Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:37 05.06.24 
Непрофесионални
   >> Родители и деца
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема мотивациянови  
АвторГepи (Нерегистриран)
Публикувано04.07.02 21:15



блъскам си глават над един много труден въпрос. как мога да мотивирам 7-8 годишно дете да чете? не му харесва да стои на едно място, не му харесва да чете, а знае всички букви, прави срички, но се справя бавно. явно, за да му стане интересно трябва да чете по-бързичко, но пък за да започне да чете по-бързо трябва да се упражнява...



Тема Присъединявам сенови [re: Гepи]  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано04.07.02 21:26



към въпроса на Гери. Суперактуално ми е!



Тема Re: мотивациянови [re: Гepи]  
Автор Flash (:o)*)
Публикувано04.07.02 22:00



Аз не успях...и не мга да ти дам съвет!
Но ще ти кажа какво стана преди 4 години у дома...когато синът ми беше 2 клас. Първия срок на родителска среща научавам, че не може да чете добре/за годините си/ те нали четат там ...брой думи за време. Та там - лоша работа. Знам че чете у дома..ама все наум...и аз доволна - книга държи!!!!
Прибирам се...я прочети едикакво си...майко мила - започна едно окашляне, преглъщане, повтаряне ....зле ми стана!
Нямах време за мотивации - Всеки Божи ден в продължение на около година ми четеше на глас определени страници....понякога не го и слушах/като радио ми беше:-)/ - важното бе, че той се чува...и ефекта бе гладко и бързо четене!
Той е голям глезльо...но когато говоря за сериозни неща като училището - няма тънмън...



Тема Re: Четенето наумнови [re: Flash]  
Автор Jennifer ()
Публикувано04.07.02 22:52



кога започва всъщност?
Защото съм забелязала, че дори деца в 3 - 4 клас си четат тихичко на глас, което пък като че ли е по-добре, защото от една страна човек ги чува какво и как четат, а от друга страна и те се чуват.



Тема Re: Няколко предложения от меннови [re: Гepи]  
Автор Jennifer ()
Публикувано04.07.02 22:58



Четете нещо, което му е интересно на него.

Може би книжка с повече картинки, макар че повечето педагози смятат, че многото картинки отвличат вниманието от четенето. Аз съм на противоположното мнение, но понеже съдя от себе си и от своето дете.

Дъщеря ми (6г.) вечер ми чете "Хари Потър", където няма нито една картинка.
Е, по 1 страничка и малко отгоре, но все е нещо.
Чувства се много голяма и горда, че тя ми чете на мен, а не обратното.

Ако помогне, направете нещо такова.

Или пък знаеш ли как я научих аз да чете в началото. Може да ти бъде от полза. Писахме си бележки. Аз и пиша нещо, тя ми отговаря. Е, с печатни букви и не особено грамотно, но и беше много забавно, а и родителят може да работи нещо на РСто и да пише бележки.

Друго, за което се сещам е, че можеш да му направиш да търси съкровище.
Аз такова правя на английски. Слагам инструкции на листчета, но по пътя има разни логически задачки и въпроси, на които трябва да се отговори. Когато търсачът на съкровище най после го намери, вече е много уморен и много щастлив.

Съкровището обикновено са бонбони:)))

Успех!



Тема Re: мотивациянови [re: Гepи]  
Автор ZeLeNa_JaNkA (Ve4no Zelena)
Публикувано05.07.02 00:05



Az se nau4ih da 4eta na 5 godini za6toto sestra mi togava be6e parvi klas.Ot kakto se nau4ih obojavam da 4eta i ne moga da povqrvam 4e nqkoi koito ima tazi vazmojnost ne se i opitva.Moje bi e zaradi knigata koqto trqbva da 4ete ili ne6to ot sorta.Veroqtno nai dobrata motivaciq e da go nakara6 da 4ete hari potar za da mu e interesno i za vsqka stranica da mu dava6 ne6to vkusno ili ne6to ot sorta.
Spored men bi podeistvalo

TODAY IS THE FIRST DAY FROM THE REST OF YOUR LIFE


Тема Re: мотивация [re: ZeLeNa_JaNkA]  
АвторЖeни (Нерегистриран)
Публикувано05.07.02 10:35



Е, апетитът идва с яденето. "Хари Потър" ще им е интересна, ако мама или някой друг възрастен я чете. Защо? Защото само като я зърнат колко е дебела за децата, които вече са започнали да сричат, но не могат все още гладко и бързо да четат, те ще се паникьосат, дори да не ви кажат.

А сега какво показва моя опит.

Първо необходимо условие е още от най-ранна детска/бебешка възраст да сте му чели книжки с приказки и картинки за "лека нощ", за да бъде детето заинтригувано, че в книжките има нещо интересно.

Второ необходимо е може би да му предоставите свободния избор на медии. Напр. моите деца си избираха списание "Фют", "Мики Маус", понякога някоя интересна според тях детска книжка, когато аз си купувах вестник. Ходихме и на кино-прожекции със субтитри, където отначало им четях, шептейки, но впоследствие се убедиха, че това е неудобно и срамно и нуждата и любопитството ги караше да се опитват да четат сами. С видеофилмите и екшъните вкъщи също бе предизвикано тяхното любопитство, когато нямах време (реално или преднамерено от моя страна) да им чета аз.

Трето необходимо е детето да посещава предучилищна градина, където ги подготвят да разпознават и пишат букви, срички и където най-вече то се сравнява с другите деца и това е израз на стимул за тях да четат поне като приятелчетата си и дори по-добре.

Когато станат ученици и дойде време на задължителните книги през лятната ваканция, не им давайте веднага най-дебелата книга, ако имат все още страх от четенето, защото като започнат да четат и разберат, че за един ден са прочели няколко изречения (дори и от най-интересната книга) и вече са се уморили и нищо не са разбрали, то единственото, което им остава е да захвърлят книгата. Оставете им избор те да изберат коя точно измежду няколкото книги, подбрани от вас. След това започнете да четете малко вие и прекъсвайте на най-интересния момент, а после те и така се редувайте. Ако имате и компютър и игри, то оставяйте децата сами да си прочетат помощните менюта или поне да се опитат. Тук проблема е с езиците, много рядко е написано нещо на български, но някои лицензирани игри са на български и в И-нета също.

Има и още нещо, което сега е актуално при нас. Големият 10-годишен син чете от 5-годишен енциклопедии и си е по рождение книголюбив, но трудно се задържаше върху една книга докрай. Сега, когато е ученик и има задължителна литература за четене, забелязах, че не отваря нито една от приготвените книги, а само пред компа и развива "стратегии", дори чете усилено всичко по този въпрос. Като му поставих въпроса ребром, че задълженията трябва да се изпълняват, а после забавленията, той ме помоли първо да му осигуря книгите "Властелинът на пръстените" и "Галактическия стопаджия..." и тогава ще прочете задължителните. За "Властелинът..." съжаляваше, че първо е гледал филма, а след това чете книгата и не било толкова добре, както при "Хари Потър": първо прочете книгите, а после гледа филма и това повече му харесва. Осигурих му ги аз, къде ще ходя и той ги глътна като топъл хляб, а после пожела още фантастика, но аз твърдо му казвах 'не', докато не прочете някоя от задължителните и не ги прокоментираме. Е, нямаше накъде с такъв инат като майка му и си прочете басните на Ст. Михайловски, Езоп и Лафонтен, разказите на Елин Пелин, дори направи саржове за някои от тях и се посмяхме. После отново спря за неопределен период да чете. Кандърдисвахме се няколко седмици да започне с "Клетниците", за която предварително той си даваше мнението за скучна, но като започна един ден, то се оказа обратното ... и не я остави, докато не я прочете докрай. Та всичките тези случки ми заформят мнението, че децата, ако вече четат, си създават собствен вкус към книгата и ние, родителите, да не им пречим какво точно да четат. Хайде това тук стана много дълго и няма кой да чете, за което се извинявам.

Успех с четенето!



Тема Re: Четенето наумнови [re: Jennifer]  
Автор Flash (:o)*)
Публикувано05.07.02 11:47



Представа нямам кога...може би при всяко различно.
Но у дома беше така...
В първи клас ходеше на занимална и там учеше. Работехме и двамата с татко му и понеже нямаме тук баби и роднини - нямаше и кой да го гледа. Та си стоеше сам доста време...



Тема Re: А, именно!нови [re: Жeни]  
Автор Jennifer ()
Публикувано05.07.02 13:19



Това е много важно - още от раждането на детето да се започне с четене на книжки.
После не може изведнъж да му падне от някъде си.



Тема Re: мотивациянови [re: Жeни]  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано05.07.02 18:03



Хич не беше дълго, благодарности!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.