да спрат финансирането на детските градини, както спират осветлението по улиците или хвърлянето на луга по заледените булеварди.
Предполагам, че в София няма да увеличат съществено таксите. Може да позачестят "спонсорството", което на мен ми се вижда по-лош вариант, тъй като е нерегламентиран.



Тема Аз пъкнови [re: Жeни]  
Автор Smile (винаги)
Публикувано08.01.03 09:33



не съм приела мисията да съм жертвоготовна майка на всяка цена. Аз съм човек, ей! Имам си своите стемежи и не смятам да ги загърбя за да си седя с престилката пред печката в къщи белким някой ми даде медал "образцова майка". Възползвам се от "услугата" "детски градини и ясли" и не смятам, че това наврежда на децата ми.
Пък и пари (от заплата) и здравето на децата са несравними неща. Все едно да сравниш студено и сладко.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Жeни]  
Автор Passion (непознат)
Публикувано08.01.03 09:55



Syjaliavam, taka razbrah dumite ti.
Imenno v malkite gradove (a vsyshtnost i po-golemite, razlichni ot stolicata) imah predvid, che chovek nai-lesno sshte si ostane gladen - predelno mi e iasno, che ako imash kyde da si posadish neshtichko ili jivotni da gledash, etc, vse shte namerish s kakvo da se izhranvash. No ot prednata ti belejka ostanah s vpechatlenie, che gradskia mishok e nai-onepravdan gorkia, a v takyv sluchai niamashe li da se bori da ide i toi pri selskia.
Az syshto jiveia v Sofia (makar da ne sym ottuk) i syshto se boria s konkurenciata, no v povecheto drugi gradove i tova ne e vyzmojno, osobeno ako iskash da se zanimavash s tova, za koeto si uchil.
Kakyv mi e mantalitetyt ne razbrah. I za da iskam da uspeia i da si imam moi biznes, vse mi triabva pyrvonachalen kapital, nali, koito niama otkyde da vzema, ako predi tova ne me e izhranvala zaplatata.
Koi danyci ne sa ednakvi - dds ili do, ili koi? Vse si mislia, che tova sa fiksirani procenti
I men na filosofski misli me navede cialata tema



Тема Re: Taka eнови [re: ProBily]  
АвторKapли (Нерегистриран)
Публикувано08.01.03 15:44



Затова пък в цяла България едва ли има по-мръсен град от София

Аз поне не съм виждала такъв



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Автор meg (различна)
Публикувано08.01.03 20:00



Да, и на нас ни искаха "спонсорство" няколко пъти дори.Предпочитам да купя аз нещо да дам за децата, все пак го давам и за моето дете, отколкото пари и да не се видят в чий джоб са отишли!
Все пак тук, в провинцията, таксите са доста по-ниски, за сравнение!

"....тогава ще разбереш каква чудна сила се предава от човек на човек".


Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано09.01.03 10:59



Простотия ли наричаш това, че за сиренето или конкретно в случая за отглеждането на детето ти искат пари? Е, не може да е почти безплатно, както ти се иска на теб и на други, защото не сме си построили шведската социалдемокрация и държавната кошница не е толкова богата, че да има богати социални фондове... А това е така, защото нЕкои българи казват, че не ги е еня дали ще се оправим, само те да са си добре

Оптимист не беше ли това да виждаш позитивното в нещата и промените, а не да си черноглед? Дори да си казваш "всяко зло за добро"



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: kpokoжaбъл]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано09.01.03 11:10



Не! Опитвах се да погледна през оптимистичния поглед на ellion, а тя ми каза, че било простотия...а пък аз си мисля, че нЕкои искат нещата да се оправят с магия, с която да бъдат приятно изненадани, но не и притеснявани.

Качеството на персонала и техния труд в детските градини може да се повиши, естествено, не с принудителни мерки заради липсата на пари за издръжка, както е в момента, а ако у нас се създадат условия за свободна пазарна икономика и частен бизнес. Тогава ще има естествен подбор на труда и да разчитаме на качество на персонала в детските градини, определено от реалния пазар и отговорния, т.е. взискателния клиент/в случая родител/. Защото веднага давам пример какво значи поведението на родителя, който води заболялото си дете на детска градина със сиропче и предписано му лекарство, за да се хареса на шефа си и да не взима болнични, да си ходи или да не си загуби работата, а това, че другите деца в градината ще се заразят, това не е негов проблем, за това да му мислят другите родители...



Тема Re: Taka eнови [re: ProBily]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано09.01.03 11:28



Патентните данъци са най-високи в София. Освен данък сгради, такса смет и издръжката на живот в София е най-висока. Нормално е в различните общини таксите да са различни, защото те зависят и от приноса на данъкоплатците, и от управлението на общинския бюджет и др. По-богата община - повече социални разходи. Освен това в столицата си имаме Софиянски, който управлява по-добре общинския бюджет от кметството на Варна напр. Имам предложение: щом имаш стремеж към живот в община, която отделя повече за социални разходи, т.е. с по-богат бюджет и социалдемократично управление, то може да се опиташ да отидеш в някои шведски такива Може и в английски, френски, швейцарски, американски - избор голям... Да, по-лесно се намира каква да е работа и напр. по-лесно е да се изкарат $1000, отколкото в София, но много по-трудно е се докажеш на голям пазар и да създадеш име... Защото напр. Лили Иванова всички я знаят като доказана певица в България, не в родния Карнобат, но едва ли някой е чувал за нея в Лондон... Има и друга възможност - да работиш за тази, в която живееш,т.е. за себе си



Тема Re: Аз пъкнови [re: Smile]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано09.01.03 11:53



Разбрах, ей, първо си човек, а после майка - въпрос на личен приоритет. Но детето ти (не печката!) има детство веднъж в живота, няколко години сАмо или самО - ти избираш, а ти може после да си продължиш твоите стремежи, дори ще е необходимо с порастването му все по-голяма дистанция и по-малка родителска намеса и внимание... И да ти кажа не знам как може да се сравни студено и сладко, може би е въпрос на вкус, за което не се спори. Деца или кариера? Може да се поспори, защото не вярвам в модела на успяла жено-майко-ударничка с две и повече дини под мишница барабар с детето...Деца или кариера/стремежи/забавления? Имат обща мярка за сравнение и това е времето, което отделя родителят за детето сравнено с времето, което работи или прекарва в някакъв офис. Не може да ме убедиш, че периодът от време няколко години работа за 200-300 лева и детска градина за детето е по-ценно от времето (напр. първите 7 години), през което родителят отглежда и възпитава детето си



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Passion]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано09.01.03 12:08



Патентните данъци освен данък сгради и такса смет са по-високи... И така трябва да бъде, в големите градове и в столиците най-вече местните данъци и такси трябва да са най-високи, защото и развитието на инфрастуктурата излиза най-скъпо като център на какво ли не... Какви са центровете на световните столици - място за живеене или бизнес, културни, информационни и други центрове на страните си ... но това е друга тема...темата, че е време самотни баби и дядовци и социално слаби да поемат по обратния път към периферията, към провинцията, към по-бавните скорости и забавения ритъм... А издръжката на живот в по-скъпите градове е по-висока... Това го обяснявах и по-горе... $1000 се изкарват много по-лесно и по-бързо в Лондон напр. отколкото в София, така както 1000 лева се изкварват по-бързо и лесно в София отколкото в Кубрат... И за социалните бюджети се запазва съответното съотношение... Друг е въпросът какъв начин на живот можеш да си осигуриш с 1000 лева в Кубрат, в София или в Лондон ... по-високият стандарт на живот предполага и много повече усилия, нали?



Тема Re: Аз пъкнови [re: Жeни]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано09.01.03 12:44



Може би си права за себе си, но къде е речено че всички работим за 300 лева хех

Пък и лично аз, ако остана вкъщи 7 годинки да изгледам детето, гарантирано ще изкукам.
Така че просто хората са различни, както и приоритетите могат да се съчетават различно.

The wind of change blows straight
into the face of time......


Тема Re: Аз пъкнови [re: Kapли]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано09.01.03 14:53



Да, 7 години без да получаваш обществени признания, 7 години подценяване и съжаления от страна на мъже и жени трудно може да се преодолее. Освен това родителят от нашето и следващите поколения трябва да си знае благодарности и признания от дете не се чакат. Но да направим каквото трябва и зависи от нас, пък да става каквото ще

p.s. Е, интересно ми е колко струва размяната на отглеждането на едно дете при други майки, т.е. колко заработваш като не са 200-300?



Тема Re: Аз пъкнови [re: Жeни]  
Автор Kapли (it's me!)
Публикувано09.01.03 15:19



Тъй като зная за гордостта ти, че сами сте разработили успешен семеен бизнес, надявам се не очакваш тук да ти цитирам точния си доход, и без това за теб той пък може да е много малък, нищо че за мен е ОК:)

Мисля че е добре поне единия в семейството да има собствен бизнес, в нашия случай обаче това не съм аз




The wind of change blows straight
into the face of time......


Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Жeни]  
Автор kpokoжaбъл (зеленоопашат)
Публикувано09.01.03 21:08



или казано кратко - най-напред икономиката да е наред (в частност да се повиши стандарта на живот), за да могат подходящите хора да се появят на подходящите места. но като се има предвид, че и обратното важи, започва да прилича на параграф 22...



Тема Re: Аз пъкнови [re: Жeни]  
Автор kpokoжaбъл (зеленоопашат)
Публикувано09.01.03 21:16



с риск да започна безкрайни (и в повечето случаи безсмислени) дебати за ползата от детските градини, ще кажа само, че прекалено лесно ги отричаш. можеш да направиш децата самостоятелни и в къщи, но няма как да ги научиш да се съобразяват с околните. имам предвид всички, не само семейството и приятелите
а може и пак да не съм те разбрала



Тема Разбрах,нови [re: Жeни]  
Автор Smile (винаги)
Публикувано10.01.03 09:48



че имаш собствен бизнес. Значи би трябвало да си наясно с търсенията на работодателите. Я ми обясни как "после да си продължиш твоите стремежи" - кога после? Когато детето е на 7, а аз съм задминала 30-сте? И от тук нататък да градя кариера? Че как ще стане?
Ето при нас имаше конкурс за международен консултант. Сещаш ли се какви са изискванията за възрастта? Не за дипломите, не за езиците и не за цвета на очите? Най-голямото изискване е възрастта, защото моя работодател смята, че ако кандидата е на 40, ще му бъден полезен още 10-15г., а младия кадър - поне 25. В какво да инвестира? В добрия професионалист, който след 5г. ще трябва да бъде заменен, или в някой не толкова добре обучен (щото така или иначе ще бъде обучен), но с перспектива за по-дългосрочна работа?
Аз съм била в ясла и детска градина и психиката ми не се изкривила от това. Обаче имах две съученички с майки домакини и виждах как им се променяше характера с времето - аз свикнала да оцелявам в средата, да се справям сама без мама и тати, и те - свикнали да сядат на подредената маса веднага след училище; аз - ядяща понякога кебапчета от закусвалнята, и те - с винаги топла манджа; аз - с новата уредба и те - с грамофона, който не си знае годините; аз - на лагер, а те - в къщи. Не съм се чувствала НИКОГА необичана от родителите ми или на втори план.
И не смей да ми определяш приоритетите. Вярно е - ходя на работа по 8часа, но за децата си имам заделени плътни 4 часа, в които не бързам да наготвя, да изчистя и да изгладя. Тези "детски" часове са само и единствено за тях. Цялата домакинска работа е за сметка на моя сън, а не за сметка на децата ми. Защото за да съм човек не ми трябва физически комфорт, а психически - удовлетвореността от себе си.



Тема Нищо не си разбраланови [re: Smile]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано10.01.03 16:15



На нормалната жена психическия комфорт идва не от успехите в службата, а от грижите за децата.

Познавам много хора които си мислят, че всичко им е наред ... но ... само те така си мислят



Тема Ти т'ва го казвашнови [re: Myнчo]  
Автор Smile (винаги)
Публикувано10.01.03 18:20



щото си нормална жена и ги разбираш тия работи??



Тема Re: Нищо не си разбраланови [re: Myнчo]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано11.01.03 10:25



Пресилваш нещата, Мунчо като се опитваш да казваш на хората откъде им идва психическия комфорт, просто не поемай ролята на обобщаващ.
Едно нещо, колкото по-добра е една жена в професията, толкова по-добра е и у дома. Нещо като скачени съдове.



Тема Re: Нищо не си разбраланови [re: Myнчo]  
Автор kpokoжaбъл (зеленоопашат)
Публикувано13.01.03 11:08



още един, за когото допълнителната конкуренция е бреме...



Тема Пробвай пак...нови [re: kpokoжaбъл]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 13:21



В общи линии нищо не си казала. Просто това няма смисъл. В реалния живот съм на около 120 обиколки пред всички от женски пол, които ти би нарекла мои конкуренти.
Така че това ми е последния проблем.



Тема Права си!нови [re: kakata]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 13:34



Пресилвам ги, за да натъртя на това което искам да кажа. Иначе в живота естествено неможем да съдим с толкова голяма убеденост.

Но ти си абсолютно права! "... колкото по-добра е една жена в професията, толкова по-добра е и у дома." Така е!
То кое си го бива, го бива навсякъде и в леглото ... шъ съ упрай ... самО ... хм.



Тема Re: Пробвай пак...нови [re: Myнчo]  
Автор kpokoжaбъл (зеленоопашат)
Публикувано13.01.03 13:53



това направо плаче за цитат: Познавам много хора които си мислят, че всичко им е наред ... но ... само те така си мислят
както и да е. поне си направи труд да напишеш нещо по въпроса. пък и със сигурност знаеш за какво говоря, дори да не е от собствен опит
мир



Тема Това най-го харесвамнови [re: Smile]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 14:05



Твърдения от сорта:"Ти кога си ходил на обратната страна на Луната, та знаеш, че от там не се вижда Земята". Как като няма създадени още толкова мощни микроскопи, с които да може да се виждат атомите, учените със сигурност говорят и за по малки от атома частици?
По твоята логика ще се получи следното: " ... щото си ги видял ти елементарните частици та ги разбираш тия работи" - не е необходимо да съм бил жена, за да знам коя жена е истинска - тази която може да си отгледа най-добре децата ТЯ! - Тя е най-истинската жена!
Усмивчице, има истини и неистини. За всеки факт съществува точно една истина и няма други паралелно съществуващи на нея истини, това е абсолютната истина.
Това, дето ти го казах, е истина!



Тема Re: Пробвай пак...нови [re: kpokoжaбъл]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 15:19



Мила Кроки,
Аз си пиша на Smile. Ти си ми отговорила по погрешка, не аз на тебе.

Иначе благодаря за цитата, наистина е гениално.



Тема Re: Права си!нови [re: Myнчo]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано13.01.03 22:53



То въпросът не е само до моженето, ами и до неволята. Като всичко ти е наред и нямаш никакви отговорности, то и обикновените къщни работи стават бреме, а децата- досада. А когато имаш четири часа за домакинство, преглед на домашни, подготовка на уроци, разговори с децата, семейната вечеря и приготвяне на храната за другия ден, просто няма как да не ти пораснат още две глави и десетина ръце.



Тема Re: Права си!нови [re: kakata]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.03 08:58



Така е! Имам доста живи примери прид себе си. Аз имах предвид точно онази част от "домакините" дето едни яйца не могат да изпържат, а претенциите им до Бога. Като видя такова нещо и се настройвам срещу целия женски свят, за което се извинявам на всяка нормална жена, за която децата са над всичко.
A propos, имам колежка, която дойде на работа един месец след като роди. Това не го разбирам!?
Някой да не си помисли, че нуждата я кара да работи... НЕ! Нито пък от работата някой я притиска, 100 % нейно решение!



Тема Просто ми е любопитнонови [re: Myнчo]  
Автор Smile (винаги)
Публикувано14.01.03 10:14



каква ти е дефиницията за истински мъж.
Тази за истинската жена я приемам - даже съм безусловно съгласна с нея. Темата на спора беше малко по-друг, та в тая връзка ходенето на работа и гоненето на мойте си професионални стремежи по никакъв начин не пречи да отгледам децата си най-добре. Обаче според моето "най-добре", а не според "най-добре" на съседката, колегата или интернет-събеседника.
Съседката смята, че трябва да държи за ръка 3-годишното си дете когато се пързаля на пързалката, защото ЩЕ се удари. Аз смятам, че на пързалката МОЖЕ да се удари, но от това ще произлезе някакъв (дори и болезнен) опит.
Колегата смята, че жена му не бие достатъчно децата и за това те й се качват на главата. Аз смятам, че ми се качват на главата, защото АЗ им позволявам това и с бой нещата няма да се оправят, а с повече самодисциплина от моя страна.
Интернет-събеседника смята, че трябва да си стои в къщи с детето докато то навърши 7 години. Аз смятам, че в детската градина ще се развие по-добре откъм социални контакти и знания (дали ще се сетя да й обясня на мойта пикла за пожарите, пожарникарите и как се бяга от пожар на 3г. и половина? - не смятам!).
И преиначавайки твоятата максима "За всеки факт съществува точно една истина и няма други паралелно съществуващи на нея истини" казвам, че за моите деца съществува точно една майка, която да ги отгледа най-добре и няма други паралено съществуващи майки, които биха се справили по-добре.



Тема Браво ! Чудесно казано!нови [re: Smile]  
Автор danii (търсеща)
Публикувано14.01.03 15:28



Заставам 100 % зад това, което си написала !



Тема Неизследваните дебри на ...нови [re: Smile]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.03 17:42



женската душа и "ЖЕНСКАТА ЛОГИКА"...!?!?!?!?!?!

Всъщност там няма нищо за изследване, всичко е ясно!

Един китайски философ беше казал: "Съществуват математическа и диалектическа логика, всичко останало е женска логика."

Елементарни сме ние мъжете и това си е! Това може и за определение за мъж да мине, ти нали искаше дефиниция за истински мъж?
Никога няма да мога да разбера един такъв текст /постинга ти/, където всичко си противоречи с всичко, та камо ли да му кажа браво.

Провери си казаното, тръгни по логиката и виж до къде ще стигнеш:
1. Определение за мъж се иска от мен. Дадох.
2. Приела си моето определение за жена. Благодаря.
3. Работата не ти пречи на отглеждането на деца, т. е. те ходят на детска градина. От друга страна казваш: "... че за моите деца съществува точно една майка, която да ги отгледа най-добре и няма други паралено съществуващи майки, които биха се справили по-добре."
Последно ти или учителките са тези които могат да отгледат ТВОИТЕ деца НАЙ-добре?
Нали на детска градина е по-добре или при тебе е по-добре ... чакай че се обърках ... ами да! като съм толкова елементарен...



Тема Между другото ти колко деца си отгледал?нови [re: Myнчo]  
Автор danii (търсеща)
Публикувано15.01.03 11:16



Сигурно си създал и отгледал поне една дузина, за да се изказваш толкова компетентно ...... Не вярвам да живееш живота си само на база на познанията ти по китайска философия

Редактирано от danii на 15.01.03 11:23.



Тема Спрете се малконови [re: Kapли]  
АвторMoni (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 11:19



Хора,какво става с вас?Спрете се малко.Кому са необходими тези лични нападки?Темата беше в началото за таксите.Защо споритека кое е по-правлиноградини или отглеждане в къщи.Всеки решава сам.Всеки сте прав за себе си.Аз също имам гледнас точка по въпроса,но няма да я споделя защото само ще продължа ненужните спорове по въпроса.Еее,какво смятате ли, че ще увеличаттаксите?Сколко и кога можеда се очаква?
Апелирам към толерантност приятели.Спрете се!



Тема Две! /деца/нови [re: danii]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано15.01.03 11:45



Знанията са ми тези които са и ми вършат доста работа.



Тема изследваните дебри на ...нови [re: Myнчo]  
Автор Smile (винаги)
Публикувано15.01.03 11:58



Не ме бива много в цитатите, ама някой беше казал, че мъжете мислели конкретно, а жените - глобално.
В детската градина децата не се отглеждат. Отглеждането на едно дете е много повече от научаването му да брои, смята, познава формите и животните....., както не е само осигуряване на храна, дрехи и психически комфорт, а и вземане на решения относно бъдещото развитие на детето. Ученето е част от отглеждането, а аз като МАЙКА решавам, че най-доброто за тази част от живота на децата ми е да поверя дейността "обучение" на специализирано лице, наречено УЧИТЕЛ, а не майка. В тази насока най-доброто за детето ми е не да го оставя в кварталната градина, щото на мен ми е най-удобно, а да намеря ПОДХОДЯЩИЯ учител в подходящо детско заведение и да изпитвам неудобството на разстоянието за сметка на удовлетвореността, че съм намерила най-подходящото.





Тема Смятам,нови [re: Moni]  
Автор Smile (винаги)
Публикувано15.01.03 12:02



че близките две-три години няма да има сериозно увеличение на таксите, най-вече защото общинарите са най-инерционната система, която познавам и докато се намъдруват, наплюят едни други, постигнат консенсус и вкарат решението в сила, ние (дай боже) вече ще сме на училище.



Тема Re: Две! /деца/нови [re: Myнчo]  
Автор danii (търсеща)
Публикувано15.01.03 13:53



Преполагам тогава, че съпругата ти не работи и се грижи за децата ви... ?
Честно казано бих искала да чуя и нейното мнение по въпроса.
Нещото, което много най-много ме изненадва в твоето "крайно" мнение е, че очевидно не отчиташ факта, че за 90 % от българските семейства е въпрос на оцеляване и майката да работи.
Така че за нас, работещите майки детските градини са чудесна алтернатива. А след като работим, защо да не бъдем амбициозни в работата си? Другият вариянт е българките въобще да не раждат деца и тогава не след 50, а след 20 години ще изчезнем от картата на света.



Тема Re: Спрете се малконови [re: Moni]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано15.01.03 15:13



ами аз от вчера имам информация за един район на София... та, обсъждали са на някакво съвещание следните два варианта (понеже таксите няма да се вдигат, а същевременно общината намалява и субсидията - част от данъците на хората вече се превеждат в републиканския бюджет, и доста малко остава за съответната община) :
- да се премахне сутрешната закуска, децата да се водят закусили, или съответно с пакет закуска
- да събират допълнителна такса (само за храната), което май не се е приело като вариант, защото няма съответна нормативна база, и може само като спонсорство/дарение

Факт е, че в някои детски градини имат бюджет по 0,70 лв на ден за храна на едно дете и с това трябва да осигурят и 3 хранения, което е наистина абсурдно.
Сега, като ги знам тия неща, ми е чак .... кофти ми е. Опасявах се, че може да вдигнат таксите страхотно, а то излиза, че те нямат пари дори и за храна.
Уточнявам - наистина си мислех, че съм в правото си да протестирам, при положение, че никой не ми е намалил данъците, а все пак част от тях отиват целево точно за детски заведения. Истината е, че бюджетите от тази година се разпределят по друг начин, но последното, което искам, е децата да стоят гладни, недохранени или нещо от сорта. Така че, каквото е, такова е.......



Тема Re: Спрете се малконови [re: ellion]  
Автор dara (osobena)
Публикувано15.01.03 16:06



Това с носенето на закуска от самите деца отдавна се практикува на Запад. Моя приятелка има детенце в Канада, което ходи на градина и там това си е практика. Тук на такова нещо цъкаме с език. Аз лично не виждам как ще стане. А зависи и от самата градина. Аз лично бих предпочела да ми вдигнат двойно таксата, отколкото да нося храна.
Скоро си говорихме с едната госпожа на дъщеря ми и тя твърди, че издръжката само за храна на едно дете на месец е 200 лв. в нашата градина, а ние плащаме 20 лв. месечно. Не знам дали това е точно така, но съм склонна да вярвам, че се доближава до истината. Но не мога да си представя, че има градини, в които децата гладуват. Знам, че в онези объркани години - 97, 98-ма родителите са носели по градините захар, брашно, ориз, фасул. Организирали са го някак си. Ама децата да гладуват - акъла не ми го побира.

Ние не знаем какво е самотата
И докъде се простира тя...



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Автор Petya (новак)
Публикувано16.01.03 11:21



Току-що казаха по радио "Хоризонт", че в детска градина в Красно село от понеделник децата няма да закусват Срамота! Това се налагало от измененито в Закона за местните данъци и такси - бр.119 на ДВ.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: Petya]  
Автор ellion (sancta)
Публикувано16.01.03 11:53



точно за този район е и моята информация (Красно село)
сега питах в нашата ясла (район Триадица) и ми казаха, че въобще не са чували за никакви промени... ама това сестрата, може още и на тях да не са им съобщили как ще се процедира.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: ellion]  
Автор purple (само цвят...)
Публикувано16.01.03 16:49



Факт е. "Спряха закуската в 17 детски градини"... Сега в Красно село, да очакваме и на други места
Аз също предпочитам да вдигнат таксата, но да знам, че поне ще ги изхранват, а няма да се налага да си носят от вкъщи /мамо, искам като на... сандвича!/ или да им дават само евтинии и боклуци.
btw. имам две деца, които посещават детско заведение.



Тема Re: Таксите за детски градини и яслинови [re: purple]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано16.01.03 17:46



Свиквай децата, че са различни и с различни нужди. И аз имам две и от малки за рождени дни, за храна и др. получаваха различни неща според нашите възможности и техния вкус, който от малки трябва да се възпитава. Както и въздържаността и толерантността към другите.

Поздрави



Тема Re: Спрете се малконови [re: dara]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано16.01.03 17:54



Спомням си ги много добре онези объркани години как трябваше да зареждаме градините с храни и пак си стояха гладни, нот това не бе най-важното.Моите две не са ходили на ясла и детска градина, но ги записах на предучилищна забавачка, за да свикнат с режим и да общуват с най-различни деца... Така че 20 лева на месец, за левче на ден да получавате внимание, топлина и сравнително добри занимания и познания за света, цветовете, цифрите, буквите, език, спорт и т.н. с учителка въобще не е малко. Да не заприличаме на циганките, които казват, че раждали деца на държавата

Поздрави




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.