Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:21 29.05.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема И аз да питам нещо  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано18.11.02 01:05



Майките, като гледам, сте по-любознателни от бащите - ние мъдро се правим, че всичко знаем (нали пазим авторитет).
Обаче.
Не ни е ясно съвсем всичко. Та да питам как би трябвало да реагирам по следния казус:
Синчето (9.5 г.) за 2 дни забогатя с 12 лв. Краткото разследване показа, че половината от сумата е "спечелена" вчера. Синът направил лък от една пръчка и шнурче. И го продал на комшийското дете за 6 лв - без ДДС, без фактура, въобще - сива икономика.

Според мен, явно го е метнал, пък и да не е - не ми стана приятно, утре оня ще вземе да му плати за нещо друго. И му казах да му връща парите.

Да, ама не съм убеден (с днешния си акъл - нищо не връщам). Един вид, едно говоря - друго върша. Независимо от самокритиката, вие как бихте постъпили?



Тема Re: И аз да питам нещонови [re: Гeвpek]  
Автор Шeдaнc (по чорапи)
Публикувано18.11.02 04:43



чeстно казано не знам аз как бих реагирала, но помня, че по времето на моето детство родителите плащаха на съучениците ми по 2-3 лева, ако изхвърлят кофата за боклук вместо тях... сега изобщо не ми се иска да знам какви са "тарифите".

въпросът е много деликатен, като се има предвид, че в такива моменти се оформя ценностната система на детето.

първо попитай сина си за условията на "сделката", т.е. как се е стигнало до плащането: той ли е поискал възнаграждение, дали му е било предложено под формата на "направи ми лък и щи дам 6 кинта" или синът ти е казал "дай 6 кинта и лъкът е твой".

ако инициативата е била на сина ти, мисля, че правилно си действал, но трябва да му обясниш защо.
той тепърва ще се сблъсква с подобни ситуации (да не дава Господ с по-лоши!) може да го стреснеш с примери от рода на "днес срещу заплащане ще искат лък, утре може да те помолят да откраднеш нещо" (или каквото е уместно за сина ти). важното е да му обясниш реакцията си, да е добре информиран, според възрастта си, за такива "далавери", тъй като явно е далновиден. :)

п.п. синът ти попълнил ли е гаранционната карта?

.......Wissen ist Macht.
Nicht wissen macht nichts


Тема Според мен....нови [re: Гeвpek]  
Автор abettor (пукльо)
Публикувано18.11.02 08:02



....цената е добра - не виждам какво те притеснява?
Виж, ако утре му продаде и една ябълка може да се притесниш. Защото ще вземат да си играят на Вилхелм Тел, което вече не е безопасно. От друга страна продажбата на ябълки е един от първите белези за правилната посока по пътя на рокфелеровците.
С една дума нищо не е ясно.
С изключение на едно....семейният бюджет се е увеличил с 12 лева чист доход, необлагаем, а ти може да си спестиш даването на джобни за известно време!




Нощта не е само за размисъл!


Тема Re: Според мен....нови [re: abettor]  
АвторFani (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 09:11



Nali ne e otkradnal-ne se kosi.
A da ti kaga ne e losho ,4e mu e wsel pari-losho e ,4e w dezata ni oste ot sega e zalogeno usestaneto,4e wsi4ko e pari....
Dano da burkam.
Ina4e i brat mi na 10 godini beshe westnikar4e(pak za pari).Njama problem -waprosa e kak sa izkarani i kakwa e krajnata zel....
Ako zabira ,za kusta w Simeonowo suwsem go razbiram.



Тема Re: И аз да питам нещонови [re: Гeвpek]  
Автор kakataМодератор (от Тобосо)
Публикувано18.11.02 10:03



И синът ми непрекъснато влиза в стоково-парични взаимоотношения с другите деца. Продава, разменя, купува, въпреки, че му е забранено. Миналата година
ни караше да му дадем по 1,50 за да ни донесел джи ес ем апарати. /!?/. Ние се изсмяхме, но братовчед ми, който ни беше на гости се нави и му даде, без особено да се надява, че ще получи апарат. На другия ден малкият дойде и каза - ето сега Николай си има нов апарат, а вие - не. И извади някакъв допотопен алкател с едноредов дисплей и без батерия и зарядно. Оказа се, че в на негов съученик бащата търгува с апарати и дал на синчето застоялата продукция да я пласира за колкото може в училище. Синът ми е купил апарата за 1 лв, а го продаде на братовчед ми за 1,50.

               

Редактирано от kakata на 18.11.02 10:04.



Тема Нищо не спестявамнови [re: abettor]  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано18.11.02 10:45



- нали знаеш, те са си "негови". Моето е револвиращ необезпечен и подразбиращ се кредит, няма как да се брои



Тема Re: И аз да питам нещонови [re: Гeвpek]  
Автор TePe3a (и Сабина)
Публикувано18.11.02 11:08



Хахаххаха
Много ме разсмя:)))))) Не разбрах, другите 6 лв откъде са?! Друг лък ли е направил и продал?:))))
Но ако трябва да говорим сериозно, не знам как бих постъпила. Бих имала същите вътрешни борби като теб.
Дъщеря ми търгува с тестове, контролни и тем подобни материали за по-малките класове. Чудя се кой ги купува, като я знам колко е ученолюбива. Ама щом е за пари...може и да се напъва. 1лв - един тест за подготвителен клас. Печата ги на компютър. Нищо не и казвам, само ми е смешно.:)))

Нямам сигнатура.


Тема Re: И аз да питам нещонови [re: Гeвpek]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 11:17



Не намирам нищо лошо, просто защото такива са времената. Цената на сделката е такава, за каквато се договорят доброволно двете страни и ти там нямаш работа. Освен това за ръчна изработка, каквото е било направата на лъка, трудът се заплаща по-високо. И моите правят такива "сделки". Не е задължително винаги да печелят, понякога - губят. Не им компенсирам загубите, но не им взимам и не решавам за припечеленото. Имаме обаче две правила:

1. Да не става въпрос за кражба - на материал, стока, предмети, книги, списания, cd-та, ноу-хау, авторско право и т.н. Да са готови със строги санкции, дори и приятелчетата им.

2. Да са готови да върнат спечеленото, ако родителите на другите деца не им разрешават подобни сделки. От мен децата ми са получили отдавна безсрочен лиценз за това.



Тема Нека първо ги научим да бъдат хора!нови [re: TePe3a]  
АвторKoko (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 11:20



Не го намирам за нормално!
Преди няколко години връщах едни пари на една майка, а тя с такъв безумен поглед ме изгледа, явно реши, че съм луд.
Моето мнение е, че в живота има и други ценности освен парите, а парите са най-мръсното нещо в пряк и преносен смисъл. То стига колкото девалвираха всички нематериални ценности през последните 13 г.

Колкото по-далече държим децата от парите, толкова по-нормални хора ще отгледаме.



Тема Re: Нека първо ги научим да бъдат хора!нови [re: Koko]  
Автор TePe3a (и Сабина)
Публикувано18.11.02 11:27



Хубаво! И как предлагаш да стане това? Тук и сега?

Нямам сигнатура.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.